Dr.Paneas

e8500 overclocking

Recommended Posts

ΗΕΕΕΕΕΕΕΕLP! ! ! !

Παω να ανοιξω το PC και παιρνω BSOD λιγο πριν μπει στα Windows. Ξανα το ιδιο. Συνεχεια. Κατεβασα 10Mhz κατω το FSB και μπαινει. Καλα την παλευει ; 20 ώρες τεστ δεν ειχε προβλημα, τι επαθε ; τι θελει ;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι τωρα με 8.5x500 @ 1.264 (απο CPUZ) .

Χτυπάει 72άρια max στο IBT. Να αρχισω να κατεβαζω ; Ειναι επικυνδινο ;

Ξερω οτι e8500 με e0 stepping εχουν Max Temp 74 (απο documenets της Intel).

Η πλακα είναι με το Orthos δεν πιανει ουτε 62 C.

Τι ζορισμα κανει το IBT ρε παιδι μου, πιστολακι στα pins ειναι :P :p :P :p

Παρολα αυτα μολις εφαγα reboot στην παραπανω συχνοτητα.

Οποτε τον ριχνω τον αναθεματισμενο στα 4Ghz με το ιδιο VCore 1.264 . Ε τι διαολο και εκει μαγκες θα κανει ;

EDIT: Αν ειναι δυνατον εφαγα restart παλι. Εεεεεε, το να μην παιζει τα 4Ghz με 1.264 (πριν τα επαιζε με 1.16) με κανει να σκεφτω το FSB.

Για παραδειγμα ειναι τωρα με 1.264v στα 4.2Ghz αλλα με 9.5x443.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ; ; ; ; ;

Οποτε αρχικα εθεσα ενα νεο ερωτημα: Ποσο VCore θελει για τα 4.2 Ghz.

Ειμαι με:

Multi: 9.5

FSB: 443

VCore (BIOS) : 1.3

VCore (Windows) : 1.264

MCH Core: 1.3

PLL : 1.57

VTT : 1.2

MCH Ref : 0.680

CPU Ref: 0.760

Θεωρώ ότι το 1.3MCH Core είναι αρκετό για να κρατήσει το FSB στο 443.

Εβγαλε ενα 3D Mark 2006

Εβγαλε και ενα Intel Burning Test με Standard stresslevel. Όταν το ξανα έτρεξα όμως και δοκίμασα παράλληλα να ανοίξω το πρόγραμμα EasyTuner6 (καθως ετρεχε το IBT) κόλλησε το PC και πέταξε BSOD. Άρα το 1.264 δεν φαινετε να ειναι αρκετό για να κρατήσει τα 4.2Ghz. Άρα θα το ανεβασω.

Το ανεβάζω λοιπόν

BIOS Vocre: 1.325

Windows VCore : 1.296

Δοκιμάζω ξανά το IBT standrd stresslevel να κανει 5 loops. Απο πολύ νωρίς πιάνει του 70 Κελσίου στο τσεπάκι. Λιγό μετά φτάνει 71 Κελσίου. Πλέον ολοκληρώνει το τεστ, αλλά έφτασε 72 Κελσίου. Άρα με 9.5 multi δεν μπορώ να εκτελέσω για πολύ ώρα το IBT ( Intel Burning Test) για να ξέρω αν όντως είναι σταθερός με το 1.296 . Επειδή λοιπόν, δεν μπορώ να κάνω αυτήν την εξέταση με το IBT, λέω να δοκιμάσω το Orthos. Βάζω το Orthos να τρέχει Small FFTs - Stress CPU και Priorirty 9. Η θερμοκρασία στα πρώτα 15 λεπτά βρίσκετα στους 59 Κελσίου, δηλαδή 12-13 βαθμούς κάτω από το IBT προ λίγου.

Περιμένουμε . . . . . θα το αφησω 3 ώρες και μετά θα παιξω Assassin's Creed να δω αν θα κολλησει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα 72 δεν είναι πολύ, έχεις καλό air flow στο κουτί σου;

Γιατί ρωτάς βρε, αφού μόνος σου τα βρίσκεις. Είδες πώς κατάλαβες ότι θέλει παραπάνω Vcore; Πιστεύω να καταλαβαίνεις πλέον αυτό που λέγαμε ότι δεν υπάρχει στάνταρ μεθοδολογία, δοκιμάζεις και βλέπεις. Ουσιαστικά παίζεις με συγκεκριμένα ρεύματα (Vcore, NB Voltage, VTT, PLL), test-άρεις την συμπεριφορά του CPU με διαφορετικούς συνδυασμούς FSB/multi και καταλήγεις στον καλύτερο για σένα.

