JC_Denton

Τα Windows 7 θα βγουν σε 6 διαφορετικές εκδόσεις . . . ?

Recommended Posts

Τα Ultimate όμως δε δικαιολογούν την τιμή τους.

Τι είναι δηλαδή τα αποκλειστικά τους feature? Το Dreamscene...? Μη χέσω τώρα. Ή δε θυμάστε που λέγανε για:

1) WDDM 2.x

2) Καλύτερη πολυπύρηνη υποστήριξη ΜΟΝΟ στα Ultimate

Πού είναι αυτά και δεν τα βλέπω? Να πληρώσω 300? και να μου βγει σκάρτο - όχι. Πέρνω από το πανεπιστήμιο ότι μπορέσω και βλέπουμε αν θα αξίζει να αγοράσω τα Ultimate των 7.

Και μην μου λέτε για τα 300? και τι άλλα έχουμε πληρώσει, προτιμώ 1000000 φορές να πάω να πάρω 6 ΚΑΛΑ παιχνίδια παρά ένα λειτουργικό που με κοροϊδεύει.

Τουλάχιστον μέχρις ώρας δε βλέπω να υπόσχονται και τα τρελά πράγματα για τα 7 Ultimate, αλλά αυτό έχει και τα αρνητικά του - γιατί να δώσει ο οποιοσδήποτε τόσα λεφτά για σχετικά mainstream πράγματα? Γιατί όποιος επαγγελματίας θέλει προγράμματα σαν το BitLocker, το AppLocker και το DirectAccess (ή να bootάρει από Virtual Drive), πάει και αγοράζει άλλα προγράμματα, που κάνουν καλύτερη δουλειά από αυτά της MS.

Με λίγα λόγια, τα βρίσκω over-priced. Από την άλλη, αν μας υποσχεθούν π.χ. ότι τα Ultimate θα πετάνε με το HyperThreading και τους SSD γιατί θα έχουν την Power-Rangers Technology και όντως το κάνουν, θα τα σεβαστώ και θα δώσω τα 3 πράσινα.

Όχι όμως να με κοροϊδέψουν όπως κάναν με τα Vista. Καλό OS, δε λέω (ακόμα απορώ με όσους τα βρίζουν και θεοποιούν τα ΧΡ, την ώρα που παλιά βρίζαν τα ΧΡ), έχει τις μικρομαλακίες του (η διαχείρηση της μνήμης θέλει επαναπρογραμματισμό ASAP), αλλά διαφορετικά πράγματα μας υποσχέθηκαν, διαφορετικά μας έδωσαν...

Ας μη γίνει το ίδιο και με τα 7.

(edit - όσο για τα Starter και την κοροϊδία, ΝΑΙ, είναι! ΓΙΑΤΙ, why-oh-why έβαλαν περιορισμό στα προγράμματα που μπορείς να τρέξεις??? Μα αν είναι δυνατόν, δε σέβεσαι τον καταναλωτή έτσι! Ένας Mozilla, ένα Winamp και ένα Excel και πάει, τελειώσαμε! Θες Notepad? Δεν ανοίγει!

Βρε ουστ, ας βγάζαν τα Home Basic για τους μη έχοντες, όχι αυτό το πράγμα - το κινητό μου δεν έχει περιορισμό και να έχει το netbook? Imo είναι απαράδεκτο)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι δηλαδή τα αποκλειστικά τους feature? Το Dreamscene...? Μη χέσω τώρα.

Ωραία, αφού είναι άχρηστα, γιατί το συζητάς;

Με λίγα λόγια, τα βρίσκω over-priced. Από την άλλη, αν μας υποσχεθούν π.χ. ότι τα Ultimate θα πετάνε με το HyperThreading και τους SSD γιατί θα έχουν την Power-Rangers Technology και όντως το κάνουν, θα τα σεβαστώ και θα δώσω τα 3 πράσινα.

Μα αν θα σου πουν ότι μόνο τα Ultimate θα πετάνε, μετά κάποιος θα βγει και θα γκρινιάζει ότι όλα τα άλλα είναι για πέταμα κλπ.

(edit - όσο για τα Starter και την κοροϊδία, ΝΑΙ, είναι! ΓΙΑΤΙ, why-oh-why έβαλαν περιορισμό στα προγράμματα που μπορείς να τρέξεις??? Μα αν είναι δυνατόν, δε σέβεσαι τον καταναλωτή έτσι! Ένας Mozilla, ένα Winamp και ένα Excel και πάει, τελειώσαμε! Θες Notepad? Δεν ανοίγει!

Βρε ουστ, ας βγάζαν τα Home Basic για τους μη έχοντες, όχι αυτό το πράγμα - το κινητό μου δεν έχει περιορισμό και να έχει το netbook? Imo είναι απαράδεκτο)

Ποιος σου είπε ότι είναι για Netbooks ρε συ; Δική σου υπόθεση ήταν.

