George_o/c

[Press Release] Silverstone Raven RV02

Recommended Posts

[news_img=Silverstone Raven RV02]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649d1ff42622a3.jpg[/news_img]Σήμερα θα θέλαμε να σας μιλήσουμε λιγάκι για ένα ολοκαίνουριο κουτί που ετοίμασε η Silverstone, το Raven RV02. Πρόκειται για ένα midi tower, που πραγματικά μεταφέρει την κυκλοφορία αέρα σε εντελώς πρωτόγνωρα επίπεδα. Ακολουθώντας την επιτυχημένη συνταγή του μεγάλου του αδελφού (Raven RV01) και χρησιμοποιώντας τρεις intake ανεμιστήρες διαμέτρου 18 εκατοστών, η ψύξη όχι μόνο είναι πανίσχυρη αλλά και αθόρυβη.

Ας ρίξουμε μια ματιά στα κεντρικά χαρακτηριστικά του κουτιού:

- Η μητρική είναι γυρισμένη κατά 90 μοίρες προς τα δεξιά (τα USB βρίσκουν έξοδο από το πάνω μέρος) για να επιτρέπει το λεγόμενο "stack effect cooling" του hardware που περικλείεται μες στο κουτί.

- Τρεις 180άρηδες ανεμιστήρες ευθύνονται για την φυσιολογική ροή του "stack effect" και δημιουργούν "θετικό air pressure" μες στο κουτί. Οι χρήστες έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν δύο ταχύτητες λειτουργίας των ανεμιστήρων, είτε 700rpm είτε 1000rpm. Έτσι παραμένουν αθόρυβοι και ταυτόχρονα αποδοτικοί.

- Σε όλους τους intake ανεμιστήρες έχουν τοποθετηθεί φίλτρα κατά της σκόνης, τα οποία μειώνουν αισθητά την σκόνη που εισέρχεται μες στο κουτί.

Αρκετά όμως με τα λόγια, ας περάσουμε στις φωτογραφίες, το ζουμί δηλαδή της υπόθεσης !

4614a9aecb5e1355.png

4614a9aecb62e052.png

4614a9aecb607aff.png

4614a9aecb61efb2.png

Το Raven RV02 θα γίνει διαθέσιμο την επόμενη εβδομάδα στην Ευρώπη, με την προτεινόμενη τιμή να ανέρχεται στα 117,50? (χωρίς ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Αν και αισθησιακά δε μου αρέσει η τιμή του φαίνεται πολύ καλή για αυτά που πρόκειται να προσφέρει. Ίσως το προτιμήσω για το server, και τον αφήσω επιτέλους με αέρα αντί να πειραματίζομαι με υδροψύξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά ποιός θέλει ένα κουτί που τα καλώδια να βγαίνουν από πάνω???

εδω θα συμφωνησω.. Εκπληκτικο κουτι κ αυτο κ το μεγαλυτερο αλλα η ανορθοδοξη τοποθετηση της μητρικης δεν βολευει καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, αλλά ποιός θέλει ένα κουτί που τα καλώδια να βγαίνουν από πάνω???
εδω θα συμφωνησω.. Εκπληκτικο κουτι κ αυτο κ το μεγαλυτερο αλλα η ανορθοδοξη τοποθετηση της μητρικης δεν βολευει καθολου!

Eπειδή έχει τύχει να δω το κουτί από κοντά, θα σας πω ότι είναι πιο βολικό!

Δεν χρειάζεται κάθε φορά που θες να τοποθετήσεις κάποιο καλώδιο ή κάποιο usb να τραβάς το κουτί μπροστά είτε να σκύβεις...:D

Έχεις τον πλήρη έλεγχο καθισμένος στο γραφείο σου και μόνο με το ένα χέρι..:)

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτην την αποψη εχεις δικιο, αλλα θα μου φαινεται ψιλοαντιαισθητικο. πχ σε εμενα -φανταζομαι κ στους περισσοτερους εδω- γινεται ενας χαμος απο πισω, που θα θελουμε να κρυψουμε.. Και επιπλεον την εντυπωση οτι με τα καλωδια στη θεση τους, το καπακι πανω καταργειται! Η κανω λαθος? Πολυ χυμα θα μου φαινεται ετσι.. αν ειχαν τρυπες κ στο καπακι για τα καλωδια ισως να ταν καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, με το καπάκι από πάνω ουσιαστικά είναι σαν να βγαίνουν από πίσω, απλά είναι όλα μαζί, μια πλεξούδα από καλώδια.

Υ.Γ. Γι'αυτό ανέφερα ότι θα ήταν καλό για το server μου, μιας και έχει μόνο ρεύμα και ένα καλώδιο δικτύου συνδεμένο μόνιμα :P

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτην την αποψη εχεις δικιο, αλλα θα μου φαινεται ψιλοαντιαισθητικο. πχ σε εμενα -φανταζομαι κ στους περισσοτερους εδω- γινεται ενας χαμος απο πισω, που θα θελουμε να κρυψουμε.. Και επιπλεον την εντυπωση οτι με τα καλωδια στη θεση τους, το καπακι πανω καταργειται! Η κανω λαθος? Πολυ χυμα θα μου φαινεται ετσι.. αν ειχαν τρυπες κ στο καπακι για τα καλωδια ισως να ταν καλυτερο!