Μια χαρά είναι για μένα και οι 72*C (ναι ναι, γιατί είναι full load αυτά) και το 1.325Vcore για 24/7 :T:

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω το εξής:

Τα GTL παιζουν τεράστιο ρόλο (απο την μικρη εμπειρια που ειχα). Ακομα και σε default αν δεν εχουν σωστες τιμες, ετρωγα reboot.

Επειδη παραλληλα με το hwbox εχω ρωτησει και σε αλλα φορουμς, οπως το tweaktown όπου ειναι το Official Forum της Gigbayte (ud3r Η μητρικη μου), μου ειπαν να μην βαζω ποτε Auto και Normal. Καλα το Auto ήξερα οτι δίνει συνήθως περισσότερο ρεύμα απο ότι χρειάζεται, αλλά το Normal δεν έχει σωστή συμπεριφορά και παίζει λιγάκι. Ετσι τα έβαλα εγω τις τιμες κανονικα.

Μιλώντας για GTL αυτο που παίζει την μεγαλύτερη σημασία είναι το MCH Ref. Να το δοκιμάσετε απο 0.68 μέχρι 0.74 όσοι παίξετε μαζί του. Για παράδειγμα εγω δεν μπορούσα να δω 4.2Ghz γιατι ήταν στο 0.76 . Μα τι τασεις πειραξα και ανεβασα τιποτα. Μολις το εκανα 0.72 τσουπ μπουταρε στα 1.26. Μα τι αλλαγες εκανα, FSBxMulti, τι εδωσα 1.4VCore, 1.34MCH, 1.3VTT, 1.61PLL δεν μπουταρε με κανενα συνδιασμο στα 4.2Ghz. Μολις αλλαξα το MCH Ref μπουταρε στα 1.26 και ολα τα αλλα stock εκτός απο το MCH 1.3 που το εχω τόσο γιατί ξέρω οτι κοντα στο 450-500fsb τα χρειάζεται ο οργανισμός του (απο τις μετρησεις με χαμηλο multi βγηκε αυτο το συμπερασμα τουλαχιστον).

Τωρα ειμαι οπως ειπα και πριν με 1.325VCore απο BIOS - το VDrop που ειναι 0.034 είμαι στα Windows με 1.296 V ( ένδειξη απο CPUZ).

Οπως αυτην την στιγμή το τσεκάρω με Orthos. Εχουν περάσει 47 λεπτά. Η θερμοκρασία ειναι 59-60 Κελσίου. Θα το αφήσω λιγες ώρες ακόμα.

Μετά θα παίξω ένα παιχνίδι και αύριο θα συνεχίσω το stress testing για να σιγουρευτώ ότι είμαι stable εδω.

Υποψην οτι στο δωμάτιο έχω 30-33 βαθμούς. Εχω ιδρώσει μόνο που κάθομαι στην καρέκλα :P

Το PC έχει καλή ψύξη (κοιταξε το αρχικο post μου σ'αυτο το thread).

Έχει νοήμα αύριο να κανω Lardge FFTw με το Prime95 ; ή να δοκιμάσω το Linpack (Linx) ; ή κανενα Memtest86.

ΥΣ: Για να βρειτε τα GTL τρεχετε Memtest86 test 6 και 7

ΥΣ: Για να βρειτε γρηγορα το fsb που θα παιξει σε ενα 3D Mark τρεχετε Memtest86 το 5ο test.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολύ καλά guides στο internet σχετικά με τα GTL voltages, ούτε καν αυτό στους ocx μιας και δίνει πολύ έμφαση στη θεωρία αδιαφορώντας για την ουσία των πραγμάτων. Πάντως μην κάνεις το λάθος να γενικεύεις την εμπειρία σου, γιατί μπορεί κάποιος με 0.76 να παίξει καλύτερα σε άλλη μητρική. Τα sweetspots πάντα διαφέρουν ;)

Αυτό για το πως βρίσκεις γρήγορα το fsb στο έδωσα στο post #17 :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το πως βρίσκεις γρήγορα το fsb στο έδωσα στο post #17 :hehe:

Ω ναι :(....:(....:(....

