taxiarhisv

Πώς θα ψύξω τον Server μου?

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω έναν server και είναι σε ένα χώρο όπου υπάρχει πρόβλημα το καλοκαίρι από ζέστη. Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου προτείνετε ένα σύστημα για να το δροσίζω πολύ καλά .Θέλω να ψύχεται απαραίτητα σε CPU , Grafik , HDD και αν χρειάζεται και αλλού. Αν γίνεται να μην υπερβώ τα 300? . Ευχαριστώ

2008-01-03---20-24-48web.jpg

2008-04-23---20-32-58web.jpg

CIMG6999web2.jpg

2008-01-03---20-24-48web.jpg

2008-04-23---20-32-58web.jpg

CIMG6999web2.jpg

2008-01-03---20-24-48web.jpg

2008-04-23---20-32-58web.jpg

CIMG6999web2.jpg

2008-01-03---20-24-48web.jpg.ed3e18f9dd4

2008-04-23---20-32-58web.jpg.ceaade9f023

CIMG6999web2.jpg.7eda934210ec6a7a3521753

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς θορύβου πες μου τι θες - σε νοιάζει να είναι αθόρυβο ή είναι σε χώρο όπου όσο και να ακούγεται, δε σε νοιάζει? Βλέποντας τα Delta (σωστά?) στην 3η φωτό, μάλλον είμαστε στη 2η κατηγορία, right?

Λύσεις με ~200-300? υπάρχουν αρκετές:

1) Εγώ για αρχή θα έλεγα να κοίταγες για άλλο κουτί - αυτό εγκλωβίζει τη θερμότητα και δεν είναι και ότι καλύτερο. Αν κοιτούσες για ένα CoolerMaster HAF 932, με μια ψύκτρα Scythe Mugen II για τον CPU και μια αντίστοιχη για την VGA, θα ήσουν μια χαρά. Οι σκληροί δίσκοι θα ψύχονταν από τον 23άρη του κουτιού (+ καναν Delta), οπότε θα ήσουν τέλεια.

2) Υπάρχει πάντα και η λύση της υδρόψυξης. Σε ένα τέτοιο κουτί όμως, με περιορισμένο χώρο, τα πράγματα δυσκολεύουν. 'Ασε που το κοστολόγιο από μόνο του, θα σου κάνει ένα κοστούμι που σίγουρα θα φτάσει ή θα ξεπεράσει τα 300?, για να έχεις σωστές επιδόσεις. Βέβαια, θα είσαι αθόρυβος μετά, αλλά τα λεφτά είναι πολλά.

3) Η "εύκολη" λύση - πάρε ένα φορητό aircondition με 150-300? και βάλτο να το χτυπάει συνέχεια. Τρελές θερμοκρασίες ναι μεν, θα σου ανεβάσει όμως το λογαριασμό στο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς θορύβου πες μου τι θες - σε νοιάζει να είναι αθόρυβο ή είναι σε χώρο όπου όσο και να ακούγεται, δε σε νοιάζει? Βλέποντας τα Delta (σωστά?) στην 3η φωτό, μάλλον είμαστε στη 2η κατηγορία, right?

Λύσεις με ~200-300? υπάρχουν αρκετές:

1) Εγώ για αρχή θα έλεγα να κοίταγες για άλλο κουτί - αυτό εγκλωβίζει τη θερμότητα και δεν είναι και ότι καλύτερο. Αν κοιτούσες για ένα CoolerMaster HAF 932, με μια ψύκτρα Scythe Mugen II για τον CPU και μια αντίστοιχη για την VGA, θα ήσουν μια χαρά. Οι σκληροί δίσκοι θα ψύχονταν από τον 23άρη του κουτιού (+ καναν Delta), οπότε θα ήσουν τέλεια.

2) Υπάρχει πάντα και η λύση της υδρόψυξης. Σε ένα τέτοιο κουτί όμως, με περιορισμένο χώρο, τα πράγματα δυσκολεύουν. 'Ασε που το κοστολόγιο από μόνο του, θα σου κάνει ένα κοστούμι που σίγουρα θα φτάσει ή θα ξεπεράσει τα 300?, για να έχεις σωστές επιδόσεις. Βέβαια, θα είσαι αθόρυβος μετά, αλλά τα λεφτά είναι πολλά.

3) Η "εύκολη" λύση - πάρε ένα φορητό aircondition με 150-300? και βάλτο να το χτυπάει συνέχεια. Τρελές θερμοκρασίες ναι μεν, θα σου ανεβάσει όμως το λογαριασμό στο ρεύμα.

