Jim@kiS

Lapping σε Thermalright True Black ?

Recommended Posts

Για σας παιδες μου ηρ8ε η true και οπως ξερεται το προβλημα που εχουν η βαση τους ειναι σαν κυμα:handshake...

Δεν ειναι και παρα πολυ στραβη αλλα ειναι και ειναι για ι7 λετε να την λαπαρω???8α παιξει κανενα ρολο που 8α χασει το μαυρο χρωμα?και με τι νουμερα γυαλλοχαρτα να την κανω???

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πάντως να τη λαπάρεις, ξεκίνα με 800άρι, μετά 1200, 1500 και αν βρεις και 2000αρο, ακόμα καλύτερα. Το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο με σωστή δουλειά σε 2000αρο, αλλά όπως σου είπε και ο Βασίλης, το χρειάζεται πραγματικά η ψύκτρα? Έχεις μεγάλες διαφορές θερμοκρασιών από πυρήνα σε πυρήνα (που είναι το στοιχείο που δείχνει αν είναι στραβή ή όχι)?

Επίσης, αν το προχωρήσεις, υπάρχει ένας καλός οδηγός εδώ :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακομα δεν την εχω δοκιμασει...8α δω και 8α σας πω...8α ειναι και puss pull με noctua..

8α την βαλω για αρχη ετσι και 8α σας πω temp και βλεπουμε...Να κανω και τον ι7??η παει πολυ?:P Γιατι απο οτι βλεπω κανουν και τα 2 μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Bρε, βάλε τα πρώτα πάνω όλα και πες μας θερμοκρασίες και μετά κοιτάμε για lapping ;) Μην ανησυχείς από τώρα για πράγματα που ίσως καν δεν σε απασχολήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πάντως να τη λαπάρεις, ξεκίνα με 800άρι, μετά 1200, 1500 και αν βρεις και 2000αρο, ακόμα καλύτερα. Το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο με σωστή δουλειά σε 2000αρο, αλλά όπως σου είπε και ο Βασίλης, το χρειάζεται πραγματικά η ψύκτρα? Έχεις μεγάλες διαφορές θερμοκρασιών από πυρήνα σε πυρήνα (που είναι το στοιχείο που δείχνει αν είναι στραβή ή όχι)?

Επίσης, αν το προχωρήσεις, υπάρχει ένας καλός οδηγός εδώ :D

Επειδή πρόσφατα λάπαρα την δική μου true black, το να ξεκινήσει με 800άρι δεν είναι καθόλου καλή ιδέα...Και αυτό γιατί έχει μία στρώση χρωμίου πάνω από τον χαλκό που είναι πολύ σκληρό. Εγώ μέχρι και με 120άρι νερού χρειάστηκε να τρύψω, δεν έφευγε με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ξεκινήσει με 600άρι και μετά από μερικές ώρες τζάμπα τρυψίματος, πήγα σε 120άρι. Οταν αφαιρέθηκε όλο το χρώμιο, το πέρασα με 300άρι, 600άρι, 1000άρι, 1500άρι και 2000άρι. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 100-200άρι και μόλις μείνει ο χαλκός να ανέβεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ξεκινήσει με 600άρι και μετά από μερικές ώρες τζάμπα τρυψίματος, πήγα σε 120άρι. Οταν αφαιρέθηκε όλο το χρώμιο, το πέρασα με 300άρι, 600άρι, 1000άρι, 1500άρι και 2000άρι. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 100-200άρι και μόλις μείνει ο χαλκός να ανέβεις.

εισαι σιγουρος ρε συ? το 200αρι εχει κοτρονες πανω....

τεσπα θα το δοκιμασω αφου το εκανες και ειχες αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 120άρι νερού έτρυψα. Το στρώμα που έχει πάνω από τον χαλκό είναι πολυ σκληρό για να φύγει με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 120άρι νερού έτρυψα. Το στρώμα που έχει πάνω από τον χαλκό είναι πολυ σκληρό για να φύγει με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο

ναι καταλαβα τι εννοεις. thanks for the info mate

Link to comment
Share on other sites

Απλά βεβαιώσου πως χρειάζεται, γιατί και δουλειά είναι και χαλάει το ωραίο (που δεν βλέπεις ποτέ φυσικά) πάτο της ψύχτρας. Εμένα η δική μου πάντως έπαιζε μια χαρά από το κουτί τις, και επειδή η εταιρία είναι καλή δεν νομίζω πως «πρέπει» να το έχεις στο to do το lapping. Δοκίμασε πρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται απλα απογοητευτικα λιγο για εβαλα εναν χαρακα πανω και ειδα οτι δεν ηταν ολοισια ειδα οτι ειχε λιγη καμπηλη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now