WebHunter

Mixer and maybe cds...

Recommended Posts

Βαρέθηκα τις κλασσικές εφαργογές για dj στο pc και είπα να το ρίξω σε κάτι πιο επαγγελματικό. Σκέφτομαι να αγοράσω μίχτη (2-3 κανάλια) μέχρι 200€, δίοτι αυτός που έχω τώρα SM-251 αρχίζει και φαίνεται παλαιολιθικός.

Επίσης, σε κάποια στιγμή στο μέλλον σκέφτομαι για τα 200αρια της pioneer ή ένα 200 και ένα 800.

Πρόκειται για home entertainment και κανένα πάρτι...όχι για επαγγελματική δουλειά (τουλάχιστον μέχρι να τα μάθω καλά)

Για πείτε και την δική σας γνώμη επί αυτού...

Link to comment
Share on other sites

ενας μικτης Stanton M-303 ειναι οτι πρεπει για την δουλεια που τον θελεις

οσο για τα 200αρια ειναι παρα πολυ καλα αλλα αργουνε λιγο στο διαβασμα των cd's

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο έχει fade out ανα κανάλι και ανα sound range?

Και που το βρίσκω στην Αθήνα?

Τώρα που το είδα δεν έχει ενδείξεις για tempo και γενικά στα λεφτά που δίνω νομίζω ότι μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο. Όπως αυτό

Υ.Γ. και το 304 μου γυάλισε περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτον εδω http://www.behringer.com/DJX700/index.cfm?lang=eng Ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη για τα χρημματα που δεινεις (περιπου 200ε) Εχει και εφεδιερα πανω! Και μπορεις να τον βρεις στον κεντρο στην πλατεια Κανιγγος που εχει πολλα μαγαζια ηχου!

Και απο cd καλυτερα να παρεις ενα 800αρι και οποτε εχεις χρημματα να παρεις αλλο ενα!Ειναι η μερα με τη νυχτα με τα 200αρια!

Link to comment
Share on other sites

5 - κάναλο έχω και τώρα και βγάζει πραγματικά πολύ καθαρό ήχο σε συνδιασμό με boss ηχεία. Απλά θέλω προτάσεις για κάτι μικρότερο, μπας και είναι και πιο εύκολο στη μεταφορά του.

Όσο για το 800αρι το έχω δοκιμάσει σε συνδιασμό με ένα 100αρι για την ώρα, αλλά και πάλι είναι άλλη φάση. Μόνο το 1200 που θα το έχει και στην τωρινή έκθεση πρέπει να λέει κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν υπάρχει standard...Θα παίζει τα πάντα, απλά θα έχει 2-3 players maximum πάνω, οπότε 2 κανάλια θα μένουν χωρίς "ψωμί".

Και από ακουστικά? Κάτι σχετικά οικονομικό, αλλά να μην κόβονται συχνότητες...Έχω υπόψιν μου ένα σετάκι της Sony, αλλά έχουν όσο και ο μίχτης.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικά πάρε της KOSS...Έχει σε ολο το ευρος των τιμων και ειναι πολυ καλή λύση...

Μπορεις να κοιταξεις και καποια φτηνά pioneer(περι των 150-200)...

Τα KOSS τα φερνει και το e-shop μερικά...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν ξερω σε τι επιπεδο θες να ασχοληθεις αλλα μακρια απο behringer

οτι ποιο χαλια εχω δει και απο ποιοτητα και απο αποδοση σε αυτο τελος .

αν θες δες κατι σε vestax - denon αλλα πας πανω στην τιμη ομως ......ξεχνας

μια για παντα το θεμα μικτης

τωρα τα 200αρια ειναι μια καλη οικονομικη λυση και γρηγορα ειναι στο

διαβασμα και γρηγορη λουπα εχουν και καλο mastertempo -16 +16

βεβαια υπαρχουν παντα και ποιο καλα αλλα εγω λεφτα πρωτα θα

εσκαγα για ενα καλο μικτη ειναι το παν

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο ΕΛΕ...

