Dr.Paneas

e8500 overclocking

Recommended Posts

Επιτελους τα καταφερα και αγορασα το hardware:

GA-P45 UD3R Rev1.1 με BIOS F9 (το πιο προσφατο).

Core2 e8500 (stepping e0)

Corsair Dominator 2x2GB 1066 5-5-5-15 @ 2.1v

Radeon 4890

Για οσους διαβαζαν το προηγουμενο μου thread σχετικα με την τοποθετησει την ψυκτρας μου (Thermalright Ultra 120 Extreme), ενημερωτικά σας λεω οτι το branket που μου εστειλαν απο το Πλαισιο δεν ηταν τελικα το ψαλιδωτο απλα ηταν το κλασσικο 775 για να κουμπωσει μια Thermalright. Και να μην χωραει το ατοιμο να περασει μεσα αποτην ψυκτρα . . . και να βριζω και να σπρωχνω . . . ωσπου πηρα μαι ταναλια, το στραβωσα, το περασα μεσα απο την ψυκτρα, και μετα το ξανα εστρωσα :P

Τωρα ειμαι με stock στα 3 Ghz και κατι ψιλα, οπως βλεπετε και στην παρακατω εικονα:

dsc00748wzx.th.jpg

Λοιπον, πριν αρχισω το overclocking θα σας πω την αεροψυξη που εχω. Η ψυκτρα ειναι 2 fans πανω της. Ο ενας φυσαει μεσα της, και ο αλλος διωχνει τον αερα στο πισω μερο του κουτιου (δηλαδη η γνωση push pull διαταξη). Στο πισω μερος του κουτιου, σε κοντινη αποσταση υπάρχει ενας ακομα fan που διαχνει τον αέρα εξω απο το κουτι. Στην οροφη του κουτιου υπάρχει ενας ακομα που διωχνει τον αέρα έξω. Μπροστα, υπαρχει ενας που φυσαει μεσα, και ψυχει τους δισκους. Τελος με μια μοντα, υπαρχουν 4 στο πλαι που φυσανε εξω. Πολυ ωραια συνδιαζονται με το Dominator Airfan που δροσιζουν τις μνημες.

Αρχικα λοιπον το εφτιαξα ετσι:

dsc00750jmr.th.jpg

dsc00751tqk.th.jpg

Ομως οταν πηγα να το βαλω στο κουτι, δεν χωρουσαν :P

dsc00752dod.th.jpg

Οποτε καθησα, βρηκα τις διαστασεις και τα εβαλα. Μονο που οι βιδες προεξιχαν και φοβομουν κανενα τυχαιο βραχυκυκλωμα.

dsc00754b.th.jpg

Εβαλα βασεις πριν και μετα, και εσπασα τις βιδες. Ιδου:

dsc00755qlc.th.jpg

dsc00756tta.th.jpg

Τωρα οι θερμοκρασεις ειναι 42C. Υποψην οτι ειναι καλοκαιρι και εχει ζεστουλα.

Τωρα κανω δοκιμες να δω ποσο ανεβαινει η θερμοκρασια στα stock και θα επανελθω να σας πω νεα.

Κατι ακομα: στα μεγαλα test απενεργοποιειτε το screensaver ; Γιατι κλεινει η οθονη σε μενα. Αυτο σημαινει οτι το τεστ τρεχει απο πισω ή ολο το συστημα μπαινει σε λιθαργο ;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι με stock στα 3 Ghz και κατι ψιλα, οπως βλεπετε και στην παρακατω εικονα:

dsc00748wzx.th.jpg

Εναν γυρο χοιρινο βλεπω,κατι δεν παει καλα
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, οχι ρε συ, αν δεις ειναι 3 οι γυροι. 3 και τα Ghz :P

Οριστε το BIOS μου με φορτωμενα τα defaults.

Θα δειτε οτι αλλαξα καποια πραγματα στις μνημες καθως οι Auto τιμες, ηταν ο,τι να ναι.

