Archangel

Ερωτήσεις για καινούργιο RAID

Recommended Posts

Παιδιά καλήσπέρα. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φτιάξω την πρώτη μου συστοιχεία RAID. Μιας λοιπόν που δεν ξέρω πολλά είπα να ρωτήσω εσάς για συμβουλές.

Το μηχάνημα είναι:

  • Ιntel Core i7 920 @ 3800Mhz (190x20)
  • Gigabyte GA-EX58-UD4
  • 3x Kingston KVR1333D3N9/2GB 8.0-8.8.21 1T @ 1140MHz
  • Gigabyte GTX260 GV-N26OC-896H-B
  • Western Digital 640GB WD6400AAVS Caviar GP
  • Thermaltake W0144 Purepower RX 600W
  • Coolermaster RR-UV8-XBU1-GP V8

Σκέφτομαι λοιπόν μία λύση σπαστού RAID-0 με σκοπό να δώσω γύρω στα 100GB στα Windows 7 (x64). Το υπόλοιπο θα είναι για δεδομένα, ενώ ο Western Digital 640GB WD6400AAVS Caviar GP που έχω τώρα θα πάει για backups.

Σκοπός

  • Να πάρουν τα Windows μια δόση σπιρτάδας (όχι ότι δεν τραβάνε και τώρα...)
  • Να κρατηθεί το κόστος σε χαμηλά επίπεδα (~200 ευρώ και αν μπορούμε και παρακάτω).
  • Να αυξηθούν όσο το δυνατόν οι επιδώσεις με αυτό το κόστος
  • Να υπάρχει σχετικά μεγάλος χώρος για δεδομένα (<500GB)

Δεδομένα

  • Τα Windows είναι κυρίως για gaming και HD video encoding (x264).
  • Για κύριο λειτουργικό θα χρησιμοποιήσω Ubuntu x64 (λογικά στον παλιό δίσκο)

Ερωτήσεις

  1. Πιοί είναι οι καλύτεροι δίσκοι γι αυτή τη δουλειά; Σκεφτόμουνα για 3 Western Digital RE3 500GB HDD (Sata 2, WD5002ABYS). Τι λέτε εσείς;
  2. Μπορώ να κάνω το πρώτο μέρος (για το λειτουργικό) σε RAID-0 και το αλλό (για τα δεδομένα) σε RAID-5;
  3. Υπάρχουν άλλες προτάσεις στο τραπέζι (πχ, φτηνοί ssd για το λειτουργικό και μεγάλος >1TB για δεδομένα);
  4. Οι controllers που έχει επάνω η motherboard είναι καλοί ή πρέπει να πάρω και RAID-Controller;

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι με 2x500Gb seagate 7200rpm 32mb buffer sata2..

Εδώ δεν πρέπει να έχω περάσει raid drivers..πάνε καλύτερα από αυτό... 80gbraid0500gb.th.jpg

Αλλά δεν μπορώ να ξανα κάνω τώρα raid...Νομίζω πως κάτι wd 640gb AAKS πάνε πολύ καλά σε raid-0...αν πέτυχα το όνομα...

Μπορείς όμως να πάρεις 1-2 ssd σε raid-0 μόνο για os ή κανα game ect..κοντά στα 60gb σύνολο με 220€...

Αλλιώς 2 κανονικούς δίσκους...Νομίζω ότι αυτοί της wd πάνε κόντρα σε veloci...

Μπορεί να κάνω και λάθος ας πεί κάποιος που ξέρει καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα προσπαθήσω να εκφράσω όσο πιο απλά, σύντομα και κατανοητά μπορώ τις απόψεις μου και εμπειρίες αν όχι

"θεωρίες" επί των συστοιχιών RAID.

Επειδή πάντα σε τέτοιες καταστάσεις καθοριστικότερος παράγοντας είναι το budget, θα ξεκινήσω από αυτό.

Με budget εώς και 200 ευρώ, και με δεδομένη την απαίτηση για χώρο καθώς και ασφάλεια δεδομένων, χρειαζόμαστε 3 σκληρούς δίσκους, κάτι που αμέσως μας τρώει όλο ή σχεδόν όλο

το budget, οπότε εν τη προκειμένη περίπτωση ξεχνάμε την αγορά SATA/SAS RAID Controller ( αφού τα χρήμματα δεν φτάνουνε ).

