Recommended Posts

Θελω να πιστεύω ότι όσοι ασχολείστε με το overclocking έχετε κάποια δικιά σας μέθοδο. Δηλαδή δεν μπαίνετε σε ένα forum, βλεπετε τι ρυθμισεις εχει ο x,y,z και τις αντιγραφετε στο BIOS. Αντ'αντού, κάθεστε και πειραματίζεστε trial & error ώρες ατελείωτες μέχρι να πάρετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το θέμα είναι αρκετά άτομα (μαζί τους κ εγώ) δε γνωρίζουμε κάποια στοιχείωδη πράγματα, πάνω στο αντικείμενο. Το πρόβλημα είναι δεν βλεπω να υπάρχουν πηγές, γιατί ψάχνω μια εβδομάδα και ακόμα να βρω καποιον "οδηγό" ή έστω ένα Topic σε καποιο forum (ελληνικό ή ξένο) που να ζητάει μεθοδολογία. Δηλαδή την σκέψη, το σενάριο. Και όχι πόσα Vcore ή ποσο VTT έδωσες και έδωσα.

Παίρνεις μια μητρική, ενα CPU, RAM και τα έχεις ολα σεταρισμένα. Εχει ηδη επιλέξει αρκετά καλά κομμάτια (ερευνόντας στο internet, μαθαίνοντας και ρωτώντας) αλλά δεν ξέρεις να τα αξιοποιείς. Αυτό είναι το πρόβλημα του σημερινού αρχάριου overclocker.

Οι επιλογές και οι ρυθμίσεις έχουν πολλαπλασιαστεί, πράγμα που προκαλει σύγχηση και πονοκέφαλο. Αλλοι παίρνουν ετοιμα templates. Αλλοι πάλι, τα παρατάνε. Οι ρυθμίσεις πλέον είναι πολύ περισσότερες από ένα απλό FSB * CPUM = Speed Freq.

Θα ήθελα λοιπόν, όσοι γνωρίζετε (που γνωρίζετε) και έχετε τον χρόνο και το μεράκι να γράψετε και να διαδώσετε τις γνώσεις σας, να κάνετε μια αρχή σ'αυτο εδώ το thread. Γράφοντας τις ενέργειες που κάνετε όταν αρχίζετe να υπερχρονιζετε ενα συστημα. Όσο πιο αναλυτικά, τόσο το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει και εγω στο παρελθον παρομοιες δηλωσεις(την προηγουμενη βδομαδα)και θα ετοιμαστει ενας οδηγος με ολα αυτα που ζητας και αλλα τοσα tweaks .Ος τοτε υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια,πόσες φορές θα το γράψουμε.Πέραν των οδηγών/συμβουλών ψάχτε.Δεν γίνεται να τα μάθετε όλα μονομιάς και δεν λέει να σας τα πούμε όλα οι άλλοι.

Πιστέψτε με είναι 100φορες πιο ωραίο να κάνεις ένα σκορ μόνος σου και να λες "Α,το βελτίωσα,τι έκανα,μήπως με αυτό δώσει κι άλλο??" παρά να πάρετε 10 tweaks έτοιμα και να βγάλετε ενα πολύ καλύτερο σκορ αλλά όχι δικό σας.

Καλή αναζήτηση λοιπόν και περιμένουμε τις προσπάθειές σας.:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ crio, το βρισκεις λογικο να ανεβασεις volt όταν δεν ξερεις τι είναι αυτό που ανεβάζεις και ποιους παράγοντες επηρεάζει ; Δε λέω να παρεις "ετοιμα" tweaks, αλλα να γραφτεί μια μεθοδολογία πως καταλήγεις σε αυτα τα tweaks. Το στιλ, όταν ψάχνεις το FSB κάνεις αυτο αυτο και αυτο κλπ.

Δε πιστευω δηλαδη, ότι ένας ocer κάθεται και πειράζει στην τύχη τάσεις. Ξέρει ότι πχ το MCH Volt είναι άσχετο με το τάδε. Οποτε δεν εχει νοημα το αυξησει. Ετσι αρχίζει να αποκλείει παράγοντες που φταίνε.

Δεν ξερω, μου φαίνεται ένα βουνό, που θέλει 100 ώρες να το ανακαλύψω μόνος μου. Ειδικά όταν θα πρέπει να κάνω για καθε ρύθμιση 10ώρο stress test...

Καταλαβαίνω τι λες, αλλα μπες στην θέση μας :P

Εχω πελαγώσει, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του. . .

Δεν ζητάω να μου πεις: Πανέα, δώσε 1.34v και πες μας αν bootάρεις. . . . Ζητάω να μου πεις το σκεπτικό, που σε έκανε να σκεφτείς και να μου πεις αυτή την πρόταση.

