nmc93

οθόνη για όλα!

Recommended Posts

Γεία σας παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσεται ως προς τη αγορά νέας οθόνης.Σκέφτομαι για 22 με 24. Το buget μέχρι 400-500 euro. Η οθόνη θέλω να είναι και για games, αλλά οχι μόνο γι'αυτό, θέλω να αποφύγω το tn panel και να πάω σε κάνα ips κτλ αλλά να μη με προδωσει στο gaming. Από θέμα vga έχω την 285 που δεν έχει πρόβλημα σε 1920Χ1200.Μου αρέσουν καποια μοντέλα της dell οπως η 2408WFP και η U2410 αλλά δεν ξέρω τι κανουν από input lug και επιδοσεις σε games και αν αξίζει μια τετοια αγορά.Τα φώτα σας. :P..

Link to comment
Share on other sites

καλή φαίνεται απλά νομίζω ειναι μεγάλη αλλά αν έχει πολύ καλήτερη απόδοση θα το σκευτώ σοβαρά, εναλλακτικά σε 24 οι dell λένε?

Link to comment
Share on other sites

Ευτηχης κάτοχος της U2410 σου την συστεινω ανεπιφύλακτα. Με games δεν εχω προλαβει να ασχοληθω τρελα ακομα (πρεπει να αλλαξω και gpu) αλλα στο shift που παιζω αυτον τον καιρο δεν ειδα το παραμικρο. Ουτε CRT εχω δυστυχως για να κανω αμεσες συγκρισεις αλλα απ οτι εχω δει στο net τα παει αρκετα καλα σε θεμα lag. Παντως εχει preset για gaming mode που μειωνει πολυ το lag, θυσιαζοντας ελαφρως την πιστοτητα των χρωματων. Το μονο ψεγαδι που εχω βρει φαινεται στην παρακατω εικονα αλλα ακομα και σε ταινιες δυσκολα το εντοπιζεις. Κατα τα αλλα χρωματα τελεια (ερχεται και καλιμπραρισμενη απο το εργοστασιο), μεγαλες γωνιες θεασης, αρκετα καλο contrast, παρα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, πολλες επιλογες για συνδεσεις, πολλες επιλογες για ρυθμισεις απο το menu, ξεκουραστη για πολυωρη χρηση. Γενικα κοσμημα για το γραφειο μου.:kiss:...

Προσωπικα μπορουσα να διαθεσω τα λεφτα και πιστευω οτι τα αξιζει κυριως επειδη ειναι για ολα και με αυτην την λογικη την πηρα κι εγω.

Διαρροή Backlight

Και καποιες αντιπροσωπευτικες για να παρεις μια ιδεα:

NFS Shift

GTA IV

HD Movie: The Line

HD Movie: Transformers

Γωνιες θεασης

Η 2408WFP (s-pva) εχει πιο βαθυ μαυρο, αλλα η U2410 ειναι πιο γρηγορη.

Σε σχεση με την Lg δεν εχω ιδεα, αλλα φαινεται κι αυτη πολυ καλη επιλογη και ειναι και πιο μεγαλη

Για περισσοτερες λεπτομερειες οποιος ενδιαφερεται μπορει να δει και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστείτε τώρα είμαι με μια LG 17αρα με 12 ms και παίζω μια χαρά, για αυτό και δεν έχω πρόβλημα να θησιάσω λίγο από την ταχύτητα για χάρη της ποιότητας απλα και η πρώτη να είναι σε καλά επίπεδα.Mάλλον θα πάω σε U2410, η την LG W2600HP απλά μου φαίνεται λίγο μεγάλη αλαγή από 17 σε 26.

Link to comment
Share on other sites

Είδα πρόσφατα στο πλαισιο την W2452V-PF που έχει προσφορά στα 220euro νομίζω πως αξίζει σαν φθηνή λύση με tn και πρέπει να είναι καλή για τα λεφτά που ζητάει.Δεν ξέρω είμαι σε δίλημμα αν θα παω στην ακριβή η σε μια πιο προσιτή.:$..

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 24άρα ή 26άρα. Και σε έμένα μου έλεγαν να πάρω 24άρα και δεν τους άκουσα και πήρα 22άρα και τώρα το μετάνοιωσα.

Οι ίντσες και οι αναλύσεις όσο πάνε και ανεβαίνουν.

Με την gtx 285 (τέτοια έχω και εγώ) θα χαρείς παιχνίδια. Μην ξεχνάς ότι οθόνη δεν αλλάζεις συχνά, εγώ την 17άρα την είχα από το 2003 και την είχα χρυσοπληρώσει τότε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον πάω για 2410 αυτή την βδομάδα όμως δεν ξέρω απο που πρέπει να την αγοράσω και αν την πάρω τι θα γίνει με την εγγύηση. Ελλάδα δεν την φαίρνει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

hello, θελω και εγω μια οθονη 22'' .

Αυτο που κανω ειναι να διαβαζω αρκετα , οποτε θελω να ειναι ξεκουραστη και gaming .

