esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

~13 Φεβρουαρίου θα έχουμε . Μόνο 10 όμως καθώς είναι πανάκριβες.

Μπράβο ρε φίλε!!! Πολύ εύστοχη ημερομηνία... Θα τη ζητήσω σαν δώρο από τη γυναίκα μου για τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου... Τι γλυκά, λουλούδια και τραπέζι στο Moorings;;;; Πιάσε μια bloodrage να γουστάρουμε....:kiss:...

Link to comment
Share on other sites

χμμμ

για πες τιμη ρε Βασιλη...

Περιμενω σχεδον ενα μηνα για να παρω μια κολομητρικη..πως θα γινει να κανουμε στανταρ ενα κωμματακι απο τα 10 δικο μου? :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πραγματικά δεν ξέρω.

350-400? κάπου εκέι ανάμεσα λογικά. Μπορεί και πιο λίγο.

Για το κομματάκι μην ανησυχείς, θα το δείς στο site και θα τo παραγγείλεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

καλα με εχουν ξενερωσει απιστευτα στο πλαισιο αυτην την σατιγμη...ρε ειναι οι τεχνικοι να μην σχολιασω...

τους εχω παει ενα mybook το οποιο εχει καει και περιμενω για το μαμωπιστοτικο 1 εβδομαδα τωρα...

ποιος εγω που πηγαινα και περιμενα μια ωρα και μου τα ειχαν ολα ετοιμα.... :P

χαχαχα

μα καλα τι σκατα κανουν...βαριουντε να συνδεσουν ενα usb??????????? ελεος....

πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο το πραγμα στο συγκεκριμενο καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Chill dude,υπάρχουν και χειρότερα,φαντάσου να τον είχες πάρει απο e-shop.Δεν θα ήξεραν πώς να συνδέσουν το usb :hehe:

καλα αυτο ξανα πες το....στο eshop μια φορα για μια μητρικη περιμενα ενα μηνα και με κοροιδευαν προς τα ματια μου!!! εγω ο ιδιος εκανα τα τηλεφωνηματα στην infoquest για να δω αποθεματα για να ξανα παρω στο eshop να τους ενημερωσω για να προχωρησουν σε αντικατασταση...επρεπε να απαιτησω και μηνιατικο τοτε! :harhar:

το eshop ειναι ελεος.....!!!!! απλα...

οσο για το πλαισιο το θεωρω απο τα καλυτερα! αλλα τωρα τελευταια δεν ξερω τι παιζει...πουλαει και πιο ακριβα...(δες gtx295) αλλα δεν εχει και πικοιλια..

ισως με την οικονομικη κριση και με αυτα να φοβουντε να φερουν στοκ πραγματα...τι να πω..δεν ξερω.!

αλλα τουλαχιστον στο θεμα service επρεπε να ειναι σπιρτα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα την εξής απορία αναφορικά με τα κουτιά υπολογιστών...Παλιά είχαν κολλήσει με το ασπρο χρώμα εξωτερικά και άργησαν πολύ να βγάλουν στην αγορά μαύρα κουτιά (όπως και οθόνες, πληκτρολόγια κτλ)....Άργησαν να μεταβούν στο αλουμίνιο (πλαστικούρες, σίδερα και Άγιος ο Θεός).....Ακόμα αφήνουν εσωτερικά το αλουμίνιο έτσι και δεν το βάφουν εξαρχής μαύρο (εκ συναρμολογήσεως στο εργοστάσιο εννοώ).Επίσης, εδώ και χρόνια σκέπτομαι γιατί να ταλαιπωρούμαι με τα καλώδια (Τροφοδοσίας, SATA /IDE, USB, Firewires, Front Microphone/headset κτλ) στο κουτί που και αντιαισθητικά είναι και περιορίζουν το airflow ....Εννοώ δεν υπάρχει κάποιος σχεδιαστής που να προτείνει ένα κουτί που να έχει έτοιμες οδεύσεις καλωδιών και περασμένα τα καλώδια τροφοδοσίας της μητρικής και τα λοιπά sata ώστε σε τόσο μικρή απόσταση που θα βρίσκονταν θα κουμπώνουν με κάποιον κονεκτορα (τύπου πχ. SLI/CF) ;;; Ας γίνει κάποια αρχή (δεν γνωρίζω ϊσως και να έχει ηδη παρουσιαστεί κατι τέτοιο) με την 8πινη & 24 πινη τροφοδοσία δίπλα από τις αντίστοιχες υποδοχές της μητρικής, τα sata και τροφοδοσία σκληρών δίπλα στην hdcase κ.οκ.Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός.....Standard βεβαια είναι το ATX πρότυπο, αλλά όχι και οι θέσεις των υποδοχων τροφοδοσίας /sata που διαφέρουν από κατασκευαστή σε κατασκευαστή....θα μπορούσαν όλα να βρίσκονται στην δεξιά πλευρά του mobo σαν ένα τεράστιο PCIexpress και η μητρική θα κουμπώνει απλά στo κουτί...δεν ξέρω βεβαια πόσο ευκολα υλοποιήσιμη είναι μια τέτοια ιδέα ωστε παράλληλα το κόστος να μην εχτιναχθεί στα ύψη. Για τους κατασκευαστές μητρικών θεωρώ ότι είναι εύκολο ....για τους κατασκευαστές κουτιών όμως νομίζω όχι!

