ghost

Με ποιον τρόπο μπορείτε να κερδίσετε επάξια LifeBan !

Recommended Posts

intake

exhaust

Kανε μια αναζητηση στο google περι intake/exhaust fans και θα ενημερωθεις:-)

Το καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει διαφορά στους ανεμιστήρες που έδειξες, έτσι? Δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι ανεμιστήρες για intake και συγκεκριμένοι για exhaust, ούτε τα πτερύγια έχουν σχέση με το πως είναι κατασκευασμένα (πολλαπλά, λίγα, με ραβδώσεις, ελαφριά, βαριά, με κάμψη, κτλ).

Για το που φυσάει ο ανεμιστήρας παίζει κύριο ρόλο η φορά περιστροφής του και το πως τον έφτιαξε η εταιρεία, ενώ το 99% των ανεμιστήρων μπορεί να τοποθετηθεί είτε από τη μια είτε από την άλλη κατεύθυνση, ώστε να χρησιμοποιηθεί ως intake ή exhaust.

Και μην είσαι 100% σίγουρος για το intake από μπροστά και exhaust από πίσω, η SilverStone τελευταία δείχνει να διαφωνεί.

Όσο για τα τροφοδοτικά, είναι στην κρίση του κάθε κατασκευαστή. Έχω δει PSU με έναν μεγάλο ανεμιστήρα να τραβάνε αέρα για να τον διώξουν από το κουτί, έχω δει και PSU να ρουφάει αέρα απ' έξω και να τον πετάει μέσα (ή έξω πάλι, ανάλογα με το κουτί φυσικά).

Κατά γενική ομολογία πάντως τελευταία, σχεδόν όλοι βάζουν τον ανεμιστήρα του PSU να ρουφάει από το κουτί μέσα και να διώχνει προς τα έξω, συμβάλλοντας στο καλύτερο airflow.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos9

εμένα το τροφοδοτικό έχει 32 βαθμούς σύμφωνα με το everest

Μπορεις να μου πεις που το βλεπεις αυτο? Κι εγω εχω το Everest Ultimate. Που ακριβως αναγραφεται η θερμ/σια του τροφ/κου?

Φίλε μου δες την εικόνα: psutemp.th.png

Link to comment
Share on other sites

"1.) LOL, fans blow in one direction, you want them to flow in, you point them in...you want them to flow out, you point them out. In other words, flip them over one way or the other to get the direction you need.";)

Ετσι ειναι ρε παιδια, μην πατε να το κανετε επιστημη! Απλα ειναι τα πραγματα! :D

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει διαφορά στους ανεμιστήρες που έδειξες, έτσι? Δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι ανεμιστήρες για intake και συγκεκριμένοι για exhaust, ούτε τα πτερύγια έχουν σχέση με το πως είναι κατασκευασμένα (πολλαπλά, λίγα, με ραβδώσεις, ελαφριά, βαριά, με κάμψη, κτλ).

Και βεβαια υπαρχουν συγκεκριμενοι αν/ρες για intake & exhaust, τι λεμε τοση ωρα?... Κανε κι εσυ μια αναζητηση στο internet να ενημερωθεις.

Για το που φυσάει ο ανεμιστήρας παίζει κύριο ρόλο η φορά περιστροφής του και το πως τον έφτιαξε η εταιρεία, ενώ το 99% των ανεμιστήρων μπορεί να τοποθετηθεί είτε από τη μια είτε από την άλλη κατεύθυνση, ώστε να χρησιμοποιηθεί ως intake ή exhaust.

Για να λες τετοιο πραγμα σημαινει οτι δεν εχεις καταλαβει καθολου πως εχει το θεμα.

Φυσικα ο ανεμ/ρας φυσαει προς μια και μόνο κατευθυνση, αλλα ο ορισμος intake/exhaust ΔΕΝ καθοριζεται απ' τη κατευθυνση.