******Motherboard Intelligent Tweaker (M.I.T.)******

Robust Graphics Booster.........................[ Auto ]

CPU Clock Ratio.................................[ 9 ]

Fine CPU Clock Ratio............................[ + 0.5 ]

CPU Frequency 3.160GHz..........................[ 333 x 9.5]

******Clock Chip Control******

CPU Host Clock Control..........................[ Enabled ]

CPU Host Frequency (Mhz)........................[ 333 ]

PCI Express Frequency (Mhz).....................[ 100 ]

C.I.A 2.........................................[ Disabled ]

******Advanced Clock Control******

CPU Clock Drive.................................[ 800mv ]

PCI Express Clock Drive.........................[ 900mv ]

CPU Clock Skew..................................[ 0ps ]

MCH Clock Skew..................................[ 0ps ]

******DRAM Performance Control******

Performance Enhance.............................[ Standard ]

(G) MCH Frequency Latch.........................[ AUTO ]

System Memory Multipler.........................[ 3.20B ]

Memory Frequency 1066...........................[ 1066 ]

DRAM Timing Selectable..........................[ Manual ]

CAS Latency Time................................[ 5 ]

tRCD............................................[ 5 ]

tRP.............................................[ 5 ]

tRAS............................................[ 15 ]

******Advanced Timing Control******

tRRD[4].........................................[ 3 ]

tWTR[4].........................................[ 4 ]

tWR[8]..........................................[ 6 ]

tRFC[68]........................................[ 48 ]

tRTP[4].........................................[ 4 ]

Command Rate (cmd)[0]...........................[ 2 ]

******Channel A Timing Settings******

Static tRead Value [ 8 ] ................[ Auto ]

tRD Phase0 Adjustment [ 0 ] ................[ Auto ]

tRD Phase1 Adjustment [ 0 ] ................[ Auto ]

tRD Phase2 Adjustment [ 0 ] ................[ Auto ]

tRD Phase3 Adjustment [ 0 ] ................[ Auto ]

tRD 2rd (Differnt Rank) [ 6 ] ................[ Auto ]

tWR 2wr (Differnt Rank) [ 6 ] ................[ Auto ]

tWR 2rd (Differnt Rank) [ 5 ] ................[ Auto ]

tRD 2wr (Same/Difft Rank) [ 8 ] ................[ Auto ]

Dimm 1 Clock Skew Control.......................[ Auto ]

Dimm 2 Clock Skew Control.......................[ Auto ]

DDR Write Training..............................[ Auto ]

******Motherboard Voltage Control******

Load-Line Calibration...........................[ Enabled ]

CPU Vcore [ 1.250 ]...................[ 1.250 ]

CPU Termination [ 1.20 ]...................[ 1.200 ]

CPU PLL [ 1.50 ]...................[ 1.500 ]

CPU Reference [ 0.760 ]...................[ Auto ]

MCH Core [ 1.100 ]...................[ 1.100 ]

MCH Reference [ 0.760 ]...................[ Auto ]

MCH/DRAM Refernce [ 0.900 ]...................[ 0.900 ]

ICH I/O [ 1.500 ]...................[ 1.500 ]

ICH Core [ 1.100 ]...................[ 1.100 ]

DRAM Voltage [ 1.800 ]...................[ 2.100 ]

DRAM Termination [ 0.900 ]...................[ Auto ]

Channel A Ref [ 0.900 ]...................[ Auto ]

Channel B Ref [ 0.900 ]...................[ Auto ]

******Advanced BIOS Features******

Limit CPUID Max to 3............................[ Disabled ]

No-Execute memory Protect.......................[ Disabled ]

CPU Enhance Halt (CIE)..........................[ Disabled ]

C2/C2E State Support............................[ Disabled ]

C4/C4E State Support............................[ Disabled ]

CPU Thermal Monitor.............................[ Disabled ]

CPU EIST Function...............................[ Disabled ]

Virtualization Technology.......................[ Disabled ]

Λοιπόν Vdrop μπαινοντα στα Windows εχω 0.034

δηλαδη αντι να βλεπω το VID 1.250, το βλεπω στα 1.160

Ετρεξα ένα IntelBurnTest στο Maximum και η θερμοκρασία έφτασε μέχρι και 58 C.

Τρεχοντας Small FFT στο Orthos για κανα μισαωρο είχα 50 C.

To ιδιο και στο Tortune Test με Prime95.

Το συστημα ολοκληρωσε 2 ωρο Memtest86 χωρις σφαλματα.

Αρα, να υποθεσω εχω τις βασεις, για να αρχισω πλεον να ανεβαζω. Εχω κανει save το profile στο BIOS, ωστε αν τυχει αναποδια, κατευθειαν αντι για Load Fail-Safe Defaults, να φορτωσω τα stock μου.

Για αρχη ας βρω το μεγιστο FSB.

