viper

PSU values

Recommended Posts

Πάω στοίχημα ότι θες πως αυτές τις τιμές τις είδες από κάποιο πρόγραμμα...

Αν ναι, τότε ξέγραψε τες, αφού τα προγράμματα είναι συνήθως ( αν όχι πάντα ) εκτός πραγματικότητας.

Ο μόνος τρόπος να ξέρεις τις πραγματικές τάσεις είναι με καλό TrueRMS πολύμετρο.

Άσχετο, αλλά γιατί "ανησυχείς" για τις τάσεις σου ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για τις φήμες που άρχισαν να ακούγονται περί Gulftown και αδύναμων τροφοδοτικών;

Καλά το γ*ς τώρα ρε Γιώργη.

Πόσοι νομίζεις ότι γνωρίζουν καν για την ύπαρξη των Gulftown E.S. ?

Επίσης πόσοι νοιάζονται για το αν θέλουν τροφοδοτικούρα για να παίξουνε τον Gulftown στα 6GHz+ με άζωτο :D

/off-topic

Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτηκα έτσι όταν το έγραφα. Γιατί πολλοί είναι αυτοί που επηρεάζονται από τις διάφορες φήμες που ακούγονται...

Τελοσπάντων, αν όντως ακούστηκα ΤΟΣΟ παράλογος, τότε LOL :D

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Από το bios δεν μπορείς να δεις τις τάσεις??

Το ίδιο πράγμα με το software είναι.

Όλες οι μετρήσεις θερμοκρασιών και τάσεων από το BIOS & τα διάφορα προγράμματα πρόερχονται από sensors χαμηλής ποιότητας και αρκετά ανακριβείς οι οποίοι ελέγχονται από το Super IO chip ( συνήθως κάποιο της Winbond, ή της ITE ).

Οι μόνες ακριβείς ενδείξεις είναι οι θερμοκρασίες των πυρήνων των επεξεργαστών από τα CoreTemp, RealTemp, Everest Ultimate, HWmonitor, SpeedFan.

Link to comment
Share on other sites

Tις τιμες αυτες τις βλεπω απ το SpeedFan και απ' τo Everest.

Ειδικοτερα ρωταω για το 3.3V γιατι μου λεει οτι ειναι κατω, μαλιστα παιζοντας ενα game ειδα οτι πηγε εως 3,23V

Ειναι λογικη αυτη η πτωση ή να ανησυχω? To psu ειναι καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και προηγουμένως, οι τάσεις που βλέπεις σε οποιοδήποτε πρόγραμμα ή το BIOS δεν έχουνε σχέση με τις πραγματικές, και δεν μπορείς να τις λαμβάνεις υπόψιν καθόλου.

Και πραγματικά και ακριβή να ήτανε τα 3.23V που είδες στην 3.3V γραμμή, είναι ok αφού είναι εντός των προδιαγραφών του ATX v2.2 πρωτύπου.

Έχεις κάποιο πρόβλημα με το PC σου ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες πρόβλημα με το τροφοδοτικό θα είχες:

1) restarts δίχως λόγο σε "βαριές" εφαρμογές ( π.χ. games, audio/video encoding, etc )

2) Μπορεί να έκαναν spin up / spin down οι δίσκοι σε άκυρες στιγμές ( προφανώς όχι λόγο της ρύθμισης στα windows/bios "HDD power down after..." )

3) Μπορεί να έκανε power off ( όχι shut down, απλά ξαφνικά να έκλεινε ) το PC...

Το τροφοδοτικό είναι ο φταίχτης αρκετά σπάνια.

Αλλά δίχως να έχεις κάποιο πρόβλημα δεν πας εικαστικά, και φυσικά ούτε μαντεύοντας στο PSU...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα ρωτησα αν ειναι καλοι οι δεικτες μου. Γιατι με το νεο μου psu παρατηρησα οτι το 3.3V ειναι πλεον στα 3.23 - 3.28, αλλα αν μου λετε οτι ειναι φυσιλογικο, ok :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now