Φίλε μου δες την εικόνα:

Εγω δεν εχω αυτη την ενδειξη(pwm) σε κανενα απ τα 3 συστηματα μου. Mηπως ο σενσορας αυτος εξαρταται απ τη mobo?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι μονο οτι εισαι ασχετος και ανοητος, εισαι και θρασυς....

Δώσε κανένα παράδειγμα/link/photo ενός in-take και ενός exhaust fan...

Εχω δωσει ηδη δυο απ τους καλυτερους slipstream, καλο ειναι να διαβαζουμε ολο το thread, οχι μονο τα τελευταια posts;)

Link to comment
Share on other sites

χχααχχααχχα

ρε συ σταματα ειλικρινα!!! ελεος δλδ, με κανεις και γελαω!

Απο την αρχή:

1) Μαθημα blowλογιας: Αν καποιος που σου ποσταρει ενα facepalm σε ενα forum γινεται θρασυς και ανιδεος, αποριας αξιον ειναι το τι θα πεις σε καποιον που θα σε πει face-2-face BLOWER! :hehe:

2α) Μαθημα ανεμιστηρολογιας: Δες την εικονα:

800px-80mm_fan.jpg

Το καταλαβαινεις γιατι υπαρχουν οι 4 τρυπες σε καθε πλευρα του ανεμιστηρα (8 συνολικα)? Το αντιλαμβανεσαι οτι αυτοι οι ανεμιστηρες, που αποτελουν ανετα το 90+% της αγορας, μπορουν να χρησιμοποιηθουν ΚΑΙ σαν exhaust fans ΚΑΙ σαν intake fans?

Το καταλαβαινεις ή μιλαμε κινεζικα? Παντα οδηγεις τις ΠΑΝ-ΑΠΛΕΣ συζητησεις σε κατι δαιδαλωδες και λαβυρινθοειδες. Ειναι πολυ απλα τα πραγματα - αυτοι οι ανεμιστηρες μπορουν να χρησιμοποιηθουν ΟΠΩΣ θελει ο χρηστης.

2β) To be continued:

Οι ανεμιστηρες που εδειξες λοιπον, ΔΕΝ ειναι αποκλειστικα intake ή exhaust, αλλά μπορουν να χρησιμοποιηθουν κατα βουληση ως intake ή ως exhaust.

2γ) Everything that has a begining has an end:

Εννοειται οτι υπαρχουν καποιοι τυποι ανεμιστηρων που ειναι περιορισμενοι ωστε να χρησιμοποιουνται μονο ως exhaust ή ως intake. Η τεραστια πλειοψηφια των ανεμιστηρων για υπολογιστες ΔΕΝ ειναι περιορισμενοι, τους βαζεις εσυ οπως θες.

Ευκολο?

3) Oh my God they killed Kenny:

Για κανε και ενα καλο και δωσε τεκμηριωμενα links απο εγκυκλοπαιδικα sites που να μιλανε "ξεκαθαρα", οπως λες, για τη διαφορα μεταξυ των intake και exhaust ανεμιστηρων, γιατι κανεις λες και ειναι καμια ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΑ διαφορα μεταξυ τους, ενω στην ουσια ειναι....το πως θα τους βαλεις...:P

Link to comment
Share on other sites

WTF σε αυτό το thread αλλάζει η ροή της φυσικής επιστήμης και εγώ μένω έξω...ΦΑΚ

Δηλαδή αν περιστρέψεις έναν exhaust ανεμηστήρα κατά 180 μοίρες δεν θα έχεις ένα intake?Ή αν περιστρέψεις έναν intake κατά 180 μοίρες δεν θα έχεις ένα exhast?:que:...

attachment.php?attachmentid=3188&stc=1&d=1256039751

EINSTAIN.JPG

EINSTAIN.JPG

EINSTAIN.JPG

EINSTAIN.JPG.9bb792b1071fd1d8e26c6a806ac

Link to comment
Share on other sites

Εχω δωσει ηδη δυο απ τους καλυτερους slipstream, καλο ειναι να διαβαζουμε ολο το thread, οχι μονο τα τελευταια posts;)

Ρε φίλε το διάβασα αυτό το thread πριν ποστάρω, κι έκανα google search όπως προτείνεις... Ποιά είναι η διαφορά δεν κατάλαβα... Ειλικρινά.

