George_o/c

NVIDIA Fermi - Επανάσταση στο GPU Computing;

Recommended Posts

[NEWS_IMG=NVIDIA GT300 Fermi Official Specs]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4649ca4ed608353.jpg[/NEWS_IMG]Πολλές οι φήμες για τον GT300, λίγες οι επίσημες ανακοινώσεις. Ακόμα και όσες γράφτηκαν όμως από την NVIDIA, δεν αποκάλυψαν όλα όσα ήθελε το κοινό των enthusiasts αφού δεν είχαν να κάνουν και τόσο με το τεχνολογικό κομμάτι της επερχόμενης GPU. Όλα αυτά βέβαια ίσχυαν μέχρι χθες όπου ανεπίσημα διέρρευσαν τα χαρακτηριστικά του GT300 και σύμφωνα με τους ειδικούς πάνω στον τομέα των γραφικών, αν αληθεύουν, οι νέες NVIDIA VGAs δεν θα είναι απλά πιο γρήγορες από την σειρά 5800 της ATi, αλλά και με περίσσιες χρήσιμες δυνατότητες! Έχουν άραγε οι GT300-based VGAs ό,τι χρειάζεται για να φέρουν την πραγματικά επανάσταση στο GPU computing; Εμείς από την πλευρά μας θεωρήσαμε σωστό να αφήσουμε για λιγάκι τις -αν μη τι άλλο- επαναλαμβανόμενες ανακρίβειες και να παραθέσουμε κάποια διαγράμματα από το επίσημο .PDF της NVIDIA:

[img_ALT=NVIDIA GT300 Fermi Official Specs]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ac43284c6c4f.png[/img_ALT]

[img_ALT=NVIDIA GT300 Fermi Official Specs]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ac43284dd251.png[/img_ALT]

[img_ALT=NVIDIA GT300 Fermi Official Specs]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ac43284ef7ff.png[/img_ALT]

[img_ALT=NVIDIA GT300 Fermi Official Specs]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ac4361e05ba4.png[/img_ALT]

[img_ALT=NVIDIA GT300 Fermi Official Specs]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ac4361dc6d54.png[/img_ALT]

[img_ALT=NVIDIA GT300 Fermi Official Specs]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ac4361dd80fb.png[/img_ALT]

[img_ALT=NVIDIA GT300 Fermi Official Specs]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ac4361de5453.png[/img_ALT]

Τα ανεπίσημα specs που διέρρευσαν

  • Transistor count of over 3 billion
  • Built on the 40 nm TSMC process
  • 512 shader processors (which NVIDIA may refer to as "CUDA cores")
  • 32 cores per core cluster
  • 384-bit GDDR5 memory interface
  • 1 MB L1 cache memory, 768 KB L2 unified cache memory
  • Up to 6 GB of total memory, 1.5 GB can be expected for the consumer graphics variant
  • Half Speed IEEE 754 Double Precision floating point
  • Native support for execution of C (CUDA), C++, Fortran, support for DirectCompute 11, DirectX 11, OpenGL 3.1, and OpenCL

Φαίνεται λοιπόν ότι αντί η NVIDIA να ακολουθήσει τον πατροπαράδοτο δρόμο κατά τον οποίο "απλά προσθέτουμε περισσότερα execution units στις κάρτες γραφικών νεότερης γενιάς", ανέπτυξε τον GT300 aka Fermi με τέτοιο τρόπο, που κατάφερε να δώσει ένα ισχυρό χτύπημα σε ορισμένα απ' τα πιο σκληρά προβλήματα που αντιμετωπίζαμε στο GPU Computing. Γίνεται κατανοητό πλέον ότι το που αποθηκεύονται τα δεδομένα είναι υψίστης σημασίας, πράγμα που διαφαίνεται μέσα από την two level cache του Fermi και του συνδυασμού load/store memory path. Οι επιδόσεις εκτοξεύθηκαν σε επίπεδα supercomputing, ενώ οι atomic operations από 'δω και στο εξής θα εκτελούνται είκοσι φορές γρηγορότερα!

Πάνω στο κομμάτι του software έγινε εξίσου θαυμάσια δουλειά, με την καινούρια αρχιτεκτονική να υποστηρίζει πλήρως την C++, που θεωρείται από πολλούς ως η πανταχού παρών object-orientated γλώσσα προγραμματισμού και το Nexus. Το τελευταίο πρόκειται για το παγκοσμίως πρώτο ενσωματωμένο περιβάλλον που αναπτύχθηκε αποκλειστικά και μόνο για να δώσει νέα πνοή στις massively parallel GPU computing εφαρμογές.

