JC_Denton

Τα Windows 7 θα βγουν σε 6 διαφορετικές εκδόσεις . . . ?

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649889add3fd02.png[/WRAPLEFT]H Microsoft φαίνεται πως ετοιμάζεται να περιπλέξει έντονα τα πράγματα με τα επερχόμενα Windows 7, μιας και όπως μαθαίνουμε αυτά θα βγούνε σε 6 διαφορετικές εκδόσεις!

Ναι, σωστά διαβάσατε, τα νέα Windows θα έχουν 6 εκδόσεις, οι οποίες αναλυτικά είναι οι Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise & Ultimate! Ποιες όμως θα είναι οι βασικές διαφορές μεταξύ της κάθε Version?

Ξεκινάμε με την Starter - σε αυτή την έκδοση ο χρήστης δε θα μπορεί να τρέξει πάνω από 3 εφαρμογές ταυτόχρονα, προφανώς δείχνοντας το στόχο προς το κοινό των netbook, μιας και έχει και περιορισμούς στη μέγιστη ανάλυση που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε. Η Starter θα έχει τη βελτιωμένη taskbar και τις jump lists, αλλά δε θα έχει το Aero και πολλά άλλα πράγματα, όπως το Windows Touch, το Live Thumbnail Preview και τη δημιουργία Home Groups. Αν και γενικά έχουμε την τάση να μη σχολιάζουμε τις όποιες ειδήσεις μας, η έκδοση αυτή περισσότερο μας φαντάζει σε κοροϊδία παρά σε τίποτα περισσότερο.

Ας περάσουμε στα Home Basic - αυτά δε θα έχουν κανένα περιορισμό στο πόσες εφαρμογές μπορούμε να τρέξουμε, θα συμπεριλαμβάνουν τα Live Thumbnail Previews και εξελιγμένη υποστήριξη δικτύου, ενώ τα Home Premium θα έχουν όλα τα προαναφερθέντα συν τις βελτιώσεις του Media Center, το Aero, υποστήριξη Multi-Touch και φυσικά, το Windows media Center.

Τα Professional αναμένεται να έχουν ότι και τα Home Premium με την προσθήκη της ικανότητας να κάνουμε backup, του Remote Desktop, μιας Presentation Mode και των Offline Folders.

Τα Windows 7 Business (Enterprise) και τα Ultimate θα έρθουν πλήρη, μαζί με το BitLocker, το DirectAcess, το AppLocker και την ικανότητα να bootάρουν από ένα Virtual Drive. Αν και το TC Magazine δεν αναφέρει τις διαφορές τους, υποθέτουμε ότι κάποιες Multimedia δυνατότητες θα απουσιάζουν από τα Enterprise, όπως άλλωστε και στην έκδοση Business των Windows Vista.

Τέλος, περί της τιμολόγησης κάθε έκδοσης, δεν έχουμε κανένα νέο, οπότε αναμένουμε το πότε η Microsoft θα αποφασίσει να μας δώσει νέες πληροφορίες.

Τι να περιμένουμε εν τέλει από τα Windows 7?

4649889e7ebcf71.jpg

Διαβάστε περισσότερα εδώ . . .

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήταν αδύνατο να μισήσω αυτή την εταιρεία περισσότερο. Μετά το ανάγνωσμα αυτής της είδησης, κατάλαβα ότι έκανα λάθος.

Τι να περιμένουμε εν τέλει από τα Windows 7?

Μπας και ξυπνήσουν κάποιοι...

starter ???? WTF ???

Καλά τρώτε κουτόχορτο ότι είναι για netbooks? Αυτόν τον τρόπο ανακάλυψαν στην M$ για να είναι ελαφριά; Πόσα εκατομμύρια κορόιδα θα τα αγοράσουν.... Κάπου στο cd θα αναγράφεται "you are moron", δεν μπορεί...

6 εκδόσεις για να φτάσουμε στην Ultimate??? Αν είσαι power user δηλαδή τα 250ευρώ δεν τα γλιτώνεις.... Αντιδράστε...

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήταν αδύνατο να μισήσω αυτή την εταιρεία περισσότερο. Μετά το ανάγνωσμα αυτής της είδησης, κατάλαβα ότι έκανα λάθος.

Μπας και ξυπνήσουν κάποιοι...

starter ???? WTF ???

Καλά τρώτε κουτόχορτο ότι είναι για netbooks? Αυτόν τον τρόπο ανακάλυψαν στην M$ για να είναι ελαφριά; Πόσα εκατομμύρια κορόιδα θα τα αγοράσουν.... Κάπου στο cd θα αναγράφεται "you are moron", δεν μπορεί...

6 εκδόσεις για να φτάσουμε στην Ultimate??? Αν είσαι power user δηλαδή τα 250ευρώ δεν τα γλιτώνεις.... Αντιδράστε...