Τέσπα, αρκετός χρόνος σπαταλημένος σε ένα failοthread....

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος που σου ποσταρει ενα facepalm σε ενα forum γινεται θρασυς και ανιδεος, αποριας αξιον ειναι το τι θα πεις σε καποιον που θα σε πει face-2-face BLOWER! :hehe:

Δεν εγινες θρασυς και ανοητος επειδη ποσταρες ενα facepalm αλλα βασικα απ αυτα που ειπες. Εξαλλου το "facepalm" το εχεις ποσταρει και αλλες φορες. Εχεις την εντυπωση οτι εισαι παντογνωστης και νομιζεις οτι μπορεις να λοιδωρεις οποιον δε συμφωνει μαζι σου με αηδιες τυπου... facepalm.

Face to face δε νομιζω οτι θα τολμουσε καποιος να με πει...blower. Aλλα πισω απ το monitor εναι ευκολο να φερεται κανεις οπως του κατεβει.

Το καταλαβαινεις γιατι υπαρχουν οι 4 τρυπες σε καθε πλευρα του ανεμιστηρα (8 συνολικα)? Το αντιλαμβανεσαι οτι αυτοι οι ανεμιστηρες, που αποτελουν ανετα το 90+% της αγορας, μπορουν να χρησιμοποιηθουν ΚΑΙ σαν exhaust fans ΚΑΙ σαν intake fans?

Το καταλαβαινεις ή μιλαμε κινεζικα? Παντα οδηγεις τις ΠΑΝ-ΑΠΛΕΣ συζητησεις σε κατι δαιδαλωδες και λαβυρινθοειδες. Ειναι πολυ απλα τα πραγματα - αυτοι οι ανεμιστηρες μπορουν να χρησιμοποιηθουν ΟΠΩΣ θελει ο χρηστης.

Για κανε και ενα καλο και δωσε τεκμηριωμενα links απο εγκυκλοπαιδικα sites που να μιλανε "ξεκαθαρα", οπως λες, για τη διαφορα μεταξυ των intake και exhaust ανεμιστηρων, γιατι κανεις λες και ειναι καμια ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΑ διαφορα μεταξυ τους, ενω στην ουσια ειναι....το πως θα τους βαλεις...

Θα πρεπει τωρα να χασομεραμε για να εξηγουμε και τ αυτονοητα? Φυσικα και ολοι οι αν/ρες μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν intake και σαν exhaust-οπως θελει ο χρηστης. Φυσικα και δεν μιλαμε για καποια κολοσσιαια διαφορα. Απλα πρεπει να εισαι "ψείρας" σε αυτα τα θεματα οπως εγω για να τα ψαχνεις ετσι και να παιρνεις και το παραμικρο δυνατο κερδος. Εσυ οχι μονο δεν το σεβεσαι αυτο αλλα αρχικα ελεγες οτι δεν υφισταται καν θεμα. Δαιδαλωδη και λαβυρυνθωδη τα κανεις εσυ τα θεματα με την συμπεριφορα σου.

WTF σε αυτό το thread αλλάζει η ροή της φυσικής επιστήμης και εγώ μένω έξω...ΦΑΚ.

Δηλαδή αν περιστρέψεις έναν exhaust ανεμηστήρα κατά 180 μοίρες δεν θα έχεις ένα intake?Ή αν περιστρέψεις έναν intake κατά 180 μοίρες δεν θα έχεις ένα exhastst?

