JC_Denton

Τιμολογήθηκαν 4 εκδόσεις των Windows 7 !

Recommended Posts

Ωραιότατα...

Φτάσαμε στο σημείο να βγαίνει κόσμος και να γράφει πόσο έξυπνος νιώθει που θα παρανομήσει. Όσοι δεν πληρώνετε στη M$ και χρησιμοποιείτε παράνομο λογισμικό, είστε κοινοί κλέφτες και καλά θα κάνετε να μην το παραδέχεστε δημόσια.

Προσωπικά θίγομαι και προσβάλλομαι όταν κάποιοι γράφουν "όλοι μας τα έχουμε κατεβασμένα", υπονοώντας ότι και εγώ και ο κάθε αναγνώστης είναι κλέφτης.

Οι μάγκες, αν θέλουν να αντιδράσουν να επιλέξουν άλλους τρόπους αντίδρασης και όχι την "ψευτομαγκιά" της κλοπής και της παρανομίας. Γιατί όσο είστε "μάγκες" χρησιμοποιώντας πειρατικό λογισμικό, τόσο ο κόσμος θα "κλειδώνεται" στην Μ$ και τόσο πιο ακριβή θα είναι η κάθε νέα έκδοση των win.

Προσωπικά θεωρώ ότι αυτοί οι "μάγκες" κάνουν διπλό κακό: Αφενός κλέβουν, αφετέρου βοηθούν την M$ να παραμείνει μόνιμο μονοπώλιο.

Υ.Γ. Λυπάμαι που χαλάω τη ζαχαρένια σας, αλλά όποιος χρησιμοποιεί παράνομα λογισμικό είναι κοινός κλέφτης (και μη χρησιμοποιήσει κανείς ως επιχείρημα τα mp3 και τις ταινίες - αυτά ανήκουν σε εντελώς διαφορετική κατηγορία και είναι άλλη μεγάλη κουβέντα)

Το ότι πάρα πολλοί έχουν αντεγραμμένα είναι κάτι γνωστό, τουλάχιστον στην Ελλάδα, δηλαδή να μη το παραδέχονται? Και κάτι ακόμη όταν λέει όλοι, μπορεί να εννοεί την παρέα που εκπροσωπεί ο καθένας, είναι ασαφές δεν είπε όλοι οι Έλληνες, χρήστες hwbox, χρήστες pc κτλ....Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι παίρνει και εσένα η μπάλα και ειδικά εσένα που είναι επίσης γνωστό ότι μισείς τα Windows(χωρίς να κρίνω αν έχεις δίκιο ή όχι). Το ξέρει η MS το ποσοστό αντεγραμμένων windows δε χρειάζεται κανένας να λέει ότι έχει κτλ...

Αν εσύ πάντως προσβάλλεσαι από περιπτώσεις που δεν εννοούν εσένα, πως να μη προσβάλλονται και οι ίδιοι αργότερα όταν τους δείχνεις?

Πάλι ανούσια κουβέντα πιστεύω, απλά ηρεμία και όποιος έχει καθαρή τη συνείδησή του δεν έχει να φοβάται τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Προς ergotelis και λοιπούς (υβρίζοντες και μη - να δω πότε θα επέμβει κάποιος mod για το report που έχω κάνει σε έναν ανεκδιήγητο ) :

α) Δεν έχω προσωπικά κανένα πρόβλημα με κάποιον που χρησιμοποιεί πειρατικά win και ούτε ανησυχώ για τη συνείδησή μου ή τη συνείδηση άλλων. Αν, λοιπόν, κάποιος είναι κλέφτης, αυτό αποτελεί δικό του ηθικό πρόβλημα και όχι δικό μου, αρκεί να μην κλέβει από εμένα.

