anarxos

cpu volt

Recommended Posts

σε αρkετες περιπτωσεις δινει θορυβο

για γίνε πιο σαφής, τι εννοείς;

ενα πειραμα κ στο pc σου δεν ειναι ποτε κακο

:funk:..:funk:..:funk:..:call:..:call:..:funk:..:funk:..:funk:..:o..:funk:..:victory:...:victory:...

έχω ηδη δώσει για αντικατάσταση μια μητρική, πρόσεξε τι προτείνεις

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_noise - http://en.wikipedia.org/wiki/Clock_signal - http://en.wikipedia.org/wiki/Jitter

ειτε 700 ειτε 1000 mv το βαλεις ζημια δεν κανεις ουτε στη mobo ουτε στον cpu

καλα, μην τα παίρνεις ολα μετρητης.:Q..

Να θεωρήσω οτι ο θόρυβος ειναι κατι ανάλογο που ακούγεται στους μεγάλους πυλώνες της ΔΕΗ;

Εσυ καλά μου έδωσες εργασία για το σπιτι, μόνο που με πέτυχες σε μια φάση κορεσμού οπου δεν θέλω να βλέπω μπροστά μου ούτε σελίδα :que:...

Πάντως με αυτη τη ζεστη 21*200=4200 με ΗΤ: ναι και φτάνω με στρεςς πρόγραμμα >90 κελσιου και θερμοκρασία δωματίου 30, συνεπώς δύσκολη εποχή για δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν κάποτε η Ελληνική γλώσσα, ένα εργαλείο για την πιο ακριβή διατύπωση όρων και νοητικών ερμηνειών. Σήμερα με την νεοελληνική ισχύουν άλλα.

Μιλάμε για θόρυβο μεταφορικά δηλαδή;

Μήπως ο ορος παρεμβολή είναι καλύτερος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν κάποτε η Ελληνική γλώσσα, ένα εργαλείο για την πιο ακριβή διατύπωση όρων και νοητικών ερμηνειών. Σήμερα με την νεοελληνική ισχύουν άλλα.

δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις... Που ακριβώς κάνουμε το λάθος και τι δεν κατάλαβες εσύ δηλαδή;

Όταν λέμε ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος, εννοούμε κυριολεκτικά τον ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο που δημιουργείται με την αύξηση του ρεύματος στο NB, και όπως είπε και ο unstable με τα links, αλληλοεπηρεάζεται με το clock signal και jitter...

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση προεπιλογής είναι 800mv, με μια σειρά του ελέγχου τάσης που προσφέρεται μεταξύ 700mv-1000mv. Δεδομένου ότι αυτό είναι ένα διαφορικό κύκλωμα ενισχυτών, η αυξανόμενη τάση μπορεί πραγματικά να μειώσει την ακρίβεια σημάτων ρολογιών λόγω του αυξανόμενου θορύβου παροχής ηλεκτρικού ρεύματος. Τα διαφορικά κυκλώματα χρησιμοποιούνται παρά τα ενιαία τελειωμένα κυκλώματα λόγω των λειτουργουσών ικανοτήτων τους απόρριψης θορύβου και χαμηλής τάσης!:lol;P..:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις... Που ακριβώς κάνουμε το λάθος και τι δεν κατάλαβες εσύ δηλαδή;

Όταν λέμε ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος, εννοούμε κυριολεκτικά τον ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο που δημιουργείται με την αύξηση του ρεύματος στο NB, και όπως είπε και ο unstable με τα links, αλληλοεπηρεάζεται με το clock signal και jitter...

μην παίρνεις φωτιά,δεν υπάρχει λόγος.

Όταν κάποιος ακούει τη λέξη "θορυβος" την συνδυάζει με την παραγωγή ήχου. Αυτό ρωταω ,ηχος ακούγεται, βουητό, σφύριγμα, κάτι τέλος πάντων;

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση προεπιλογής είναι 800mv, με μια σειρά του ελέγχου τάσης που προσφέρεται μεταξύ 700mv-1000mv. Δεδομένου ότι αυτό είναι ένα διαφορικό κύκλωμα ενισχυτών, η αυξανόμενη τάση μπορεί πραγματικά να μειώσει την ακρίβεια σημάτων ρολογιών λόγω του αυξανόμενου θορύβου παροχής ηλεκτρικού ρεύματος. Τα διαφορικά κυκλώματα χρησιμοποιούνται παρά τα ενιαία τελειωμένα κυκλώματα λόγω των λειτουργουσών ικανοτήτων τους απόρριψης θορύβου και χαμηλής τάσης!:lol;P..:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...

Μπράβο, άξιος. Καλός στο μάθημα.

Τώρα εξήγησε μου,εγω που τέλειωσα βιολογικές επιστήμες, αλλα και στο καθένα χομπίστα που δεν πηγαίνει πολυτεχνείο ή σχολή υπολογιστών, και διαβάσει το παραπάνω κείμενο ,σε τι μπορεί να μας βοηθήσει ολη αυτή η διατύπωση.