Νομίζω κατάλαβες τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονας που ακολουθεις ειναι κρατας ολες τις παραμετρους σε κατι σταθερο και παιζεις με μονο μια καθε φορα. Δηλαδη αν ψαχνεις max fsb κρατας την συχνοτητα της cpu σε κατι που ξερεις οτι παιζει. Ολα τα αλλα τωρα, τασεις κλπ αλλαζουν απο πλατφορμα σε πλατφορμα οποτε δεν υπαρχει στανταρ guide.

Link to comment
Share on other sites

Όχιιιιιιιιι:D

Kαταρχάς παίρνεις και διαβάζεις το manual......βρίσκεις ποια είναι τα ρεύματα κλπ τα λέει το manual κανονικά, τι επηρεάζει κλπ.....να έχεις μια ιδέα του τι και πως!

Μετά κάνεις ότι θα σου πουν και έχουν μέχρι τώρα πει και οι υπόλοιποι...κάθε φορά πειράζεις ένα πράγμα/επιλογή για να δεις αν αυτή είναι που σε κολλάει....Μην περιμένεις πάντως σε μια μέρα με 2-3 ώρες απασχόλησης να μάθεις τα πάντα:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, μου φαίνεται ένα βουνό, που θέλει 100 ώρες να το ανακαλύψω μόνος μου. Ειδικά όταν θα πρέπει να κάνω για καθε ρύθμιση 10ώρο stress test...

Έτσι είναι όμως :( Εγώ τις προάλλες έφαγα τουλάχιστον 4 ώρες, απλά και μόνο για να δω τι γίνεται με τα λιγοστά skews στο bios της Asrock ... Αλλά τελικά βρήκα ότι αν ένα συγκεκριμένο είναι στα 150ps, το overclocking potential βελτιώνεται. Υπομονή και επιμονή θέλει.

Όσο για τα GTL είχα διαβάσει ένα πολύ καλό οδηγό στο ocxtreme.org :)

Link to comment
Share on other sites

I shall try the hard way :P

Τελος παντων, θα προσπαθησω μες το καλοκαιρι να τα μαθω. Και παραλληλα θα γραψω και 100 σελιδες πληροφοριες. Ετσι για reference. Γιατι μετα θα τα ξεχασω :P

Απο οτι καταλαβα ..

there is a long way to the top if you want overclock !

Link to comment
Share on other sites

Σημείωσε ορισμένα standard settings σε κάθε μητρική που δοκιμάζεις, ώστε να ξέρεις τι γίνεται ανά πάσα στιγμή. Φτιάξε profiles ας πούμε ένα που να είναι για max FSB, ένα stable για SuperPi 32M στο οποίο θα βασιστείς για να tweak-άρεις περισσότερο τα sub-timings etc etc. :T:

Να ξέρεις όμως ότι με το που πας σε άλλη μητρική όλα αυτά αλλάζουν ... Μπορεί η άλλη μητρική να έχει μεγαλύτερο Vdroop, να έχει μπερδεμένα settings στο bios ή να είναι γενικότερα περίεργη στο overclocking, οπότε όλες οι σημειώσεις πάνε στον κάδο :(

Και μετά ξαφνικά θα βγουν Core i3, Core i5, Core i9 και δώσε πάλι απ' την αρχή καινούριες σημειώσεις ... έτσι είναι το o/c :D Περιπετειώδες ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Πολυυυυυυυυυύ περιπετειώδες....... και πολυυυυυυυυυύωρο........ ω ναι... Εγώ τώρε ή θα γίνω πολύ χοντρός ή θα αφήσω κόκκαλα...

Link to comment
Share on other sites

πολυυυυυυυυυύωρο........ ω ναι...
Παρα πολυ.Σημερα 4 ωρες για να ριξω 1 sec το wPrime 1024 μου.Και τελικα μετα απο 25 γυρους επεσε μισο
Link to comment
Share on other sites

Ασε τα παιδια ρε ησυχα, θα μας πουνε απο τον οδηγο(ελπιζω να μην εχουν τελειωσει οι διακοπες :Ρ ) και ολο και καποιο θα εχει ξεφυγει στο XS

Link to comment
Share on other sites

Καταντάει κουραστικό για μένα. Κουράζομαι χωρίς να το καταλαβαίνω γιατί έχω εθιστεί...Να δω τι θα κάνω στις διακοπές που δε θα πάρω το πισι μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το overclocking δεν είναι μπαμ ξεκινάμε, μπαμ παίρνουμε τα υπερ-*****α tweaks, μπαμ παίρνουμε το άζωτο, μπαμ χτυπάμε παγκόσμια. Cool-άρετε :P. Μόνο αυτό θα πω προς το παρόν. Ναι θα γράψω ένα οδηγό για SuperPi tweaking (για αρχή) - το είπαμε αυτό. Θα δώσω και μια εγκατάσταση να πηγαίνετε γρήγορα, βζζζζζζζζζζιιιιιιιιιιιν :D

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now