Σε ευχαριστω. θα ριξω μια ματια αλλα θα περιμενω και αλλες προτάσεις.. Οσο για τον θοριβο δεν με νοιαζει. Νομιζω οτι θα επιμεινω στην υδροψυξη. Βεβαια με προβληματιζουν οι δισκοι. Για να δω τα τσακαλια τι θα προτινουν.. Παντως Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι δε χρειάζονται κάτι παραπάνω, από μια ροή αέρα, ούτε καν δυνατή για να είναι κρύοι! Το ξέρω από το δικό μου μηχάνημα που έχει 7 δίσκους, και το ίδιο πάνω κάτω κουτί. Για τα υπόλοιπα φτιάξε μια υδρόψυξη. Κάρτα γραφικών και επεξεργαστής χρειάζεται κάτι, και βάλτα σε ένα σκελετό από αλουμίνιο κάτω από το κεντρικό κουτί. Απλά τα 300? θα σου φύγουν εκεί, αν πας σε κάλα πραγματάκια.

Για τους δίσκους μπορείς να βάλεις ένα 12αρι Delta από μπροστά, και ένα στο πίσω μέρος του κουτιού για να αποβάλλει τον ζεστό αέρα. Και θα χρειαστείς ένα απλό 12αρι fan για να παίρνει την κάρτα γραφικών (αν δε βάλεις full cover block) και λίγο τη μητρική. Κατά τα άλλα θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Απλή η λύση...

Το στήνεις εκτός κουτιού πάνω στον πάγκο.

Τους δίσκους τους βάζεις με την μεταλλική πλευρά από κάτω ( η πλευρά με την πλακέτα να είναι από πάνω, εκτεθειμένη ώστε να περνάει λίγος αέρας ), και όσο οι δίσκοι βρίσκονται κάπου μεταξύ 30C - 60C είναι μια χαρά, τέλεια, perfecto.

Οι δίσκοι δεν πρέπει να είναι ούτε κρύοι, ούτε καυτεροί. Μια ιδανική θερμοκρασία είναι 37C idle, 47C load.

Αλλάζεις την ψύκτρα του επεξεργαστή ( μάλλον Core 2 Quad 6xxx series CPU έχεις ) και βάζεις κάτι καλύτερο ( π.χ. μια ThermalRight Ultra-120 extreme ) [ την βρίσκεις γύρω στα 39 euro ] με έναν 120mm δυνατούτσικο fan και είσαι άρχοντας και εκεί.

Η γραφικών δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να βάλεις κάτι καλύτερο από το υπάρχον.

Άλλωστε στο 95% των περιπτώσεων server χρήσης η γραφικών κωλοκάθεται όλη την ώρα ( είναι idle ).

Αν απλά ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία της ακόμα και σε idle ( εννοώ αν παίζει συνεχώς η θερμοκρασία πάνω από τους 80C ) απλά βάζεις το fan της σε full RPM και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια απλη λυση για εμενα..Και μπακαλικη..

Εκει που το εχεις το pc λογικα δεν το βλεπει και πολυς κοσμος..

Οποτε το ανοιγεις το πλαινο και δεν το ξαναβαζεις!

Βαζεις μια ψυκτρα στον cpu

Λυση 1

Λυση 2

Λυση 3

Επισης περνεις 2 αθορυβους 120αριδες (κοβεις τα leds αμα δεν σου αρεσουν)

Και τον Εναν τον στερεωνεις να φυσαει τους σκληρους και τον αλλον την καρτουλα σου..και εισαι Jet

Απλα θα το ξεσκονιζεις και λιγακι γιατι θα ειναι cabrio :(....

Link to comment
Share on other sites

η 1η λύση του jc με καλύτερο κουτί και ποιοτική αερόψυξη είναι η καλύτερη κ η πιο value for money... αλλά κ η πιο αξιόπιστη...κ καλό cable management για να μην κόβεις τη ροή του αέρα. ακόμα κ τώρα θα έβλεπες βελτίωση με έξυπνες κινήσεις κ 20-30 ευρώ...

το νερό θέλει συντήρηση κ επίβλεψη... δεν είναι plug n forget...

επίσης 300 είναι πολλά... με τόσα στήνεις backup server που λέει ο λόγος..

πες κ λίγο τη χρήση του... για να δούμε ποια υποσυστήματα ζορίζονται...

θα σου ανεβάσω φώτος αύριο πως έχω στήσει οικονομικά 2 σέρβερς στη δουλειά (ιδιαίτερα για το υποσύστημα των δίσκων που για μένα είναι το πιο ουσιώδες, 8x640gb@raid50 + 3x1tb@raid0 ο ένας server και 8x320gb@raid5 o backup...)

