Dr.Paneas

Clips για Ultra 120 Extreme

Recommended Posts

Αποφάσισα να κάνω την Thermalright Ultra 120 Extreme με Push Pull διαταξη. Το προβλημα ειναι ότι οταν αγορασα το PC απο το Πλαίσιο, μου το είχαν σετάρει οι τεχνικοί στα TurboX Labs. Με αποτελεσμα να μην μου έχουν δώσει αρκετά πράγματα (πχ το πλαινό του Stacker και πχ τα αλλα 2 clips της ψυκτρας). Εγω τωρα που θελω να τις κοτσάρω εναν ακομα 120άρι, πως θα το κανω ;

Link to comment
Share on other sites

To κλασσικό πιάσιμο άμα δεν έχεις αυτά είναι να πάρεις 2 λάστιχα από τα μεγάλα, τα φαρδιά και να τα περάσεις γύρω από τους ανεμιστήρες!:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου στέρησαν τίποτα από την Ultra 120 Extreme, δεν έχει 4 κλίπς ( που χρειάζονται για push - pull ).

Μόνο δύο έχει ( αυτά που χρησιμοποιείς για έναν ανεμιστήρα ).

Χρησιμοποίησε zip-ties ή δύο σκληρά λαστιχάκια.

Link to comment
Share on other sites

My bad, δεν το ηξερα αυτο Bill.

Το backplate ειναι το ιδιο σε AMD και Intel ; Γιατι τωρα εχω πανω τoν Athlon, και την Δευτερα θα βαλω πανω το 775. Λες να εχω προβλημα στην εγκατασταση της ψύκτρας ;

ή μηπως ερχεται με ενα backplate ; (που δε νομιζω, αλλα ποτε δεν ξερεις καμια φορα).

Link to comment
Share on other sites

Πω την τυχη μου μεσα βραδιατικα.

Και τι τωρα τι κανω ;

αν σε βοηθαει μια παλια φωτο:

bigmamalorenciash2.jpg

1001.JPG

Αυτα ειναι ολα που κανανονα θα επρεπε να μου δωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχουν... ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ!!!!!

Θα παω αυριο στο Πλαισιο να απαιτησω να μου τα δωσουν. Αφου τα πληρωσα , λογικα θα μου τα δωσουν οι ανθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχει το Πλαισιο. Δεν εχει τα brackets.

Και εκτος αυτου δεν εχω και τις βιδες!

Select the appropriate spring loaded screws from your accessory pack. image011.jpg

Δες το Link http://www.thermalright.com/new_a_page/product_page/cpu/u120ex/installation_cpu_cooler_u120ex.html

Δηλαδη με απλα λογια θελω:

Backplate

Backets

Βιδες

Δε θα κοιμηθω σημερα απο την υπερανταση. Ολα ετοιμα, δες που κολαμε τωρα . . . δεν το πιστευω!!!!

EDIT:

Αυτο λες να κανει http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1223801&Manufacturer=Thermalright&category=69977719&catalog=20 ;

ειναι για 1366. Αλλα λεω μηπως κανει και για 755.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν κάνει.

Χρειάζεσαι αναγκαστικά το LGA775 backplate, βίδες δεν σε νοιάζουν, ίδιες με αυτές που έχεις είναι.

Brackets για την στήριξη ανεμιστήρα και να βρείς δεν θα μπαίνουνε καλά λόγο ότι δεν είχανε σχεδιαστεί ώστε να εφαρμόζουνε σωστά στην U120e σε push - pull διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

ΓΚΡ γιατι να μην μου βαλουν το 775 bracket!!!!

Καλα ασε το push pull, ετσι οπως γιναμε ειναι το τελευταιο που με νοιαζει. Το θεμα ειναι να μπορω να βαλω την 120 στο 775 και για αυτο μου λειπει το 775 LGA Bracket.

Αυτο το online μαγαζι της Thermalright γιατι δεν το βρισκω ;

Παντως να σκασω ξανα 60 Ευρω για την ιδια ψυκτρα, δεν παιζει. Πιστευεις οτι θα μου τα δωσουν αν τους τα ζητησω ευγενικα και ηρεμα απο το Πλαισιο; Ειναι πολυ καλο καταστημα και εχει πολυ καλη φημη και παντα το εμπιστεύομαι σε αγορες.

EDIT: Εστειλα mail στο Πλαισιο.

