mistakos

Απορία νιούφη για αγορά νέας οθόνης...

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Νιούφης στο forum και σας καλημερίζω. Έχω σαν παιδί κι εγώ (όχι τόοοσο παιδί) μερικές απορίες λοιπόν... Ξεκινάω:

Είμαι σε φάση που θέλω να αγοράσω καινούργιο PC γιατί το παλιό καλό είναι αλλά το νέο είναι ωραίο. ψάχνω μια οθόνη HD 22+in. Με αυτή την οθόνη έχω σκοπό να κάνω πολλά πράγματα. Το βασικότερο θα είναι το Gaming και η επεξεργασία εικόνας, γιατί για ταινίες θα έχω την τηλεόραση μου.

1. το 16:9 με το 16:10 σε τι διαφέρουν πρακτικά? Στα παιχνίδια τι με βολεύει να έχω? Σε ταινίες (σε περίπτωση που δω καμία στον υπολογιστή)?

2. με πόσες ιντσες θα μπορέσω να βρω μια αρκετά καλή οθόνη που δεν θα μου δημιουργεί κολλήματα στα games (αλλά να μην δώσω και τον μισό προυπολογισμό του Dubai).

3. διάβασα κάπου για το οτι καποιες μαρκες δεν ειναι καλες γαι gaming.

ΥΓ θα προτιμούσα να εχει και καλή εγγύηση (0 pixels)

Ξέρω ότι ίσως είναι πολλά αυτά που ρωτάω και ζητάω. Σόρρυ παίδες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να επιλέξεις την σωστή οθόνη χρειάζεσαι και την σωστή κάρτα.Πες μας την κάρτα γι να σε βοηθείσουμαι περισσότερο.Όσο για την διαφορά 16:9 πιάνει 9 κομμάτια απο τα 16 και 16:10 10 απο τα 16 οπότε διαλέγεις

Link to comment
Share on other sites

τα 16:9 και 16:10 είναι ο λόγος της οριζόντιας προς της κάθετης πλευράς της οθόνης...

οι περισσότερες 22" είναι 16:10 με 1680x1050 ανάλυση (το 16:9 1600:900 είναι σε 20ρες) ενώ στις 23" θα βρεις 16:9 με 1920x1080 (το αντίστοιχο 16:10 1920x1200 συναντάται κυρίως σε 24άρες)

το 16:9 γενικά είναι τηλεοπτικό/video spec του wide screen ενώ το 16:10 ειναι pc monitor format...

γενικά συγχέονται γτ πλέον τα pc χρησιμοποιούνται για όλα κ γτ το scaling από το ένα ratio στο άλλο λόγω μικρής διαφοράς, δεν είναι "προβληματικό"...

αν βλέπεις τις ταινίες αλλού θα έλεγα σε 16:10 να πας... όμως δε λες το σύστημα κ το budget, γτ το 1920x1200 είναι απαιτητικό ενώ το 1680χ1050 πιο βατό... αλλά κ πάλι η οθόνη μένει...

your choice....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι για το υπόλοιπο σύστημα δεν έχω καταλήξει κάπου ακόμα, αλλά προσανατολίζομαι σε έναν i7 με μια ATI 4890 ή 4870 (με προοπτική σύνδεσης 2 καρτών σε crossfire). Το bugdet ειναι λίγο ελέυθερο αλλά νομίζω ότι ένα ταβάνι των 250 είναι καλό. Αν τώρα βρω και μια πιο ακριβή η οποία όμως να αξίζει πολύ τα λεφτά της θα τεθεί υπό σκέψη.. Πάντως το 1920χ1200 ή 1920χ1080 είναι αυτό που με ενδιαφέρει..

Link to comment
Share on other sites

To budget για 24άρα μπορεί να πάει από 209? που έχει LG προσφορά το πλαίσιο μέχρι 1800...

Το 250 που λες είναι αρκετά για να πάρεις 24άρα αλλά όχι κάποια που θα αλλάξει τον κόσμο σου.

Εγώ πχ πριν μερικές μέρες πήρα την LG την προσφορά από το πλαίσιο με τα 209? και είμαι πολύ ευχαριστημένος για αυτό που κάνω (80% gaming, 10% HD ταινίες, 10% surfging) αλλά έχω στο νού μου πως κάποτε θα χτυπήσω κάτι καλύτερο.

Βέβαια επειδή τα πάντα είναι σχετικά σε αυτή την ζωή, για να ΔΩ αισθητή διαφορά πρέπει να πάω σε 24άρα που παίζει στα 400+ ? που σημαίνει πως μπορεί να μην πάω ποτέ :D οπότε για εμένα είναι μια χαρά. Για κάποιον άλλο μπορεί όχι.

Αν είσαι από τους τυχερούς που το budget συμβαδίζει με τις απαιτήσεις δεν θα έχεις θέμα. Αν πάλι μέχρι τώρα έπαιζες σε κάνα 22άρι τρελό panel ε, θα σε χαλάσει λίγο.

Είναι 1920χ1080 αυτή, και για HD ταινίες είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

οκ.. μπορώ το budget μου να το ανεβασω π.χ. στα 300 άντε βία στα 350.. Προς το παρόν δεν μπορώ να δώσω και πολλα παραπάνω. Αν έχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο καλό θα ήταν..

Ποιο μοντέλο LG αγόρασες εσύ?

Link to comment
Share on other sites

ε μια χαρά σύστημα ρε, τσάμπα μας τρόμαξες... Go for 24"@1920x1200...

για gaming δε σκοτίζεσαι τόσο για απόλυτη πιστότητα χρωμάτων ή για γωνίες θέασης, ένα γρήγορο φτηνό TN panel σου αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

Να χάσεις για να κερδίσεις κάτι άλλο, να χάσεις απλά για να χάσεις δεν το καταλαβαίνω, εκτός αν δεν βλέπω κάτι καλά, και υπερτερεί εμφανός κάπου η 23άρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι δες και αυτο μπορει να σε ενδιαφερει (δικο μου ειναι!!!!)

http://www.hwbox.gr/sales/5755-lg-23-monitor.html

η οθονη για αυτα που θες και γα πολλα αλλα ειναι αριστη κ την τιμη την φτιαχνουμε με ενα p.m

ειναι σε αριστη κατασταση κ την δινω γιατι πηρα μια led κ την λυπαμαι να καθεται

Link to comment
Share on other sites

και η επεξεργασία εικόνας

Αν μιλαμε για amateur/hobby/ημι-επαγγελματικο επιπεδο, τοτε με ενα ΤΝ εισαι "οκ". Αν μιλαμε για επαγγελματικο επιπεδο, ξεκινα να σκεφτεσαι το χιλιαρικο που θα λειψει απο την τσεπη σου...:(

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για amateur/hobby/ημι-επαγγελματικο επιπεδο, τοτε με ενα ΤΝ εισαι "οκ". Αν μιλαμε για επαγγελματικο επιπεδο, ξεκινα να σκεφτεσαι το χιλιαρικο που θα λειψει απο την τσεπη σου...:(

όχι δεν μιλάμε για επαγγελματικό επίπεδο. Πιο πολύ hobby...

Να φανταστώ ότι τα 5ms που είδα στις 24αρες δεν επηρεάζουν πολύ την απόδοση ε?

Μου δώσατε καλές ιδέες παιδιά. Και όλοι βλέπω ότι πάτε για LG.. ευχαριστώ όλους. Θα συνεχίσω να ψάχνω, οπότε αν μου δημιουργηθεί άλλη απορία θα ενημερώσω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now