Εκτός και αν κάνεις επιδείξει γνωσεων.

Να γελάσω τότε και εγώ με την σειρά μου :)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...:)...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος ακούει τη λέξη "θορυβος" την συνδυάζει με την παραγωγή ήχου.

Μπαααα...

Ο θορυβος μπορει σε πολλες περιπτωσεις να μην εχει καν εννοια ηχητικου σηματος.

Π.χ. ψηφιακος θορυβος που εισαγεται στις φωτογραφιες απο τις ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες.

Γενικα θορυβος ειναι κατι που μας ενοχλει, καμια συγκεκριμενη σχεση με ηχητικο σημα.

(Και βεβαια χρειαζεται τρελες γνωσεις για να το καταλαβεις αυτο .. εγω μολις περσυ τελειωσα το λυκειο ας πουμε).

Αν δεν γνωριζεις τη χρηση της λεξης αυτης στην ελληνικη γλωσσα, σε παρακαλω μη κανεις καμια νυξη περι σωστης χρησης της ή οχι :)

Γενικα, σε τετοιες περιπτωσεις -που δε καταλαβαινουμε κατι-, ρωταμε ευγενικα για παραπανω εξηγησεις, δεν μειωνουμε τον αλλον. Λογικο δεν ειναι μετα να πεσουν αλλοι 3 να σε φανε? ;)

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις βαλε τα volts για o/c οπως σου ειπε κ ο bill!ασε το Cpu Clock Drive εκει που ειναι κ οταν πιασεις ταβανι το ρυθμιζεις δεν ειναι κ τοσο σημαντικο volt προσωπικα ειδα σε ο/c σε 2 mobos αλλα κ σε ενα φιλο reviewer...με την χ58 ειχαμε τα παρακατω:700mv- 800mv(πανω κατω τα ιδια mhz , 700mv σαν τελικη επιλογη) 900mv=λιγα mhz πιο κατω( 30- 50) , 1000mv=μαμιεται αγρια στο ο/c! αυτα σε 2 mobos!ακομα κ σε x48 mobo με αυτο τo setting παλι τα ιδια πανω-κατω ειχαμε!βρες τα δικα σου!!!!:D...:(....

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις βαλε τα volts για o/c οπως σου ειπε κ ο bill!ασε το Cpu Clock Drive εκει που ειναι κ οταν πιασεις ταβανι το ρυθμιζεις δεν ειναι κ τοσο σημαντικο volt προσωπικα ειδα σε ο/c σε 2 mobos αλλα κ σε ενα φιλο reviewer...ειχαμε τα παρακατω:700mv- 800mv(πανω κατω τα ιδια mhz , 700mv σαν τελικη επιλογη) 900mv=λιγα mhz πιο κατω( 30- 50) , 1000mv=μαμιεται αγρια στο ο/c! αυτα σε 2 mobos!βρες τα δικα σου!!!!:D...:(....

που πας. νομίζεις θα ξεμπερδέψεις τόσο εύκολα;

παρατηρησα οτι σε χαμηλη ταχυτητα επεξεργαστη ξεκινα απο 700 και οσο ανεβαινει αυξανεται 800 και παει λεγοντας.Αν πχ ξεπερασω τα 4000MhZ και δινει μεσα απο το βιος πχ 900 και το ρυθμισω πιο κατω 800 κερδιζω κατι;

και οταν λες 1000mV μαμιεται , πως το εννοεις ως καλυτερα ή χειροτερα;

Link to comment
Share on other sites

και μια ερωτηση ακομα

το cpu clock skew τι ρολο βαραει

ειναι μηδεν αν το ανεβασω τι κερδιζω;

Μπορει να κερδισεις , αλλα μπορει και να χασεις σταθεροτητα.

Ειναι αλλη μια παραμετρος που θελει πειραματισμο για να βρεις τις ιδανικες τιμες για το συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειδα σε ενα o/c να το βαζει στο 200;

τι μπορει να κερδισε ;

Μεγαλυτερα ρολογια προφανως . Δεν ειναι ομως σιγουρο και μην το παιρνεις δεδομενο οτι θα κερδισεις . Θελει δοκιμουλες .

Εχω δει και στα 500 να το βαζουν και να κερδιζουν max clocks (για οριακα clocks δηλαδη) .

Προσωπικα στο 1366 socket δεν καταφερα να κερδισω κατι με τα skew .

Link to comment
Share on other sites

μην παίρνεις φωτιά,δεν υπάρχει λόγος.

Όταν κάποιος ακούει τη λέξη "θορυβος" την συνδυάζει με την παραγωγή ήχου. Αυτό ρωταω ,ηχος ακούγεται, βουητό, σφύριγμα, κάτι τέλος πάντων;

Όχι ρε man οκ, απλά έτσι πως το είπες φάνηκε κάπως :hug:....Τέλοσπάντων no prob ;), όσον αφορά τον θόρυβο με κάλυψε ο φίλτατος Γιώργοςman, με τον όρο "θόρυβο" δεν εννοούμε πάντα ηχητικό σήμα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now