JC_Denton

Microsoft: Παρουσίαση νέας μηχανής αναζήτησης την επόμενη εβδομάδα - Google Killer ?

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Microsoft is ready to present new search engine in the next week]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649f528934c2c2.jpg[/NEWS_IMG]Ίσως οι παλαιότεροι να θυμούνται πως κάποτε τα πράγματα στο Διαδίκτυο δεν ήταν όπως σήμερα. Πριν την εποχή του Facebook και του Twitter, όταν το YouTube ήταν ένα σενάριο φαντασίας για τις συνδέσεις μας, η Google δεν "υπήρχε" καν στο χάρτη, με τη Yahoo! να είναι μακράν η πρώτη μηχανή αναζήτησης.

Τα πράγματα όμως άλλαξαν και πλέον η Google είναι ένας κολοσσός με ένα εντυπωσιακό ~65% των αναζητήσεων στο Internet να είναι δικό της, με τη Yahoo! να ακολουθεί με ένα μόλις ~20%. Τρίτη στον αγώνα αυτόν έρχεται η Microsoft, που παρόλο που είναι ένας πραγματικός γίγαντας, δεν μπορεί να ξεπεράσει το 8-9% της παγκόσμιας προτίμησης στις μηχανές αναζήτησης.

Μέχρι σήμερα.

Μιας και η Yahoo! αρνήθηκε την όποια συνεργασία πάνω στο θέμα αυτό, απορρίπτοντας τις συνεχείς προτάσεις για εξαγορά, η Microsoft πήρε τα πράγματα στα χέρια της, κατασκευάζοντας μια εξελιγμένη μηχανή αναζήτησης στα εργαστήριά της, με σκοπό φυσικά όχι απλά να μπει στη 2η θέση, αλλά να εκθρονίσει την Google από την κορυφή.

Η πρώτη εμφάνιση της μηχανής αναζήτησης θα γίνει στο D: All Things Digital, ένα συνέδριο αφιερωμένο στις νέες τεχνολογίες, το οποίο λαμβάνει χώρα στο Carlsbad της California, που διεξάγεται από τη Wall Street Journal, τμήμα του ομίλου News Corp. Η νέα search engine η οποία δοκιμάζεται μυστικά από τη Microsoft εδώ και μήνες, είναι σχεδιασμένη ώστε να μειώσει όσο το δυνατόν γίνεται το χρόνο που χρειάζεται κάποιος να κάνει μια αναζήτηση, φιλτράροντας και οργανώνοντας καλύτερα τις πληροφορίες και τα δεδομένα που της δίνονται.

Η μηχανή αυτή, με την κωδική ονομασία Kumo, έχει υποστεί αρκετά τεστ από τους υπαλλήλους της εταιρείας, με έμφαση όπως είπαμε στην επίτευξη καλύτερων αποτελεσμάτων από οποιαδήποτε άλλη παρόμοια search engine.

Ήδη η Microsoft ακούγεται ότι ξεκίνησε τις έντονες προετοιμασίες για τη διαφημιστική της καμπάνια, ώστε να κάνει την Kumo (ή όπως αλλιώς θα ονομαστεί τελικά) τη μεγαλύτερη και πιο αξιόπιστη μηχανή αναζήτησης στο Διαδίκτυο. Το αν θα το πετύχει, αναμένουμε να το δούμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι μπορουν να κανουν, η σημερινη της μηχανη ειναι τραγικη. Εκει που βρισκεις στο google αυτο που θες στην πρωτη σελιδα των αποτελεσματων στο msn search πρεπει να πας στην δευτερη και βαλε.

:'(....

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως το google ξεπερασε το yahoo ετσι απλα λογο του οτι ειναι η πιο ελαφρια σελιδα στο κοσμο μετά το about:blank xD xD xD

το yahoo αντιθετως θυμαμαι εκανε ανατριχιαστικα δευτερολεπτα να φορτισει στους παλιους willamete ακομα και prescott...

