ergotelis

Εντυπωσιακά φωτιζόμενο πληκτρολόγιο από την OCZ!

Recommended Posts

[wrapleft]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547d7a65cada11.jpg[/wrapleft] Συνεχίζοντας την επέκταση της γκάμας των προϊόντων της η OCZ, παρουσίασε ένα εντυπωσιακά φωτιζόμενο πληκτρολόγιο ονόματι Alchemy illuminati Backlit Keyboard. Το εν λόγω πληκτρολόγιο έχει σχεδιαστεί ώστε να είναι το κατά το δυνατόν φιλικότερο προς το χρήστη και σε συνδυασμό με την εργονομικη και συμπαγή κατασκευή προορίζεται για παρατεταμένη χρήση. Το υλικό κατασκευής των κουμπιών,μαλακό πλαστικό, είναι τέτοιο ώστε να δίνει στο χρήστη τη καλύτερη δυνατή αίσθηση και άνεση ,είτε αυτός ασχολείται με παιχνίδια είτε με επαγγελματικές εφαρμογές. Διαθέτει 14 πλήκτρα πλήκτρα γρήγορης εκκίνησης για τις εφαρμογές που επιθυμεί ο χρήστης. Τέλος, ο φωτισμός του είναι ρυθμιζόμενος, τόσο στο χρώμα, ανάμεσα σε μπλε και κόκκινο, όσο και στην ένταση.

Το πληκτρολόγιο της OCZ:

Illuminati_main_b.jpg

illuminati_side_light_b.jpg

Με το φωτισμό μπλε χρώματος ενεργοποιημένο:

Illuminati_front_b.jpg

illuminati_buttons_b.jpg

Δυνατότητα επιλογής είτε μπλε είτε κόκκινου φωτισμού:

keys_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και η ocz προσπαθεί απο το mouse που είχε βγάλει τώρα τελευταία και δοκίμασα σε ένα φίλο μου οι κατασκευές της δεν είναι κάτι πρωτοποριακό(εμένμα αυτο το k/b μου έφερε στο μυαλό μου το Lycosa)

Και το mouse ήταν σκέτη πλαστικούρα...

Link to comment
Share on other sites

Με έχουν κουράσει οι εταιρίες που βγάζουν τέτοια πληκ/για "και καλα" για πολλές ώρες burn-out,

βράδυ, στο ΝΕΤ ή σε κανενα game, χωρίς όμως να σκέφτονται την εργονομία και την κούραση που προκαλούν αυτα τα standar πληκτρολόγια...

Οπότε εγώ προσωπικά θα φτιάξω ένα Keyboard Mod...

Microsoft Comfort Curve 2000 Greek = 20 E

Akasa Blue EL STRING = 10 E

ή αντι για String = LED

guide @ PCApex

Μεινοκτήματα

-------------------

Χάνω το ένα απο τα δύο χρώματα που προσφέρει η OCZ (big deal...)

Χάνω τα μισά multimedia hotkeys (so what?)

Πλεονεκτήματα

-------------------

Μακροχρόνια:

Δεν θα φορέσω ΠΟΤΕ περικάρπιο αν προσέχω...

Καθημερινά

------------------

Δεν θα κουράζομαι στο writing/coding aka οτι άλλο έχει σχέση με το keyboard...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι τον τυπά απο το Scary Movie, τον σπιτονοικοκύρη, πως είχε το δυνατό του "χεράκι" ?? Έτσι θα καταντήσει κανείς όταν ΔΕΝ χρησιμοποιεί εργονομία

Αυτόν με το σακάκι...

Εξάλλου το πληκ/γιο το έχω και παράγγειλα τα LED, οπότε θα σου πω τις εντυπώσεις μου, αφου το εφαρμόσω...

Πάρε ένα πρεβιου πριν όμως σου πω:

kbmod-7.jpg

kbmod-11.jpg

Link to comment
Share on other sites

με λεντ κάτι γίνεται, τα strings θέλουν απόλυτο σκοτάδι για να φανούν κ δεν είναι κ τόσο βοηθητικός ο φωτισμός... ίσα ίσα για το εφέ...

τα λεντακια θα τα κάψω πάλι και δεν θέλω, καλύτερα το στριπ που θα μπει στην usb. Αλλά ψήνομαι να κάνω και καμιά καγκουργια σαν το βιντεάκι, με το διακοπτάκι του Scroll.

Αν και παλιό το κόλπο όμως, καλό :P

Link to comment
Share on other sites

με λεντ κάτι γίνεται, τα strings θέλουν απόλυτο σκοτάδι για να φανούν κ δεν είναι κ τόσο βοηθητικός ο φωτισμός... ίσα ίσα για το εφέ...

Ναι ενω τα αλλα δεν ειναι για εφε , αλλα για να βλεπεις τα πληκτρα και να βλεπεις τι γραφεις :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now