Dolly

Σέλω χώρο...

Recommended Posts

Καλημερίζω τον κόσμο τον καλό.

Λοιπόν, ο WD-640 που έβαλά στο τσι-πι με το στήσιμο και τώρα είναι σπασμένος σε 3 partitions (Λειτουργικό / games / warehouse) με το κατέβασμα των 1080 ταινιών έχει αρχίσει να παίρνει λίγο σασί και να τιγκάρει απειλητικά γρήγορα... (σήμερα το πρωί είχε ελεύθερα 230 μέγα...)

Δεδομένου πως τώρα δεν παίζουν λεφτά για SSD για λειτουργικό + 5-6 games που έχω συνήθως μέσα και για άλλο σκληρό αποθήκη, θα πρέπει προς το παρών να πάρω κάτι ευμέγεθες για αποθήκη.

Με το καλό στο μέλλον πάει ο νέος + ο 640 αποθηκάριοι, και ο SSD games και OS.

Για τώρα* (τώρα = 10/8 μετά την επιστροφή από διακοπές) τι προτείνεται για τέτοιο δίσκο?

Western Digital AV-GP Green 1TB HDD (32MB Cache, 7200 rpm, Sata 2, WD10EVDS) στα 69? ?

Ή Western Digital Caviar Black 1TB HDD (7200 rpm, Sata 2, WD1001FALS) στα 83?.

Για αποθήκη που απλά θα αποθηκεύει και θα παίζει ταινίες και βίντεο χρειάζεται ο black?

Μήπως οι 1,5 Tera αξίζουν περισσότερο στα 110??

Εναλλακτικά στα 55? χτυπάω άλλο ένα ίδιο παιδί (640 – όχι black ) και δεν παραπονιέμαι πάλι...

Είναι γενικά κάποιος δίσκος που συνιστάτε ή λετε να αποφύγω?

Όσοι παίζεται και games, στο ιδανικό scenario έχετε 1-3-23 αποθήκες, 1 SSD για OS και 1 για games, ή έχεται OS και games στο ίδιο (και μεγαλύτερο) SSD?

Ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά τον καινούργιο Intel X25-M 80GB που αναμένετε μέσα στις επόμενες μέρες, έχω στο μυαλό μου να αυξήσω τον data δίσκο (ένας WD 640 Caviar Green) με την προσθήκη άλλων 2 ίδιων σε RAID-5. Έτσι και οι αντιγραφές μεγάλων αρχείων (πχ. game ISOs & HD videos) θα πάρουν τα πάνω τους, και μια άλφα ασφάλεια από data loss θα υπάρχει. Μπορεί να φαίνεται ότι ο ένας δίσκος πάει χαμένος, αλλά πιστεύω ότι είναι καλή επένδυση τόσο σε ασφάλεια, όσο και σε ταχύτητα.

Όσων αφορά τώρα τους δίσκους που προτείνεις, πιστεύω ότι ο Green είναι καλύτερη λύση, αφού είναι και πιο φτηνός και πιο οικονομικός. Μιας και τα IOs που θα έχεις από εκεί είναι σειριακά (πχ. ταινίες), δεν θα καταλάβεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω το τέρας αξιοπιστίας.. :D

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=4517

κι εγώ μαζί σου, τον έχω κι εγώ τον 1,5ΤΒ αλλά είναι πολλά τα λεφτά όταν βρίσκεις 1ΤΒ στα 69 ευρώ και όταν ο threadstarter έχει ακόμα μπόλικα sata ports στην μητρική του :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κατάλαβα και εγώ αλλά για προβολή ταινιών και αποθήκευση, με απασχολεί τρελά αν τρέχει 5400 αντί 7200 σε φάσεις?

αν αυτό είναι το no fucking way τότε οκ, μην ήταν γιατί πχ 1 παρτίδα βγήκε ελλατοματική.

στα 69? => 50κάτι με τιμολόγιο οι 1 τέρα φωνάζουν στο αυτί μου πάντος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now