Recommended Posts

παιδιά θα αλλάξω υγρά όπου να ναι στην υδρόψυξη...τι να βάλω??Λέω να πάρω αυτό από e-shop..αξίζει??? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809097

Είναι και 1lt άρα θα πάρω 2... Ή να βάλω wfi???Δεν βλέπω να έχει άλλα υγρά πουθενά...Οπότε σε κάτι από τα 2 θα πάω μάλλον..Ακούω απόψεις...Αυτό λέει??? http://www.pc-store.gr/product_details.php?category_id=42&item_id=949

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβαζα από δώ και από κει νομίζω πως αυτό είναι το καλύτερο υγρό.. http://www.multirama.gr/products/product?pid=0332978&catid=020400

Ισχύει???Να πάω να το πάρω ή να πάρω κάτι άλλο??Απο temps από ότι έμαθα τα πάει καλά..και μετά έχει και κάτι μέσα που δεν χαλάει τους σωλήνες-block ect...+είναι και uv.. άρα πάω καρφί για αυτό???

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει αντλία (Hydor L30...ναι ξέρω θα την αλλάξω μόλις βρώ χρήμα)

ψυγείο ένα 3πλό swiftech

λάστιχο 3μέτρα uv green primo κάτι το έχει στο πλαίσιο..

racor 1/2 αυτά που έχει το Πλαίσιο με 2?

cpu block swiftech apogee GT

northbridge block swiftech MC..κάτι αυτό που έχει το πλαίσιο 30?

Δεν έχω ακόμα υγρά και τανκ που θα τα πάρω μέχρι το Σάββατο.Όλα τα άλλα είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και το τανκ.Οπότε έμεινε το υγρό..Ερώτηση...Οι σωλήνες οι καινούργιοι είναι λίγο σκονισμένοι ect...με τί τους καθαρίζω??Να βάλω μπορς την υδρόψξη με wfi που έχω εδώ και να το αλλάξω μετα με το feser που θα πάρω το Σάββατο για να καθαρίσει και λίγο το νέο σύστημα πριν βάλω το καλώ υγρό???

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και το τανκ.Οπότε έμεινε το υγρό..Ερώτηση...Οι σωλήνες οι καινούργιοι είναι λίγο σκονισμένοι ect...με τί τους καθαρίζω??Να βάλω μπορς την υδρόψξη με wfi που έχω εδώ και να το αλλάξω μετα με το feser που θα πάρω το Σάββατο για να καθαρίσει και λίγο το νέο σύστημα πριν βάλω το καλώ υγρό???

Όταν λες σκονισμένοι, μήπως λες θαμπομένοι?

Link to comment
Share on other sites

λέω πως είναι μέσα στη σκόνι και στην βρομία και θέλουν καθάρισμα..αλλά νομίζω πως είναι κακή ιδέα να τους κάνω μπάνιο στη βρύση...Τεσπα θα τους βάλω σήμερα να δουλέψουν με wfi να καθαρίσουν ect...και από το Σάββατο θα βάλω κανονικό υγρό..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Μετά από πολλές μέρες μέχρι να καταφέρω να μαζέψω όλα τα υλικά έφτιαξα επιτέλους την υδρόψυξη μου..

Cpu block : Swiftech Apogee GT

Nortbridge block : Swiftech MCW30

Tank : ένα μικρούλι που είχα χωράει 200ml+ νομίζω..

Ψυγείο : 3πλό της swiftech +6x12cm coolermaster fans

Σωλήνας primochill uv green 1/2'

Racor : EK 1/2'

σφιγκτήρες : primochill

αντλία : ΗYDOR L30

υγρό : Feser 1

Και πάνε έτσι : τανκ-αντλία-ψυγείο-cpu block-northbridge block-τανκ

Τώρα το πρόβλημα...δεν ξέρω τι φταίει αλλά έχω 45-55βαθμούς idle στον cpu και 61-65βαθμούς σε Northbridge και mobo..Έχω 57όταν είμαι στο bios....

Γιατί τέτοια temps??Με το stock είχα 45-50βαθμούς στο north και με full o/c..και τώρα είμαι όλα stock και idle και έχω 60-61???

Τι έχω κάνει λάθος και πως το φτιάχνουμε???

Κάτι δεν πάει καλά...αλλά τί??

A!Kαι η αντλία αρχικά έβαζε μπουρμπουλίθρες στο σύστημα..τώρα σταμάτησε αλλά ο άξωνας της χτυπάει μάλλον στα τοιχώματα και κάνει φασαρία..+φαντάζομαι οτι δεν αποδίδει το max έτσι...Τί κάνουμε??Μπορώ να την πάω για rma ή να κάνω κάτι για να φτιάξει??

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι όλα τα block πατάνε σωστά? Αν όλα έχουν σωστό πάτημα, τότε ίσως μια χαμηλή ροη να δημιουργεί πρόβλημα, αν όντως η αντλία έχει πρόβλημα. Τσέκαρε πάντως πρώτα το πάτημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίγει εύκολα, άνοιξε την και τσέκαρε τον άξονα της...μπορεί,χτύπα ξύλο, να έχει

σπάσει κάποιο από τα πτερύγια της. Είναι από τις πιο δυνατές πάντως.

Οι φυσαλίδες που υπάρχουν μπορεί να είναι λόγω κακής εξαέρωσης.

Link to comment
Share on other sites

είμαι σχεδόν σίγουρος πως τα ''έκλασε΄ πλέον η αντλία..λίγο το άνοιξε κλείσε λίγο το κούνα κούνα..πάπαλα...τώρα ζήτημα να στέλνει νερό...Και κάνει και ένα θόρυβο λες και κάτι κέγεται...τεσπα..Θα την πάω για rma άμα δεν φτιάξει..αλλά την έχω πάρει από e-world και δεν βλέπω να έχει αντλίες πλέον το μαγαζί...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τελικά ήταν θέμα αντλίας..είχε βγεί η προπελίτσα από τον άξωνα και δεν έκανε τπτ...Το ξανα έφτιαξα αλλά 1ον δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει και 2ον πετάει ώρες ώρες αέρα στο κύκλωμα η αντλία...Δεν έχω τανκ να την βουλιάξω μέσα..ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ τέτοιο τανκ??Πάντως σήμερα είδα λίγο ποιο normal temps αλλά και πάλι πολύ ποιο χάλια από true black και stock cooling στο north..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now