β) Εφόσον όμως γράφουμε τις απόψεις μας σε ένα thread που αφορά στην τιμολόγηση των windows, δεν μπορούμε να δεχόμαστε απόψεις που αποτελούν παράνομες συμπεριφορές. Γιατί αν τα win είναι τόσο "γαμάτα", τότε οι άνωθεν χρήστες θα πρέπει να πληρώσουν και το τίμημα. Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να αναφέρουν ότι δεν πρόκειται να δώσουν τα χρήματα που ζητά η Μ$ γιατί το νέο λειτουργικό δεν τα αξίζει. Από κει και πέρα, μηδενιστικές λογικές εγώ δεν τις δέχομαι (ειδικά όταν με προσβάλουν).

Η παρανομία ΔΕΝ είναι απάντηση. Αν θέλετε να αγοράσετε κάποια μέρα φθηνά windows, αντιδράστε νόμιμα. Η παρανομία είναι ζητούμενο από την M$ όταν κάποιος δεν πρόκειται να αγοράσει το λογισμικό της. Σύμφωνα με τον ιδρυτή της άλλωστε, προτιμούν ένας χρήστης να δουλεύει με παράνομο M$ λογισμικό, παρά με λογισμικό άλλης εταιρείας ή open source λογισμικό. Έτσι λοιπόν κλειδώνουν την αγορά και συνεχίζουν να έχουν υπερκοστολογήσεις στα προϊόντα τους. Ο παράνομος χρήστης, χωρίς να το καταλαβαίνει τους δίνει τη δύναμη να κάνουν ό,τι θέλουν. Κατά συνέπεια, φίλε Ergotelis, δεν ανησυχώ για τη γνώση ή μη της M$ του αριθμού των παράνομων αντιγράφων του λογισμικού της που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το reported πόστ για αυτό και απάντησα όσο πιο διακριτικά γίνεται γιατί δε θέλω να δημιουργούνται παρεξηγήσεις/παρερμηνίες εκεί που δεν υπάρχει λόγος. Επίσης όποιος εκφράζει προσωπικές απόψεις/συμπεριφορές, ακόμη και αν είναι παράνομες, είναι επιτρεπτές να αναφέρονται εφόσον δεν εμπλέκουν το site σε κάποια παράνομη διεργασία. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα λεγόμενά του. Σε κάθε περίπτωση είναι παράνομη η αντιγραφή και ο καθένας είναι γνώστης των συνεπειών της.

Εγώ πάλι ωστόσο δε κατάλαβα που θεωρείς ότι προσβάλλεσαι. Μη με πεις χαζό ή ότι κάνω τα στραβά μάτια το λέω ειλικρινά. Αν θεωρείς ότι προσβάλλεσαι που σε αναφέρει ένας χρήστης ως γραφικός τότε είσαι λάθος, γίατι ουσιαστικά παραδέχεσαι ως ελλάτωμα το κόλλημα σου ενώ εσύ προσωπικά το θεωρείς προτέρημα και θα πρέπει να το χαίρεσαι που σε λένε γραφικό.

Link to comment
Share on other sites

γραφικός, -ή, -ό

1. σχετικός με τη γραφή

2. γοητευτικός, χαριτωμένος

3. περίεργος, παράξενος, εκκεντρικός

Άρα ο εν λόγω χρήστης, που ήθελε να με προσβάλλει, δεν το έκανε αλλά δεν το γνωρίζει

Καλό θα ήταν επίσης όποιος παρανομεί να γράφει σε πρώτο ενικό και όχι πρώτο πληθυντικό πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ο εν λόγω χρήστης, που ήθελε να με προσβάλλει, δεν το έκανε αλλά δεν το γνωρίζει

Καλό θα ήταν επίσης όποιος παρανομεί να γράφει σε πρώτο ενικό και όχι πρώτο πληθυντικό πρόσωπο.

hehe... χαίρομαι που το αντιμετωπίζεις με χιούμορ..

Μια ερώτηση έχω μόνο να σου κάνω... Πότε θα δηλώσει πτώχευση η AMD?

Περιμένω τεκμηριωμένη απάντηση.. όπως πάντα άλλωστε...

(Για να δεις πόσο σε σέβομαι σαν χρήστη, έβαλα τόνους σε όλο το ποστ! Ελπίζω να το εκτιμίσεις..)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now