Λαμβάνοντας υπόψην όλα τα παραπάνω, έχουμε το δικαίωμα να ελπίζουμε σε εκπληκτικές επιδόσεις, εξαιρετική λειτουργικότητα και πρωτόγνωρες ικανότητες προγραμματισμού. Έχουμε το δικαίωμα να ελπίζουμε για μία επανάσταση στο GPU computing. Go Fermi!

GT300-based NVIDIA VGA

[img_ALT=GT300-based Fermi NVIDA VGA]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ac43284bbad9.jpg[/img_ALT]

.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Γιώργο για την παρουσίαση των πληροφοριών αυτών...Βασικά λέει up to 6Gb...Μore is never enough αλλά πραγματικά χρειάζεται τόση μνήμη;;...Πάντως μικρή (σε μήκος) με φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

πω πω...

τι να πώ, όχι ότι δεν το περίμενα, αλλά όχι και τόση δύναμη. Από αυτά που διάβασα, επιτέλους θα δούμε raw power μετά την 8800 gtx! :D:D

junior μαζι με τον Dolly θα παρετε ATI :hehe: ;P..

Περσι μας τρελανε με την 295 , φετος θα μας αποτρελανει με τον FERMI!!!

Kolash x kolash = kolash sto tetragwno!!!!

Η ΑΤΙ να ετοιμαζει ταφοπλακες....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ok, μπορεί ο Abazovic να λέει ότι του κατέβει...

Κοιτάχτε αυτό then... by Bit-Tech.net!

1354ac45a3ba6544.jpg

1354ac45a3bbcb61.jpg

8 pin connector, και κάπου υπάρχει και ένα 6pin connector

Πρόκειται για Tesla card με Fermi, παρόμοια πρέπει να δείχνουν και οι κανονικές κάρτες.

1354ac45aeb0b796.jpg

Edited by WebHunter
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πηραν την iRAY και κατι εγινε ξαφνικα, εγω δεν βλεπω τπτ παντως. Οπως λενε και αυτοι για την ATi και τη φυσικη στα παιχνιδια, ετσι και εγω δεν μπορω σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση να πιστεψω οτι το x86 τερας που θα λεγεται Larrabee και θα υποστηριζεται απο το 99% των Ray-Tracing εντολων/προγραμματων, θα κατσει και θα τη φαει απο ενα "parallel computing" σεναριο που ξεκινησαν τωρα να το δουλευουν.

Στο φιναλε ΤΙ Π#$#$ λεει ο ανεκδιηγητος (με εκνευριζει η παραπληροφορηση), Real Time Ray Tracing rendering δεν ειχε δειξει η AMD κανα χρονο πριν?

Πολυ πολυ πολυ PR, αλλα ουσια δε βλεπω.

Καλα λενε στο Anandtech - Q1 2010 και ΑΝ θα τις δουμε τις GPU, δεν ειχαν καλα καλα ενα δειγμα να δειξουν. Και αυτο που εδειξαν τι ειναι? TESLA GPU με DVI? Ή μας δουλευουν ψιλο γαζι ή δεν ξερω...

Ο Jensen κανει οτι εκανε και παντα - τωρα τον ρωτανε πως γινεται να αφηνει την ATi να ειναι μπροστα 3 με 6 μηνες και βγαινει και λεει οτι εμεις προχωραμε την τεχνολογια και προωθουμε το παραλληλο computing και το CUDA και και και...

100000000000000000 φορες ΜΠΡΑΒΟ για την ενσωματωση της C++ και ολων των CUDA χαρακτηριστικων, τα γουσταρω τρελα και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καποιοι φαινεται οτι ασχολουνται σοβαρα.

Αλλα οχι και να εστιαζει ολη την παρουσιαση εκει - ή κατι βρωμάει ή απλα περιμενουν κι αλλο (27 Νοέμβρη?) μεχρι να μας δειξουν τι κανουν οι αληθινες Consumer καρτες.

Γιατι ECC μνημες και concurent kernel execution και ολα αυτα τα πανεμορφα, ειναι για τον βλαμενο που χρησιμοποιει το CUDA και οχι για τον Gamer. Για τον gamer, μονο τα 6 GDDR5 καναλια και τα 3 δις transistors λενε κατι, αλλα οχι και παρα πολλα.

Βεβαια λενε οτι θα ειναι υπερ-δυνατο, οπως ειναι και αναμενομενο ετσι? Αλλα οταν σιγουρα το κοστος θα παει στα υψη με τετοιο GPU, πρεπει να τη σκιζει την 5870 και οχι απλα να ειναι ενα κλικ καλυτερη.