Τι προτινετε ? vga λεω να παρω μια 5770 αλλα αν δεν με καλυπτει μπορω να παρω και 5850

τι λετε για αυτην ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα ΤΝ Panel και πως τα ξεχωρίζουμε? (απο ποιο χαρακτηριστικό εννοώ)

Επίσης τι διαφορές έχουν Τα ΤΝ απο τα IPS (ή κάπως έτσι...) τα LED κλπ.

Όποιος μπορεί να δώσει μερικά φώτα προς ενημερωση, γιατί απο καθαρό marketing στα καταστηματα, άλλο τίποτα... Απο ουσία όμως, με το να μας εξηγήσουν μερικές διαφορές, και ποιο είναι τι αφήστε ............

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα TN τα ξεχωριζεις επειδη ειναι πολυ γρηγορα (response/access time γυρω στα 2-5ms) και επειδη εχουν μικροτερες γωνιες θεασης (160-170 μοιρες αντι για 178+).

Θα μου πεις - ειναι αυτες οι 10-20° σημαντικες?

Ειναι, εξαιτιας του οτι οι VA και IPS οθονες κρατανε ΠΟΛΥ μεγαλυτερη πιστοτητα στα χρωματα και την ποιοτητα, ακομα και υπο γωνια. Στις ΤΝ, λιγο κουνας το κεφαλι και αλλαζουν τα παντα...

Αν θες μια απλη απαντηση:

ΤΝ = φτηνες οθονες / καλες για gaming

VA/IPS = ακριβες οθονες / τελειες για επαγγελματικη χρηση (γραφιστες/φωτογραφοι/κτλ)

LED Backlit = οθονες με φωτισμο LED, αντι για λαμπες φθοριου (CCFL) = πολυ καλυτερο μαυρο + χρωματα.

Εν ολιγοις: Αν πραγματικα θες κατι καλο για τη δουλεια σου, ΠΟΤΕ μην πας σε ΤΝ, ακομα κι αν ειναι με LED φωτισμο. Τζαμπα λεφτα θα δωσεις για τις TN. Μπορεις να βρεις απιστευτα καλες οθονες με cPVA/eIPS Panel (τα φθηνα VA και IPS), ενω με 600-700? παιρνεις μια 27αρα DELL με S-IPS και ληγει μια για παντα το θεμα.

Αν απο την αλλη δε σε νοιαζει η ποιοτητα και θες κατι καλο για gaming, τοτε δεν εχεις κανενα λογο να πας σε VA/IPS. Τζαμπα θα δωσεις τα παραπανω λεφτα για κατι που δεν θα χρησιμοποιησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι στο ψάξιμο για δυο οθόνες συγκεκριμένα.

Η μία είναι αρκετά μικρού budget, γιατί πρέπει να στριμωχτεί στο όλο σύστημα. Δες αυτό το θέμα στα τελευταία ποστ και πες μου την γνώμη σου.

http://www.hwbox.gr/hwbox-help-f-q/9580-boitheia-gia-sinthesi-ipologisti.html

Σκέφτομαι να αλλάξω την δικιά μου, μια LG 17'' και να πάρω μια με ανάλυση 1920χ1080 τουλάχιστον. Το ιδανικό θα ήταν 1920χ1200 σε όσο το δυνατόν λιγότερες ίντσες. Δηλαδή το ζητούμενο είναι μεγάλη ανάλυση, στις λιγότερες δυνατές ίντσες. Θέλω όσο το δυνατόν μικρότερη οθόνη, όχι θηρίο 24+ ιντσών.

Το budget εδώ είναι λίγο πιο ελεύθερο, ανάλογα πάντα την περίπτωση.

Η οθόνη θα χρησιμοποιηθεί για πολές ώρες office, net, games, ταινίες, all around κατάσταση δηλ.

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι με ~120-130? παιρνεις οθονη 21.5" με 1920x1080. Οποτε, γιατι να μην παρεις δυο ομοιες? ;)

Αν ειναι θεμα χωρου - οκ, αλλα αν δεν εχεις προβλημα, μην πας σε 17-19" χωρις λογο - κοστιζουν γυρω στο 100αρι και παιρνεις ολοκληρη 22αρα με ελαχιστα λεφτα παραπανω.

Αν παλι ψαχνεις για κατι "καλυτερο" στη 2η οθονη (με Full HD σε λιγες ιντσες), τοτε μαλλον θα σε στενοχωρησω :(

1) Σε VA/IPS υπαρχουν μονο 23+"

2) Η Samsung F2380 πλεον δεν υπαρχει πουθενα (cPVA που εκανε κοντα 250-300?)