Οπότε αναγκαστικά ότι θα κάνεις θα γίνει επάνω στον Intel ICH10R SATA-RAID Controller που βρίσκεται μέσα στο SouthBridge της μητρικής σου.

Ο ICH10R είναι ένας software-based controller όσον αφορά τα parity-based RAID levels ( δηλαδή τα επίπεδα RAID που χρησιμοποιούνε parity information για την "ασφάλιση" των

δεδομένων μας, όπως είναι π.χ. τα RAID 2, RAID 3, RAID 4, RAID 5, RAID 6, κ.α. ), δεν έχει dedicated ( δικό του ) επεξεργαστή για τον υπολογισμό των parity bits, οπότε

χρησιμοποιείται η CPU σου για αυτό τον σκοπό, οπότε έχουμε περιορισμό στις επιδόσεις ( όχι λόγω της επεξεργαστικής ισχύς του i7 [ που είναι υπεραρκετή για την δουλειά αυτή ]

, λόγω του latency και των περιορισμών του διαύλου ( BUS ) επικοινωνίας του επεξεργαστή με τον ICH10R ) και απασχόληση της CPU σου όταν γίνεται πρόσβαση στο RAID Array.

Στο RAID 5 τμήμα θα έχεις περί τα 100-160 MB/s average read, και γύρω στα 20-60 MB/s average write.Αν έχεις UPS και είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να κλείσει

το PC σου εν ώρα λειτουργίας λόγω διακοπής, ή από BSOD, κλπ τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις την λειτουργία Write-Back Cache του Intel Matrix Storage Manager ( ICH10R ) και

να βελτιώσεις τις επιδόσεις του RAID 5 Array σου στα 170-210 MB/s average read & 80-150 MB/s average write. Αλλά σε περίπτωση που φας BSOD ή unexpected restart/shut-down

έχεις μεγάλες πιθανότητες να χάσεις δεδομένα.

Για τους δίσκους τώρα καλό θα ήταν να είχανε γρήγορο error recovery ( αναφέρεται ως ERC, CCTL, RRTL, TLER από τις κατασκευάστριες σκληρών δίσκων ) αλλά δεν νομίζω πως έχω δεί

φθηνούς SATA δίσκους με αυτή την "λειτουργία", οπότε η δεύτερη καλύτερη λύση είναι να πάμε σε αρκετά αξιόπιστους και όσο το δυνατόν γρηγορότερους δίσκους.

Προσωπικά θα πρότεινα τους Samsung F1 640GB ( κωδικός προϊόντος= HD642JJ ) που είναι πολύ γρήγοροι, αξιόπιστοι και αθόρυβοι. 183 ευρώ βγαίνουνε τελική τιμή 3 τέτοιοι.

Στον χώρο τώρα, αν κάνεις όπως είπες ένα Matrix RAID ( σπαστό RAID, δηλαδή με 3 δίσκους δημιουργία δύο Array διαφορετικών RAID Level ) με 100GB σε RAID 0 και τα υπόλοιπα

σε RAID 5 θα έχεις ~1.21TB χώρο για το RAID 5 σου.

Δόση σπιρτάδας τα Windows δεν θα πάρουν, και φυσικά ουδεμία επαφή με τις επιδόσεις & το feeling αν ήτανε πάνω σε ένα καλό SSD.

Μια μικρή διαφορά στα windows θα έβλεπες αν έκανες αρκετά μικρό το RAID 0 Array για το λειτουργικό ώστε να εκμεταλλευτείς τις υψηλές ταχύτητες των δίσκων στο εξωτερικό μέρος

των platter σε συνδυασμό με το μικρότερο δυνατό access time ( λόγω του μικρού partition, αραιότερης πυκνότητας εγγραφής και τις υψηλότερης ταχύτητας αναζήτησης στα άκρα των platter ).

Δηλαδή να έκανες ένα αρκετά μικρό RAID 0 περί τα 60GB ( εκεί θα έχεις περί τα 8.2ms access time αντί του κανονικού 13-14ms των δίσκων ή του 10ms @ 100GB+ partition ).

SSD τους ξεχνάς, δεν φτάνουνε τα λεφτά για να πάρεις επαρκή χώρο για Windows 7 με αυτό το budget.

Αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάντα σε τέτοιες καταστάσεις καθοριστικότερος παράγοντας είναι το budget, θα ξεκινήσω από αυτό.

Με budget εώς και 200 ευρώ, και με δεδομένη την απαίτηση για χώρο καθώς και ασφάλεια δεδομένων, χρειαζόμαστε 3 σκληρούς δίσκους, κάτι που αμέσως μας τρώει όλο ή σχεδόν όλο

το budget, οπότε εν τη προκειμένη περίπτωση ξεχνάμε την αγορά SATA/SAS RAID Controller ( αφού τα χρήμματα δεν φτάνουνε ).

Το budget μπορεί να ανέβει λίγο. Σκεφτόμουνα μήπως μπορεί να υπάρξει μια λύση με 2 μικρους ssd για το σύστημα και ίσως αργότερα έναν μεγάλο SATA για επιπλέον χώρο (αφού ήδη έχω τον 640).

Για τους δίσκους τώρα καλό θα ήταν να είχανε γρήγορο error recovery ( αναφέρεται ως ERC, CCTL, RRTL, TLER από τις κατασκευάστριες σκληρών δίσκων ) αλλά δεν νομίζω πως έχω δεί

φθηνούς SATA δίσκους με αυτή την "λειτουργία", οπότε η δεύτερη καλύτερη λύση είναι να πάμε σε αρκετά αξιόπιστους και όσο το δυνατόν γρηγορότερους δίσκους.

Προσωπικά θα πρότεινα τους Samsung F1 640GB ( κωδικός προϊόντος= HD642JJ ) που είναι πολύ γρήγοροι, αξιόπιστοι και αθόρυβοι. 183 ευρώ βγαίνουνε τελική τιμή 3 τέτοιοι.

Για αυτό είπα για τους WD RE3, αφού υποστηρίζουν TLER (~210 ευρώ).

Δόση σπιρτάδας τα Windows δεν θα πάρουν, και φυσικά ουδεμία επαφή με τις επιδόσεις & το feeling αν ήτανε πάνω σε ένα καλό SSD.

Μια μικρή διαφορά στα windows θα έβλεπες αν έκανες αρκετά μικρό το RAID 0 Array για το λειτουργικό ώστε να εκμεταλλευτείς τις υψηλές ταχύτητες των δίσκων στο εξωτερικό μέρος

των platter σε συνδυασμό με το μικρότερο δυνατό access time ( λόγω του μικρού partition, αραιότερης πυκνότητας εγγραφής και τις υψηλότερης ταχύτητας αναζήτησης στα άκρα των platter ).

Δηλαδή να έκανες ένα αρκετά μικρό RAID 0 περί τα 60GB ( εκεί θα έχεις περί τα 8.2ms access time αντί του κανονικού 13-14ms των δίσκων ή του 10ms @ 100GB+ partition ).

SSD τους ξεχνάς, δεν φτάνουνε τα λεφτά για να πάρεις επαρκή χώρο για Windows 7 με αυτό το budget.

Πιστεύεις δηλαδή ότι με έναν ssd θα έχω καλύτερα αποτελέσματα; Στα 64GB υπάρχουν καποιες ενδιαφέρουσες λύσεις όπως:

64GB πιστεύω ότι μπορούν να καλύψουν ένα installation των windows 7, μερικά βασικά προγράματα, και 2-3 παιχνίδια ή κάνω λάθος; Μια λύση με 2 ssd 32GB σε RAID-0 θα είχε νόημα, ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

SSD παίρνεις μόνο ( κατά σειρά προτίμησης ):

Intel X25-E

Intel X25-M

OCZ Vertex ( αν έχουνε στο retail το σωστό firmware και όχι την ψευτιά με τα ελεϊνά IOPS )

Mtron Mobi / Pro 3500/7500 series

Samsung SLC

Samsung MLC

Τα υπόλοιπα ΔΕΝ είναι SSD ( είναι SSD, αλλά κοκκινοφωταϊκά ) [ bour...δελιάρικα :D ], είναι uber troubled under multi-tasking stuttering crap.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως αυτοί που έβγαλε η muskin δεν είναι τόσο για πέταμα...Πχ ένας 60gb muskin ή καλύτερα 2χ30gb σε raid-0 θα ήταν πολύ καλό πιστεύω...Αλλά και 2χ30gb vertex ή 1ας 60άρης θα ήταν καλός...

