George_o/c

Go to hell Asrock P4i65G, πρόβλημα με την θύρα AGP ...

Recommended Posts

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής. Σαν καλό παιδί που είμαι προσφέρθηκα να φτιάξω το σύστημα ενός πολύ καλού μου φίλου, φυσικά αφιλοκερδώς :) Το πρόβλημά του ήταν ότι ξαφνικά, μετά από format και πέρασμα προγραμμάτων & drivers από εμένα, δεν πέρασαν 2 μέρες και το pc δεν έδινε σήμα στην οθόνη. Άνοιγε κανονικά, άκουγες ότι λειτουργούσε, αλλά η οθόνη τίποτα ... πορτοκαλί το λαμπάκι. Οπότε ο Λευτέρης επειδή δεν ήξερε από PCs αμέσως να μου πει ότι του τον έκαψα :D Αυτά έγιναν πέρυσι το καλοκαίρι.

Πήρε καινούριο υπολογιστή με E8400 μπλα μπλα, οπότε το ξέχασε το συστηματάκι. Τώρα όμως του ήρθε να τον φτιάξουμε. Ας δούμε τι σύστημα μου έφερε εδώ:

Μητρική: Asrock P4i65G (αυτές οι Asrock όπου κι αν πάω με κυνηγάνε :P)

CPU: Intel Pentium 4 Willamete @ 1.7GHz

Μνήμες: No-Name 512MB PC3200 CL3 + Samsung 128MB

Κάρτα Γραφικών: ATi Radeon X1300 Pro 256MB AGP

Τροφοδοτικό: No-Name 300W

Oι VGAs που δοκιμάστηκαν, έτσι μία αναμνηστική :P

4614a70cb2e606b1.jpg

Αρχικά ήθελα να δω τι ακριβώς παίζει με το σήμα στην οθόνη. Βγάζω το σύστημα από το κουτί, το αραδιάζω πάνω στο γραφείο και ανοίγει κανονικά. Όλα τέλεια, ανεβάζω CPU με stock Vcore (δεν έχει επιλογή για Vcore adjustment μες στο bios, classic Asrock FAIL :hehe:) στα 2076MHz SuperPi 32M benchable. Όλα αυτά φυσικά αφού έχω βγάλει την 128MB μνήμη, και έχοντας βάλει στην θέση της μία δικιά μου Kingston 512άρα (για να είναι ολόιδιες ;)). Συμπτώματα που παρατηρούσα:

1) Αν ακουμπούσες έστω και ελαφριά ελαφριά, εντελώς καταλάθως την κάρτα γραφικών, μαύριζε η οθόνη και το σήμα χανόταν. Αφού δοκίμαζα την κάρτα στο δικό μου AGP σύστημα, παρατήρησα ότι το 4πινο της εξωτερικής τροφοδοσίας δεν καθόταν καλά, επειδή ο ίδιος ο Λευτέρης μου είχε πει ότι μια μέρα που πειραματιζόταν δεν έβγαινε, το τράβηξε απότομα και το ψιλοξεπάτωσε. Εντάξει, γυμνώνω τα καλώδια, κολλητήρι και ξεκινάμε. Τελικά η κάρτα δούλεψε μια χαρά. Την βάζω πάλι στην P4i65G, το σύστημα άνοιγε, αλλά στην οθόνη πάλι πορτοκαλί λαμπάκι...

2) Βάζω πάνω μια FX5500. Η οθόνη παίρνει σήμα, μπαίνω bios και ξεκινάνε πάλι τα τρελά. Όταν κουνούσα την κάρτα αριστερά, απ' το πάνω μέρος της οθόνης παιρνούσαν διαδοχικά μπλε και μαύρες λωρίδες. Όταν την είχα κοντά στο κέντρο, έβγαζε κάτι ροζ η οθόνη και το πάνω μέρος της ήταν μπλε και μαύρο ανακατεμένο :P Όταν την πήγαινα τέρμα δεξιά (όπως τοποθετείται η μητρική στο κουτί, φανταστείτε ότι το τέρμα δεξιά στο γραφείο πάνω, σημαίνει ότι η κάρτα πάει προς τα κάτω ;)) κολλάει τελείως η οθόνη και αν κάνω reset βλέπω για πορτοκαλί λαμπάκι - καμία απολύτως αντίδραση ... μουλαρώνει :D

Βάζω την FX5500 στο δικό μου όλα μια χαρά. Αυτά επαναλήφθηκαν και με μία GeForce 4 MX4000 (μόνο που εδώ μου τα έβγαζε πολύχρωμα :hehe:), όπως επίσης και με μία 6600 AGP.

Κατέληξα αισίως στο συμπέρασμα ότι κάτι παίζει με την μητρική και όχι τις κάρτες γραφικών. Γυρνώντας την ανάποδα, παρατήρησα ότι τα πινάκια που βρίσκονταν στην μία και στην άλλη άκρη της θύρας AGP, ενώ κανονικά έπρεπε να μην ενώνονται (ανά δύο μεταξύ τους - δείτε την photo για να καταλάβετε), τα δύο κάτω ενώνονταν. Με το κατσαβιδάκι μια γρήγορη να μην ανταμώνονται, αλλά πάλι τίποτα.

4614a70cb2e76631.jpg

Και ρωτάω τώρα. Τι φταίει; Σας παρακαλώ βοηθήστε, αν είναι να πάρω μια μεταχειρισμένη S478 μητρική του παιδιού να μην παιδεύομαι και εγώ. Απλά εντάξει επειδή μου αρέσει να το ψάχνω, έλεγα μήπως και κάνουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε καταρχάς ότι τα pin-άκια πίσω δεν πρέπει να ενώνονται, οπότε τα ίσιωσα (χωρίς να ενώνονται) με προσοχή. Έπειτα είπε να πάρω μεγεθυντικό φακό, φακό και με υπομονή να κοιτάξω για τυχόν στραβωμένα pins στα δεξιά και αριστερά της AGP θύρας στην μητρική. Είχε δίκιο... Οι λάκηδες στην Data Force εδώ στα Χανιά, δεν ήξεραν να βγάζουν κάρτες γραφικών και δεν κατάλαβα πως το καλό κατάφεραν να τα κάνουν όλα λίμπα εκεί μέσα.

Τα ίσιωσα και αυτά υπομονετικά (λεπτό κατσαβιδάκι, πάνω-κάτω, πάνω-κάτω, μέχρι όλα να έρθουν στη θέση τους) και ok :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε μαν ωραίος, την FX5500 έχω πάνω :)

Την GeForce 4 την κράτησα αργότερα για benching... Μια χαρά δουλεύει παρεμπιπτόντως :T:

α οκ τοτε.ειναι σκυλιά αυτές τελικά τα ξηλώνεις ολα απο πάνω και ακόμα δουλευουνε !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι θέλω να γίνει ένα καλό AGP push γιατί έχω βαρεθεί να βλέπω τον κάθε ****** που αγοράζει Asrock 4CoreDual-VSTA ή 4CoreDual SATA II + C2D E2xxx / E5xxx / E6xxx / X6xxx και να το παίζει μάγκας :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now