Πχ ένα μηχανάκι σε display που τρέχει μόνο ένα ΙΕ με μία Webpage σε χαλάει;

Πολύ τετράγωνα το σκέφτεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού είναι άχρηστα, γιατί το συζητάς;

Ποιος σου είπε ότι είναι για Netbooks ρε συ; Δική σου υπόθεση ήταν.

Πχ ένα μηχανάκι σε display που τρέχει μόνο ένα ΙΕ με μία Webpage σε χαλάει;

Πολύ τετράγωνα το σκέφτεσαι..

To συζητάω γιατί είναι άχρηστο feature, το οποίο το πληρώνεις ακριβά - overpriced ;)

Όσο για το Netbooks, όλες οι ειδήσεις που αναφέρονται στο θέμα, λένε ότι τα Starter είναι για τα netbook. Δες και την πηγή, το γράφει κι εκεί...

Τώρα αν όλοι αυτοί υποθέτουν ή αν η MS τα είπε...δεν ξέρω.

Και προσωπικά ναι με χαλάει, αν είναι να τρέχει έναν ΙΕ, βάζεις Ubuntu ή ακόμα καλύτερα Mandriva ;)

Για μένα εξακολουθεί να ακούγεται άσχημο - ένας Mozilla, το MSN και ο Media Player και τέλος, δεν έχει άλλα. Έλα στη θέση των φτωχών και τίμιων ανθρώπων, που δεν έχουν ούτε 50? για λειτουργικό, αλλά που δε θέλουν να κατεβάσουν τα Ultimate τζαμπέ. Τι κάνεις? Starter ή κάθεσαι και μαθαίνεις Linux? Εγώ το 2ο θα κανα πάντως :D

Είμαι ο άνθρωπος που κατακρίνει όλους αυτούς που βρίζουν τα Vista, αλλά ταυτόχρονα που πιστεύει ότι η MS αρχίζει να μας κοροϊδεύει άσχημα, εκμεταλλευόμενη το μονοπώλιο...:/ Απλά κάποιες τελευταίες της κινήσεις είναι κλασικά δείγματα εκμετάλλευσης και κανείς δε φωνάζει (η συγγένεια των 7 με τα Vista π.χ., που στην αρχή είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι θα είναι μηδαμινή, τι WinFS λέγανε, τι WDDM 2.x. ξυπνήσανε...)

Τεσπα, περιμένω να τα δω. Αν αξίζουν, θα τα αγοράσω. Αν όχι, πανεπιστήμιο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, το αυτό. Με διαφορά ότι τα 7 δεν θα είναι μόνο για αυτές τις χώρες αλλά και για άλλες. Και απ΄ότι διάβασα δεν είναι για κάθε τύπο hw. Μας ενδιαφέρουν; Όχι, αλλά τα κράζουμε εύκολα :D

Με χάλασε η κριτική του JC "κοροιδία". Νταξ ρε συ, ψάχ'το λίγο παραπάνω ως προς τι είναι τα starter και πόσο κοστίζουν και μετά βγες και κράξε, αλλά όχι έτσι αέρα. Δεν είναι να πω ότι σου βάλανε με το ζόρι Starter στο XPS.. Cool down..

Ανάθεμα κι αν δεν μας κάλυπτε ρε Κωστή το Home Premium. Μια χαρά είναι. Σε πληροφορώ ότι τα περισσότερα features των ultimate, λίγοι τα έχουν χρησιμοποιήσει.

Καλώς τον αντιδραστήρα και τον "δεν ξεφεύγω ποτέ πρώτος". :)...

Tα home premium να σου πω που δεν καλύπτουν που τα έχω αγορασμένα.

Στην μη υποστήριξη dynamiks disks.

Μόλις τα είδα αυτά τα ξήλωσα αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε φίλοC, αλλά θεωρείς τους dynamic disks feature για απλούς ανθρώπους;

Δεν καταλαβαίνω ακόμα, όποιος δεν γουστάρει, γιατί δεν βάζει Ubuntu αλλά τα κατεβάζει σπασμένα; Ε;

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση είναι σε εντελώς ΛΑΘΟΣ υπόβαθρο. Τα Ultimate θα βγουν στα >300? και ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ. Δε μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου "home user" και να μου θες τα Ultimate. Έλεος! Ας μου πει κάποιος τι ακριβώς έχουν τα Ultimate που είναι απαραίτητο σε έναν home user και "αναγκάζεται" να τα πληρώσει....

__________________

6 εκδόσεις για να φτάσουμε στην Ultimate??? Αν είσαι power user δηλαδή τα 250ευρώ δεν τα γλιτώνεις.... Αντιδράστε...

