ioanpara

οθονη σβηνει μετα απο 10 λεπτα παιξιματος

Recommended Posts

γεια σας παιδια

εχω ενα σοβαρο και περιεργο προβλημα..ας τα παρω απο την αρχη..cpu intel e6600,ram 4gb ocz 800mhz,mb gigabyte x48 dq6,vga msi 3870 oc και sapphire 3870 single slot σε crossfire,μια msi καρτα τηλεορασης και μια creative xfi xtreme gamer καρτα ηχου..δηλαδη τα πραγματα ειναι λιγο στριμωγμενα στην μητρικη..το προβλημα ξεκινησε τωρα το καλοκαιρι μολις αρχισαν οι ζεστες αλλα περσυ που δεν ειχα crossfire και ειχα μονο την msi3870 δεν αντιμετωπιζα κατι το καλοκαιρι..το προβλημα ειναι οτι μολις βαζω καποιο παιχνιδι να παιξω μετα απο 10 με 15 λεπτα σβηνει η οθονη και τραβαει μονο του restart συνεχιζοντας να ειναι κλειστη η οθονη..οποτε αναγκαζομαι οποτε γινεται αυτο να τον κλεινω απο το κουμπι και μετα ολα κομπλε..τι μπορει να φταιει ασ με φωτισει καποιος δεν μπορω να παιξω τπτ...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες λιγακη θερμοκρασιες σε idle κατασταση και σε load .

Στο o/c που εχεις κανει εχεις δει θερμοκρασιες?Με prime κοιταξες αν το συστημα σου ειναι σταθερο?

Το κουτι σου τη ψυξη εχει?αερα η νερο?

Εχεις καλο air flow?

Πες μας λιγο πιο αναλυτικα τα παραπανω,αν εχεις ανεβασει voltages κ.λ.π για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδες απο volt το εχω αφησει στο auto.το μονο που εχω αλλαξει ειναι το fsb και το πηγα στα 333 καθως ρυθμισα και μνημες να τρεχουν στα 800 γιατι μου τις ανεβαζε λογω fsb..αυτα.απο θερμοκρσιες εχω 1 μηνα να κοιταξω θα το τσεκαρω και θα σας πω.θελετε και cpu και gpu θερμοκρασιες..?το βασικο ειναι οτι ειμαι εδω και ενα χρονο σταθερα στα 3ghz χωρις προβλημα και ουτε ενα κρασαρισμα.το προηγουμενο καλοκαιρι με την μια καρτα ομως ημουνα κομπλε.κατι τελευταιο-αλλαξα τη θεση στις καρτες και παλι τα ιδια και μετα αφησα μονο την msi επανω με τα ιδια αποτελεσματα.κατι αλλο που προσεξα ειναι οτι μολις σβηνει η οθονη ακουω και τον δευτερο δισκο να σταματαει οπως κανει οταν απενεργοποιειται..οσον αφορα το κουτι ειναι μονο με αερα..εαν εχεις δει το eldiablo advance εχει σχετικα καλο airflow..δες αυτο-http://www.overclockersclub.com/reviews/el_diablo_advance/ για να καταλαβεις τι παιζει..

θα σας δωσω θερμοκρασιες και volt συντομα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και σε prime και παλι τα ιδια.οι θερμοκρασιες που παιζουν σε cpu oc ειναι

cpu idle vcore-1.440-1.460

cpu 1-42

cpu 2-42

cpu load

cpu 1-58

cpu 2-59

gpu idle

gpu msi 60

gpu sapphire 51

gpu load

gpu msi 100-101

gpu sapphire 74-76

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now