Οχι ρε μεγαλε, δεν παει ετσι, το εξηγησαμε (post#29): " Φυσικα ο ανεμ/ρας φυσαει προς μια και μόνο κατευθυνση, αλλα ο ορισμος intake/exhaust ΔΕΝ καθοριζεται απ' τη κατευθυνση".

Ρε φίλε το διάβασα αυτό το thread πριν ποστάρω, κι έκανα google search όπως προτείνεις... Ποιά είναι η διαφορά δεν κατάλαβα... Ειλικρινά.

Τέσπα, αρκετός χρόνος σπαταλημένος σε ένα failοthread....

Αφου το ειχες διαβασει πριν ποσταρεις, τοτε γιατι μου ζητησες να κανω κατι που ειχα ηδη κανει?

Kαι αν "ειλικρινα δεν εχεις καταλαβει ποια ειναι η διαφορα" δεν εχεις παρα να διαβασεις προσεκτικα το thread και ειδικα τα δικα μου posts.

Failothread το εκανε ο jc_denton και δεν ειναι η πρωτη φορα (κλασικη περιπτωση troll)

Link to comment
Share on other sites

ομορφοπαιδα τα Hiper που ειναι σαν σουρωτηρια για μακαρονια

παιζει κανα prob με την παρτη τους?

τελευταια-χωρις να εχει αλλαξει το LOAD- μπορω να πω οτι το ακουω οτι δουλευει,

παλαιοτερα ηταν αθορυβο τελειως.

επισης ghost κοψε το trolling.

μην φερουμε τον Chosen και εδω .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αδερφέ....

Φυσικά και την διαφορά μόνο το δικό σου το μυαλό την έχει καταλάβει ή έστω

την έχει επινοήσει, μιας και ακόμα δεν έχει δώσει λινκ που να περιγράφεται η διαφορά intake/exhaust fans.

ΌΧΙ εικόνα, αλλά λινκ;)

Σου δίνω παραδείγμα γιατί δε πρόκειται να συννεοηθούμε με την πάρτη σου:P

Έχουμε το ίδιο κουτί, ίδιο hardware όλα ίδια....Το κουτί έχει 2 fans μπροστά, ένα πίσω και

πες ένα πάνω..Ωραία μέχρι εδώ??

Εσύ με τις δικές σου τις γνώσεις βάζεις 2 intake μπροστα και 2 exhaust πίσω....Σύμφωνα να τις

εικόνες που μας έχεις δείξει πιο μπροστά οι exhaust χάνουν σε prm σε σχέση με τους intake.

Εγώ βάζω, σαν άσχετος, βάζω 4 ίδιους δυνατούς και στα @@ μου ο θόρυβος:)

Ποιος από τους 2 μας κερδίζει σε καλύτερο airflow???

Boton:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα αλλάξει exhaust στο κρύπτον μου...

Είχα δει στα dragster ένα τύπο με intake στο καρμπυρατερ και exhaust στην εξάτμηση αλλά δεν ήταν ψείρας και βγήκε δεύτερος....Μάλλον δεν είχε πάρει σωστούς ανεμιστήρες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κοψτε τη πρωινη γιατι εχει γινει το μυαλο σας πουρες (αυτο που δεν εχετε). Αφου ειστε ασχετοι, κανετε και τους εξυπνους? Βουρλααα... :-)))

Η ξεφτιλα σας ειναι οτι ενα troll σας κατευθυνει και δινει το συνθημα (jc_denton) κι εσεις ακολουθειτε σα βοδια...

Link to comment
Share on other sites

Ρε "ψείρα", αφού τότε γνωρίζεις τα πάντα γύρω από τους ανεμηστήρες, γιατί ρωτάς να σε βοηθήσουμε εμείς οι κοινοί θνητοί άσχετοι???:D:D

Κάνα πράξη τα εγκυκλοπεδικά αποδεδιγμένα λεγόμενα σου και άσε εμάς να λέμε ότι θέλουμε;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now