ακομα και τωρα που τα pc εχουν εξελιχθει ραγδαια, η google ακομα εχει την ιδια παναλαφρη σελιδα της , απλη , πρακτικη, γρηγορη , και αποτελεσματικη , αντιθετως με το yahoo που σου βγαζει ενα σωρο βλακειες στη σελιδα της (νεα κλπ, που ενδιαφερουν ενα μικρο ποσοστο οσων τα βλεπουν) ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν πάει στην search.yahoo.com, αλλά στο www.yahoo.com κτλ.

Εύχομαι η MS να κάνει μια τρύπα στο νερό και να χάσει αρκετά εκ. $ στη νέα της προσπάθεια. Όπου δεν μπορεί να εκβιάσει και να επιβάλει με παράνομες μεθόδους το λογισμικό της, αυτή η εταιρεία είναι EPIC FAIL.

Μακάρι να ψοφήσουν

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν πάει στην search.yahoo.com, αλλά στο www.yahoo.com κτλ.

Εύχομαι η MS να κάνει μια τρύπα στο νερό και να χάσει αρκετά εκ. $ στη νέα της προσπάθεια. Όπου δεν μπορεί να εκβιάσει και να επιβάλει με παράνομες μεθόδους το λογισμικό της, αυτή η εταιρεία είναι EPIC FAIL.

Μακάρι να ψοφήσουν

+1 στο EPIC FAIL :P

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν πάει στην search.yahoo.com, αλλά στο www.yahoo.com κτλ.

Εύχομαι η MS να κάνει μια τρύπα στο νερό και να χάσει αρκετά εκ. $ στη νέα της προσπάθεια. Όπου δεν μπορεί να εκβιάσει και να επιβάλει με παράνομες μεθόδους το λογισμικό της, αυτή η εταιρεία είναι EPIC FAIL.

Μακάρι να ψοφήσουν

:@.... έλεος όμως...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι ξεχνάνε ότι αν δεν υπήρχε η Μ$, ακόμα θα είχαμε 300 διαφορετικούς τύπους υπολογιστών, χωρίς καμία κοινή βάση και τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά προς το χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

:@.... έλεος όμως...
Κάποιοι ξεχνάνε ότι αν δεν υπήρχε η Μ$, ακόμα θα είχαμε 300 διαφορετικούς τύπους υπολογιστών, χωρίς καμία κοινή βάση και τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά προς το χειρότερο...

Tώρα θα επιχειρηματολογήσω και εγώ με τη σειρά μου. Linux get the fudge off - Microsoft = ΠoWnAg3 hAx0rZZZzzz FTW ! Linux sucks a®ss ...

Ρε συ Gross Domestic Product 77 άσ' το, δεν πιάνει ... δεν βαρέθηκες να το φωνάζεις ? :D

Sorry guys, αλλά δεν άντεξα.

P.S. To Gross Domestic Product μου ήρθε εντελώς άκυρα, διάβαζα Αγγλικά για Οικονομολόγους που δίνω σε λίγο Πρόοδο στο Πανεπιστήμιο και παρασύρθηκα :lol

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

Η μηχανή αναζήτησης ονομάζεται "Bing". Θα τη λανσάρουν σύντομα και επίσημα, ενώ θα ξοδέψουν 80-100 εκατομμύρια δολάρια για τη διαφήμισή της στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο, την τηλεόραση και το ραδιόφωνο.

Για να δούμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σπρώξουν άλλα τόσα κάτω από το τραπέζι για να την επιβάλουν ( win 7 μήπως ; ) θα πιάσουν πάτο.

george ο/c καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

H Bing είναι σχεδόν έτοιμη - μπείτε www.bing.com για να δείτε πως θα είναι σε ένα video που έχουν.

Ενδιαφέρουσα φαίνεται, μου αρέσει. Ίσως όταν βγει να τη βάλω στο Mozilla σαν default για να τη δοκιμάσω ;)

Link to comment
Share on other sites

epic fail.