Εγω στο μαγαζι που δουλευα μεχρι που μετακομισα απο λακωνία επαιζα με DENON ο οποίος είχε μαστερς σε καθε καναλι τα οποία ειναι ωραια για μίξεις...να εχει δλδ το καθε καναλι δικούς του ρυθμιστές...Ενας πολυ καλος μίκτης ειναι ο DJM-800 της pioneer...

Έχω παίξει και με 100αρες, με 200αρες, με 800αρες και με 1000αρες κονσολες τις pioneer..

Συγκρίνονται ανα δύο...Και οι 200αρες ειναι αρκετα καλές και έχουν και MP3...

Αν θες να δώσεις παραπάνω πέρνα στις αλλες δύο....

Βλέπω το ε-σοπ εφερε σταντον...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.502652 πολύ καλά απο προσωπική αποψη...

αυτά που αγόρασε ενας φίλος μου είναι πολύ καλα απο όσο μου ειπε...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501410

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ναι και εγω εχω παιξει με xone:v6 !Σιγουρα υπαρχουν καλυτεροι μικτες αλλα για τα λεφτα που ζηταει το παιδι αυτοι ειναι οι καλυτεροι!

Και πιστευω καλυτερα να εχεις 2 cd καλα (800αρια και πανω) παρα να εχεις ενα πολυ καλο μικτη και να μην εχεις καθολου cd!

Οταν ειχα ξεκινησει να παιζω ειχαι ενα μικτη ΤΟΥ ΚΩλου που δεν ειχαι ουτε EQ ειχα ομως 2*μκ2 και μιξαρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν παίξει και βινύλιο ή έστω CDP με "scratch" δυνατότητες, ο Behringer θα πάει για CrossFader στον μήνα δυστυχώς.

Αν μιλάμε για "περιορισμένα" οικονομικές επιλογές αλλά θέλουμε και κάποια "εφφεδάκια" κλπ καλύτερα να πάει σε ένα basic all around Pioneer set ( DJM-300, και 2 CDJ-200" )

Link to comment
Share on other sites

Καλά χαλαρώστε...γιατί και εμένα μου τρέχουν τα σάλια για τους μίχτες της pioneer/technics/denon αλλά τα θέλω only για home entertainment. Αν ήταν για μαγαζί σαφώς θα έσκαγα και μάλιστα πάρα πολλά λεφτά. Θέλω κάτι οικονομικό γιατί αυτό που έχω τώρα έχει ένα απλό equalizer για όλα τα κανάλια και όχι ρύθμιση ανά κανάλι. Ξέρετε τώρα για κανένα πάρτι και για προσωπικές συνθέσεις...

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, αλλά για την ώρα έχω περιορισμένο budget για τέτοια μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά χαλαρώστε...γιατί και εμένα μου τρέχουν τα σάλια για τους μίχτες της pioneer/technics/denon αλλά τα θέλω only για home entertainment. Αν ήταν για μαγαζί σαφώς θα έσκαγα και μάλιστα πάρα πολλά λεφτά. Θέλω κάτι οικονομικό γιατί αυτό που έχω τώρα έχει ένα απλό equalizer για όλα τα κανάλια και όχι ρύθμιση ανά κανάλι. Ξέρετε τώρα για κανένα πάρτι και για προσωπικές συνθέσεις...

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, αλλά για την ώρα έχω περιορισμένο budget για τέτοια μηχανήματα.

εδω αλλαζει το θεμα φιλε μου παρε μια απλη διπλη cdιερα και ενα μικτακι απλο

α και το behringer κανει

απλα νομιζα οτι θα ειναι εργαλεια δουλειας μιας και εγω μονο ετσι μπορω να τα δω

:yum: :yum:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και ρώτησα σε 1-2 μαγαζάκια και μου είπαν ότι το behringer το 300αρι δεν υπάρχει πλέον, άσε που θέλουν 200? αν το βρούνε, και μου προτείνανε κάποια της american audio. Λέτε να το τσιμπήσω από το net γιατί δεν βγάζεις άκρη από τα μαγαζία?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now