ghost

Συγκριση μνημων DDR1-DDR2

Recommended Posts

Ε, αφου ειναι 2x1024 και 2x512 σε dual παιζουν.

Μόνο που ειναι 2Τ, αν βαλω 1Τ εχει προβλημα.

Δε μου λες, το 1Τ/2Τ καθοριζεται απο τις δυνατοτητες των μνημων ή απο τις δυνατοτητες τη μητρικης?

Ακομα σημειωνω οτι στο Auto τρεχουν στα 333ΜΗz. Oπότε τις ρυθμιζω χειροκινητα για 400. Γιατι ομως 333 στο auto?

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει μόνη της η μητρική, γι αυτό. Άσε τι κάνει το auto, σπάνια θα είναι σωστό ότι διαλέγει. Όμως πες μου, σε Intel ή AMD πλατφόρμα είναι?

Αν είναι σε AMD ειδικά, το 2Τ τις καταστρέφει. Στη συχνότητα που λες με το CL που έχουν, το 1Τ επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

Για AMD socket 939 λεω.

Τι εννοεις οτι το 2T τις καταστρεφει?

Σε 1Τ αν τις βαλω δεν γινεται.

Αυτο που ρωτησα ειναι: η δυνατοτητα να μπορει καποιος να βαλει 1Τ εξαρταται απ το πόσο καλη ειναι η μητρικη ή απ το πόσο καλες ειναι οι μνημες?

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες κατά 90% ευθύνονται για το 1Τ. Trust me, σε 939 είναι καταστροφή να έχεις DDR-400 @ 2.5-3-3-7 @ 2T. Με 2Τ έπαιζα στα 600 τις PQI με τα TCCD που είχα, αλλά και πάλι το 2-2-2-5 @ 450 @ 1Τ ήταν καλύτερο.

Ίσως φταίει το ότι έχεις 4 DIMM μέσα. Αφαίρεσε τα 512άρια μήπως και δουλέψει σωστά το 1Τ στα 2x1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και σε trust you. Ωστε ειναι θεμα μνημων για 1Τ, δηλαδη πρεπει να ειναι αρκετα ποιοτικες ωστε να πιασουν 1Τ?

Οταν λες "καταστροφη"τι εννοεις? Οτι δε συμφερει? Το ξερω αλλα τι να κανω?

Και με 2 dimm παλι 2Τ εχω, και οσα συστηματα ειχα μεχρι τωρα ολα 2Τ ητανε.

Δεν εχω ιδεα τι ειναι τα PQ1, TCCD που αναφερεις:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now