anarxos

cpu volt

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Τα φωτα σας κυριοι ,,,, και κυριες αν υπαρχουν στην παρεα.

Ερωτηση 1) Στο cpu-z ,Ενω μεσα απο το μπιος βαζω πχ: vcore : 1.26875, οταν μεσα απο τα WIN ανοιγω το cpu-z δειχνει : 1,232 και στη συνεχεια οταν φορτώνω το Prime 95 το cpu-z δειχνει :1,216. Ποια ειναι η πραγματικη ταση που χρησιμοποιει ο επεξεργαστης ( core i7 920) και θα λαβω υποψιν μου στην επομενη αυξηση της συχνοτητας;

2)Το HWMonitor εχει δυο τιμες VIN4 & VIN7, γνωριζει καποιος τι αντιπροσωπευουν;

3)Αναμεσα στα: vcore, cpu pll, qpi/vtt, qpi pll, vdram, περα των σχεσεων:

vdram - qpi/vtt =<0.5

vcore - qpi/vtt να ειναι ιδιο ή εντος οριων 0,05

υπαρχει καποια σχεση προσθαφαιρετικη, αναλογικη ή αντιστροφος που να δινει καποια τιμη σε cpu pll ή σε qpi pll και εξαρτωμενη απο τα υπολοιπα τρια ;

Ευχαριστω.

Γενικα αναμεσα στα pll υπαρχει οποιαδηποτε σχεση;

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο είναι λογικό να έχεις κάποιο Vdroop, και οι άλλες 2 τιμές είναι η μια σε idle και η άλλη σε load. Η διαφορά που βλέπεις (από την τιμή που έβαλες στο bios, μέχρι και αυτή που δείχνει το cpu) είναι το Vdroop, και μπορείς να το περιορίσεις αν υποστηρίζει η μητρική σου Load Line Calibration

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλωσήλθες στο HWbox.gr

Ερωτηση 1) Στο cpu-z ,Ενω μεσα απο το μπιος βαζω πχ: vcore : 1.26875, οταν μεσα απο τα WIN ανοιγω το cpu-z δειχνει : 1,232 και στη συνεχεια οταν φορτώνω το Prime 95 το cpu-z δειχνει :1,216. Ποια ειναι η πραγματικη ταση που χρησιμοποιει ο επεξεργαστης ( core i7 920) και θα λαβω υποψιν μου στην επομενη αυξηση της συχνοτητας;

1) Οι τιμές που βλέπεις στα διάφορα προγράμματα hardware monitoring έρχονται από ένα ολοκληρωμένο ( τσιπάκι ) της μητρικής που πέρνει τις διάφορες μετρήσεις.

Ευτυχώς ( για το κόστος ) ή δυστυχώς, είναι πολύ φτηνά τσιπάκια, με σχεδόν ανύπαρκτη ακρίβεια των οποίων τις μετρήσεις εγω δεν τις δέχομαι ούτε καν σαν καθαρώς ενδεικτικά νούμερα.

Ο μόνος τρόπος να ξέρεις την πραγματική τάση που δίνεις σε κάποιο εξάρτημα ( είτε αυτό είναι ο επεξεργαστής σου, είτε οι μνήμες σου, είτε το chipset, PLL, κλπ ) μπορείς να την δείς μόνο με ένα καλό πολύμετρο.

Πολλές φορές ακόμα και οι "πτώσεις" της τάσης που καταγράφει το chip της μητρικής μπορεί να είναι είτε μεγαλύτερες είτε μικρότερες από την πραγματική πτώση, οπότε και εκεί άχρηστες είναι επί της ουσίας.

2) Είναι λογικό η τάση από idle σε load να διαφοροποιείται ( ανάλογα την μητρική είτε πέφτει είτε ανεβαίνει ) [ επί το πλείστων πέφτει ].

3) Όπως σωστά είπε ο webhunter αν η μητρική σου έχει στο BIOS την επιλογή LoadLine Calibration την βάζεις στο enabled και αυτό μειώνει σχεδόν εξουδετερώνει την πτώση της τάσεως από idle σε load.