Θα κατεβασω Multiplier έτσι ώστε να μην υπερβαίνει ποτε τα 3.16Ghz

καθως και οι μνημες να μην ανεβαουν ποτέ πάνω απο 1066.

Θα ανεβαινω καθε φορά με βήμα 20.

Τι τεστ μου προτείνετε να εκτελώ και για πόση ώρα ;

Link to comment
Share on other sites

58 ναι σε στοκ. Απο το CoreTemp διαβαζει το Tj Max 100 και μου λεει οτι σε idle εχω 48 C.

Στο BIOS μου λεει οτι εχω 38 C.

10 βαθμοι κατω.

Τι να πιστεψω τωρα εγω :P

Link to comment
Share on other sites

Οχι που να εχει A/C το δωματιο. . . .

Το κουφο ειναι οτι στο BIOS μου λεει:

CPU Temp: 35

System Temp: 52

Πως ειναι δυνατον να εχω 52 ; Ανοιξα απο μπροστα και εβαλα λιγο το χερι μου μεσα στο κουτι και διαπιστωσα οτι εχει κρυο. Τοσα Fans μεσα και εχει 52 ; Δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με το System Tem εννοεί το NB? Έχω κι εγώ υψηλή θερμοκρασία και είδα ότι μετράει το ΝΒ. Με ένα ανεμιστηράκι επάνω του είδα να πέφτει περί τπυς 10 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει, γιατι ακριβως πανω απο το NB υπαρχει η ψυκτρα και δεν παιζει να χωραει αλλο fan εκει μεσα. Τελος παντων, θα δειξει στην πορεια.

Τωρα δοκιμαζω 8x353 @ 1.216v, με Intel Burn Test στο Maximum. Εχει κανει 5 λουπες και μολις το ολοκληρωσε. Η μεγιστη CPU Temp ηταν 48 C. Στο δωματιο εχει δροσουλα τωρα.

EDIT:

Stock: 9.5x333 @ 1.216 - 3.1Ghz (ολοκλήρωσε 5 Loops του IBT) -- Max Temp: 58 C -- Idle Temp: 45
FSB Testing

1) 8x353 @ 1.216 - 2.8Ghz (ολοκλήρωσε 5 Loops του IBT) -- Max Temp: 48 C

2) 8x373 @ 1.216 - 2.9Ghz (ολοκλήρωσε 5 Loops του IBT) -- Max Temp: 53 C

3) 8x393 @ 1.216 - 3.1Ghz (ολοκλήρωσε 5 Loops του IBT) -- Max Temp: 56 C -- Idle Temp: 35

Συγκρινοντας τα stock και 3) βλεπω οτι στην ιδια συχνοτητα, ο επεξεργαστης ειναι πιο δροσερός με χαμηλότερο Multiplier.

Ερωτηση:

Να δοκιμασω να κανω και τεστ με το ρωσσικο Lynx ; Το εχετε ακουστα ;

EDIT2:

Συνεχίζοντας λοιπον . . .

4) 7χ413 @ 1.216 - 2.89Ghz (ολοκλήρωσε 5 Loops του IBT) -- Max Temp: 50 C -- Idle Temp: 34 C

5) 7x433 @ 1.216 - 3.03Ghz (ολοκλήρωσε 5 Loops του IBT) -- Max Temp: 54 C -- Idle Temp: 34 C

6) 6x453 @ 1.216 - 2.70Ghz Δεν καταφερε να bootάρει. Τι κάνω τώρα ;

Please απαντηστε γιατι τωρα το βραδακι εχει δροσουλα. Καφες υπαρχει. Παμε για ξημερωματα. Περιμενω συμβουλες.

EDIT3:

Κοιμαστε ; Εγω οχι. Λοιπον.

Googlαρα και ειδα οτι το VTT ( Trancking Termination Voltage ) είναι γνωστό ως FSB Termination Voltage . Στην μητρική μου αναφέρεται ως CPU Termination. Στα 45nm το μέγιστο είναι 1.45 και καλό είναι να μην ξεπεραστεί το ψυχολογικό όριο των 1.36v. Το VTT μπορε ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ εναν 45nm. Με απλά λόγια είναι η τάση λειτουργίας του FSB.

Οποτε αρχιζουμε το testing για να βρουμε την αιτία του Fail στα 6x453 (2.7Ghz)

VTT: 1.200 ( δεν μπουτάρει)

VTT: 1.220 ( δεν μπουτάρει)

VTT: 1.240 ( μπουτάρει και αμέσως κάνει επανεκκίνηση)

VTT: 1.260 ( μπουτάρει και μολις παει να φορτώσει τα Windows κάνει επανεκκίνηση)

VTT: 1.280 (μπουτάρει και καθως φορτώνει τα Windows κάνει επανεκκίνηση)

VTT: 1.300 (μπαινει κανονικα στα Windows).

