Recommended Posts

@onty: Όταν εννοείς συνδυασμό για τον 955, αναφέρεσαι σε ρεύματα στο BIOS, σε overclocking του επεξεργαστή ή στο SuperPi 32M; Αν αναφέρεσαι στα πρώτα δύο, είσαι σε λάθος topic και πρέπει να ανοίξεις άλλο για να σε βοηθήσουμε. Αν αναφέρεσαι στο SuperPi 32M τότε νομίζω δεν έχεις καταλάβει τι είναι το πρόγραμμα αυτό.

Το SuperPi είναι ένα πρόγραμμα που υπολογίζει τον αριθμό π (pi) μέχρι ένα συγκεκριμένο αριθμό ψηφίων μετά την υποδιαστολή. Ο μέγιστος αριθμός π (pi) που δύναται να μετρήσει αγγίζει τα 32 εκατομμύρια. Όπου π εννοούμε φυσικά τον γνωστό αριθμό 3.14..... (συνεχίζεται επ' άπειρον) ο οποίος προκύπτει αν διαιρέσουμε την περιφέρεια ενός κύκλου με την διάμετρό του. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα χρησιμοποιείται στις μέρες μας από πολλούς overclockers, προκειμένου να test-άρεις τις επιδόσεις και την σταθερότητα του υπολογιστικού συστήματος.

Στην ευρύτερη κοινότητα των overclockers, το SuperPi είναι ένα μέσον επίδειξης των δυνατοτήτων του κάθε overclocker, αφού ο ένας προσπαθεί να ξεπεράσει τον χρόνο του άλλου. Όπως όμως προαναφέραμε, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει τα large tests του SuperPi (16M, 32M) για να δει αν το σύστημά του είναι αρκετά σταθερό σε μία συγκεκριμένη συχνότητα του επεξεργαστή. Αν ο υπολογιστής καταφέρει να μετρήσει επιτυχώς τα π στο τριακοστό δεύτερο εκατομμυριοστό ψηφίο μετά την υποδιαστολή (32M) τότε το σύστημα θεωρείται ότι είναι σταθερό όχι μόνο αναφορικά με τον επεξεργαστή, αλλά και την μνήμη RAM. Εμείς εδώ στο hwbox, επιλέξαμε να το χρησιμοποιήσουμε μιας και πρόκειται από τα διασημότερα προγράμματα (αν όχι το διασημότερο) στην κοινότητα των overclockers.

Διάβασε τα παραπάνω και μετά άφησε το πρόγραμμα να τελειώσει το calculation όπως στις φωτογραφίες που σου έδειξε ο sap. :T:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολύ ψάξιμο σήμερα είδα αυτό:P.....Άμα έχω όρεξη το βράδυ θα ξαναπαίξω!

959156s1.jpg

Mακάρι να είχα 210+ bclk να έπεζα σαν άνθρωπος:P:)

P.S: Αντώνη(crusty) μου εξηγείς λίγο πως γίνεται το autoadminlogon;:)

Link to comment
Share on other sites

Σοφοκλή πολύ καλός μαν.Φέρε μια μέρα από το σπίτι το set up να σοθ δείξω πως γίνεται το καλό :hehe: Υπάρχει ένα κόλπο. Παίξε με 210 και μόλις τελειώσεις κατέβασέ το :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σοφοκλή πολύ καλός μαν.Φέρε μια μέρα από το σπίτι το set up να σοθ δείξω πως γίνεται το καλό :hehe: Υπάρχει ένα κόλπο. Παίξε με 210 και μόλις τελειώσεις κατέβασέ το :hehe:

Αν δεν θες να πεις δημόσια πως γίνεται αυτό, στείλε μου pm:p...Θέλω να παίξω το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Σοφοκλή πολύ καλός μαν.Φέρε μια μέρα από το σπίτι το set up να σοθ δείξω πως γίνεται το καλό :hehe: Υπάρχει ένα κόλπο. Παίξε με 210 και μόλις τελειώσεις κατέβασέ το :hehe:

Τρελέ :hehe:

Πάστελ, το P55 χάνει περίπου 10sec σε σχέση με το X58 στα ίδια clocks, έτσι δεν είναι;

Όσο για το autoadminlogon θα πας: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon και μετά θα διπλοπατήσεις στο DefaultUserName entry ;) Πατάς και OK και είσαι jet.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Τρελέ :hehe:

Ισχύει:hehe:

Πάστελ, το P55 χάνει περίπου 10sec σε σχέση με το X58 στα ίδια clocks, έτσι δεν είναι;

Ρωτάς εμάς που έχουμε i5;:hehe:

P55:

dinos22's SuperPi 32m score - hwbot.org

X58:

team hardwaretest's SuperPi 32m score - hwbot.org

Έτσι φαίνεται:D

P.S: Αντώνη ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζεσαι μαρη.....μια απλη δοκιμη ειναι...τελικα το cpu tweaker λειτουργει αλλα το 1,3...

Σε αυτο που ανεβασα ειμαι με εναν απλο HDD 7200rpm...τωρα σε λιγακι θα δοκιμασω και εναν veloci

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ κουβέντα να γίνεται :hehe: Συγνώμη να ρωτήσω κάτι noob-ίστικο; Αφού δεν έχει uncore το P55, αυτό που αναγράφεται στο NB Frequency τι είναι;

*ΜΗΝ ΒΑΡΑΣ CRIO ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΝΩ* :hehe:

Δώσε ρε pastel :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now