3) Οι DELL U2211H & U2311H κοστιζουν 300+

4) Το ιδιο και η NEC ea231wmi

Αρα "αναγκαστικα" πας σε 21,5" ΤΝ - δες αυτη εδω: Philips 221V2AB TFT Monitor 21,5'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr μου χουν πει πως ειναι καλη ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο βασικά, γιατί το 24+ που έγραψα στο προηγούμενο post, τώρα που το ξαναδιαβάζω δεν το έθεσα σωστά. Για την δεύτερη οθόνη προσανατολιζομαι ανάμεσα σε 22-24 ίντσες. (Πάντα με ανάλυση 1920χ1200, στην χειρότερη με χ1080 αλλά για σαφώς λιγότερες ίντσες)

Απο 24 ίντσες και πάνω, δηλ 26,27άρες κλπ δεν με βολεύουν λόγο χώρου, και απόστασης.

Όπότε τώρα νομίζω θα μπορείς να προτείνεις κάτι, χωρις τον περιοριστικό παράγοντα των 23 ιντσών.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι τυχερος και βρεις καποια απο τις πρωτες 5:

Όλες οι οθόνες Διαγώνιος Οθόνης 24 inches - plaisio.gr

Οικονομικες οσο δεν παει για 24" ;)

Αλλιως, αν το budget σου σε οδηγει σε κατι κοντα στις VA/IPS (250-500?), πας για:

Dell U2211H 22" - Skroutz.gr (23" 1920x1080)

Samsung SyncMaster F2380M 23" - Skroutz.gr (23" 1920x1080)

Dell UltraSharp 2209WA - Skroutz.gr (22" 1680x1050)

Dell Ultrasharp U2311H 23" - Skroutz.gr (23" 1920x1080)

http://www.skroutz.gr/s/246229/Nec-MultiSync-EA231WMi.html?from=suggest&keyphrase=Nec+MultiSync+EA231WMi (23" 1920x1080)

Dell UltraSharp 2408WFP 24'' - Skroutz.gr (24" 1920x1200)

Dell UltraSharp U2410 - Skroutz.gr (24" 1920x1200)

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως τόσο καλές αυτές οι Dell όσο ακούγεται?

Το budget μου κυμαίνεται μέχρι 400 € βαριά.

Θα είναι όμως ''οθόνη για όλα'' ή κατά κύριο λόγο office?

Απλά με απασχολεί η οθόνη γιατί το 50% του χρόνου στο pc πάει σε εφαρμογές τύπου office, και το υπόλοιπο μοιράζεται σε net, games, movies κλπ.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου JC.

Link to comment
Share on other sites

Οι VA/IPS ειναι οθονες για πραγματικα τα παντα - πιο ξεκουραστες στο office, ιδανικες για επαγγελματιες γραφιστες λογω χρωματων και εξαιτιας αυτου - εξαιρετικες και για ταινιες.

Για gaming, το 95+% των ανθρωπων ειναι μια χαρα με VA/IPS. Υπαρχει ενα 5% "καμμενων", που ψαχνουν για τις πιο γρηγορες σε αποκριση οθονες, για να μη χανουν ουτε ενα FPS. Αυτοι, πανε στα πιο γρηγορα ΤΝ. Εσυ, καθοτι δε νομιζω να ανηκεις σε αυτη την κατηγορια, θα εισαι μια χαρα με μια VA/IPS για τα παιχνιδια σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η Dell U2311H είναι χάρμα οφθαλμών! Δεν πρόλαβε να τεσταριστεί σε ταινίες/παιχνίδια, αλλά την διαφορά την καταλαβαίνεις απο το desktop κιόλλας. Μην υπερβάλω, αν δεν την βάλεις δίπλα δίπλα με ένα απλό monitor ίσως και να μην παρατηρήσεις διαφορά, αλλά σίγουρα κάτι σου φαίνεται διαφορετικό.

Μεγάλη ξενέρα όταν γύρισα πίσω στο κυρίως σύστημά μου με την 17άρα οθόνη........

Υπομονή τώρα να μαζευτούν λεφτά για U2311H ή U2410...

Μια απο τις δύο θα πάρω, αβλεπί!!!! Το ερώτημα μου όμως τώρα είναι αν η διαφορά τιμής μεταξύ των δυο, (περίπου 200Ε) αντικατοπτρίζεται στην πραγματικότητα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η Dell U2311H είναι χάρμα οφθαλμών! Δεν πρόλαβε να τεσταριστεί σε ταινίες/παιχνίδια, αλλά την διαφορά την καταλαβαίνεις απο το desktop κιόλλας. Μην υπερβάλω, αν δεν την βάλεις δίπλα δίπλα με ένα απλό monitor ίσως και να μην παρατηρήσεις διαφορά, αλλά σίγουρα κάτι σου φαίνεται διαφορετικό.

Μεγάλη ξενέρα όταν γύρισα πίσω στο κυρίως σύστημά μου με την 17άρα οθόνη........

Υπομονή τώρα να μαζευτούν λεφτά για U2311H ή U2410...

Μια απο τις δύο θα πάρω, αβλεπί!!!! Το ερώτημα μου όμως τώρα είναι αν η διαφορά τιμής μεταξύ των δυο, (περίπου 200Ε) αντικατοπτρίζεται στην πραγματικότητα....

?????????????????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now