Ωραια, οποτε με 1.3VTT παω να τρεξω IBT και τρωω ένα ωραιότατο fail απο το 1ο κι ολας λεπτο. Καθώς και πρόβλημα με τους Catalyst :P (τι διαολο επαθαν αυτοι ; )

Γιατί όμως ; . . .

Τελικά το κολλημα ηταν το MCH GTL που επειδη το ειχα στο AUTO ειχε αυξηθει στα 0.84. Γι αυτο το πηγα στο Normal και ετρεξα μια χαρα 10 loops του IBT σε Maximum.

Δοκιμασα 6x473. Την πρωτη φορα φορτωσε τα Windows και κολλησε με μαυρη οθονη. Την δευτερη φορα πεταξε BSOD κατα την διαρκεια (1ο λεπτο) του IBT. Τωρα δοκιμασα να αυξησω το MCH Core απο 1.1 --> 1.2v. Φαινεται να τα πηγανει καλα πλεον. Αν δω οτι ολοκληρώσει τα 10 loops του IBT, να δοκιμασω να κατεβασω το VTT απο 1.3 σε κατι μικροτερο και να κρατησω/αφησω το MCH Core 1.2 ;

Απο οτι βλεπω και απο αλλους, στα 500FSB εχουν 1.3NBCore και 1.30-1.35 VTT.

Αυριο περιμενω απαντησεις :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγινε κατι κουλο.

Ειπα να δοκιμασω ξανα στην πρωτη συχνοτητα που ειχα προβλημα ( 6 χ 454 ). Βαζω ξανα το MCH Core και το VTT στα default και οχι μονο μπουταρε, αλλα εκτελεσε και 20 loops του ΙΒΤ.

WTF ?

Μπορει καποιος να μου πει, τι πειραζω απο τασεις για ν αβρω το FSB ;

Απο οτι καταλαβα, το πρωτο πραγμα που πειραζω ειναι το MCH Core και δευτερο ειναι το VTT. Σωστα ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχω πιασει την διαδικασια απο την αρχη. Τα εχω βαλει ολα στο Normal (και οχι στο Auto).

Χαμηλωσα μνημες να τρεχουν στα 700Mhz (απο 1066)

Χαμηλωσα Multiplier στο 6

Και αρχιζω δοκιμες:

6x475 - Επανεκκινιση στην φορτωση των Windows

6x470 - Freeze μεσα στα Windows

6x465 - Error στο Linx (στα 40 δευτερολεπτα)

6x460 - Ετρεξε 13λεπτα Linx με το default Proem Size. Αλλά έβγαλε error στο IBT με την 4η προσπάθεια.

6x455 - Προς το παρόν έχω τρέξει Linx με Problem Size 20 000 ώσπου το ολοκλήρωσε σε 2 ώρες

Τώρα θα τρέξω ένα ΙΒΤ MAX Stress Level στα 10 Loops

Αν το βγαλει μετα θα δοκιμασω να τρεξω Orthos. Εχετε καποιες επιλογες για το Orthos ? Ωρα ; Settings ? Small FFT ? Blend ?

Προς το παρων με ενδιαφερει να βρω το μεγιστο stable fsb με τα stock ρευματα. Οπως φαινεται το 455 καλα παει. Για να δούμε . . . .

Link to comment
Share on other sites

Στο Orthos δοκίμασε με Priority 9 - αυτό είναι το σημαντικό. Αν έχεις χρόνο, άστο να τρέχει όσο πάει, λογικά αν σε 3-4 ώρες δεν έχει πετάξει τίποτα πρέπει να είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Orthos δοκίμασε με Priority 9 - αυτό είναι το σημαντικό. Αν έχεις χρόνο, άστο να τρέχει όσο πάει, λογικά αν σε 3-4 ώρες δεν έχει πετάξει τίποτα πρέπει να είσαι οκ.

