viper

Aγορα νεου σκληρου

Recommended Posts

1) Θελω να παρω εναν εσωτερικο sata2 σκληρο που θα χρησιμοποιηθει ως αποθηκευτικος χωρος. Θα πρεπει να ειναι γρηγορος και ησυχος. Ποιον φτηνο στα 300-500GB μου προτεινετε;

2) Υπαρχει τροπος να ρυθμιστει ενας σκληρος ωστε να σταματαει να γυριζει οταν του πουμε; (οχι φυσικα αυτος που εχει το λειτουργικο).

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτος εδω δηλαδη?

E-SHOP.GR: WESTERN DIGITAL WD5000AADS 500GB CAVIAR GREEN SATA2

EDIT Στο site του Πλαισιου λεει οτι εχει μονο 5400rpm, αρα θα ειναι αργος?

2) Λες το Power Options? Αλλα αυτο λεει για ολους τους δισκους? Εγω θα ηθελα για επιλεγμενο.

Και μετα θα μπορω να τον επανενεργοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, ειναι 5400 και 5900 στροφες. Χανουν σε seek time, αλλα σε data rates πανε αρκετα καλα και το κυριοτερο - ειναι ησυχοι, φθηνοι και ψυχροι, τελειοι για αποθηκη.

2) Ναι, για ολους ισχυει. Δεν κλεινει βεβαια δισκους του OS, μονο δισκους που δε χρησιμοποιουνται, οπως η αποθηκες. Πρεπει να υπαρχει προγραμμα που να τους κλεινει κατα βουληση αλλα δεν το χω ψαξει :P

Link to comment
Share on other sites

Τhanks pal :-)

1) Mπορεις να μου πεις τι ειναι η seek time?

Ειναι αργος σε αυτο το τομεα αλλα στη cache ειναι γρηγορος(32).

2) Εαν ορισω να κλεινει σε 1' ειναι σα να τον κλεινω κατα βουληση, φανταζομαι.

Πρωτου προχωρησω στη κινηση αυτη θελω να με διαβεβαιωσεις οτι ειναι απολυτως ασφαλης!

Για θεσω τον ακινητοποιημενο δισκο ξανα σε λειτουργια, αρκει να τρεξω ενα αρχειο απ αυτον?

Link to comment
Share on other sites

2) Στις επιλογες εχει το μικροτερο 3΄

Αλλα οποιαδηποτε στιγμη, οπως ειδα, ο δισκος μπορει να ξαναπαρει μπρος για τον χψ λογο και μετα να κλεισει παλι μετα απο 3'...

Προσωπικα μου φαινεται επικινδυνο και φθοροποιο να εχεις το δισκο καθε τοσο να κλεινει και να παιρνει μπρος!!

Link to comment
Share on other sites

Τhanks pal :-)

1) Mπορεις να μου πεις τι ειναι η seek time?

Ειναι αργος σε αυτο το τομεα αλλα στη cache ειναι γρηγορος(32).

2) Εαν ορισω να κλεινει σε 1' ειναι σα να τον κλεινω κατα βουληση, φανταζομαι.

Πρωτου προχωρησω στη κινηση αυτη θελω να με διαβεβαιωσεις οτι ειναι απολυτως ασφαλης!

Για θεσω τον ακινητοποιημενο δισκο ξανα σε λειτουργια, αρκει να τρεξω ενα αρχειο απ αυτον?

Seek time ειναι ο χρονος που κανει η κεφαλη απο τη μια αναγνωση εως και την αλλη - οσο μικροτερος, τοσο καλυτερα.

2) Στις επιλογες εχει το μικροτερο 3΄

Αλλα οποιαδηποτε στιγμη, οπως ειδα, ο δισκος μπορει να ξαναπαρει μπρος για τον χψ λογο και μετα να κλεισει παλι μετα απο 3'...

Προσωπικα μου φαινεται επικινδυνο και φθοροποιο να εχεις το δισκο καθε τοσο να κλεινει και να παιρνει μπρος!!

Ο χψ λογος συνηθως ειναι προγραμματα του στυλ winrar, windows media player, κτλ, τα οποια φορτωνουν κατι σαν playlists τα οποια ειναι απο πριν βαλμενα. Μονος του ο δισκος δεν ανοιγει/κλεινει κατα βουληση ;)

Παντως σιγουρα δεν μπορει να σου πει κανεις τι ειναι καλυτερο - το ανοιξε/κλεισε ή το δουλευε για ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπα, οτι δεν ανοιγει/κλεινει μονος του αλλα καποια προγραμματα τον κανουν. Μαλλον καποιες διεργασιες των ιδιων των Wndows γιατι εγω εχοντας το στο idle και χωρις να κανει τιποτα το pc, ακουσα πολλα ανοιξε-κλεισε μεσα σε μια ωρα....

Εσυ τους δικους σου δισκους τους εχεις ρυθμισμενους να κλεινουν?

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία καλύτερο το working all the time. Άνοιξε κλείσε με διαστήματα μερικών ωρών. Πχ. Κατεβάζεις σε έναν δίσκο τα πάντα, και μετά όταν γεμίσει τα περνάς σε δίσκους ανά κατηγορίες μουσική, βίντεο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο την πρωτη προταση σου καταλαβα.