Όταν η google φτιάχνει το google wave, η M$ σπρώχνει 100 εκ. δολ . για να το decision engine - αποφασίζουμε εμείς για σας που είστε ζώα - we are MS - resistance is futile.... Δεν έμαθαν τίποτα από τα vista...

Κάντε screenshot όσοι την επευφημείτε για να συγκρίνετε με αυτά που θα λέτε όταν θα αποτυγχάνει.

Μέχρι τότε, καλά μπινγκαρίσματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος είσαι 30+ χρονών και αν θυμάμαι καλά, καθηγητής σε σχολείο, σωστά?

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως ακριβώς απέκτησες αυτή τη νοοτροπία που έχεις? Αυτόν τον "μηδενισμό" οποιουδήποτε πράγματος που βλέπεις από μια εταιρεία που "δε σου αρέσει", αυτή την ανεξήγητη κόντρα που πας σε όλα - πως το κατάφερες αυτό?

Σε ρωτάω γιατί ειλικρινά παραξενεύομαι man. Και θα στο αναλύσω:

1) Δεν έχεις καν δει, πόσο μάλλον δοκιμάσει την Bing. Δε με νοιάζει καθόλου αν θα είναι καλή ή όχι, το άλμα μπροστά ή το γύρισμα στο μεσαίωνα. Μόλις που χέστηκα, αν θες να το ακούσεις έτσι.

Εσύ όμως πως κάνεις έτσι? Χωρίς καν να δεις κάτι, το βάφτισες decision engine. Ξέρεις αν όντως είναι έτσι? Ένα video είδες και αυτό δεν έδειξε σχεδόν τίποτα, αλλά ξαφνικά βρήκες τη "συνομωσία"...

2) Το Wave καλό είναι, εξαιρετική προσπάθεια θα έλεγα και το έλεγα χρόνια τώρα ότι το e-mail θα έπρεπε να υιοθετήσει το instant messaging, σε κάτι παντελώς Open Source, ώστε να μπούνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέσα εκεί.

Αλλά πρέπει να είσαι τυφλός για να μη βλέπεις την προσπάθεια της Google για παγκόσμια κυριαρχία σε όλο το Διαδίκτυο - στην ουσία τη μετατροπή του σε κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ μονοπωλιακό, κάτι το οποίο από ότι πιστεύω πρέπει να σε βρίσκει κάθετα αντίθετο, σωστά?

Αν λες τη Bing "decision engine", το ότι από τους servers της Google θα περνάνε όλα τα εσώψυχά σου, δε σε πείραξε...?

3) Η Microsoft έκανε πανέξυπνη κίνηση με τα Vista/7, αντίστοιχη με αυτή που έκανε με τα Millenium/XP. Απορώ γιατί δεν το καταλαβαίνεις, η παγκόσμια κυριαρχία της στα λειτουργικά συστήματα είναι μέρος της όλης τακτικής. Τα Vista δεν απέτυχαν, αντιθέτως με τα 7, φαίνεται πως θα πετύχουν ολοκληρωτικά το σκοπό τους.

4) Όταν προσπαθείς να περάσεις μια άποψη, δεν το κάνεις σωστά. Επέτρεψε μου να σου πω - Μαντάρα τα κάνεις βασικά. Και απορώ, γιατί είσαι καθηγητής από όσο θυμάμαι. Πως διδάσκεις, όταν δεν ξέρεις να περνάς μια άποψη? Με το να βγάζεις όλη αυτή τη χολή man παραέξω, οι μόνοι χαρακτηρισμοί που βγαίνουν από τους αναγνώστες των ποστ σου είναι:

βαρετός

γραφικός

κουραστικός

και διάφορα άλλα τα οποία ελπίζω ότι έχεις την απαραίτητη ευφυία να καταλάβεις. Αντί λοιπόν να περάσεις αυτό που θες, απλά κοινώς - σε βρίζουν κι από πάνω.