Εδώ θα συμφωνήσω, αν υπάρχει καπάκι τότε αλλάζει το πράγμα αλλά εν είναι πχ το καλώδιο του τροφοδοτικού που είναι χοντρό και δεν λυγίζει εύκολα (πχ. το δικό μου) τότε το καπάκι θα πρέπει να είναι αρκετά ψηλό και μετά θα φαίνεται και άσχημα. Σκέτος πονοκέφαλος:loveliness:..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, ειδα κατι video reviews και ειναι οπως τα λεει ο webhunter! το καπακι μπαινει και τα καλωδια βγαινουν απο ενα ανοιγμα κατω απο το καπακι! ελπιζω μονο το υψος να ειναι ικανοποιητικο αφ ενος μεν για πιο δυσκαμπτα καλωδια, για περιπτωσεις που παρεμβαλεται adapter πρωτα (πχ dvi to hdmi) η αν θες να εχεις κανα usb adapter.. Αραγε το μεγαλο Raven πως παει απο χωρο οταν κλεινει το καπακι?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, ειδα κατι video reviews και ειναι οπως τα λεει ο webhunter! το καπακι μπαινει και τα καλωδια βγαινουν απο ενα ανοιγμα κατω απο το καπακι! ελπιζω μονο το υψος να ειναι ικανοποιητικο αφ ενος μεν για πιο δυσκαμπτα καλωδια, για περιπτωσεις που παρεμβαλεται adapter πρωτα (πχ dvi to hdmi) η αν θες να εχεις κανα usb adapter.. Αραγε το μεγαλο Raven πως παει απο χωρο οταν κλεινει το καπακι?

Απλα να σου πω οτι ειναι ενα απο τα χειροτερα κουτια για καλωδια...Eξωτερικα και γενικα σαν υλικα κατασκευης ειναι πολυ καλα....εχει τελεια υφή απ εξω...

Link to comment
Share on other sites

Απλα να σου πω οτι ειναι ενα απο τα χειροτερα κουτια για καλωδια...Eξωτερικα και γενικα σαν υλικα κατασκευης ειναι πολυ καλα....εχει τελεια υφή απ εξω...

Κριμα.. Ρε συ ποσταρε καμμια φοτο να το δουμε κ γεματο!! κ γενικα το συστημα εκει πανω πως φαινεται! :)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος αναρωτηθει τι ειναι αυτο το χαρτι στην τελευταια φωτογραφια...μπροστα πανω εννοω...η απαντηση ειναι: το εβαλα γιατι με ενοχλουν τα λεντ που εχει το βραδυ...ειναι πολυ δυνατα και δεν μπορω να κοιμηθω...

Κατα τα αλλα τωρα που ο βλεπω εχει πιασει μακα απο σκονη...!

7474a9bcfe7d141a.jpg

7474a9bcfe805e05.jpg

7474a9bcfe82ee0b.jpg

7474a9bcfe865538.jpg

Link to comment
Share on other sites

πωπω το εχουμε ξεσκισει το θεμα :hehe:

αλλα μια τελευταια ερωτηση: ισχυουν οι φοβιες μου για το χωρο κατω απο το πανω καπακι γιαυτο το εχεις βγαλει? με ολα τα καλωδια πανω δεν χωρα να κλεισει?? Χωρος για usb adaptor υπαρχει?? πχ για του ποντικου η για το wireless..

ΥΓ: George O/C νομιζω ειχες κανει παρουσιαση το μεγαλο ολομαυρο Raven.. Αν ειναι να παμε τα μνμ εκει..;)

Link to comment
Share on other sites

To καπακι το εχω βγαλει γιατι ο αερας απο τον ανεμιστηρα ερχεται πανω στο κεφαλι μου οταν κοιμαμαι και με ενοχλει απιστευτα...για αυτο εχω βαλει το τετραδιο...ειναι το λεγομενο κουτι παραγκα....

Γενικα το κουτι ειναι μια χαρα...να εχει χωρους για usb και ολα τα καλωδια τα εξωτερικα...κλεινει κανονικα το καπακι χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: George O/C νομιζω ειχες κανει παρουσιαση το μεγαλο ολομαυρο Raven.. Αν ειναι να παμε τα μνμ εκει..;)

Όχι εγώ, ο JC :)

Παστελίδη παιδί μου, βλέπω έμαθες να κάνεις resize τις φωτογραφίες ε; Εβήβα μωρέ, στην υγειά της παρέας ! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

To καπακι το εχω βγαλει γιατι ο αερας απο τον ανεμιστηρα ερχεται πανω στο κεφαλι μου οταν κοιμαμαι και με ενοχλει απιστευτα...για αυτο εχω βαλει το τετραδιο...ειναι το λεγομενο κουτι παραγκα....

Γενικα το κουτι ειναι μια χαρα...να εχει χωρους για usb και ολα τα καλωδια τα εξωτερικα...κλεινει κανονικα το καπακι χωρις προβλημα

Ωραια! Τωρα πρεπει να βρουμε πως θα χωρεσουμε μπροστα ενα blue-ray player, ενα dvd-r, την alphacool οθονη που πιανει 2x5.25", ενα fan controller με card reader και μελλοντικα το Asus O/C station!! :P:p :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now