Recommended Posts

απιστευτο κυνηγη με τον κύριο αλλα με την συχνοτητα δεν μπορώ να ειναι ακριβως 202χ19 όπως εκείνου γιατη απλα στην evga δεν γινεται αμα το βαλω 202χ19 θα το βγαλει 201,4χ19 ,αλλα στην τελευταια λουπα του μαζευει σαν τρελος ενω σε ολες τον εχω λιγο, στην τελευταια ξεσκιζεται καμια σχεση!

τι γίνεται εκει και περνει τοσο boost δεν μπορω να καταλαβω!

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=3892239&postcount=19

8x 202.jpg

8x 202.jpg

8x 202.jpg

57fd074ce8d23_8x202.jpg.2b404f16192c0883

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη αλήθεια δεν κατάλαβες γιατί δεν τον φτάνεις; Δεν είναι θέμα tweaking αυτό, αλλά μνημών... Παίζετε στην ίδια συχνότητα. Από 'κει και πέρα:

Tony timings/sub-timings: 7-7-5-20 1N, tRFC = 60, tRRD = 3, tREFl = 1023, tFAW = 3, RTL = 59, tRTP = 4

.Alex timings/sub-timings: 6-7-6-18 1N, tRFC = 60, tRRD = 1, tREFl = 849, tFAW = 1, RTL = 54, tRTP = 1

O Alex έχει αναφέρει στο παρελθόν ότι αγόρασε αρκετά Corsair Dominator GT 2000C7 kits για να βρει 3 sticks που παίζουν ΤΟΣΟ καλά. Έκανε με λίγα λόγια, handpicking ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη αλήθεια δεν κατάλαβες γιατί δεν τον φτάνεις; Δεν είναι θέμα tweaking αυτό, αλλά μνημών... Παίζετε στην ίδια συχνότητα. Από 'κει και πέρα:

Tony timings/sub-timings: 7-7-5-20 1N, tRFC = 60, tRRD = 3, tREFl = 1023, tFAW = 3, RTL = 59, tRTP = 4

.Alex timings/sub-timings: 6-7-6-18 1N, tRFC = 60, tRRD = 1, tREFl = 849, tFAW = 1, RTL = 54, tRTP = 1

O Alex έχει αναφέρει στο παρελθόν ότι αγόρασε αρκετά Corsair Dominator GT 2000C7 kits για να βρει 3 sticks που παίζουν ΤΟΣΟ καλά. Έκανε με λίγα λόγια, handpicking ;)

δεν ειπα δεν τον φτάνω καμια σχεση ΓΙΩΡΓΟ ,σε ολες της λουπες τον περνάω και μονο στην τελευταια γίνεται αυτο!το tref 1023 ειναι πιο γρηγορο απο το 849!και κατι ακομα εμενα το RTL δεν με αφηνει να το αλλαξω!

μηπως ειναι καποιο registry tweak αυτο τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι reg tweak ρει. Και που τον φτάνεις, ζόρικο μου φαίνεται. Νομίζω όσο καλό tweaking και να έχεις κάνει, τα timings που έχει ο Alex δεν μπορείς να τα νικήσεις. Άσε που ο συγκεκριμένος κύριος ασχολείται με τους i7 και το 32άρι από την πρώτη στιγμή που βγήκαν και όσο να 'ναι κάτι παραπάνω θα ξέρει.

@racer: Το run σου δεν μπόρεσα να το βάλω sorry. Χρειάζομαι CPU-Z cpu & memory tab & Memset στο screenshot :) Παρακαλώ διαβάζετε τους κανόνες, πριν post-άρετε scores. Το είδα ότι είχες πρόβλημα γιατί άνοιξες CPUZ v1.41, αλλά ρει, δύσκολο ήταν να κατεβάσεις το 1.52.2; :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Τέσπα μικρό το κακό που δεν πέρασες τον alex. Και νομίζω ότι πρέπει να τον αφήσεις Αντώνη, γιατί δεν πιάνεται εύκολα με τέτοια timings.

Γιώργο (Boton) δεν βρίσκω το προηγούμενό σου post για την 18.xx κατηγορία να κάνω την διόρθωση. Για κάνε μία να μου το δώσεις. :)

nikk πες μου αν γίνεται please τι μητρική χρησιμοποίησες; Αν δεν κάνω λάθος LP UT X58 ή απατώμαι; :)

Έγινε massive update. Είχαμε και μια καινούρια μητρική onboard, την DFI LP UT X58 του kintaro ;) Grats σε όλους :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που φτιάχτηκα χτες να δοκιμάσω κι εγώ σιγά σιγά τις δυνάμεις μου το mobo μουλάρωσε και τελικά έκλασε πατάτες οπότε έμεινα με τη χαρά.ΠαλιοΈβγα.......:(

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από τα αρχικά timings....λέει Channel A B C.