Γιατί όμως? Γιατί τόση ειρωνία, τόση φασαρία, τόσα ban και τσακωμοί? Κι ενώ βλέπεις ότι δε "δουλεύει" ο τρόπος σου, εσύ συνεχίζεις!

Το ύφος του παραπάνω ποστ σου είναι κλασικό παράδειγμα αυτού που λέω. Κάθετες αντιδράσεις, ειρωνίες και εμπαιγμοί. Είναι σωστό αυτό, έτσι έχεις μάθει να διδασκεις?

Όχι και τίποτα άλλο, αλλά δυσφημείς και το Linux κιόλας, μιας και σε ταυτίζουν με το λειτουργικό...

---

Δεν ξέρω man, ειλικρινά δε μου αρέσει το όλο θέμα. Σε άλλα forum θα σε είχαν banάρει στο φτερό (ή τουλάχιστον θα είχες φάει τις κάρτες σου), εγώ όμως προτιμώ το διάλογο. Γι αυτό και προσπαθώ να κάνω μια υγιή συζήτηση παρά να χωθώ με ύφος "terminator" και να σου "την πω".

Το κακό ξέρεις ποιο είναι όμως?

Όλοι ανεξαιρέτως οι φίλοι και γνωστοί μου, θα γυρίσουν και θα μου πουν "Τι ασχολείσαι...?" - Σκέψου το λίγο αυτό. Τόσα forum , τόσα ban, τόσοι άνθρωποι να σε έχουν στο περιθώριο.

Γιατί? Σίγουρα όχι γιατί είσαι Linuxάς...

Link to comment
Share on other sites

1) πολύ φτηνή η χρήση της ιδιότητάς μου στο post σου και της ιστορίας μου σε άλλα site χωρίς να αναφέρεις λεπτομέρειες. Δε θα επεκταθώ άλλο. Τούτο μόνο θα πω : (επειδή βρίσκομαι σε ιδιωτικό χώρο με όχι 5-10 συναδέλφους, αλλά εκατοντάδες. Όσο και αν σου φαίνεται απίστευτο είμαι απόλυτα αποδεκτός και πολύ αγαπητός και από αυτούς και από τους μαθητές μου. Δεν έχει καμία σχέση η νοοτροπία μου και οι θέσεις μου εναντίον της παγκόσμιας απάτης που λέγεται MS με τη νοοτροπία μου και το έργο μου στο χώρο εργασίας μου. Αν π.χ. μου έδειχναν έναν άνθρωπο ο οποίος έχει πάρει μίζες 1 δισ. από το ελληνικό κράτος με αποδείξεις κτλ, το πιθανότερο είναι ότι θα του έκανα ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ με τα ίδια μου τα χέρια πριν τον παραδώσω στη δικαιοσύνη (από την οποία θα ξέφευγε για να ξανακάνει τα ίδια) , αλλά ούτε και αυτό έχει να κάνει με τη δουλειά μου.

2) Η απάντηση σε όλα τα άλλα είναι ότι είτε α) βλέπω πράγματα που δε βλέπεις εσύ είτε β) είμαι γραφικός/ κουραστικός / βαρετός

3) Για τα ban που έχω φάει (από παντού πλέον) είναι μεγάλη κουβέντα (π.χ. τι θα κάνει ένα site που έχει διαφημίσεις και κέρδη από την MS και εγώ αποκαλύπτω τις απάτες της και καλώ τον κόσμο στο linux ? ban)

4) Επί της ουσίας, γιατί τόσο μένος για το post μου ?

epic fail.
Προσωπική άποψη όσο και η δική σου
Ενδιαφέρουσα φαίνεται, μου αρέσει.
. Ό,τι έχεις δει και εσύ, έχω δει και εγώ. Δε βρίσκω κάτι μεμπτό.
Όταν η google φτιάχνει το google wave, η M$ σπρώχνει 100 εκ. δολ . για να το decision engine

Πού είναι το λάθος ? decision engine το αποκαλeεί η ΜS ,

αποφασίζουμε εμείς για σας που είστε ζώα - we are MS - resistance is futile.... Δεν έμαθαν τίποτα από τα vista...