EDIT: Πάω στο Πλαίσιο. Θα ζητησω να μιλησω με καποιον ανώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οι βίδες bill δεν είναι ίδιες για am2 και για 775, του am2 είναι πιο κοντές. Ελπίζω να κάνουν πάντως γιατι και οι δύο με ελατήριο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα απο Πλαισιο ιδρωμενος λογο ζεστης και επειδη ετρεχα να φτασω γρηγορα.

Αδικος κοπος παιδια. Μιλησα με προιστάμενο κατευθειαν (aka μπλε πουκαμισο) για να λυθει γρηγορα το θεμα αλλα χλωμο το βλεπω. Του εξηγησα οτι:

Πηρα το συστημα απο δω (1800 Ευρω , οριστε και η αποδειξη)

Μου το στησατε εσεις

Τωρα, μετα απο περιπου 2 χρονια, παω να στησω 775, και βλεπω δεν εχω τιποτα απο την ψυκτρα, τα οποια θα επρεπε να ερχονται μαζι της. Ουτε βιδες, ουτε 775 bracket.

Μου ειπε να παω πανω στο Service να κοιταξουν αν υπαρχει κατι να μου δωσουν. Εκει μου ειπαν οτι δεν εχουν και ειναι πολυ δυσκολο να βρω.

Ξανα κατεβαινω κατω, βρισκω παλι τον ιδιο κυριο. Μου λεει οτι δεν μπορει να βγαλει απο μια αλλη ψυκτρα και να μου δωσει, γιατι δεν μπορει να πιστοποιησει οτι οντως δεν τα βαλανε και τα ξεχασανε. Δηλαδη μου ειπε οτι μπορει να το εχασα. Θα επρεπε εντος 10 ημερων να το αναφερω και οχι μετα απο 2 χρονια. Θα ρωτησει στην συναρμογολιση στην Αθηνα, αν υπαρχει κατι και θα μου δωσει. Αλλιως δυστυχως λεει οτι δεν μπορει να κανει κατι.

Και λεω ρε παιδια τωρα, ειναι να μην τρελενεσαι μετα ; Ποσο ανωμαλος πρεπει να ειμαι για να αλλαξω μητρικη μεσα σε 10 μερες και να περασω απο την πλατφορμα της AMD --> Intel ώστε να διαπιστωσω οτι λειπουν τα συνοδευτικα της ψυκτρας.

Στην σπεσιαλ Πλαισιο Τσαντουλα εχω οτι μου ειχαν δωσει: Καλωδια sata, ide, και αλλα πραγματα που ηρθαν μαζι οπως drivers, εγχειριδια χρησεις, κλπ κλπ.

Ε το μαμιμενο το bracket και τις βιδες δε μου τις εδωσαν. Τι να κανω τωρα ; Εγω θα την πληρωσω ; Ειμαστε καλα ; Τους εχω δωσει 5000 Ευρω μεσα σε 10 χρονια. Ολα απο Πλαισιο τα παιρνω: μελανια, μητρικες, καρτες γραφικων, αναλωσιμα, ολοκληρα PC, κινητα, mp3 κ.α.

Επειδη ο συγκεκριμενος δεν ηξερε και πολυ, περι τινος προκειται του ειπε οτι η συγκεκριμενη πωλειται ακομα:

Στην εκδοση που την εχω εγω

Στην Black

και στην Copper

Εγω την αγορασα 59 και τωρα στοιχιζει 49. Δεν ειναι λιγα για την ξανα αγορασω.

Τα νευρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε, να 'σαι καλά ρε Μπάμπη που το θυμήθηκες ότι κάνει αυτό.

Επίσης πρέπει να υπάρχει και το bracket της Xigmatek στο Πλαίσιο.

Το είχα ξεχάσει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Ξεσκισε μας. Θα δοκιμασω να παραγγηλω απο εξωτερικο. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ;

Ελπιζω να βρω . . .

Sorry για να τα νευρα guys.

Αλλα αν ειχατε ενα συστημα ετοιμο για να στηθει και να λειπουν 4 βιδες που θα επρεπε να σας τις δωσουν, θα νευριαζατε κ εσεις στην θεση μου. Τελος παντων, δε λεω οτι το Πλαισιο δεν ειναι καλο καταστημα. Αλλα περιμενα κατι παραπανω, το να κοιταξω αν λειπουν οι βιδες μεσα σε 10 μερες μου φαινεται λιγο ακραιο. Εγω ειδα εκει την βαλιτσουλα με ολα τα καλωδια εγχειριδια κλπ, λεω οκ θα ειναι. Ουτε που μου περασε απο το μυαλο.