Tα RTLs τα αλλάζεις μόνο για ένα κανάλι....έχοντας λοιπόν επιλεγμένο εσύ το Α B C δεν μπορείς να τα αλλάξεις:)

Aν λοιπόν πας και αλλάξεις κανάλι και βάλεις μόνο Α ή Β ή C, τότε θα σε αφήσει να αλλάξεις το RTL του επιλεγμένου καναλιού:)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από τα αρχικά timings....λέει Channel A B C.

Tα RTLs τα αλλάζεις μόνο για ένα κανάλι....έχοντας λοιπόν επιλεγμένο εσύ το Α B C δεν μπορείς να τα αλλάξεις:)

Aν λοιπόν πας και αλλάξεις κανάλι και βάλεις μόνο Α ή Β ή C, τότε θα σε αφήσει να αλλάξεις το RTL του επιλεγμένου καναλιού:)

Psofo, YOU RULE!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@racer: Το run σου δεν μπόρεσα να το βάλω sorry. Χρειάζομαι CPU-Z cpu & memory tab & Memset στο screenshot :) Παρακαλώ διαβάζετε τους κανόνες, πριν post-άρετε scores. Το είδα ότι είχες πρόβλημα γιατί άνοιξες CPUZ v1.41, αλλά ρει, δύσκολο ήταν να κατεβάσεις το 1.52.2; :)

Μα δεν ήταν για ανέβασμα.. Μια δοκιμή έκανα. Δεν έχω βρει χρόνο για SPi :call:..

Link to comment
Share on other sites

Ok man. Ανυπομονώ να παίξεις πάντως λιγάκι, αλήθεια είναι πολύ απλό. Μην κοιτάς το ορισμένοι εδώ μέσα είναι καμένοι με το εν λόγω benchmark :D

Με το λειτουργικό που έχεις, απλά ανοίγεις SuperPi, επιλέγεις το 32M test, περιμένεις στο OK log, ανοίγεις το ocx spi tweaker και βάζεις:

CW file-size: 1896MB (π.χ. είναι ένα από τα δυνατά values)

SuperPi partition: C

CopyWaza partition: D

Single File Size: 1024MB

waiting time: 38sec

Πατάς Clean. Μετά run. Όταν τελειώσει, πατάς ok και είσαι jet :T:

Link to comment
Share on other sites

thanks george!

ta rtl τα δικιμασα και ετσι και αλλιως διαφορά δεν ειδα καμιά ασε που θελουνε να έχουνε διαφορα 1 το ενα απο τα αλλο καναλι δηλαδη α 54,β 55,γ56!

τεσπα!

Link to comment
Share on other sites

thanks george!

ta rtl τα δικιμασα και ετσι και αλλιως διαφορά δεν ειδα καμιά ασε που θελουνε να έχουνε διαφορα 1 το ενα απο τα αλλο καναλι δηλαδη α 54,β 55,γ56!

τεσπα!

Δεν χρειαζόντουσαν 5 PMs να γίνουν τα updates όμως :D

Εσύ να κοιτάξεις να ηρεμήσεις τώρα λίγο Αντώνη. Μιας και βλέπω ότι ψάχνεσαι πολύ με το 32άρι, αξίζει να διαβάσεις μερικά πράγματα και να ψαχτείς ακόμα περισσότερο από άποψη tweaking. Μην μείνεις μόνο στο απλό CopyWaza δηλαδή. :T:

Link to comment
Share on other sites

nikk πες μου αν γίνεται please τι μητρική χρησιμοποίησες; Αν δεν κάνω λάθος LP UT X58 ή απατώμαι; :)

ναι Γιωργο dfi lp ut x58 t3eh8

θα κοιταξω να παιξω παλι το ΣΚ, μπας και κανω τιποτα πιο αξιοπρεπεςthisissparta.gif

edit: μολις προσεξα οτι ουτε το ht δεν ειχα κλεισει:hehe:

Link to comment
Share on other sites

goerge ψαχνομαι οσο μπορώ τωρα ειδικα που εχω αρκετό χρόνο και τα αποτελεσμα:Dτα μου ειναι καλα ασχετα με το 7χ!

θα ηρεμησω μια και καλη οταν ερθει η ωρα;P..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now