Anton

Μαθητικά netbooks

Recommended Posts

Ρε σεις τι πανικός είναι αυτός με τα μαθητικά netbooks; Τα Multirama έχουν ολόκληρο section στο site τους και γράφουν και για 25 netbook (εντάξει μάλλον μετράνε και τα διαφορετικά χρώματα lol)...

Το πήρατε χαμπάρι;

Multirama - Αρχική Σελίδα Δράσης

Αναρωτιέμαι που θα βρούνε ξαφνικά τόσες χιλιάδες netbooks!

Link to comment
Share on other sites

Μαθητικά laptop ... εεε ?

Πιάσαν όλα πλαφόν στα 450 ... ανεξαρτήτως κόστους και εμπορικής αξίας.

Acer = 450

Dell = 450

Ημαρτον !!!

Εχω τιμές πρό διμήνου ... για τα συγκεκριμένα μοντέλλα που πουλάνε τώρα οι αλυσίδες ... και απλά καμμία σχέση σε αρκετά από αυτά.

Σου δίνουνε και δώρο όμως ... (μήν ξεχάσω να τους στείλω και ευχαριστήρια επιστολή) !!!

Μπήκανε μέσα οι άνθρωποι ... αλλά χαλάλι τους ... είναι κοινωνική προσφορά.

To Multirama έχει ανακοινώσει και τα δώρα του (* προσοχή στον αστερίσκο στο τέλος της σελίδας)

E-shop & ΠΛΑΙΣΙΟ ... είναι stand-by να ανακοινώσουν τις αμέσως επόμενες μέρες (ψηνουνε τα deal με τους προμηθευτές)

Αλλά λογικά κάτι hardware-περιφερειακό θα δώσουν και αυτοί.

Αντε και καλή σχολική χρονιά στα φετινά πρωτάκια.

Υ.Σ.

...και κάτι άσχετο ακόμη.

Ο γιός μου (έκτη δημοτικού) δέν έχει 2 βασικά βιβλία μαθημάτων.

... και μας υποχρέωσαν να τα αγοράσουμε από βιβλιοπωλείο !!!

Κατά τα άλλα όλα καλά.

Ούφ ... ξελαφρωσα λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι ξόδεμα χρήματος, χρόνου και το μόνο που θα καταφέρουν είναι να καταφέρουν μια χρονιά εθισμένων στο Internet. Eυτυχώς που τα μικρά αυτά αντέχουν μόνο πασιέντζα... Πρέπει να καλύψουν πολλά περισότερα κενά, πολύ πιο σημαντικά και να σταματήσουν να φτιάχνουν νέα...

Εδώ τα χαρακτηριστικά τους: Ψηφιακές Ενισχύσεις - « pupils-Laptop »

Link to comment
Share on other sites

E, Multirama ήμουν εκείνη τη στιγμή, των Multirama είδα :-).

Όσο για το αν θα κάνει καλό ή όχι το να πάρουν οι πιτσιρικάδες υπολογιστές νομίζω ότι καλό θα κάνει σε πολλούς και διαφορετικούς τομείς.

1. Ανοίγει η αγορά πληροφορικής με ζεστό χρήμα (αυτό είναι καλό για τα καταστήματα).

2. Δημιουργείς νέους πελάτες, που σε δύο χρόνια, αν όχι νωρίτερα, θα θέλουν να αναβαθμιστούν (αυτό επίσης κάνει καλό στα καταστήματα).

3. Ανοίγεις την αγορά του Internet, όσοι δεν έχουν ADSL θα βάλουν (επίσης καλό για τα καταστήματα).

4. Δίνεις όμως την ευκαιρία σε χιλιάδες μαθητές και οικογένειες να αποκτήσουν τον πρώτο τους υπολογιστή δωρεάν. Μην βλέπετε τα πράγματα μονοδιάστατα. Το ότι εμείς έχουμε PC και Internet όπως και όλοι οι φίλοι μας δεν σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει και λίγο παραέξω.

Μακάρι να είχαμε υπολογιστές στο σχολείο όταν πήγαινα εγώ.

Τελικά, αν και το μέτρο προφανώς έχει φτιαχτεί για να υπάρξει τόνωση της αγοράς της πληροφορικής (όπως το αντίστοιχο με τη μείωση των τελών στα αυτοκίνητα) έχει κατά τη γνώμη και θετικά στοιχεία τα οποία δεν μπορούμε να τα "ακυρώσουμε" εύκολα.

Το γεγονός ότι οι αλυσίδες (Multirama, e-shop, Πλαισιο) ρίχνονται στη μάχη εμένα μου αρέσει... κάνει το παιχνίδι πιο ενδιαφέρον. Περιμένω τα δώρα των άλλων :-)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now