Με το budget Που έχει δεν νομίζω πως μπορεί να πάει σε intel....Οπότε κάπου ανάμεσα στα 2 είναι η χρυσή τομή....

Όσο για τον ssd vs 3x640... θα δείς τα 7 ή τα vista δεν ξέρω τι έχεις....να πετάνε...Ίσως είμαι λάθος...αλλά νομίζω πως για ταχύτητα αξίζουν 2ssd σε raid-0..από 30gb ο ένας πχ..

Link to comment
Share on other sites

SSD παίρνεις μόνο ( κατά σειρά προτίμησης ):

Intel X25-E

Intel X25-M

OCZ Vertex ( αν έχουνε στο retail το σωστό firmware και όχι την ψευτιά με τα ελεϊνά IOPS )

Mtron Mobi / Pro 3500/7500 series

Samsung SLC

Samsung MLC

Τα υπόλοιπα ΔΕΝ είναι SSD ( είναι SSD, αλλά κοκκινοφωταϊκά ) [ bour...δελιάρικα :D ], είναι uber troubled under multi-tasking stuttering crap.

Oι X25 είναι πολύ ακριβοί για μένα. Ο Vertex στα 30GBx2 (RAID-0) πάει στα 260 ενώ ο 60GB είναι στα 219. Βέβαια δεν ξέρω τίποτα για το fw τους. Mitron & Samsung δύσκολα θα βρεις Ελλάδα.

εγώ πιστεύω πως αυτοί που έβγαλε η muskin δεν είναι τόσο για πέταμα...Πχ ένας 60gb muskin ή καλύτερα 2χ30gb σε raid-0 θα ήταν πολύ καλό πιστεύω...Αλλά και 2χ30gb vertex ή 1ας 60άρης θα ήταν καλός...

Με το budget Που έχει δεν νομίζω πως μπορεί να πάει σε intel....Οπότε κάπου ανάμεσα στα 2 είναι η χρυσή τομή....

Όσο για τον ssd vs 3x640... θα δείς τα 7 ή τα vista δεν ξέρω τι έχεις....να πετάνε...Ίσως είμαι λάθος...αλλά νομίζω πως για ταχύτητα αξίζουν 2ssd σε raid-0..από 30gb ο ένας πχ..

Οι Mushkin πάνε στα 208 (32GB σε RAID-0) και 250 (60GB). Όπως έχω πεί μιλάμε για Windows 7 x64 για gaming και HD Video Encoding.

Πολύ ενδιαφέρουσα λύση και αυτή. Γοριλλάκο ξέρω ότι έχεις NDA μέχρι τις 20 του μήνα. Οπότε σε καμοιά ώρα λίγει... :) Αν μπορείς να δώσεις καμοιά πληροφορία χωρίς να μπείς σε μπελάδες καλά θα ήταν.... Αν όντως είναι τόσο καλοί, βάλε ενα κομάτι στην άκρη και περίμενε μέχρι αύριο για νέα μου...

Ανακεφαλαιώνοντας

Οι επιλογές είναι ως εξής:

SATA Matrix RAID-0 / RAID-5

  • 3 x Samsung F1 640GB HD642JJ στα ~183 ευρώ
  • 3 x Western Digital RE3 500GB WD5002ABYS στα ~205 ευρώ

SSD

  • 2 x Mushkin MM Series 32GB ESS32001 (RAID-0) στα ~210 ευρώ
  • OCZ Vertex Series 60GB στα 219 ευρώ.
  • Mushkin Europe II Series 60GB ESS60007 στα ~250 ευρώ
  • Intel Postville 80GB SSDSA2MH080G2C1 στα ~240 ευρώ
  • 2 x OCZ Vertex Series 30GB SSD (RAID-0) στα ~260 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα SSD επειδή τσούζει αν σου κάτσει μάπα το καρπούζι ( δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σπαστικό είναι να σου κάνει κολλήματα από το SSD στην βαριά διεργασία που ακούει στο όνομα "Firefox + Winamp" :D ) δεν θα πρότεινα κάτι πέραν των δοκιμασμένων.

Link to comment
Share on other sites

Οι postville επιτέλους ανακοινώθηκαν, οπότε έχουμε και λέμε. Υπάρχουν 2 επιλογές. Ή παώ για SATA ή πάω για SSD. Ας δούμε τί τα χαρακτηρίζει.