Κλασικα, αντι να απαντησει στα ερωτηματα δημιουργησε 1000000 καινουρια - θα δουμε. Παντως αλλα περιμενα, οχι να μου πουν ποσο "επανασταση" ειναι το Fermi - το ξερουμε, τπτ καινουριο?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά φρουφρου και αρώματα cuda , c++ που με αφήνουν

παντελώς αδιαφορο...

μια κουβέντα για game performance δεν είδα

γιατί απλα δεν την παίρνει , που ειναι τα διαγραμματα

που είναι πχ 5870 εδώ , εμείς εδώ σε πατάμε κάτω ΑΤΙ

γιατί άμα ήταν έτσι μέχρι και τον δριμουση θα πλήρωναν να το πει

πιο fail ανακοίνωση δεν έχω δει για κάρτα γραφικών κανένας δεν μίλησε για games

Link to comment
Share on other sites

Aπο τότε που τα έχωσε στην via πήρε τεχνογνωσία για cpu και την ενσωματώνει

Η Nvidia ονειρεύεται cpu gpu σε ένα από αυτήν, σιγά σιγά το πάει

εγώ έτσι που τα λέει ι nvidia βλέπω να τα πάει περίφημα σε όλα εκτός απο τα games.

θα δείξει.. αλλά πάλι καλά που θα υπάρχει ι 5870x2 σε κάποια λογική τιμή

και δεν θα μας την πουλησει ι Nvidia 800 ευρω την κάρτα της

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα specs θα εχει την 5870 τουλαχιστον με 2 κλικ πανω....Εδω θα περνει την 295 gtx η οποια την εχει την 5870.

Οτι θα ειναι το πιο δυνατο single gpu, θα ειναι! Το θεμα πια για μενα ειναι η τιμουλα....Μακαρι να ριξει τιμες η ΑΤΙ για να παρουμε μια οικονομικη nvidia....

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις κάρτες τις αγοράζουν κατά 99,99% gamers, εγώ αυτό βλέπω, και για τα παιχνίδια δεν γίνεται ΚΑΜΙΑ νύξη.

Και όταν η ΑΤΙ έχει βγάλει που κατά γενική ομολογία ΕΙΝΑΙ κολασμένο στην αγορά, και ήδη το διαθέτει, αν ήμουν nvidia και είχα κάτι που μαμαει για παιχνίδια δεν θα κράταγα το στόμα μου κλειστό, όπως δεν έχω κάνει τόσα χρόνια.

Για αυτό κάτι μου βρομάει.

Και ναι αν φτιάξει μια κάρτα με αυτά τα specs που καιει όσο παράγει ένα υδροηλεκτρικό εργοστάσιο, έχει 9 12άρια fans για ψύξη, και κάνει όσο 1 αυτοκίνητο πόλης, τότε στα φρύδια μου, και στα φρύδια πολλών.

Γιατί τα 500? είναι το ψυχολογικό όριο για πολλούς, και από ότι φαίνεται θα το λιώσουν με την μονή υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις κάρτες τις αγοράζουν κατά 99,99% gamers, εγώ αυτό βλέπω, και για τα παιχνίδια δεν γίνεται ΚΑΜΙΑ νύξη.

GPU Technology Conference είναι, όχι Gaming exhibition.

Και που έβγαλαν στην φόρα ( public ) κάποια specs ήταν αρκετό.

Συζητήσεις/συνεδρίες αρχιτεκτονικής GPU είναι το κυρίως πιάτο της, όχι 3D Marks & Crysis.

Άλλωστε το να βγάλεις μερικά specs στην φόρα, και να μην δώσεις από τώρα το παραμικρό νούμερο για games, βοηθάει στην διατήρηση και σιγά σιγά κορύφωση του hype γύρω από την επερχόμενη κάρτα.

Και όταν η ΑΤΙ έχει βγάλει που κατά γενική ομολογία ΕΙΝΑΙ κολασμένο στην αγορά, και ήδη το διαθέτει, αν ήμουν nvidia και είχα κάτι που μαμαει για παιχνίδια δεν θα κράταγα το στόμα μου κλειστό, όπως δεν έχω κάνει τόσα χρόνια.

Για αυτό κάτι μου βρομάει.

Ένα 30% μέσος όρος γρηγορότερη από την 5870 @ 1920x1080 4xAA 8xAF @ Highest game details βρωμάει πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν βγάζουν στην κυκλοφορία την GT300, τόσο θα οργιάζουν οι φήμες για υπερόπλα, υπερδυνατότητες και υπερεπιδόσεις...

Το μόνο που ελπίζω είναι να την βγάλουν μέχρι τα Xmas γιατί αλλιώς θα χάσουν ένα πολύ μεγάλο μέρος την χριστουγεννιάτικης αγοράς...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now