esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Δεν τα πήρα ρε...Σιγά.Απλά πιστεύω είναι αρκετά σαφές το ποστ.

EVGA X58 Classified 4-Way SLI - PART NUMBER: 170-BL-E762-A1.

Φοράει πάνω δύο chip Nvidia NF200 ώστε να παίζει 4ΧSLI με 16Χ

EVGA X58 SLI Classified - PART NUMBER: 141-BL-E760-A1

Δεν έχει κανένα NF200...

EVGA X58 SLI Classified - PART NUMBER: 141-BL-E759-A1

Έχει ένα Nvidia NF200 chip

Η 762 φαίνετε να έχει περισσότερο BCLK απο όλες τις Χ58 μητρικές άρα με έναν 950-920 θα παίξει στα ίδια η και υψηλότερα ρολόγια με μεγαλύτερη άνεση.

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάμε από την αρχή....

Υπάρχουν 3 EVGA Classified για Χ58.

Νο 1 : Η EVGA Classified E759. Ήταν η πρώτη που κυκλοφόρησε, πλέον όμως δεν κυκλοφορεί. Φαινόταν να είχε λίγο παραπάνω bclk από την Ε760, τουλάχιστον στις αρχές. Επίσης είχε 1 x NF200 chip.

No 2 : Η EVGA Classified E760. Αυτή κυκλοφόρησε δεύτερη και κυκλοφορεί ακόμα. Λόγω έλλειψης του NF200 δεν κάνει quad sli. Oυσιατικά είναι η E759 χωρίς το NF200 chip.

Νο 3 : H EVGA Classified E762. Τρίτη κυκλοφορία της σειράς. Έχει 2 x NF200 chips και περισσότερες θύρες pci, οπότε με 4 κάρτες δεν χρειάζεσαι pci riser*. Από όσο διαπύστωσα έχει καλύτερο cpu o/c από την 760. :)

* Mε τις Ε759/760 λόγω των πολύ κοντινών αποστάσεων των pci θυρών για Q sli/CF χρειαζόσουν να επεκτείνεις την τελευταία pci θύρα, έτσι ώστε να χωρέσει η τελευταία κάρτα.

Βέβαια υπήρχε πάντα η λύση να άλλαζες ψύκτρα στην 3η κάρτα οπότε απέφευγες την παραπάνω διαδικασία :P

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ξέρω, έχω ακούσει από τον boton και τον sap ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να βρουν έστω πάγο...

Το θέμα είναι πως αν σκοπεύει να παίξει με τον 670 για καλά σκορ (πάνω 6,4-6,5GHz) θέλει οπωσδήποτε άζωτο...

Στα 2V το gorillopot γονατίζει με τους δυο πυρήνες. Μέχρι -183 βαθμούς πάει αλλά κρατάει.

Το F1 ρίχνει πιο κάτω (-189) αλλά δεν κρατάει με ΤΙΠΟΤΑ...

Χαχαχα !

Τωρα του εκοψες τα φτερα του Γιωργη . :D

... Ή για να το πουμε αλλιως ... του πηρες το γλυφιτζουρι μεσα απο τα χερια του ! :hehe::hehe:

Το pot του kingpin ειναι μελετημενο ωστε να παιζει αψογα με cpu που εχουν cold bug . Ιδανικες θερμοκρασιες απο -120 μεχρι -150 περιπου .

Το gorillopot δεν ξερω , αλλα δειχνει οτι μπορει να παιξει παντου . Αρκει να το παγωσεις καλα στην αρχη (Να πιασει -150 δηλαδη) . Μετα παιζει σφεντονα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ξέρω, έχω ακούσει από τον boton και τον sap ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να βρουν έστω πάγο...

Το θέμα είναι πως αν σκοπεύει να παίξει με τον 670 για καλά σκορ (πάνω 6,4-6,5GHz) θέλει οπωσδήποτε άζωτο...

Στα 2V το gorillopot γονατίζει με τους δυο πυρήνες. Μέχρι -183 βαθμούς πάει αλλά κρατάει.

Το F1 ρίχνει πιο κάτω (-189) αλλά δεν κρατάει με ΤΙΠΟΤΑ...

...θέλουν θέλουν κρύο τα άτιμα για να παίξουν ψηλά, εμένα πάντως αυτός που παίζει 1m 6700@LN2 παίζει στο cascade 6100 χωρίς πολύ ψάξιμο!!

...και το gorrilo pot σπέρνει λέμε :D ...Κίμωνα εμένα τέρμα παίζει -186 :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα !

Τωρα του εκοψες τα φτερα του Γιωργη . :D

... Ή για να το πουμε αλλιως ... του πηρες το γλυφιτζουρι μεσα απο τα χερια του ! :hehe::hehe:

Το pot του kingpin ειναι μελετημενο ωστε να παιζει αψογα με cpu που εχουν cold bug . Ιδανικες θερμοκρασιες απο -120 μεχρι -150 περιπου .

Το gorillopot δεν ξερω , αλλα δειχνει οτι μπορει να παιξει παντου . Αρκει να το παγωσεις καλα στην αρχη (Να πιασει -150 δηλαδη) . Μετα παιζει σφεντονα ! :D

Όχι μωρέ. Αν θέλει τα 6,1 όπως λέει, είναι εφικτά και με το θηρίο που του έφτιαξες δεν θα έχει πρόβλημα. Απλά σε αυτό τον επεξεργαστή παίζει ρόλο και το QPI το οποίο σε συνδυασμό με την συχνότητα δίνει τα καλά σκορ. Όσο ψηλότερα παίζει το QPI ανεβαίνουν και τα "ζόρια"...

Προσωπικά, αν είχα ένα τόσο καλό cascade θα επένδυα σε έναν ΠΟΛΥ καλό 950/975. Όπως αυτόν που πουλάει ο crusty πχ ή ο marcolecorse @XS (τον οποίο τον πουλάει πανάκριβα).

Κι εγώ συμφωνώ ότι το gorillopot είναι 1-2 κλικ καλύτερο από το F1. Συνδυάζει και τα δυο θέματα σε αρμονία, δηλαδή το κοντρολάρισμα του coldbug και τη καλύτερη δυνατή θερμοκρασία.

Το F1 είναι άριστο pot αλλά όλη η μάζα του είναι συγκεντρωμένη στο πάτο του κάνιστρου, τα τοιχώματα είναι σχετικά λεπτά και η κοιλότητα τόσο μεγάλη που το άζωτο με το που σκάει μέσα εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα. Λες και έχει μια τρύπα από κάτω και φευγει το άζωτο.

Δεν το έχω δουλέψει όσο πρέπει για να ξέρω τα κόλπα του αλλά όπως είπες και εσύ, είναι ιδανικό για περιπτώσεις 975/950 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now