savvasound

Προβλημα με RAID0 [error occurred]

Recommended Posts

παιδια ετσι ξαφνικα μου εβγαλε ενας δισκος στο boot αυτην την συμανση [error occurred] εκανα chkdsk και chdsk /f και επισης πηγα και στον σκληρο δισκο/ιδιοτητες /εργαλεια/ελεγχος/και κλικαρα "αυτοματη διορθοση σφαλματων του συστηματος αρχειων" και "ανιχνευση και ανακτηση των κατεστραμενων αρχειων του δισκου" και δεν εκανα τιποτα...δουλευει κανονικα το pc χωρις προβλημα. επισης δειτε και αυτο. παταω ckhdsk /f κανει rr δεν βγαζει σφαλματα και μολις το ξανακανω οταν ανοιξει το pc μου ξαναγραφει παλι το ιδιο!

67561651.png

τι να κανω για να επιδιορθοσω τους δισκους και να ειμαι σιγουρος οτι ειναι ενταξη?[/left]

το WD diagnostic tools μου βγαζει οταν παω να το τρεξω αυτο!

72343768.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενταξη δεν εχασα τιποτα,πηρα back up! δεν με κατατοπιζετε ομως,τελος ο ενας δισκος?

θα δοκιμαζω τωρα να περασω τα windows σε εναν δισκο! τι εχει ο δισκος ομως? τι να κανω? μπορω να τον φτιαξω? τον πεταω στα σκουπιδια? RMA? τι γινετε

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, εχεις βαλει το intel matrix storage manager?βαλτο και πες μας εκει τι γραφει

http://downloadcenter.intel.com/download.aspx?url=/17882/a08/IATA89CD.exe&DwnldId=17882&ProductID=2101&lang=eng

τετοιες χαζομαρες εχω δει αρκετες φορες σε raid οι οποιες λυνοντουσαν με διαγραφη του raid μπαινεις με ctrl+ i στο μενου του controller μετα το post και--> διαγραφη και δημιουργια απο την αρχη--> καινουργια εγκατασταση.

και μια φορα ειχα ενα θεμα με προβληματα σε raid0 με μια καλωδιοταινια :crack:

μηπως εκανες αποτομο shutdown ???

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε απο διακοπη ρευματος εγινε αυτο! το marix τα ιδια μου λεει...επισης εκανα κα αυτο που λες αλλα παλι τα ιδια μου βγαζει...και οταν πηγα να κανω εγκατασταση τα windows με διαμορφοση δισκου (κανονικη και οχι γρηγορη) δεν εκανε! δεν πηγε ουτε στο 1%! τωρα κανω εγκατασταση με κανονικη διαμορφοση στον ενα δισκο κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα τα windows στον εναν δισκο ο οποιος δεν εχει προβλημα!

τι να κανω τωρα για να διορθοσω τον αλλον ο οποιος εχει προβλημα?

και μετα πως θα τους κανω ελεγχω οτι ειναι ενταξη χωρις προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

εμενα εννοεις για το msn? μην εισαι σιγουρος οτι εχει χαλαση ο δισκος, το raid μαλλον... απενεργοποιησε το raid και προσπαθησε να τον χρησιμοποιησης. εγω δυο φορες το επαθα αυτο, και ολα παλι απο την αρχη... τελικα εγκατεστησα το λειτουργηκο στον ενα μονο

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως φιλε...εκανα low level format τους δισκους και ξαναεγκατεστησα το RAID,εκανα και κανονικη διαμορφοση δισκου,και ειναι ολα κομπλε τωρα! εσυ γιατι εσπασες το RAID?

Link to comment
Share on other sites

sorry νομιζα οτι απαντησα μερες πριν:que:...... εγω σταματησα το raid0 γιατι δεν κρατουσε πανω απο μηνα... εκει που ολα ηταν καλα... γινοταν ενα λαθακι και χαλουσε το το ολο το λειτουργηκο:loveliness:.. (το ICH9 ειχε η μιτρικη μου). και πρεπει να τα κανω ολα απο την αρχη... χωρις 100% ασφαλεια εγω ξανα raid ποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now