στην 3η pic βλέπω το έχεις μόνιμα ανοιχτό με fans στο πλάι... η σκόνη δεν είναι κ τόσο φιλική πρώτον αλλά παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση κ έτσι να έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης... μάλλον δε θα αερίζεται κ ο χώρος καλά οπότε θα ψύχεις το pc με ολοένα κ πιο θερμό αέρα...

επίσης ΕΙΡΩΝΙΑ να έχεις 300 ευρώ για το budget της ψύξης κ υποτίθεται να νοιάζεσαι τόσο για το server κα να μου έχεις πάνω Premier τροφοδοτικό... μάλλον κάποιος σε συμβουλεύει προς λάθος κατεύθυνση...

επίσης το ups που έχεις είναι κ αυτό φτηνή επιλογή...

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

Απλή η λύση...

Το στήνεις εκτός κουτιού πάνω στον πάγκο.

Τους δίσκους τους βάζεις με την μεταλλική πλευρά από κάτω ( η πλευρά με την πλακέτα να είναι από πάνω, εκτεθειμένη ώστε να περνάει λίγος αέρας ), και όσο οι δίσκοι βρίσκονται κάπου μεταξύ 30C - 60C είναι μια χαρά, τέλεια, perfecto.

Οι δίσκοι δεν πρέπει να είναι ούτε κρύοι, ούτε καυτεροί. Μια ιδανική θερμοκρασία είναι 37C idle, 47C load.

Αλλάζεις την ψύκτρα του επεξεργαστή ( μάλλον Core 2 Quad 6xxx series CPU έχεις ) και βάζεις κάτι καλύτερο ( π.χ. μια ThermalRight Ultra-120 extreme ) [ την βρίσκεις γύρω στα 39 euro ] με έναν 120mm δυνατούτσικο fan και είσαι άρχοντας και εκεί.

Η γραφικών δεν βρίσκω τον παραμικρό λόγο να βάλεις κάτι καλύτερο από το υπάρχον.

Άλλωστε στο 95% των περιπτώσεων server χρήσης η γραφικών κωλοκάθεται όλη την ώρα ( είναι idle ).

Αν απλά ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία της ακόμα και σε idle ( εννοώ αν παίζει συνεχώς η θερμοκρασία πάνω από τους 80C ) απλά βάζεις το fan της σε full RPM και καθάρισες.

σορρυ για το offtopic αλλα μπορεις να πεις γιατι οι δισκοι δεν πρεπει να ειναι πολυ κρυοι ? α κ πως βλεπεις το load ?

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις:

Θεωρητικά η θερμοκρασία θα πρέπει να είναι σε αποδεκτά επίπεδα ( και φυσικά όχι πιο κάτω από 0C ) και να μην γίνονται υψηλές μεταβολές αυτής ( κυρίως η ambient θερμοκρασία ).

Αν κατά την λειτουργία του δίσκου π.χ. η ambient θερμοκρασία πάει σχετικά γρήγορα από τους 20C στους 35C ή το αντίθετο έχουμε περισσότερη "καταπόνηση" ( μιλάμε για απειροελάχιστη καταπόνηση εν πάσα περιπτώσει, απλά όσο λιγότερες είναι αυτές τόσο λιγότερες οι πιθανότητες να πάθει τίποτα ο δίσκος μας ).

Οι μοντέρνοι δίσκοι έχουνε μέσα και δικό τους μηχανισμό που ελέγχει την θερμοκρασία των διαφόρων υποσυστημάτων και του περιβάλλοντος και μεταβάλλουνε αντίστοιχα τις "ρυθμίσεις" κάποιων μηχανικών μερών του δίσκου.

Εμπειρικά τώρα, σε έρευνα του google σε δικούς του server με μεγάλο δείγμα σκληρών δίσκων έδειξε πως οι κρύοι δίσκοι έχουνε αρκετά κακό failure rate, αντίστοιχο και σε αρκετές περιπτώσεις μεγαλύτερο και από τους δίσκους που παίζανε συνεχώς στους 50C +.

Το γράφημα αυτό δείχνει τα αποτελέσματα της έρευνας του google:

2m44vom.jpg

Αυτά εν συντομία, πρέπει να αρχίσω να κάνω κάτι δουλίτσες τώρα :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το server δουλευει σε ιδιοτικο χωρο και οπως φαινεται δεν αεριζεται απο πουθενα οταν ειναι κλειστη η πορτα. Ειναι σε εξωτερικο χωρο μια αποθηκη και το καλοκαιρι ο ηλιος απο το πρωι μεχρι και το μεσημερι την ψυνει. Τωρα o server εχει καμμερες και ειναι DHCP,Fax Server,File Server,Terminal Server,Remote Access/VPN,Domain Controller,Streaming Media server,DNS Server & Downloads Manager.

Ευχαριστω και παλι ολους που με βοηθανε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now