racer

Q6600 και θερμοκρασίες

Recommended Posts

Ρε 'σεις οι Gigabyte διαβάζουν καλά τις θερμοκρασίες;

q6600x48dq6temps.jpg

Δεν έχω αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ στο κύκλωμα, ούτε καθαρισμό έχω κάνει. Τα μόνα που άλλαξαν ήταν η μητρική (από P5Q3 Deluxe σε X48 DQ6) και ο Q6600 (L731B ο παλιός, L737B αυτός). Έτρεξα και λίγο wPrime στα 4.κάτιGHz με 1.6V, 60C έλεγε σε load..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι είναι θέμα επεξεργαστή και όχι μητρικής. Το μόνο που μένει βέβαια είναι να δοκιμάσεις το αστέρι (L737B) στην asus. Νομίζω ότι θα δεις ακριβώς τις ίδιες θερμοκρασίες. Τις θερμοκρασίες το coretemp τις διαβάζει από τηn ενσωματωμένη δίοδο του επεξεργαστή. Η μητρική δεν παίζει ρόλο. Απλά σύγκρινες δύο διαφορετικούς επεξεργαστές, οι οποίοι μπορεί να διαφέρουν τρομακτικά σε θερμοκρασία. Και μάλιστα ο ένας από αυτούς είναι το καλύτερο batch όλων των εποχών για q6600...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα την ASUS την έχω βάλει σε άλλο σύστημα και βαριέμαι να αλλάζω :P. Πάντως η κατάσταση φαίνεται καλύτερη τώρα, ο Ε8500 στα 4500MHz με 1.3V έχει ~65 με LinX.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω συλλογή.. :P. O L737B θα 'μπαινε σε PC φίλου, αλλά μόλις τον είδα, λέω "ωπ, εδώ είμαστε.. :p" Τον κράτησα για 'μένα και πήρα γι' αυτόν έναν Pentium E6300 :$..:$..

Link to comment
Share on other sites

Τον έριξες λιγουλάκι...Και ο 8500? Εγώ είχα έναν που μου τον είχε δώσει ο mortisboy και για να πάει 4300 ήθελε 1,4. Και θεωρούνταν και καλό κομμάτι και καλά...4500 με 1,3 και μάλιστα με linx είναι απλά απίστευτο για 8500. Αυτό είναι απίστευτο και για 8600 ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ε δε θα καταλάβει τη διαφορά.. MSN και κανά παιχνιδάκι πού και πού είναι :P.

Τον 8500 τον πήρα used από μέλος του forum :P

O L731 που έβγαλα, είναι αυτός που 'χα πάρει από 'σένα :P

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Καλό κομματάκι κι αυτός αλλά όχι 737Β. Δε θυμάμαι όμως να ζεσταινόταν τόσο σε μένα...

Περίεργο...Αφού τώρα δουλεύει εντάξει η υδρόψυξη μην το ψάχνεις. Άντε και με έναν i7.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now