Πολλή ειρωνεία, το παραδέχομαι, αλλά να με συγχωρείς δε βρίζω και δε βρίσκω κάτι μεμπτό. Κάνω λογοπαίχνίο με το "decision engine" που δείχνει τον εγωισμό της εταιρείας που εκθειάζετε και τα υπόλοιπα είναι κοινά αστεία all over the world. Δεν καταλαβαίνω πάλι που υπάρχει πρόβλημα.

Κάντε screenshot όσοι την επευφημείτε για να συγκρίνετε με αυτά που θα λέτε όταν θα αποτυγχάνει.

Πάλι η άποψή μου. Το πολύ πολύ να βγω λάθος και να εκτεθώ εγώ.

Μέχρι τότε, καλά μπινγκαρίσματα

Και μια ευχή.

Η επίθεσή σου λοιπόν ήταν περίσσότερο εναντίον των θέσεών μου και λιγότερο επί της ουσίας. Αν παρόλα αυτά πιστεύεις ότι οι θέσεις μου είναι εκτός ορίων ban me. (την τελευταία φορά που είπα αυτό, με ban-αραν).

Σκέψου το λίγο αυτό. Τόσα forum , τόσα ban, τόσοι άνθρωποι να σε έχουν στο περιθώριο.

Γιατί? Σίγουρα όχι γιατί είσαι Linuxάς...

Όταν έχεις αντίθετη άποψη με κάποιον που έχει την εξουσία σε ένα forum και ζημιώνεται από τις απόψεις σου, το λογικό είναι το ban. Αν οι απόψεις μου ήταν "αθόρυβες" α) δε θα τις διάβαζε κανείς β) δε θα με είχαν κάνει ban από πουθενά. Δε φταιώ εγώ που οι περισσότεροι στα περισσότερα forum θέλουν ανθρώπους χωρίς άποψη να ποσταρουν "+100" και να επαναλαμβανουν ό,τι τους πασάρεται από τη μηχανή του κιμά και μέσω των forum να κάνουν "τις δουλειές τους" και να κερδίζουν χρήματα από διαφημίσεις.

Μην ξεχνάς ότι η ιστορία είναι γεμάτη από ανθρώπους ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΣ που κυνηγήθηκαν, διώχτηκαν, εξευτελίστηκαν, δικαιώθηκαν, όμως, και αναγνωρίστηκε η αξία των θέσεών τους εκ των υστέρων. Σαφώς και δε διεκδικώ μία θέση ανάμεσά τους, αλλά σκέψου ότι υπαρχει και το ενδεχόμενο να μη βλέπεις το αόρατο χέρι της MS που αυτή τη στιγμή έμμεσα σου παίρνει χρήματα από την τσέπη..

Το ξέρω ότι αποτελώ "παραφωνία" σε μια "γαλήνια λίμνη". Λογικό όλοι να με ban-άρουν και να με μισούν ή να γελούν με μένα. Είμαι 1 vs 1000 σε αναλογία. Νομίζεις ότι δεν το ξέρω και ότι είμαι ηλίθιος ? Στην greenpeace γιατί επέλεξαν ακτιβισμό? Γιατί -ναι μεν όλοι μιλούν για οικολογία- 1 στους 1000 συμπεριφέρεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οικολογικά. Με τα λόγια δε γίνεται τίποτα.

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ λοιπόν να αφήσεις αυτή την παραφωνία να "παραφωνίζει" για χάρη της ελευθερίας του λόγου αφενός . αλλά και -που ξέρεις- υπάρχει η πολύ μικρή πιθανότητα να έχω δίκιο

Link to comment
Share on other sites

Οντως JC, εχει ενα δικιο ο gdp σε ο,τι αφορα την ονομασια "μηχανη αποφασεων".

Η ίδια η MS την ονομαζει "decision engine" ;)

Κατ εμε πολύ fail ονομασια..