Δηλαδή έτσι "επαινεί" η M$ τους enthusiasts? Αναγκάζοντάς τους να πληρώσουν 300 ευρώ; Εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω τη συζήτηση. Ανήκουμε σε δύο διαφορετικούς κόσμους. Εσύ θεωρείς λογική την τιμή. Εγώ τη θεωρώ ντροπή και αίσχος.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβώς χρειάζεται ο Enthousiast τα Ultimate, γιατί στο δικό μου κόσμο, μάλλον θα χρειαστεί τη Simple που θα είναι πιό ελαφριά και θα benchάρει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η starter έκδοση έχει λογο ύπαρξης.Δεν ειναι όλοι power users...ο μπάρμπας μου πχ που δουλευεο λογιστικα φυλλα στο office δεν χρειαζεται κατι παραπάνω σε ενα προσωπικο laptop.Βεβαια όλα αυτα κάτω απο το προσμα τις τιμολογιακης πολιτικης που θα ακολουθήσει η MS για το νεο αυτο προιόν της

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν ΜΙΑ φορα θελει να εχει πανω απο 3 παραλληλα ανοιχτα παραθυρα?

Δε θα μπορει... :P

Bάζει την basic, ανοίγει τα υπόλοιπα παράθυρα, κάνει αυτό που θέλει, restart, boot from windows 7 starter disk, quick format και είσαι έτοιμος :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

τα παραθυρα φανταζομαι εννοεις απο καποιον browser, δεν ποιανονται σαν ξεχωριστη διαδικασια. οι φημες αναφερουν οτι ο χρηστης δε θα μπορει να τρεχει περισσοτερα απο 3 προγραμματα ταυτοχρονα και πως το backround προγραμμα δε μετραει.

για παραδειγμα το antivirus δε θεωρειται σαν προγραμμα . ολα αυτα ομως ειναι φημες. δεν ξερουμε που και αν θα κυκλοφορησουν τελικα ετσι. σε καθε περιπτωση πιστευω κανεναν απο εμας εδω μεσα δε μας αφορα αυτη η εκδοση

τα Ultimate θα τα βρισκουμε σε οεμ κοντα στα 130 ευρω. σιγουρα θα υπαρχουν και προσφορες. τα carrefour πχ μολις βγηκαν τα ultimate τα ειχαν προσφορα στα 80 ευρω. υπομονη και ψαξιμο θελει!

Υγ. προφανως για οποιον διαφωνει υπαρχουν εναλλακτικες. ας βαλει ubuntu ή ας παρει καποιον mac. δεν ειναι μονοπωλιο η microsoft πλεον. υπαρχουν εναλλακτικες

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό με το "μόνο μέχρι 3 εφαρμογές ταυτόχρονα" φαντάζει και απίθανο αλλά και δύσκολα να πραγματοποιηθεί αν ισχύει και το ότι δεν θα μετράει το background application π.χ. anti-virus.

I call bullshit :P

Link to comment
Share on other sites

σιγα υπαρχει λυση και γιαυτο...

virtual desktops :P

στο ενα δεσκτοπ 3 προγραμματα και στο αλλο αλλα 3...αχααχχαχα.

ακουστηκε μια φραση πολυ πισω οτι σκαμε 1000Ε για επεξεργαστη και 500Ε για καρτα και οτι τα 300 δε φανταζονται πολλα.

ολες οι αποψεις σεβαστες και σωστα τοποθετημενες αλλα αυτη εδω αγγιζει τα ορια επιστημονικης φαντασιας και τελειως εξωπραγματικης λογικης..

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα laptop από multirama εδώ στα Χανιά, κάμποσους μήνες πριν, είχε έτοιμα για install τα Windows Vista Premium 32bit ... Τους είπα όμως ότι εφόσον πληρώνω το λειτουργικό (ήταν μες στην τιμή) απαιτώ να μου δώσουν το πακέτο των Windows κανονικά ! Μου λένε φτιάξε ένα Recovery Disk, και είσαι έτοιμος ... αν δεν ξέρεις να φτιάξεις RD στο φτιάχνουμε εμείς ...

Σώπα ρε hack-εράδες, που δεν ξέρουμε να φτιάξουμε RD ... Όμως αφού πλήρωσα το λειτουργικό, δεν έπρεπε να πάρω και τα Vista αυθεντικά κανονικά ? :(

Όσο για αυτό που λες GoMar για τα 1000+500+300 :hehe:, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο :T: Πολύ τραβηγμένο αυτό που είπε ...

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω πιο καλά, γιατί μάλλον με παρεξηγήσατε...:lol

Κατ'εμέ, τα Ultimate είναι για τα Windows ότι οι Extreme Edition και η 4870Χ2 για το hardware. Ένα πρόιον απευθύνεται στους enthusiasts και στους hardcore users. Και δυστυχώς αυτοί είναι που πληρώνουν τη νύφη...:handshake...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now