Cuore_Sportivo

5.1 ήχος και drivers

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Έχω ένα άκρως εκνευριστικό πρόβλημα (και ειδικά τώρα που έχω και εξεταστική εκνευρίζομαι έυκολα:P) με τον ήχο.

Έκανα φορμάτ μιας και άλλαξα μητρική, έβαλα κανονικά όλους τους drivers, βάζω και της Audigy 2 ZS. Αρχικά έβαλα τους επίσημους της Creative, αλλά δεν ήθελε με τίποτα να αναγνωρίσει το Game Port. Για αυτό το λόγο εγκατέστησα τους drivers του monsieur Daniel K..

Έλα όμως που ενώ αναγνώρισε το Game Port, δεν θέλει με τίποτα να παίξει ήχο και από τα 5 ηχεία (Logitech X-540). Όποιο τραγούδι/ταινία και να βάλω, ο ήχος θα βγαίνει μόνο από τα μπρόστα... Τα πίσω κάθονται και λιάζονται. Ενώ έχει βάλει από το Audio Console 5.1, έχω κάνει και το τεστάκι που έχουν τα windows και αναπαράγει ήχο και από τα 5... Το ωραίο είναι ότι πριν το φορμάτ όλα αυτά δεν γινόντουσαν.

:help::help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις τον Winamp 5.1 Edition να δεις μήπως φτιάξει. Επίσης, μέσα από τα Windows, στο Control Panel, δες αν αναγνωρίζει όλα τα ηχεία (μην έχει μόνο 2.0 ηχεία).

:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες thnx για τις απαντήσεις!!

@JC ναί από το Control Panel αναγνωρίζει κανονικά τα 5.1. Σε λιγό θα βάλω και το winamp και θα σου πω.

@ManosRas ξέχασα να αναφέρω πως το λειτουργικό είναι Vista Ultimate x64 με το SP1 (πλήρως ενημερωμένα).

@billpeppas πως ακριβώς το ενεργοποιώ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και γώ audigy 2(platinum pro δεν νομίζω να έχει σχέση) να ξέρεις οτι το stereo surround(αυτό δεν ψάχνεις?)δεν λειτουρχεί με όλους τους modded drivers και αν θυμάμαι και καλά δεν δουλεύει με κάνενα ασχέτα με το τεστ τον vista που δίνουν ήχο....Δώσε ένα link να δούμε απο πού κατέβασες και ποιούς γιατί παίζουν πολλοί drivers του daniel k.Άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις τους drivers και να αφήσεις τα vista να περάσουν μόνα τους οδηγούς και μετά να επιλέξεις απο τις ρυθμίσεις τον ηχείων 1 απο τις 4 επιλογές που σου βγάζει.(γράψε ποιες σου βγάζει να σου πω ποια) Ετσι θα έχεις εναν κούφιο ήχο απο τα πίσω ηχεία.(ψηφιακή είσοδο ήχου έχουν?)Πάντως να ξέρεις οτι αυτα που έκανε η κάρτα στα xp δεν υπάρχει περίπτωση να τα κάνει και στα vista άσχετα με τους drivers που θα βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...τοτε καποια επιλογη θα είναι από τους drivers του DK...

Ισως κατι σε CMSS 3D οπως ειπε και ο Bill - για τράβα μερικά screenshots από το Control Panel της κάρτας μπας και τη βρούμε την άκρη....

edit: τώρα είδα το ποστ του Μάνου - αν όντως παίζει τέτοιο πρόβλημα με τους modded drivers, ίσως δύσκολα βρεθεί λύση. Θα ήταν το επόμενο βήμα βασικά, να άλλαζες drivers μπας και έστρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λύση υπάρχει.Μάλλον όχι..Υπάρχει λύση και συμβιβασμός..Η λύση-εις

1.Την πετάς και παίρνεις x-fi (και δίνεις πάλι λεφτά στην cretive)

2.Την πετάς παίρνεις xonar και πετάς μολότοφ στα εργοστάσια-γραφεία της

creative(Αν θές βοήθεια εδώ είμαι)

Συμβιβασμοί(Για να έχεις vista ultimate φαντάζομαι έχεις καλό pc και παίζεις παιχνίδια)

1.Μένεις με την onboard (που έχει τα χάλια της).

2.Κρατάς vista και την audigy, έχεις 5.1 ηχεία και κάρτα αλλά ακούς 2.0

3.To καλύτερο.Κανεις dual boot με vista και xp τα vista για τα παιχνίδια και τα xp για μουσικη-ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Τους drivers δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ από που τους είχα καταβάσει, μιας και έχουν περάσει πολλοί μήνες από τότε... Αν βοηθάει, η ονομασία του αρχείου είναι "SBAX_PCDVT_LB_2_15_0004EQ".

Πείραξα κανά δυό επιλογές στο Audio Console που αφορούσαν το CMSS 3D, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ορίστε και μερικές εικόνες από τις διάφορες ρυθμίσεις για τον ήχο, μήπως και βοηθήσουν σε κάτι.

decoder372.jpg.xs.jpg speakers487.jpg.xs.jpg cmss479.jpg.xs.jpg

Τώρα σχετικά με τις λύσεις/συμβιβασμούς:P

δεν σκοπεύω στο προσεχές μέλλον να ξοδέψω επιπλέον χρήματα για τον υπολογιστή. Στο κάτω κάτω 80+? για μία κάρτα ήχου εμένα μου φαίνονται πολλά. Αν παίξει καμία καλή αγγελιά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εεε..:que:...

Ξαναδιάβασε λίγο τα post.Stereo surround στα vista ντεν έχει.Λόγο συνύπαρξης δεν έχει αυτή η κάρτα με τα vista αν θες 5.1 ήχο σε ταινίες και μουσική.Πόσο μάλλον για παιχνίδια που eax μονο μέσο alchemy.Τώρα για τους οδήγους αυτοί είναι και οι λειτουργικότεροι(σκ@τ@ είναι δηλαδή αλλα καλύτεροι απο της creative)πάντως υπάρχουν και άλλοι μονταρισμένοι απο x-fi(αν έχεις χρόνο για πέταμα τους δοκιμάζεις).

Είσαι σε κακή φάση, την πέρασα και γω.. .:hug:..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ρε παιδιά νοίκιασα μία ταινιούλα προχθές από το video club, την έβαλα μέσω του media center να παίξει και είχε κανονκά 5.1 ήχο... Βάζω αμέσως μετά ένα τραγούδι και μία άλλη ταινία (από αυτές που έχω παρανοικιάσει από τα torrents:p) και δεν έχει 5.1 ήχο...

Δηλαδή γιατί στην μία περίπτωση έχει κανονικά surround ήχο και σε όλες τις άλλες όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δες στις ιδιότητες της ταινίας και του τραγουδιού αν είναι 6κάναλος ο ήχος τους. Αν δεν είναι, πρέπει με force να ενεργοποιήσεις την αναπαραγωγή σε όλα τα ηχεία, δεν ξέρω αν γίνεται στο media center όμως, δεν το χω βάλει και ποτε :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now