Κατα τ'άλλα: God damned wall of texts :D:P

Link to comment
Share on other sites

Η MS όμως τη λέει decision engine γιατί θέλει να την προμοτάρει ως κάτι "καλύτερο" από αυτά που προσφέρει η Google με τη δικιά της προσπάθεια. Δεν πιστεύω πως αυτό που θέλει είναι το "διαλέγουμε εμείς για εσάς που είστε ζώα". Αν βέβαια συμβαίνει κάτι τέτοιο, με το που θα μπει - τόσο γρήγορα και θα βγει, simple as that.

Απλά ο φίλος gdp είναι κάθετα αντίθετος σε ότι κι αν κάνει η MS, με πολύ απόλυτο τρόπο, ενώ αντίστοιχα δεν είναι έτσι για τα υπόλοιπα "αισχρά" μονοπώλια που υπάρχουν. Σε συνδυασμό με κάποιες θέσεις του για την AMD στο παρελθόν, πολλοί τον έχουν "συνδυάσει" με κάτι μόνιμα αντιδραστικό και γραφικό.

Εγώ σε καμία περίπτωση δε θα κόψω τίποτα από τις θέσεις του, ούτε θα τις περιορίσω - απλά προσπαθώ να καταλάβω το λόγο για την τόση αντίδρασή του, που τον φτάνουν σε σημείο να τον θέτουν οι άλλοι στο περιθώριο, αλλά αυτός να συνεχίζει.

Σίγουρα αυτό σημαίνει ότι εμμένει στις θέσεις του, κάτι το οποίο σέβομαι.

Όχι φυσικά ότι εγώ συμπαθώ την MS - κάθε άλλο. Θεωρώ ότι "κατ' αναγκασμό" χρησιμοποιώ τα εργαλεία της, τα οποία όμως καταφέρνουν και προωθούν τέλεια (το κόλπο των Vista ήταν απίστευτο -> θεοποίηση των μέχρι πρότεινως άθλιων ΧΡ, καθώς και η έλευση των 7 ως μάννα εξ ουρανού), ενώ συνεχίζει ως άλλη Intel, τον εξαναγκασμό της χρήσης των λειτουργικών της από τις διάφορες χώρες (θυμηθείτε την Ελβετία που θα έβαζε Linux -> ξεχάστε το).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και για να λήξει εδώ το προσωπικό, έχω αναγνωρίσει στην "μετά ban" εποχή ως λάθος μου τον πολύ επιθετικό / ειρωνικό / έως και υβριστικό λόγο μου και προσπαθώ να μαζευτώ. Ειλικρινά.

Τέλος δεν είμαι κάθετα αντίθετος με ό,τι και να κάνει η MS (μόνο με το 99% :P ). Π.χ. αναγνωρίζω (έχω τοποθετηθεί δημόσια) ότι το office 2007 είναι μακράν η καλύτερη office σουΐτα επί γης, αλλά διαφωνώ με τον εξαναγκασμό και την εξαγορά ψήφων για να γίνουν iso standards τα αρχεία που παράγει και μετά να κλείσει τον κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα ηδη αρχικη σελιδα και απο το πρωι που την δοκιμαζω ειμαι υπερευχαριστημενος! :T: Οτι και εαν εχω ψαξει το εχει βγαλει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρο feedback :

Σε αναζητήσεις για παιδαγωγικά θέματα έμεινα μεν ευχαριστημένος, αλλά σε καμία περίπτωση δε φτάνει την πληρότητα των λημμάτων που παίρνω με το google. Επίσης δεν υπάρχει αντίστοιχο με το "εικόνες"' link, το οποίο σου δίνει εικόνες με την αναζήτηση που έχεις κάνει. (edit ---> άκυρο υπάρχει)

Για να κερδίσει την προτίμηση μου, - και λογικά του κοινού - θα πρέπει να κάνει κάτι καλύτερα από το google. Δε βλέπω κάτι τέτοιο, σε κανένα τομέα.

Φιλότιμη προσπάθεια, αλλά αρχηγού παρόντος... πάσα αρχή παυσάτω ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now