Link to comment
Share on other sites

bill νομιζω πως ευκολα εβρισκες μια GTX295 me 440-450? οταν ηταν να την παρω ναι ειχα την ευκαιρια να την παρω τοσο...θυμασαι που συζηταγαμε οτι θα πεσουν κιολας οι τιμες και πως αξιζε να περιμενουμε 1-2 εβδομαδες..

υποθετω πως μαλλον κανεις δεν θα εχει στοκ πλεον δεν ειναι μονο το πλαισιο.

εχθες τελικα πηγα απο εκει για τον σκληρο και τον τσεκαρε μπροστα μου και ολα καλα :)

Τσημπισα και μια nforce 680i evga μητρικουλα απο το στοκ για εναν φιλο που ηταν και καλα "επισκευασμενη" και εντελη δουλευει αψογα! niceeee!! :)

sstav νομιζω φιλε οτι καταλαβα πανω κατω πως το εννοεις αλλα νομιζω πως θα ηταν πολυ δυσκολο για καθε εταιρεια που φτιαχνει cases να κανει κατι τετοιο γιατι πολυ απλα η καθε κατασκευαστρια μητρικων βαζει οπου βολευει εκεινη τους conectors για front panel audio,on/off,reset,usb και τετοια..ας μην παμε σε IDE,Sata και αλλα... αρα ακομα και ενα "switcherακι" να ειχες που σαι περιμενε διπλα στην μητρικη να τα παρει ολα επανω του νομιζω πως παλι θα γινοταν πανζουρλισμος απο καλωδια!

μια καλη λυση εινασι να κανεις τρυπες γυρο απο μητρικη για να φευγουν προς το πλαινο καλυμα τα καλωδια και μετα να πηγαινουν για συνδεση στις αντοιστηχες συσευες....εκει ισως κατι γλυτωνεις..

Link to comment
Share on other sites

Oλα αυτα σύφωνα με τα λεγομενα του Πλαισιου στο Mall.

Την Τεταρτη αγοραστηκε η Rampage 2 μπηκε ο cpu panv και ολα καλα δουλευε

μια χαρα τα παντα εκανε.....Την κυριακη ετρεχε 3D και corrupt bios η vga.

Αγοραζεται νεα καρτα μια 2400pro κουμπωνεται και η μητρικη βγαζει CMOS error.

Nα σημειωθει οτι ο cpu δεν βγηκε απο το socket απο την ημερα αγορας κατι που

δειχνει οτι δεν στραβωσε κανενα πινακι. Το CMOS error συνεχιζεται.....

Παει σημερα για ελεγχο στο πλαισιο στο Mall και μας ειπαν οτι ειχε στραβωμενο

πινακι το ισιωσαν και δουλεψε...

Η ερωτηση μου ειναι πως γινεται να στραβωσε ενω δεν ανοιχτηκε ποτε αφοτου

μπηκε για πρωτη φορα στο socket και ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν στραβωσε

κανενα πινακι κατα την εισοδο του cpu για πρωτη φορα στην μητρικη. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Hello guys, pastel καλά Μακροοικονομία δεν έγραψα ούτε 3 ... όπως το περιμένα δηλαδή :D

Eυτυχώς όμως σήμερα έγραψα ένα 8άρι στη Στατιστική και η ζημιά που έγινε στο όνομά μου αποκαταστάθηκε :P

Αύριο 11:30 τα χαράματα :P, γράφω Ιστορία της Ελληνικής Οικονομίας ... Καλά εκεί θα σκίσω :D Έχω ετοιμάσει μπόλικα σκονάκια, μια χαρά θα τα πάμε ;) Σιγά που θα καθόμουν να μάθω για τις κοινωνικο-πολιτικές συνέπειες που επέφερε η διακύμανση της τιμής της σταφίδας το 1890, καθώς και τη σταφιδική κρίση που ακολούθησε όταν οι Γάλλοι ξεκολώθηκαν να βγάζουν σταφίδες ... :D

Eσύ πώς τα πας ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now