Γενικά πάντως, όταν αρχίζεις και πιάνεις τα 4Ghz, δεν πρέπει να εχεις τα GTL στο AUTO. Αυτο καταλαβα. Θελει ψαξιμο οπως λες σε καθε mobo ειναι διαφορετικα.

Τσίμπα:

ibt.th.png

Το Performance Level είναι το Tread της RAM μου ; Αν ναι, τι αισχος ειναι αυτο ! ! ! ! ! 13 ;

Link to comment
Share on other sites

Μην πειράξεις κανένα memory timing/sub-timing εκτός από το PL. Και αυτό γιατί δεν βλέπεις διαφορά αν παίζεις καθημερινά 5-5-5-5 1Τ ή 5-5-5-15 2Τ, οπότε άδικα θα ζορίσεις τις μνήμες σου.

Για μένα δεν έχει τόσο ψωμί πλέον το overclocking στο pc σου :P. Αφού τον σταθεροποίησες εκεί, παίξε λίγο στα 2.1V με το PL να δεις μέχρι που πάει (10 - 11) και μείνε ως έχειν.

Link to comment
Share on other sites

Last question, παιζει να ενεργοποιήσω κανα EIST ή κατι αλλο που να κραταει το PC πιο δροσερο όταν δεν χρειαζεται ; ή ενεργοποιώντας τετοια ρυθμιση θα μπερδευτουν τα πάντα όλα ;

btw thanx George! ! ! :D :D

EDIT: Απο οτι ειδα σωζω μονο 5W. Klein.

Link to comment
Share on other sites

Την παλευει το PC μου ; Το ανοιγω και τρωω BSOD :P

Εν το μεταξυ εχει βγαλει ολα τα τεστ αψογα εχθες.

Το μονο που παρατηρησα σημερα που επαιζα 6 ωρες Assassin's Creed, καθε 1 ώρες περιπου τρώει ένα κόλλημα για 1 με 1.5 δευτερόλεπτο. Παγώνει όλο το PC δεν κουνιέται απολύτως τίποτα. Ακούγεται απο το case ένας ήχος όπως ο ήχος όταν πατάμε να δουμε τι έχει μέσα το Floppy χωρίς να υπάρχει μεσα δισκέτα και συνεχίζει. Δεν έδωσα σημασία, αλλα τελικά φαίνεται ότι το σύστημα δεν είναι σταθερό. Το κουλό είναι οτι στα τεστ ειναι μια χαρά σταθερό.

Τι με συμβουλεύετε να κανω ; Τώρα το έχω στα Fail Safe defaults να εχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είνα θεμα ρεύματος, γιατί με 1.3VCore το κατεβασα στα 3.8Ghz και ειδα παλι BSOD. Πρέπει να είναι καποιο bug στο BIOS. Προσεξα οτι:

Πχ μπαινω στο BIOS

παω εκει που πειραζω το Priority των Δισκων (ποιος θα φορτωσει πρωτος) και τα ρυθμιζω, πχ πρωτος ο Samsng, δευτερος ο Seagate.

Μετα, οταν κάνω έστω και μια αλλαγή (πχ Enable/Disable) κάτι, και πάνω ξανά πίσω στην ρύθμιση με τους δίσκους . . οι δίσκοι ΔΕΝ υπαρχουν.

Τι ανωμαλία θέε :P Χάνονται :P They are vanished. Ισως κατι τετοιο να παιζει και κολλάει.

Εν το μεταξύ, δοκιμασα με Fail Safe και δεν κολλησε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

48 Hours Blend Prime95

Stable at: 4.2Ghz

Το προβλημα: NBGTL (aka MCH Reference)

Οι καλυτερες τιμες για δ'αυτο ειναι 1.70 - 1.72 - 1.74

εμενα μου εκατσε η μεσσαία.

1.32VCore

και 1.20 (Stock) VTT

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now