Χρονος υπαρχει. Για ποιο test μιλας του Orthos ομως ; ; ;

Link to comment
Share on other sites

Small FFTs αν θες να δοκιμάσεις μόνο CPU και το Blend αν θες για όλη την πλατφόρμα. Εγώ πάντα όταν τα δοκιμάσω όλα, το Blend τρέχω. Εσύ δες αν το CPU είναι σταθερό τώρα με τα Small FFTs και μετά, όταν ανεβάσεις και τις μνήμες, δώστου ένα Blend ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok JC_Denton, μολις τελειωσαν 5 ωρες Orthos Small FFT stress CPU με Priority 9.

Στα 460FSB τρωω σφαλμα στην 4η προσπάθεια του IBT. Τι να αυξήσω έτσι ώστε να καταφέρω τα 460;

1) MCH Core

2) FSB Termination Voltage

3) Κατι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αναφορικά με το FSB Termination Voltage, απ' ότι έχω δει μέχρι στιγμής (μιλάω για προσωπικές μου εμπειρίες) δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις αν θέλει παραπάνω ή παρακάτω. Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο στο max FSB, για μένα είναι το Α και το Ω μην σου πω, είναι το MCH Core aka Northbridge Voltage. Ξεκίνα να το ανεβάζεις σιγά σιγά μέχρι να δεις ότι έχει κάποια συγκεκριμένη επίδραση (αυξήθηκε π.χ. το max FSB ή είναι stable στα clocks που ήθελες) που σε ικανοποιεί και από 'κει και πέρα ... it's on you. Αφού με λίγα λόγια βρεις ένα NB Voltage value που είναι ok, ξεκίνα να πειράζεις το FSB Termination Voltage. Είναι 100% σίγουρο ότι το tweaking του συγκεκριμένου (είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω) θα επηρεάσει τις επιδόσεις, απλά μην το παρακάνεις γιατί θα λειτουργήσει αρνητικά.

Τώρα, ομολογώ ότι δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος που θα σου πει μέχρι που να παίξεις για 24/7, γιατί το 24/7 rig μου έχει έναν P4 3.0GHz Northwood (S478) @ 3.4GHz, οπότε όποτε κι αν έχω παίξει με LGA775 CPUs απλά bench-άρω. Υποθέτω ότι μέχρι 1.40 - 1.45V είναι καλά για 24/7 ...

Ανεξαρτήτως όμως από τα παραπάνω θα πρέπει να έχεις πάντα στο μυαλό σου, ότι πρέπει να πειραματιστείς ο ίδιος. Όσο δύσκολο, όσο ακατόρθωτο κι αν φαίνεται, αν δεν πειραματιστείς δεν θα μάθεις :T:

//EDIT: Κάτι τελευταίο. Δες και αυτό, θα σου φανεί χρήσιμο :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Ευχαριστω πολυ Γιωργο για την απαντηση. Με MCH 1.6 εφαγα BSOD, με 1.8 τα παει περιφημα. Περισσοτερο stressing αυριο.

Γενικα βλεπω οτι το Northbridge μου ανεβαζει μεχρι και 55 βαθμους Κελσιου σε full load, ενω σε idle εχει 52. Ειναι αδυνατο να του βαλω καπιο fan πανω γιατι ακριβως πανω του ειναι η Ultra 120 Extreme. Οποτε πιστευω οτι δεν θα ξεπερασω το 1.34 MCH.

Οταν πλεον φτασω σε εκεινο το σημειο, οπου θα χρειάζεται 1.34MCH για να παιξει, τοτε θα αρχισω να πειρασω το VTT. Να σημειωσω οτι το VTT εχει σκοτωσει πολλους 45nm ακομα και σε stress testing καταστάσεις. Πχ ειναι πιθανο με 1.4 να τον παρεις στο χερι. Για αυτο οι καλυτερες τιμες ειναι οσο το δυνατον δροσερότερες.

Αυτο που θελω να πετυχω ειναι ενα 8x500 και ενα 8.5x470 stable. Να τα συγκρινω και να δω.

Φοβαμαι να αφησω ψηλα τον Multiplier γιατι εχει μεγαλυτερη θερμορκασια η ΚΜΕ (που τον θυμηθηκα αυτον τον ορο :P ).

Καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με 6 multi πηγε δοκιμασα μεχρι και 500FSB οπου το μονο που χρειαστηκε ηταν να ανεβασα το MCH Core απο 1.1 σε 1.220V. Εβγαλε 10 loops του IBT σε max stress level.

Στην συνεχεια, ειπα να δοκιμασω κατι κουφο και τελικα επιασε.

Με τα παντα ολα stock.

