Ionio-Zante

Ποσα watts PSU στο ~ χρειαζομαι?

Recommended Posts

Γεια σας παιδια...

Ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα...

Χρειαζομαι μερικες Συμβουλες για την αγορα τροφοδοτικου...

Σας λεω τα χαρακτιριστικα που εχει το PC..

Κουτι Antec Mini P180...

Mobo Matx s1366

3 Δισκοι (oxi ssd)

3 Ανεμιστηρες

1 DVD Rom

1 GTX 295

Πριν μου απαντησετε σας αναφερω ατι εχω μειωμενο μηκος (Λογω κουτιου) ~15cm και ψαχνω για κατι εξαιρετικα αθορυβο.

Εχω καταληξει στο Enermax EMD625AWT MODU82 PSU (625W) αλλα δεν ξερω αν τα watts ειναι αρκετα ωστε να στηριξουν το παραπανω συστημα...

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχε αναφερθει προβληματα με 600ρια τροφοδοτικα και GTX295. (τροφοδοτικα με 40-45A combined στις 12ρες γραμμες).

(Ποιος ο λογος να παρει κανεις GTX295? Θα benchάρεις στο mini pc? Αν και αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο :P )

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο :P )

Οπως το ειπες.. αλλα μιας και τα εχω... τι να τα κανω... το θεμα ειναι τι θα μπορουσα να βαλω εκει για να παιξει σωστα και αθορυβα

Link to comment
Share on other sites

Corsair HX620.

Αθόρυβο, αξιόπιστο, και με απόθεμα ενέργειας σε περίπτωση που στο μέλλον προσθέσεις και άλλο hardware.

υ.γ. Georgeman ένα ποιοτικό PSU παίζει άνετα τις GTX 295.

Ακόμα και με το Corsair HX520 έχω τρέξει GTX 295 + QX9650 ( both overclocked )

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβασα για προβληματακια με τα Zalman (αυτα με το heatpipe), και ειδικα τα 500W και τα 600W.

(Παντως γενικα δικιο εχεις, τρωμε τρελο παραμυθιασμα οτι ενα δυνατο πισι θελει οπωσδηποτε και τερας τροφοδοτικο των 1000W, απλα επειδη η 295 ειναι ρουφηχτρα κραταω και μια πισινη για τα 550-600ρια).

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβασα για προβληματακια με τα Zalman (αυτα με το heatpipe), και ειδικα τα 500W και τα 600W.

(Παντως γενικα δικιο εχεις, τρωμε τρελο παραμυθιασμα οτι ενα δυνατο πισι θελει οπωσδηποτε και τερας τροφοδοτικο των 1000W, απλα επειδη η 295 ειναι ρουφηχτρα κραταω και μια πισινη για τα 550-600ρια).

Τροφοδοτικά της προκοπής είπα, όχι Zalman :D

Link to comment
Share on other sites

Corsair HX620.

Αθόρυβο, αξιόπιστο, και με απόθεμα ενέργειας σε περίπτωση που στο μέλλον προσθέσεις και άλλο hardware.

Αν το Corsair HX620 μπορει να ανταπεξελθει , οπως λες , στις παραπανω απαιτησεις που αναφερω με τα 620 watts που δινει τοτε και το Enermax EMD625AWT MODU82 PSU (625W) που λεω ισως να τα καταφερει...

Ευχαριστω για την βοηθεια σας παντως...

Link to comment
Share on other sites

8800gtx σε sli,8600,Asus striker 2 formula,2 raptorx,1 WD 650GB,4x1gb Kingston,7 ανεμιστήρια .Συμφωνα μ το powerchute σε idle τραβανε περιπου 400w και σε εχουν φτασει μεχρι τα 650w πεζοντας games.Ένα hyper Type R730W που φόραγα έκαψε τους σκληρούς μου με το που έβαλα την 2η 8800.Και πήγα σε ενα Olympia 1000W.

Μας δινουν κουτόχορτο και εμείς το τρώμε.Πως είναι δυνατόν 730w να μην μπόρουν να σηκωσουν τα 400 ακόμα δεν 'εχω νιώσει

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μια μετακίνηση του thread στη σωστή κατηγορία (PSU) ;)

Το Hiper πάντως ίσως απλά ήταν ελαττωματικό, έχω δει SLi με 8800GTX να τις κρατάει Enermax στα 600W (για bench μιλάμε), ίσως απλά ήταν η ώρα του...Κρίμα που πήρε τους δίσκους μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ήταν προβληματίκο μιας και πριν βάλω την 2η 8800 πάνω όλα ήταν φυσιολογίκα.

Anyway bro check αυτή την σελίδα να δείς πάνω κάτω τη χρειάζεσαι.http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp.

Κάλου κακού υπολογισε και 50-100w παραπάνω για το ενδεχόμενο αναβάθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πρόβλημα και σε έναν φίλο μου. Δεν ξέρω αν φταίει το τροφοδοτικο του. Ειναι ένα παλιο 300Watt.