SATA: Τιμή/GB, τελικό μέγεθος

SSD: access times, read/write throughput, κατανάλωση, θόρυβος

Αφού κύριος στόχος είναι η αύξηση των επιδώσεων, μάλλων πρέπει να μιλάμε μόνο για SSD πλέων.

Ακόμη κι εδώ όμως έχουμε 2 επιλογές. Ένας δίσκος >60GB ή δύο δίσκοι <32GB σε RAID-0; Αυτό ακόμη με βασανίζει, και μή έχοντας εμπειρία από RAIDs περιμένω κάποιον από εσάς να δώσει κάποια συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

RAID με δύο δίσκους έχεις λίγη διαφορά στα loading times, και απλά τα διπλάσια read/write rates.

Πάνω από 2 SSDs @ RAID μόνη διαφορά είναι στα transfer rates, ουδεμία διαφορά σε feeling ( responsiveness, etc ).

Αν δεν φοβάσαι μην σου κάτσει καμμία στραβή με RAID 0 και "χάσεις" τα data σου ( το λειτουργικό σου και τα programs σου προφανώς, αφού αυτά συνήθως χώνουμε στα γρήγορα SSD ) πήγαινε για 2 SSDs, αλλιώς και με 1 μεγάλο SSD είσαι φίνα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι λοιπόν πολύ σοβαρά για τον Intel X25-M. Η απόφασή μου στηρίζετε στο ότι έχει καλύτερα acces times και random read/writes από τον Vertex. Επίσης (αν και μάλλον αδύνατο), αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο για άλλον έναν 80άρη αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE 26/07/09

===========

Λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο, και χάρις τη πολύτιμη βοήθεια το billpeppas κατέληξα στα εξής.

  • 1 x Intel X25-M 80GB για τα Windows + μερικά βασικά Applications + 2-3 Games.
  • 1 x Western Digital WD6400AAVS Caviar GP 640GB για Data.

Μόλις μαζευτούν λίγα λεφτά ακόμη θα προβώ σε αγορά άλλων 2 Western Digital WD6400AAVS Caviar GP 640GB για την δημιουργία ενός RAID-5 για περισσότερο αποθηκευτικό χώρο, καλύτερες sequential επιδώσεις και αυξημένη ασφάλεια.

Το μόνο που με απασχολεί τώρα είναι το πού θα μπεί το partition του Ubuntu. Μιας και δεν χρειάζομαι πολλά GB για αυτό (10GB είναι υπεραρκετά), μία λύση είναι να το βάλω πάνω στον Intel X25-M. Επίσης θα μπορούσε να γίνει ένα matrix RAID-0/RAID-5 στους Western Digital WD6400AAVS Caviar GP. Τελευταία επιλογή είναι η αγορά μικρού δίσκου αποκλειστικά για το Ubuntu.

Να ευχαριστήσω και πάλι τον billpeppas για την ώρα που ξόδεψε για να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρρυ που σας χαλάω την κουβέντα. Εγώ έχω έναν samsung slc 64gb και πάνω τα Vista x64. Θα δω διαφορά με έναν ακόμα σε raid; Και αν ναι μπορώ να το κάνω χωρίς να κάνω φορμάτ ή τελοσπάντων να χάσω ότι έχω μέσα; pc της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Vag222 εγω εχω 2 WD 500GB Caviar Black σε RAID0. ποσταρε ενα bench να ποσταρω και εγω ρε γιατι εμενα παντος δεν μου φενονται και πολυ καλοι...

Τι θες να ποστάρω???δεν κατάλαβα..

Να ποστάρω ένα bench με τους 2 seagate μου???

Link to comment
Share on other sites

$@39@ για να κανεις raid πρεπει οπωςδηποτε να κανεις format τους δισκους.

οσο για την διαφορα που λες,υπαρχουνε πολλων ειδων τυποι raid,αλλοι για επιδοσεις,αλλοι για ασφαλεια,και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε και να μου πεις πως ακριβως και με πιο προγραμμα ωστε να ποσταρω και εγω ενα ακριβως ιδιο!

Μπορεις να κατεβάσεις το hd-tune και να να τρέξεις το bench του..χωρις να αλλάξεις τα default settings...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now