Pastelidis.n.s.

Coolermaster V10 CPU Cooler [Press Realease]

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/5488d946a39248.jpg[/WRAPLEFT]H Coolermaster τον τελευταίο καιρό εχει κάνει μέγαλα βήματα στον τομέα των ψυχτρών για CPU. Τώρα έρχεται να κάνει την διαφορά με μία νέα ψύχτρα με την ονομασια Coolermaster V10. Eίναι η απόγονος της V8 αλλά εχει μία τεράστια διαφορά, είναι ψύχτρα και για cpu αλλά και μνήμες. Πως γίνεται αυτό θα το αναλύσουμε παρακάτω.

Πιο αναλυτικά η νέα Coolermaster V10 μπορεί να ψύξει σχεδόν όλους τους επεξεργαστές και συγκεκριμένα Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, Athlon FX 64, Phenom, Athlon X2 64. Μπόρει να προσφέρει ισχύ ψύξης πάνω απο 200W+ κάτι που την φέρνει στην πρώτη θέση από όλες τις άλλες ψύχτρες που διατίθονται στην αγορά.

Είναι συμβατή με το νέο και τελευταίο socket της Intel το LGA-1366 και όπως είπαμε προσφερει ψύξη 2 σε 1 καθως ψύχει ταυτόχρονα DRAM και CPU για καλύτερη απόδοση. Είναι σχεδιασμένη και διαθέτει triple heat sink, 10 heat pipes έξι για το κυρίως ''σώμα'' και τέσσερα για το TEC και τέλος είναι εξοπλισμένη με 2 ανεμιστήρες, ο ένας για την ψύξη του cpu και ο άλλος για για τις DRAM.

Ακόμα διαθέτει μία νέα καινοτομία με την ονομασία ΤΕC η οποία βοηθάει σε μεγάλο βαθμό στις extreme θερμοκρασίες. Συγκεκριμένα είναι μία λύση από την Coolermaster η οποία μεταφερει την θερμότητας απο την μία πλευρα της ψύχτρας στην άλλη για την καλύτερη διάχυση της θερμότητας.

Παρακάτω θα δείτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά της Coolermaster V10:

747498822e51bf55.jpg

747498822e543be8.jpg

747498822e564780.jpg

747498822e58eaf8.jpg

747498822e5ba9e9.jpg

Εικόνες απο την Coolermaster V10:

747498822e5d6b0d.jpg

7474988255d569e6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lol, παστελίδη παρακολουθούν στο Tweaktown :hehe:

http://www.tweaktown.com/reviews/1736/7/cooler_master_v10_200_w_hybrid_t_e_c_cooler/index.html

Μπορεί να βγαίνει καλή στις μετρήσεις, αλλά είμαι πάντα λίγο σκεπτικός σε αυτά. Παίζουν ρόλο πολλά, πως έκατσε η πάστα, πως πάτησε η ψύκτρα, τι θερμοκρασίες περιβάλλοντος είχαμε, είναι γενικά δύσκολο να κρίνεις τις ψύκτρες έτσι...

Δεν πιστεύω δλδ τώρα ότι η Noctua C12P είναι η καλύτερη ψύκτρα στην αγορά...;)

Πάντως είναι φασαριόζα η V10 :/

Link to comment
Share on other sites

Οτι είναι είναι - εγώ τις Noctua τις πάω, αλλά αυτό με τη C μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο. Η U θα το πίστευα, η C όμως....?

Αν και για μένα πλέον, περισσότερη σημασία έχει η ομορφιά, σιγά τη διαφορά οι 1-3 βαθμοί...

Link to comment
Share on other sites

H TRUE (οχι η black) ειναι η καλυτερη με διαφορα.. Κορυφαια αποδοση και πανεμορφη....

(Οτι ειναι η ASUS-Gigabyte-DFI για τις mobo, ετσι ειναι και οι Τhermalright-Scythe-Noctua για τις ψυκτρες.. Ολα τα αλλα ειναι απλως ανεκτα...]

Link to comment
Share on other sites

Με το mobo ορθιο? Δεν θα το λεγα... Τουλαχιστον εγω κατι τετοιο δεν εχω δει, αν εχεις δει εσυ τοτε πασο..

Όχι μόνο έχω δει αλλά έχω παίξει και με το δικό μου...Τώρα το τι εννοείς όρθιο δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Άν αυτά που λέει στο review ισχύουν τότε θα μείνω με την ultra120 extreme μου...Για +-100? cooler με TEC και λοιπά μπιχλιμπίδια περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα.. :( Στην τελική παίρνω την Copper με τόσα..Το θετικό είναι οτι ψύχει παράλληλα και τις μνήμες..Αλλα αυτό το κάνει και ένας σκέτος 12άρης (ή 8άρης...whatever :P)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now