To PC που του έστησα σήμερα είναι:

Athlon64 3200+

Mobo μία MSI nForce3

ATI Radeon 9250 AGP

Soundblaster Audigy Platinum

και κάρτα τηλεόρασης

2 σκληρούς SATA 500άριδες και 2 DVD-ROM.

Το προβλημα που έχει είναι ότι κλείνει το PC καθε τρεις-και-λιγο. Δεν κάνει επανεκκίνηση. Κλείνει χωρίς λόγο. Ακόμα και χωρίς ζόρι. Συγκεκριμενα είναι στο BIOS και του κλεινει. Ειναι σε ασφαλης λειτουργία και κλεινει. Δεν ζοριζεται δηλαδη, για να πω οτι ανεβασε θερμοκρασια κλπ. Ο CPU έχει 44 βαθμούς Celsius. Το τροφοδοτικο δεν είναι λογικα ;

EDIT: Ακυρο. Κλεινει λογο θερμοκρασίας. :P

Link to comment
Share on other sites

8800gtx σε sli,8600,Asus striker 2 formula,2 raptorx,1 WD 650GB,4x1gb Kingston,7 ανεμιστήρια .Συμφωνα μ το powerchute σε idle τραβανε περιπου 400w και σε εχουν φτασει μεχρι τα 650w πεζοντας games.Ένα hyper Type R730W που φόραγα έκαψε τους σκληρούς μου με το που έβαλα την 2η 8800.Και πήγα σε ενα Olympia 1000W.

Μας δινουν κουτόχορτο και εμείς το τρώμε.Πως είναι δυνατόν 730w να μην μπόρουν να σηκωσουν τα 400 ακόμα δεν 'εχω νιώσει

Στην περίπτωσή σου μάλλον ήταν "σκαρτο" το τροφοδοτικό, αλλά πολλοί είναι εκείνοι που προξενούν οι ίδιοι ζημιά μιας και στα multi-rail τροδοφοτικα βάζουν ότι βύσμα βρουν μπροστά τους υπερφορτώνοντας κάπιο rail (με παρόμοια αποτελέσματα) ενώ κάποια άλλα 12άρια "κάθονται".

Προσοχή στα specs του τροφοδοτικού λοιπόν γιατί ένα 600άρι μπορεί να δίνει 4 rails των 17Α (max) έκαστο (με συνολο των 4 rail 12V τα 45Α) αλλά αν δώσεις στην CPU & στην καρτα VGA από τα ίδια rails και κάνεις και O/C τότε ....

Link to comment
Share on other sites

Eγω 1μιση χρονο με Zalman 600αρι κανενα προβλημα....

1μιση χρόνο βγάζει και ένα σύστημα Core 2 με το τροφοδοτικό του OEM κουτιού του Πλαίσιου.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ποιοτικό, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1μιση χρόνο βγάζει και ένα σύστημα Core 2 με το τροφοδοτικό του OEM κουτιού του Πλαίσιου.

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ποιοτικό, κλπ.

Συμφωνω με το πρωτο - διαφωνω με το δευτερο.

Για εναν μεσο χρηστη του οποιου οι απαιτησεις ειναι σε πληρη φορτο τα 600W, το συγκεκριμενο τροφοδοτικο ειναι κατα την γνωμη μου απο τα ποιοτικοτερα. Εχει efficiency πανω απο 84%

Link to comment
Share on other sites

1ον ο μεσος χρηστης σε πληρη φορτο καταναλωνει 250-300w (Ο μεσος χρηστης.. Γτ αν παμε στον μεσο ορο παμε ακομη πιο κατω)

2oν υπαρχουν και αλλοι παραγοντες εκτος απο το efficiency, εξισου σημαντικοι (αν οχι περισσοτερο)

Το συγκεκριμενο zalman ειναι το καλυτερο zalman ever, ειναι απλα ενα καλο τροφοδοτικο για το μεσο χρηστη. :)

Link to comment
Share on other sites

1ον ο μεσος χρηστης σε πληρη φορτο καταναλωνει 250-300w (Ο μεσος χρηστης.. Γτ αν παμε στον μεσο ορο παμε ακομη πιο κατω)

2oν υπαρχουν και αλλοι παραγοντες εκτος απο το efficiency, εξισου σημαντικοι (αν οχι περισσοτερο)

Το συγκεκριμενο zalman ειναι το καλυτερο zalman ever, ειναι απλα ενα καλο τροφοδοτικο για το μεσο χρηστη. :)

1ον : Συμφωνω

2ον : Και εδω συμφωνω κ ενας απο τους σημαντικοτερους ειναι ο θορυβος. Εκει ειναι κ το μεγαλο πλεονεκτημα του συγκεκριμενου : η αθορυβη λειτουργια.

3ον : βλεπε 2ον

4ον : Γνωμες ειναι αυτες τι να κανουμε:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now