Συγνώμη αλλά

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=V8_Wr5l-moM[/YOUTUBE]

Link to comment
Share on other sites

παλι εφτιαξε λειτουργικα για φτωχους για ανετους και για πλουσιους...

παλι καλα που τα αγοραζουμε ολοι απο το φτηνο μαγαζι και γλιτωνουμε

:hehe: Σωστότατος ο Δημήτρης :T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα...αλλα οπως ειπε ο gdp77 η starter edition ειναι μια βλ@κεια και μιση...

Τωρα το μονο που περιμενουμε ειναι λογικες τιμες..ενα 200αρι για τα ultimate τα δινω ανετα...:victory:... τωρα αν ζηταει 280+++ παραπαει το πραμα...:funk:..

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ :'(....

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησέ μου πώς αξιολογείς 200 ευρώ ως λογικό ποσό (θα είναι παραπάνω βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) για έναν μη επαγγελματία, για μια άδεια χρήσης. Έχουμε ξεφύγει μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησέ μου πώς αξιολογείς 200 ευρώ ως λογικό ποσό (θα είναι παραπάνω βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) για έναν μη επαγγελματία, για μια άδεια χρήσης. Έχουμε ξεφύγει μήπως?

Καταρχην δεν ειπα οτι με το που βγουν θα τρεξω να το παρω...

Θα το αξιολογήσω και μετα θα παω σε αγορα...αλλιως δεν !

Απλα 200 ευρω θα τα εδινα αν τα 7 θα αντεξουν οπως τα ΧΡ

Οποτε εφοσον θα αντεξουν για αρκετα χρονακια γιατι να μην τα αγορασω ? :que:...

Εδω αγοραζουμε αλλες μπουρδες στο λογισμικο θα κολισουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Τα XP "άντεξαν" γιατί τα Vista ήταν epic failure. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος η M$ προτίθεται να πάει σε τριετή κύκλο ανανέωσης του λειτουργικού.

200+ ευρώ για ένα κομμάτι λογισμικού που θα έχει τις μαζικές πωλήσεις των 7 και την EULA στην οποία συμφωνείς δεν αξίζει τόσα χρήματα. Ούτε το 1/10 imo. (Μιλάμε πάντα για desktop μη επαγγελματική χρήση). Εμείς φταίμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα XP "άντεξαν" γιατί τα Vista ήταν epic failure. .

δεν διαφωνω αλλα με αναγκαζεις να σε ρωτησω...

δουλεψες ολες τις εκδοσεις των vista (Premium, ultimate 32 & 43bit)?

Και αν τις δουλεψες σε τι μηχανημα? (λαπτοπ τις κακιας ωρας πχ?)

Εαν δουλεψες ολες τις εκδοσεις σε ενα σωστο μηχανημα τοτε σεβομαι τον χαρακτηρισμο "epic failure"... Αν δεν τις δουλεψες σου λεω εγω που τις τεσταρα ολες οτι τα ultimate 64bit ειναι οτι καλυτερο στην αγορα εως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψα home premium 32 bit σε επαγγελματικό laptop state of the art (αναγκαστικά, δεν είχα επιλογή). Από τότε τα σιχάθηκα. Και από ό,τι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος...

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψα home premium 32 bit σε επαγγελματικό laptop state of the art (αναγκαστικά, δεν είχα επιλογή). Από τότε τα σιχάθηκα. Και από ό,τι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος...

επειδη ομως μας διαβαζουν και "παιδακια" που πανε και λενε αυριο στο σχολειο τα vista ειναι εσχος, σvista ας προσεχουμε τι λεμε και οτι λεμε να το δικαιολογουμε

Δουλεψε ultimate vista sp1 64bit και θα με θυμιθεις...

Πας στοιχημα οτι ατομα με τις αποψεις τις δικες σου θα κραζουν ξανα την Ms για τα win7?

η ημιμαθεια ειναι χειροτερο της αμαθειας οπως λεει και καποιος αλλο εδω μεσα (αλλα με αλλη φραση εννοωντας το ιδιο ;) )

ΥΓ. μια φορα εβαλα λινουξ και σε μιση ωρα τα εσβησα... αυτο τι σημαινει οτι ειναι αχρηστα τα λινουξ...?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω δουλέψει πιγκουίνο ... Και τον έβγαλα γρήγορα-γρήγορα ...

Όμως ας μην μετατραπεί, και αυτό το thread σε Microsoft vs Linux, Bill vs Penguin ή τέσπα όπως θέλετε ... :D;):T:

Stay on topic people :)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω προς τι οι αντιδρασεις. ιδιες εκδοσεις με τα vista ειναι. η εκδοση starter δεν προοριζεται για netbook. η τωρινη starter των vista κυκλοφορει μονο σε χωρες της ασιας και της αφρικης με εξεφτελιστικη τιμη για οποιον θελει windows χωρις να πληρωσει μια περιουσια και χωρις να εχει προβληματα με παλια μηχανηματα.

