ghost

Serious problem

Recommended Posts

Tελικα μου φαινεται οτι καποιοι φιλοι απο δω με ματιασαν...

Εβαλα να κανω Windows upgrade(win xp pro sp2), δηλαδη να περασω τα Win απο πανω για επιδιορθωση, oπως εχω κανει με επιτυχια και στο παρελθον, αλλα στο 3ο βημα (Preparing Installation) μετα απο ενα restart η οθονη μαυρισε και η διαδικασια παγωσε. Και απο κει και περα δεν γινεται τιποτα...

Εχετε καμμια ιδεα πως μπορει συνεχιστει η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες δοκιμασα δεν εγινε τιποτα, παντα καταληγει σε μαυρη οθονη και αδρανεια.

Αν εκκινησω απ το cd μου λεει "εχεις upgrade σε εξελιξη, να συνεχισω?" αλλα δεν υπαρχει αποτελεσμα.

Αναρωτιεμαι τι μπορει να φταιει ξαφνικα, hardware ή λογισμικο? Μια αλλαγη που εκανα τελευταια ηταν οτι αλλαξα το psu με ενα μικροτερης ισχυος.

Εβαλα εναν αλλο σκληρο που ειχε εκκινησιμο λειτουργικο και ναμαι... Μπορω απ το My Computer να δω τον δισκο(ο οποιος σημειωτεον οτι ενας καινουργιος raptor) αλλα δε μπορω να συνεχισω τη διαδικασια.

ΕDIT Safe mode? Παω να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Στον ραπτορ ειναι το λειτουργικο που εχει το προβλημα.

Ο αλλος δισκος προυπηρχε (στo ιδιο pc) και εχει εκκινησιμο λειτουργικο.

Λοιπον, μαλλον ειναι θεμα καποιου driver.

Μπηκα με safe mode-f8 οπου ελαβα το msg:

Windows XP Setup cannot run under Safemode. Setup will restrart now

Kαι μετα απροσμενα βγηκε μπλε οθονη που ελεγε

Setup is been restarted

Kι συνεχιστηκε η εγκατασταση απ το 4ο βημα(Installing Windows) και με 39' υπολειπόμενα...

Η πρασινη μπαρα εγραφε: "Installing Devices" και στο 34' μου ειπε

Τhe software you are installing for this software

ASUS virtual video capture Device Driver

has not passe logo testing.......Do you want continue installing the software for this driver?

Eγω δοκιμασα και τις δυο οδους(yes/no).

Λιγο πιο επειτα, παντα στο 34', μου ζητησε εναν driver τον οποιο και βρηκα

Τhe file nvenetfd.inf on NVIDIA Network Bus installation Disk#1 is needed. Type the path... Copy files from:.... κλπ.

Μετα απο λιγα δευτερολεπτα στιγμιαια εμφανιστηκε η γνωστη μπλε οθονη λαθους και μετα ολα ξαναρχισαν απ την αρχη.... απ το 39' κ.ο.κ σε ενα φαυλο κυκλο...

Καμμια ιδεα? :)

Link to comment
Share on other sites

βγάλε τις έξτρα συσκευές (tuners κλπ) που μπορεί να κάνουν το conflict και τις περνάς μετά, disable κ τα περιττά από Bios (lan/audio)... πες μία και ΟΛΟ το config του pc σου...

διαφορετική έκδοση drivers δοκίμασες?

ποιο ήταν το αρχικό πρόβλημα καιτα ξαναπέρασες ενώ είχες κάνει όπως λες φορμάτ πριν λίγες μέρες?

original xp ή κατεβασμένα?

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

Eεε, κολλουσε το pcmark05 και δεν δουλευε. Επισης δεν εβλεπα τους κοινοχρηστους φακελους που εχω σε αλλο pc μου (ασυρματη συνδεση).

Νομιζα οτι θα ηταν μια απλη διαδικασια ρουτινας(που εχω κανει και στο παρελθον με επιτυχια), που να φανταστω οτι θα ειχε τετοια εξελιξη...

Το config ειναι πολυ απλο και δεν υπαρχουν extra συσκευες:

ASROCK 939N68PV-GLAN s939/pci-e

ATHLON 64 X2 4400+ s939 toledo 2.2GHz

TWINMOS 2G dual DDR400 cas2.5

CORSAIR 1G dual DDR400 cas2.5

ATI Radeon HD 4670 512MB

SB X-Fi Xtreme Audio

WD VelociRaptor 150GB sata2

NEC dvd-rw

Tα ΧP δεν ειναι original αλλα μεχρι τωρα δεν ειχαν προβλημα.

Στο bios εβαλα τις default ρυθμισεις.

Το μόνο που μπορω να σκεφτω ειναι να χρησιμοποιησω την onBoard καρτα γραφικων.

Καποιος driver μαλλον εκανε τη δουλεια, δεν μπορω να τον βγαλω μεσω του αλλου δισκου ε...

Οταν λες "διαφορετικη εκδοση drivers δοκιμασες?" τι εννοεις? Αυτη τη στιγμη δεν μπορω!

Link to comment
Share on other sites

ξαναδοκίμασε μια με audio+l ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ LAN disabled από bios...

το μήνυμα λάθους τί λέει? γτ πριν είπες μαύρη οθόνη, όχι μήνυμα...

το path που δίνεις για τους drivers του chipset που είναι? για εκεί έλεγα για άλλους drivers...

Link to comment
Share on other sites

Tελικα upgrade επετευχθη!

Εκανα αυτο που ειπα, αφαιρεσα την pci καρτα γραφικων και ενεργ/σα την onBoard.

Aρα εφταιγε καποιος driver σχετιζομενος με την 4670...

Ευχαριστω τους φιλους για το ενδιαφερον τους.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει ενα μικροπροβληματακι με τα δικαιωματα προσβασης σε καποιους φακελους/προγραμματα/ταινιες/φωτος...

Εγω βεβαια πηγα στο φακελο με το λογ/σμο χρηστη μου απο τα Doc&Set. και με properties/security/advanced/owner κλπ. πηρα τα δικαιωματα, αλλα δεν καλυφθηκα εντελως, μηπως επρεπε να το κανω σε καθε φακελο χωριστα?

ΥΓ. Οταν εκκινουν τα Win μου βγαζουν αυτο το μυνημα:

Windows cannot load the user's profile but has logged you on with the default profile for the system.

DETAIL - Incorrect function

ΕDIT Λυθηκε τελικα, απλα ανοιγεις τον Τask manager(con+alt+del) για 30'' :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now