4) Αν στο BIOS στο CPU Voltage π.χ. βάλεις 1.255V δεν σημαίνει ότι δίνει ακριβώς 1.255V, όπως είπα και πρίν χρειάζεσαι πολύμετρο για να ξέρεις τι πραγματικά δίνει.

Είτε πας προσεγγιστικά είτε παίρνεις πολύμετρο και μετράς.

2)Το HWMonitor εχει δυο τιμες VIN4 & VIN7, γνωριζει καποιος τι αντιπροσωπευουν;

Από κάποιες τάσεις εώς και τίποτα ( αν π.χ. το hardware monitoring chipset έχει 7 εισόδους για thermistors [ οι sensors που μετράνε την θερμοκρασία ] μπορεί να δείχνει και τις 7, ή αν π.χ. η κατασκευάστρια της μητρικής έχει βάλει 4 sensors και έχει αφήσει τις άλλες εισόδους άδειες μπορεί κάποιο πρόγραμμα, όπως αυτό π.χ. αν διαβάζει την ένδειξη αυτών των εισόδων να δείχνει τρελλά νούμερα, είτε πολύ υψηλά είτε χαμηλά, είτε να παίζει μεταξύ δύο τιμών ).

3)Αναμεσα στα: vcore, cpu pll, qpi/vtt, qpi pll, vdram, περα των σχεσεων:

vdram - qpi/vtt =<0.5

vcore - qpi/vtt να ειναι ιδιο ή εντος οριων 0,05

Η μόνη σχέση είναι το Vdram - Vqpi < = 0.5V ισχύει.

Άλλες δεν υπάρχουνε ( προφανώ αυτό περί Vcore & Vqpi να είναι ίδιο ή πολύ κοντινό είναι λάθος ).

υπαρχει καποια σχεση προσθαφαιρετικη, αναλογικη ή αντιστροφος που να δινει καποια τιμη σε cpu pll ή σε qpi pll και εξαρτωμενη απο τα υπολοιπα τρια ;

Εξαρτώμενη από τα τρία όχι.

Εν ολίγοις το PLL δεν θα σου δώσει είτε τίποτα είτε κανά 5άρι MHz overclock στο BCLK ( Base Clock ).

Δίνεις μέχρι 1.9Vpll, συνήθως 1.85V είναι υπεραρκετό για να maxάρεις το BCLK σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με μια Asus P5K βαζω enabled το Load Line Calibration κ δεν αλλαζει τιποτα.Γι αυτο μην εκπλαγεις αν το ιδιο γινει κ σε σενα που δε νομιζω ομως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με μια Asus P5K βαζω enabled το Load Line Calibration κ δεν αλλαζει τιποτα.Γι αυτο μην εκπλαγεις αν το ιδιο γινει κ σε σενα που δε νομιζω ομως.

Στις P5K ( τις απλές όχι τις Deluxe ) δεν δούλευε το LoadLine Calibration.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο που δευκρινιζει ορισμενα στοιχει.

Δηλ ουσιαστικα αυτη η πτωση τασης ειναι μια ασφαλιστικη δικλειδα του επεξεργαστη κατω απο φορτιο;

Ερωτηση : 1)Ποια τιμη ειναι σημαντικοτερη για της μετρησης μου και θα λαβω υποψη στην επομενη αυξηση που θα κανω;

2)Συμφωνα με την Ιντελ το οριο ασφαλειας του ι7 ειναι 1,375 βολτ.

Εαν εγω πχ. δωσω απο το μπιος 1,45 και μεσα απο το cpu-z μου δινει χωρις φορτιο 1,4 ενω υπο φορτιο 1,365 που ειναι κατω απο το οριο ασφαλεις της Ιντελ,ειμαι ασφαλης θεωρητικα ή και πραγματικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.

Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν τα ρευματα σε PLL και FSB Termination ανεβαζουν την θερμοκρασια στον επεξεργαστη ή στο ΝΒ?

Το FSBT και το PLL σε τι μεγεθος θεωρουνται επικινδυνα για εναν Q9550 E0?

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να πάθει το παραμικρό το hardware σου, Max Vpll 1.7V ( βασικά άστο στο 1.5V, παραπάνω αχρείαστο θα σου είναι ), Max Vfsb 1.35V.