κοστιζει 35 δολλαρια η τωρινη δηλαδη 27 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιο πράγμα? Πρώτη φορά το ακούω, ειλικρινά. Και πάλι πάντως, είναι γελοίο και ελαφρώς ρατσιστικό. Αν θες να βοηθήσεις πραγματικά, δώσε με 40 δολάρια τα Home Basic....

Τεσπα, πάλι με Ultimate μας βλέπω. Αρκεί να αξίζει η αγορά τους (και να μην μας πλακώσουν στα DRM).

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω μαζι σου, απλα αναφερω πως υπαρχει ηδη δεν ειναι κατι καινουριο!

εγω ακομα το λειτουργικο microsoft που δικαιουνται ολοι οι φοιτητες αει δωρεαν απο τις σχολες τους δεν το εχω παρει οποτε θα περιμενω να βγουν τα 7 :)

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση είναι σε εντελώς ΛΑΘΟΣ υπόβαθρο. Τα Ultimate θα βγουν στα >300? και ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ. Δε μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου "home user" και να μου θες τα Ultimate. Έλεος! Ας μου πει κάποιος τι ακριβώς έχουν τα Ultimate που είναι απαραίτητο σε έναν home user και "αναγκάζεται" να τα πληρώσει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που δεν τον θεωρεί και πιστεύει ότι του είναι απαραίτητα τα Ultimate, ας μην παραπονιέται, γιατί οι 9/10 θέλουμε τα Ultimate επειδή είναι και μ@μάω, κι έτς, κι είμαι κι ο πρώτος, και εσύ έχεις home; πφφφφ...

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, όποιος θέλει πολλά, πληρώνει πολλά. Άλλωστε αν σκάμε 1000? για επεξεργαστή και 500? για κάρτα γραφικών, τα 300? για τα Windows 7 Ultimate δεν φαντάζουν και τόσο πολλά.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω προς τι οι αντιδρασεις. ιδιες εκδοσεις με τα vista ειναι. η εκδοση starter δεν προοριζεται για netbook. η τωρινη starter των vista κυκλοφορει μονο σε χωρες της ασιας και της αφρικης με εξεφτελιστικη τιμη για οποιον θελει windows χωρις να πληρωσει μια περιουσια και χωρις να εχει προβληματα με παλια μηχανηματα.

κοστιζει 35 δολλαρια η τωρινη δηλαδη 27 ευρω...

Σωστός, το αυτό. Με διαφορά ότι τα 7 δεν θα είναι μόνο για αυτές τις χώρες αλλά και για άλλες. Και απ΄ότι διάβασα δεν είναι για κάθε τύπο hw. Μας ενδιαφέρουν; Όχι, αλλά τα κράζουμε εύκολα :D

Με χάλασε η κριτική του JC "κοροιδία". Νταξ ρε συ, ψάχ'το λίγο παραπάνω ως προς τι είναι τα starter και πόσο κοστίζουν και μετά βγες και κράξε, αλλά όχι έτσι αέρα. Δεν είναι να πω ότι σου βάλανε με το ζόρι Starter στο XPS.. Cool down..

Η συζήτηση είναι σε εντελώς ΛΑΘΟΣ υπόβαθρο. Τα Ultimate θα βγουν στα >300? και ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ. Δε μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου "home user" και να μου θες τα Ultimate. Έλεος! Ας μου πει κάποιος τι ακριβώς έχουν τα Ultimate που είναι απαραίτητο σε έναν home user και "αναγκάζεται" να τα πληρώσει....
μχμμμμμ για πες μου ποιος από μας θεωρεί τον εαυτό του home user...:hehe:

Ανάθεμα κι αν δεν μας κάλυπτε ρε Κωστή το Home Premium. Μια χαρά είναι. Σε πληροφορώ ότι τα περισσότερα features των ultimate, λίγοι τα έχουν χρησιμοποιήσει.

Νόμιζα ότι ήταν αδύνατο να μισήσω αυτή την εταιρεία περισσότερο. Μετά το ανάγνωσμα αυτής της είδησης, κατάλαβα ότι έκανα λάθος.

Μπας και ξυπνήσουν κάποιοι...

starter ???? WTF ???

Καλά τρώτε κουτόχορτο ότι είναι για netbooks? Αυτόν τον τρόπο ανακάλυψαν στην M$ για να είναι ελαφριά; Πόσα εκατομμύρια κορόιδα θα τα αγοράσουν.... Κάπου στο cd θα αναγράφεται "you are moron", δεν μπορεί...

6 εκδόσεις για να φτάσουμε στην Ultimate??? Αν είσαι power user δηλαδή τα 250ευρώ δεν τα γλιτώνεις.... Αντιδράστε...

Καλώς τον αντιδραστήρα και τον "δεν ξεφεύγω ποτέ πρώτος". :)...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now