Βαζω 9.5 x 422 και οχι μονο μπουταρει αλλα εκτελει 20 loops του IBT σε max stress level.

Ετρεξε επιτυχως Vantage και 3DMark06 (μια φορα το καθενα), καθως επίσης και 1M Super PI (11 seconds :P ). Η μεγιστη θερμοκρασια κατα το IBT εφτασε τους 64C.

Απο οτι βλεπω του αρέσει ο μεγάλος πολλαπλασιαστής, και πολυ πιθανο να ανεβαίνει κ αλλο με stock ρευματα. Τι να πω, μια χαρα.

Επειδη με ετρωγαν τα χερια μου, δοκιμασα και 8x500 αλλα δεν εμπαινε με την καμια στα Windows. Επανεκκινηση και BSOD. Μεχρι 1.36VCore, 1.3VTT, 1,35MCH, 1,59PLL εδωσα και παλι τα ιδια το μουλάρι. Ισως να θελει στρωσιμο να πιασω απο την αρχη τον 8 multi και να κανω οτι εκανα με τον 6.

Τελικα τσάμπα και άδικα παιδευομουν με τον 6, αφου, ποτέ δεν θα τον 6xΚάτι. Τελος παντων, οσο ζεις μαθαίνεις!

Θα δοκιμασω να βρω ποσο ψηλα μπορει να ανεβει με τα stock voltages.

Ενα σεναριο πχ να πιασω τα 4Ghz με 9άρι ή 8.5 multi αλλα να αναγκαστω να δώσω τάσεις παραπανω απο το stock δεν ξερω αν θα ηταν καλο. Γιατι θα εσωζα 2-3 Κελσίου απο τον CPU αλλα θα έδινα 2-3 Κελσίου στο ήδη καυτό (53-55 Κελσιου) στο Northbridge. Δεν ξερω αν θα αξιζε δηλαδη, το ιδιο πραγμα. Αντε να κατεβει κανα 2 seconds το πολυ το Super Pi. Και ; Απο αποψη λειτουργικοτητας ειναι το ιδιο πιστευω και σοφοτερο να μεινω με τα stock ρευματα αν όντως γινεται.

Δεν ξερω, ομως . . . εσεις ξερετε καλυτερα. Ειμαι ολος αφτια και προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα 4.1 μπουταρει και στο τεστ τρωω BSOD. Οποτε παρεμεινα στα 4.Ghz.

Εχει ολοκληρώσει 50 loops με IBT και ηδη εχει φτασει τις 6.30 ώρες Orthos blending. Να αφησω παραπανω ωρες ή καλα είμαστε ;

Επίσης, οι μνημες είναι 1066 με 5-5-5-15. Ειναι προτιμοτερο μηπως να βαλω 7-7-7-19 και να τις παω στα 1300 ;

Η 4890 δεν ανεβαινει πολυ. 50Hz ανεβασα στο Core να φτασει τα 900. Στα 910 πεταει Artifacts μετα απο 30 λεπτά το GPU Tool (τρομερο προγραμμα παιδια για GPU Overclocking).

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει μην το παρακάνεις με τα stress tests :P Εκτός αν έχεις όρεξη για 24ωρα Orthos :hehe:

Οι μνήμες είναι μια χαρά στα 1066MHz με 5-5-5-15. Στα 650MHz (1300MHz DDR) με 7-7-7-19 δεν νομίζω να παίξουν για 24/7, αλλά και να έπαιζαν είναι εντελώς ανώφελο. Χάνεις πάρα πολύ αν πας από CL5 σε CL7, ανεξαρτήτως του αν ανεβαίνουν τα MHz.

Αυτό που λες τώρα για την 4890, περίεργο μου φαίνεται ... Καλύτερα περίμενε να απαντήσει κάποιος που ασχολείται με 4890 overclocking :righton:

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα και το Anandtech για την 4890 . Λεει οτι ειναι ανωφελο να κλοκαρεις την μνημη. Max 1.2Ghz παει και εκει βλεπω τρελα artfacts. Δεν εχει καποια ουσια στην αποδοση. 1frame παραπανω βλεπεις. Οποτε το αφησa stock 975 (εξου και ο λογος που η ιδια η ΑΤΙ δεν εκανε 1000 GDDR5 αλλα το αφησε 975). Το Core οι πιο πολλοι το πηγαν 950 και μετα τους πεταει artifacts. Ε, εμενα παει απο το 900 :P

Εγινε παιδια. Ευχαριστω ολους!

4Ghz on air!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now