Αμερικη δεν νομιζω να αγορασω, εχει τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε, να 'σαι καλά ρε Μπάμπη που το θυμήθηκες ότι κάνει αυτό.

Επίσης πρέπει να υπάρχει και το bracket της Xigmatek στο Πλαίσιο.

Το είχα ξεχάσει εντελώς.

Ναι το εχει. Αλλα το θεμα ειναι η αλλη η βλακεια που ανοιγοκλεινει, περναει μεσα απο την ψυκτρα, και στην ουσια εκει βιδωνεται.

Check

4.JPG Αυτο ψαχνω εγω, τα σιδερακια αυτα.

Οσα kit ειδα στο net, δεν τα εχουν σε φωτογραφια. Ελπιζω να ειναι ενδεικτικες η φωτο γιατι αλλιως, αναγκαστηκα παιρνω την ιδια ψυκτρα μονο και μονο για αυτα σιδερακια βασης.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω στο net αλλα πουθενα δε βλεπω φωτογραφια ή να γραφει οτι εχει το bracket hold down για 775. Ολες οι φωτο ειναι με το AM2 bracket πανω. Οποτε θα περιμενω μεχρι την Δευτερα μεχρι να με απαντησει το Πλαισιο.

Αλλιως, θα τους ζητησω να μου αφησουν την Black στην μιση τιμη. Αφου το σφαλμα ειναι (κυριως) δικο τους αλλα και δικο μου, που δεν κοιταξα αν εχω τις βιδες ολον αυτον τον καιρο.

Το να δωσω ξανα 60 Ευρω δε παιζει, με τιποτα.

Ισως βρω να την πουλησω σε καποιον AMDακια αφου η ψυκτρα παιζει ακομα και σε AM3 socket (ειναι ιδιο με το AM , AM2), να βαλω και μερικα ακομα και να παρω καινουρια.

Δουλεια δεν ειχε ο διαολος που λενε . . . το κακο ειναι οτι θα μεινω τοσο καιρο χωρις Desktop PC. Αφου αυριο δινω την Crosshair, τις RAM και τον X2. Θα την βολεψω με το Laptop, δε βαριεσαι.

Η μοιρα, και το πεπρωμενο δεν θελουν να παω στην Dark Side. Αυτο ειναι σιγουρο. Εδω η ψυκτρα δεν καθεται σε 775, σιγα μην μου κατσει ο επεξεργαστης :P χαχ

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μπλέκεις τα μπούτια σου και ας έχεις μόνο 2 πόδια :P

Το πακέτο της ThermalRight που σου linkαρα ( το LGA775 Bolt-through kit ) έχει ΟΛΑ όσα χρειάζεσαι για να την βάλεις σε σύστημα Intel socket LGA775.

Δηλαδή:

4 βίδες

1 backplate ( το μαύρο Χ που μπαίνει πίσω από την μητρική )

1 mounting bracket ( το αλουμινένιο Χ που μπαίνει στην ψύκτρα )

Link to comment
Share on other sites

Εχουν παρει φωτια τα μπουτια μου. Ταλκ κανεις ; :P

Λοιπον φιλε μου, το http://www.thermalright.com/new_a_page/product_page/accessories_page/product_accessories_btk.html#lga775boltnew που μου εστειλες, δεν νομιζω να περιλαμαβανει το 1 mounting bracket ( το αλουμινένιο Χ που μπαίνει στην ψύκτρα ) . Και γιατι στο λεω αυτο ;

Γιατι αν πατησεις στο check installation: http://www.thermalright.com/new_a_page/support/installation/lga775_bolt.htm

σου έχει την εξης φωτο:

1.jpg

που δεν το δειχνει.

Πιστευεις οτι το περιεχει στην συσκευασια ;

Στο λεω γιατι σε αλλα προιοντα το δειχνει.πχ

axp-140_1366.jpg

για 1366 1366BTK4-2.jpg

Εδω οντως ναι, το δειχνε στην εικονα. Ομως για 775 φοβαμαι οτι δεν θα το εχουν. Αλλιως γιατι να μην το εδειχναν ; χμ ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now