Ne0

Print server!

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά....

Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο θέμα !!;P..

Στο δωμάτιό μου όπου βρίσκεται και το pc μου υπάρχει και το router, ένα Linksys WAG 200G....

Που είναι το θέμα τώρα...

Σε ένα άλλο δωμάτιο υπάρχει υπάρχει άλλο pc και μαζί ένας εκτυπωτής ( ο οποίος συνδέεται μόνο μέσω usb)...

Και σκέφτομαι αν γίνεται , αγοράζοντας αυτό το router Asus WL-520GU Wireless Router - Print Server (125Mbps) - Routers - plaisio.gr

να το χρησιμοποιήσω σαν bridge (αλλά ασύρματα) ώστε να βάλω τον εκτυπωτή στο δίκτυο...

Γίνεται να κάνω ασύρματο bridge με το συγκεκριμένο?

Δεν έχω και πολύ σχέση με το θέμα και έτσι κάθε άποψη εκτός από ευπρόσδεκτη θα είναι και πολύτιμη...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ρυθμίσεις ως access point γίνεται. Απλά θέλει ρύθμισμα...τώρα για το άλλο, καλύτερα να πάρεις έναν print server που θα κουμπώνει με ethernet και να κάνεις απλά δικτυακό τον εκτυπωτή. Το HP καλούτσικο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ρυθμίσεις ως access point γίνεται. Απλά θέλει ρύθμισμα...τώρα για το άλλο, καλύτερα να πάρεις έναν print server που θα κουμπώνει με ethernet και να κάνεις απλά δικτυακό τον εκτυπωτή. Το HP καλούτσικο είναι...

Τι εννοείς με αυτό???

Sorry είμαι λίγο off σήμερα και δεν τα παίρνω εύκολα?:lol

Καλύτερα προτείνεις το router (asus) ή το HP???

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι με αυτό που μου λες θα πρέπει να μεταφέρω και το router στο δωμάτιο που είναι ο εκτυπωτής ...

Γι'αυτό αρχικά είχα προτείνει το router της asus σαν bridge...

Συμφέρει για 15Ε διαφορά να μην πάρω το asus που (αν γίνεται ασύρματο bridge όπως μου λες) θα μου δώσει τη δυνατότητα να συνδέσω και άλλες συσκευές (ενσύρματα στο άλλο δωμάτιο) στο δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now