beholder

Ψυξη νερου

Recommended Posts

Λοιπον παιδες να ακουσω ολοκληρωμενες λυσεις για ψυξη με νερο τι χροιαζεται κανεις και ποια ειναι τα υπερ σε σχεση νε ψυξη με αερα για x58 mobo. Αξιζει σα λυση ?:$..

Θελω να το κανω το rig αρκετα προσεκτικα thanx

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... λύσεις για ψύξη με νερό.... χμμ

λύση 1: πισίνα στο κήπο....

2. λάστιχο ποτίσματος...

3. μπανιέρα και full immersion

:D :D :D

πολύ γενική η ερώτηση σου φίλε...

ψάξε δες πάνω κάτω τι θες... και τις λεπτομέρειες τις συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

μμμ.. φτιάχνεις αλλα όχι για όλα.

η vga είναι το πρόβλημα.

για μια normal/μέτρια κατάσταση κοιτας σε ένα τριπλό slim για cpu/mobo μαζι.

και ένα διπλό slim για gfx. αλλα μιλάμε 2 loop που ανεβάζει δραματικά το κόστος.

γνώμη μου είναι να αφησεις gfx εκτός μιας και το block μονο έχει 100Ε

δες και για μεταχειρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάτι που αξίζει να ψύξεις με νερό αυτά είναι σίγουρα το cpu και η κάρτα(αυτή ίσως όχι και τόσο), το mobo πάντως σε καμία περίπτωση:D

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι ειναι antec p180 , αυτη τη στιγμη asus 3870 , αλλα θα παρω καρτα γραφικων οταν θα βγουνε καμια με dx11 support οταν βγουνε , πιο πολυ πληροφοριακα θελω να ξερω τι να παρω για cpu , mobo , μνημες και ati vga

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά κάποια κομμάτια...

Cpu Block

Αντλία την Swiftech MCP655 γύρω στα 70 (την είχε) το πλαίσιο.

Ψυγείο κάτι σαν και αυτό

Τανκ

Λάστιχα tygon από πλαίσιο ή feser απο μυλτιραμα.

Ρακορ, σφηκτήρες. υγρό όταν με το καλό αποφασίσεις να στήσεις την υδρόψυξη.

Τέλος δες εδώ πως περίπου μπορεί να βγει το κουτί μιας και δεν χωράει ψυγείο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

cpu i7 920 D0 ,thanx παιδες for the info

Με υδροψυξη περιπου ενας ι7 920 στους ποσους βαθμους φτανει ενω με την thermalright ultra black ? Για να δω επι της ουσιας αν κανει διαφορα η υδροψυξη

Λοιπον για cpu 1366 ποιο ειναι το καλυτερο cpu waterblock ? Το EK WATERBLOCK EK Multioption 150 REV.2 Reservoir τι ρολο βαραει ποιος ειναι ο λογος υπαρξης του? Επισης για μνημες OCZ ddr3 2000 low las7 πως θα τις ψηξω? Thanx again:que:...

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το πόσο τον έχεις ζορίσει. Σίγουρα αξίζει σαν μετάβαση, αλλά είναι το κόστος και η Χ ταλαιπωρία που εμπλέκει, τα οποία κρατάνε ορισμένους πίσω. Αλλά βρίσκεις την ησυχία σου + έχεις σταθερά υψηλές επιδόσεις χειμώνα-καλοκαίρι.

Όσο για το waterblock, παίζουν πάρα πολλές απόψεις. Γενικά το Apogee GTZ θεωρείται καλό, μαζί ίσως με το Koolance 350 (μια δοκιμή που είχε γίνει το είχε βγάλει κορυφαίο - αρκετοί όμως δεν "πάνε" την Koolance λόγω κάποιων κακών μοντέλων του παρελθόντος).

Οι μνήμες σου τώρα - εκεί πας για Koolance (δε θυμάμαι άλλη εταιρεία να βγάζει waterblock). Αλλά οι περισσότεροι θα σου πουν απλά να πάρεις έναν ανεμιστήρα για να τις φυσάει ή κανα Corsair Dominator Airflow ;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως και εγώ θα σου πρότεινα το Apogee GTZ για τον 920 σου.

Όσον αφορά τον τανκ φίλε μου, από εκεί θα γεμίσεις το κύκλωμα σου και με τη βοήθεια αυτού

θα γίνει καλύτερη εξαέρωση. Είναι σημαντικό λοιπόν. ;)

Τέλος για τις μνήμες, οι οποίες είναι και low voltage αν διαβάζω καλά, άσε τις ψύκτρες της ocz.

Τόσο το Dominator Airflow όσο και το Ocz xtc Cooler είναι αρκετά θορυβώδη και θα σε ενοχλούν.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μια πάλι γιατί από όσο διάβασα δεν έχω δει αν έχουμε καταλήξει κάπου......Τι θες να ψύξεις; Αν θες την άποψη μου αυτά που αξίζουν είναι μόνο cpu και κάρτα.....mobo δεν νομίζω ότι αξίζει.....ούτε και ram....Nαι, τα corsair dominator fan ακόμα και τα καινούργια με τα 2 fans είναι φασαρόζικια(έχω δοκιμάσει 2 μέχρι στογμής:P).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που βλέπει ότι το παιδί βιάζεται λες και τον κυνηγάνε τίποτα ζουλού ?

Και ξέρετε τι λένε για όποιον βιάζεται....ναι, ναι! Σκοντάφτει.

Υγρόψυξη βάζουμε είτε 1) επειδή overclockάρουμε και θέλουμε έστω λίγο πιο ψηλά clocks... είτε 2) για κάποιο PC case project, κλπ.

Τώρα το να βλέπει κανείς κάποιον που το μόνο που δεν ρώτησε αν μπορεί να ψύξει με υγρόψυξη τον σκληρό δίσκο χτυπάει η ηχώ "noob" ( με την φιλική έννοια ).

Link to comment
Share on other sites

Δε βιαζομαι και τοσο πολυ τωρα που ξερω πανω κατω τι παιζει με την υδροψυξη θα αρχισω να επισκεπτομαι το πλαισιο για να τα σηκωσω , αλλα αυτο θα το κανω αφοτου παρω τη mobo (classified) και το CPU 920 D0.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now