Spirosssss

Επιλογη σκληρων δισκων!!

Recommended Posts

Δυστυχως δεν εχει ερθει η ωρα μου για SSD οποτε δεν θα ζητησω την συμβουλη σας πανω σε αυτο αλλα σε πιο προσιτα πραγματα. Ψαχνω να κανω την πιο "σωστη" απο πλευρας value for money-χωρητικοτητας-αξιοπιστιας αντικατασταση του Seagate 1.5TB που για 3η φορα ετοιμαζεται να παραδωσει πνευμα!! :mad::mad:

Να πω οτι εχω ακομα εναν Seagate 3250410AS για OS και εναν Seagate ST3500320AS. Τον 250αρη λεω να τον στειλω στο.. ντουλαπι μιας και εχει ταλαιπωρηθει αρκετα. Με πιστωτικο γυρω στα 130? αντε να προσθεσω 20-30? να συμπληρωσω τυχον διαφορες, δεν θελω να σπρωξω χρημα τωρα! Εγω πχ σκεφτομουν για 2Χ 640gb WD 32mb cache να τους κανω raid 0 και κανα Partition για OS και αποθηκη. Τι προτεινετε???

PS: Ο 500αρης ο Seagate τον ειχα dynamic (γιατι τα πειραζω αυτα???)και αρνειται πεισματικα μετα απο την αλλαγη του mobo μου να αναγνωριστει απο τα vista ultimate τα δικα μου αλλα και σε αλλο pc!! Τι να κανω εκτος απο convert σε basic που συνεπαγεται format?? :(

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόγραμμα λέει βλακείες στο status του; Τον βλέπεις να "συμπεριφέρεται" κάπως διαφορετικά; Ο δικός μου είναι ΟΚ μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια δεν παω με βαση το προγραμμα! (τουλαχιστον οχι 100%) Ο δισκος τις περισσοτερες φορες οταν παω να τον ανοιξω κανει ενα ηχο (τσικ, γλανγκ) οπως θελετε πειτε το και μετα δουλευει, αλλα το κανει και στα καλα καθουμενα χωρις να ασχολουμαι μαζι του! το προγραμμα μου εβγαλε σφαλμα σε κατηγορια που εχει να κανει με τα κινητα μερη κτλπ οποτε νομιζω εχει πεσει μεσα! Αλλα 3 σκληροι ετσι?? Μηπως το PSU μου εφταιγε και τωρα που αλλαξα να ξαναδοκιμασω? Αλλα εχω βαρεθει να τρεχω να σωζω τα δεδομενα- σχεδον 1ΤΒ- :(

Link to comment
Share on other sites

Ρε σπύρο είδες και το δικό μου ss στο thread του racer..

Αλλα σε εμενα δεν κάνει κανένα θόρυβο αν και έχω κρατήσει backup γιατί εκεί μέσα έχω όλη την μουσική μου

Εγώ τι να κάνω? :/

Link to comment
Share on other sites

Οχι!!

Καμμια ιδεα για τον dynamic δισκο??τον εβαλα τωρα και σε εξωτερικη θηκη στο laptop με Vista Home Premium και παλι τιποτα.. :(

Jason εσενα ηταν αλλο μοντελο Seagate σωστα? Τι να σου πω, με τους αλλους δν ειχα ποτε προβληματα παρα μονο με τον συγκεκριμενο! Αν εχεις backup, στειλτον να τον δουν και να τον αντικαταστησουν! Λετε η παρτιδα του Πλαισιου να ηταν ελλατωματικη με τους 1.5ΤΒ? Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τον δωσω δν γινεται να ρισκαρω τοσο υλικο!! Χμμμ ειδα οτι η σειρα RE3 της WD ειναι καλη. Να παρω 2x 250 για RAID O σαν λειτουργικο και games?? Και για storage τι?? Οι σειρες της WD AAKS, ΑVVS & AALS τι διαφορες εχουν??

EDIT:Χμμμμ μαλλον ψιλοασυμφορη ειναι αυτη η λυση γιατι θα μεινω χωρις μεγαλο σκληρο για αποθηκη. Σκεφτομουν ναμεινω με τον 500αρη τον Seagate για OS προσωρινα και να παρω με το πιστωτικο+50? απο μενα 2 WD στο 1ΤΒ black. Τι λετε??? Η 2 WD στα 750 που η διαφορα στο χρημα απο εμενα ειναι αμελητεα? Παιζουν αξιοπροσεκτες διαφορες??

Link to comment
Share on other sites

72623442.jpg

Αυτος ειναι o Dynamic και δεν ξερω τι να κανω για να σωσω το υλικο πριν τον πεταξω μιας και τα Ultimate που εχω κ που υποτιθεται υποστηριζουν τετοιους δισκους τον βλεπουν σαν invalid :(

Να του τραβηξω format και μετατροπη σε basic και να δοκιμασω να τα επαναφερω με καποιο προγραμμα??? Και ποιο????

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω μονο, ακουω!! ;) αν και τοσο καιρο τον ειχα σε εξωτερικη θηκη, τωρα που τον ξαναεβαλα πανω τρελαθηκε και κοπαναει ολος κ αυτος.. Κριμα :(

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σου ευχομαι να παραμεινουν ετσι για πολυ ακομα! Απιστευτη ταλαιπωρια εχω τραβηξει.. Αφου μονταρα το Stacker για να τους βγαζω πιο ευκολα και να πηγαινω να τους αλλαζω!! Χαχχαχαχ :):):):) Αλλα εχουμε κ πιο σοβαρα πραγματα να αγχωνομαστε ;) Καλη καρδια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now