Θερμοκρασίες ανεβάζουνε σχεδόν ελάχιστα στην CPU ( βασικά δεν είναι αισθητή η διαφορά αφού είναι κάτι που δεν ανεβάζει καν 1C παραπάνω )

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν πρόκειται να πάθει το παραμικρό το hardware σου, Max Vpll 1.7V ( βασικά άστο στο 1.5V, παραπάνω αχρείαστο θα σου είναι ), Max Vfsb 1.35V.

Θερμοκρασίες ανεβάζουνε σχεδόν ελάχιστα στην CPU ( βασικά δεν είναι αισθητή η διαφορά αφού είναι κάτι που δεν ανεβάζει καν 1C παραπάνω )

Ευχαριστω Bill, θα το ψαξω μεχρι εκει οταν βρω μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο επεξεργαστή Q9550 (E0) ενώ έχω δώσει 1,5V PLL στον monitoring της Rampage Formula δεν πάει με τίποτα κάτω από 1,584V, υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ποικίλει εως και πάρα πολύ ανάλογα τον επεξεργαστή.

Οι πάρα πολύ καλοί παίζουνε εκεί με 1.35V, ο μέσος όρος με 1.4 - 1.425V και αρκετοί θέλουνε και 1.45V.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα εχουν δοθεί ως ασφαλή όρια QPI/VTT:1.35v και CPU PLL : 1.89v.

Φυσικά σε O/C ολοι τα ξεπερνούν.Υπαρχει καποια πληροφορία μεχρι ποσο προς τα πανω ειναι ασφαλές να δώσεις τιμές πριν αχρηστεψεις τον επεξεργαστη:

1ον) για απλο υπερχρονισμό ωστε να πιάσεις ενα μέγιστο αποτέλεσμά

2ον) για 24/7

Link to comment
Share on other sites

1) 1.8Vqpi χαλαρά έχουνε φάει όλοι οι CPU μου.

1.9Vpll ( βασικά αν δείς κάποιο κέρδος θα το δείς μέχρι εκεί, παραπάνω δίνεις τσάμπα ρεύμα )

2) 1.5Vqpi, 1.85Vpll

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχεις την GAex58Extreem, μια ερωτηση ακομα .

Στο βιος Adnanced Clock Control -> Cpu Clock Drive 800mV.

Αν αυξομειωθει ,τι επηρεαζει στον επεξεργαστη:

Ευχαριστω Bill.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το πειράζεις παρά μόνο αν έχεις αστάθεια σε κάποιο BCLK που προσπαθείς να σταθεροποιήσεις.

Μπορείς να δώσεις με ασφάλεια μέχρι και 1V ( 1000mV ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ποικίλει εως και πάρα πολύ ανάλογα τον επεξεργαστή.

Οι πάρα πολύ καλοί παίζουνε εκεί με 1.35V, ο μέσος όρος με 1.4 - 1.425V και αρκετοί θέλουνε και 1.45V.

Έπεσα σε πάρα πολύ καλό κομμάτι???;P..

3,82GHz @1,288V (από την mobo έδωσα λίγο παραπάνω):

90406655.th.jpg

9 ώρες prime95(64bit) small FTTs και δεν έχει πετάξει error :P..

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα σε πάρα πολύ καλό κομμάτι???;P..

3,82GHz @1,288V

καλο κομματι το λες..!!!παρα πολυ καλο κομματι δεν νομιζω:Q.. εχω δει 3-4 φιλαρακια με E0 stepping να πιανουν 3800 με 1.26v-1.28v
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχεις την GAex58Extreem, μια ερωτηση ακομα .

Στο βιος Adnanced Clock Control -> Cpu Clock Drive 800mV.

Αν αυξομειωθει ,τι επηρεαζει στον επεξεργαστη:.

σε αρkετες περιπτωσεις δινει θορυβο αν το αυξησεις κ δεν αφηνει τον cpu να κανει ενα καλο ο/c ειδικα στις gigabyte,ειχα εμπειρια με αυτο to setting,ωστοσο ενα πειραμα κ στο pc σου δεν ειναι ποτε κακο

;P..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now