esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Όχι αγορίνα δεν είναι, ντάπα ντούπα είναι μονο το Bolivar και μόνο όταν έχει party !

Γενικά όλα τους είναι κυριλέ !

Υπάρχουν πολλά ακόμα κάτω παραλια που δε θυμάμαι να σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Αντρικο ειναι μικρη η κοπελα, αλλα ετοιμη να παρει μεταγραφη με κλειστο συμβολαιο πριν την ανακαλυψουν οι καρχαριες του CHAMPIONS LEAGUE

Link to comment
Share on other sites

Γαμάτα...έχω διαβάσει 60 pdf από Wartsila και MAN & Turbo για τις ULTRA (extra) Long Stroke Diesel Engines και πρέπει να συντάξω τεχνική έκθεση πάνω στο θέμα 10-15 σελίδων.

Μιλάμε για Bore: 920mm και Stroke: 4500+ mm :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να μην κάνεις τίποτα από όλα αυτά και να πάρεις την μηχανούλα σου να πας σε κάποιο όμορφο μέρος να τραβήξεις τις φωτογραφίες σου και να αράξεις να αδειάσεις λίγο το μυαλό σου! Αυτό θα έκανα εγώ.. εγώ βέβαια για αυτούς τους λόγους δεν πήγα σχολή/πανεπιστήμιο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω πιο μετά για όλα αυτά...Το θετικό σε όλα είναι πως μέσω αυτής της σχολής θα μπορέσω να ταξιδεύω αρκετά, ώστε να δω ένα μεγάλο κομμάτι αυτού του κόσμου. Τι σου είναι 1-1.5 χρόνος ακόμα μπροστά στα 2/3 της ζωής σου;

Πάντως έχει πλάκα όλο το θέμα...είχαν τις μετρήσεις στα χέρια τους από το 2002 και άρχισαν να τις εφαρμόζουν πειραματικά μόλις το 2009, αφού αναγκάστηκαν από EU και USA να ρίξουν δραματικά τους ρύπους και να κάνουν πιο οικονομικές τις μηχανές τους (30ΜW). Μου θυμίζει τις πρακτικές της Intel, όταν δεν έχεις ανταγωνισμό.

Σε αυτόν τον κλάδα δεν παίζουν και αρκετοί παίκτες, MAN ~70%, Wartsila ~23%, άρα καταλαβαίνει κανείς τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Για δείτε το παρακάτω...δεν ξέρω αν ειναι το ίδιο με το plastic αλλά φαίνεται να κάνει δουλειά :D

[video=youtube;DZrjXSsfxMQ]

Link to comment
Share on other sites

εχω να πω οτι ο πινωμπυρες και ο venisk με πιέζανε να αφισω το sketchup και να πιάσω το soldworks . ε λοιπόν με έπεισαν ,ξενύχτησα ψάχνοντας τι και πως και πριν λιγο το εκανα uninstall .

συμπέρασμα

θελω αναβάθμισή

ειναι οντως κλάσεις ανώτερο αλλα πολυ πολυ πολυ πιο δύσκολο

και διλαδι για την δουλειά που το θελω ειναι πολύ μανίκι ( λες και θα φτιαξω ποτε οτι εχω σχεδιάσει :hehe:)

αντε καφε να ξεχαζέψω τωρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

SolidWorks, Inventor & autocad απλά σκίζουν, αλλά πρέπει να μπεις στη μαθηματική λογική πρώτον και δεύτερον να ανακαλύψεις τους τόνους δυνατοτήτων του.

Ψάχνω το Inventor από το 2007 και ακόμα μαθαίνω. Ευτυχώς παίρνει έτοιμες φορμουλες και υπολογίζει πράγματα από μόνο του, οπότε γλυτώνεις τη μισή δουλειά, μιας και τα μαθηματικά μπορείς να τα κάνεις αλλού.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ασχολούμαι ερασιτεχνικά δεν καταφερα να κανο ουτε ενα απλο σχεδιο στο solidworks και δεν τραβαει και το pc μου . για μενα το solidworks ειναι να φτιάξεις κατι και να το πας σε ενα cnc εκει ναι θα κατσω να το μαθω αλλα για να περναω την ωρα μου ειναι δυσκολο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now