Μου λες οτι ειναι καλυτερα να μην οριζω να κλεινουν οι δισκοι. Εγω ελεγα, εφοσον ειναι ασφαλες, γιατι να γυριζει χωρις λογο ενας δισκος οταν δεν κανει τιποτα, να φθειρεται και να βουιζει??

Link to comment
Share on other sites

Το Άνοιξε-κλείσε καλύτερα να έχει κάποια απόσταση (χρονική), να μην το κλείνεις τώρα και σε 5-10 λεπτά τον ενεργοποιείς ξανά. Αν είναι να το κλείνεις, να μένει έτσι για μερικές ώρες, αλλιώς συνέχεια ανοιχτός.

Φθείρεται περισσότερο όταν ανοίγει από κρύα κατάσταση, παρά όταν μένει ανοιχτός για πολλές ώρες στην ίδια θερμοκρασία. Ο θόρυβος είναι κάτι υποκειμενικό, αλλά και οι 2 δίσκοι που σου πρότεινε ο JC είναι εντελώς αθόρυβοι, ούτε από κοντά δεν ακούγονται.

Εδώ οι velociraptorες δεν ακούγεται, και ας δουλεύουν στις 10,000 rpm.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εδω και λιγη ωρα που το δοκιμασα διαπιστωνω οτι εχει δικιο ο φιλος, ο δισκος ανοιγοκλεινει απο μόνος του συνεχεια! ενω το pc δεν κανει τιποτα. Και μονο ο ηχος ειναι σπαστικος, δεν το συζηταω πλεον, ας γυριζει. Εξαλλου θα παρω τον green που μου ειπε ο αλλος φιλος που γυριζει στις μονο 5400 στροφες.

Velicoraptor ειναι ο δισκος που εχω το λειτουργικο μου και μπορω να σου πω οτι δεν ειναι αθορυβος. Αλλα ο αλλος, ενας Μaxtor που εχω εδω και 3 1/2+ χρονια κανει σαν πλυντηριο:)) εχει αρχισει και να τα φτυνει απ οτι βλεπω, οποτε θα τον πεταξω και θα τον αντικαστησω με τον green...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα όταν αφήνεις το PC idle ξεκινάνε τα Windows Vista / Windows 7 το indexing.

Αν κάνεις disable το indexing δεν θα πρέπει να ανοίγει ο δίσκος δίχως λόγο.

Πάντως το να τους ανοιγοκλείνεις συχνά είναι πιο επίπονο από το συνεχές δούλεμα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι δεν ξέρω τι να πιστέψω... η εταιρία παράγωγης λέει ότι ο δίσκος έχει ταχύτητα απο 5400 ... έως 7200, και η σελίδα τους καλά τα λέει αλλά τον έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει τι τελικά γίνετε??

Πάντως εγώ μάλλον θα αγοράσω τον -ένα τέρας- γιατί δεν νομίζω ότι θα δω διαφορά με κάποιον γρηγορότερο σε καθημερινή χρήση, εσείς τι λέτε ???

αυτά που λέει εδώ τα σπάνε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τον αγορασα τον WD Caviar Green. Δεν τον εχω βαλει ακομα.

Απανω γραφει για τα τζαμπερακια:

Jumpered pins 1 and 2 enables SSC (Spread Spectrum Clocking)

Jumpered pins 3 and 4 enables PUIS (Power Up in Standby)

Jumpered pins 5 and 6 enables 1.5GB PHY

Δεν εχω ιδεα τι σημαινει το 1o και το 3ο αλλα φανταζομαι οτι δεν θα ειναι κατι σημαντικο.

Το 2ο εχει σχεση με αυτο που λεγαμε για τo αυτoματo κλεισιμο των δισκων? Ειναι κατι διαφορετικο απ αυτο που γινεται στα Power Options?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ,

πρόκειται να πάρω έναν σκληρό για να χρησιμοποιηθεί ως αποθηκη, οπότε και έχω κατασταλάξει στον WD Caviar Green, μιας και τα χαρακτηριστικά του είναι ότι πρέπει για αυτήν την δουλειά.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι σε τι χωρητικότητα να τον πάρω, γιατί με έχει φοβίσει το γεγονός πως το 1Τ χτυπαέι σχετικά εύκολα απότι ακούω....

Οτιδήποτε πάνω απο 640GB είναι μια χαρά για αυτά που τον χρειάζομαι, αλλά όσο κι αν έψαξα στο σαιτ της WD, δεν βρήκα στα χαρακτηριστικά πόσα κομμάτια αποτελούν τον καθένα για να έχω μια εικόνα. πχ ο 640 είναι 1 δίσκος των 640GB, ο 750 είναι 3δίσκοι των 250 (με αποτέλεσμα να είναι πιο επίφοβοι) κλπ.

Μπορεί να βοηθήσει κανείς για να πάρω μια απόφαση? Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

1TB στα Seagay χτυπουσε, δεν εχω ακουσει κατι για τον WD...

btw, 640αρι platter σιγουρα? Ειχα εντυπωση οτι ηταν 2x320

Κατά πόσο σίγουρο έιναι, δεν ξέρω, έχω κι εγώ αμφιβολίες.

Δεν είναι και ξεκάθαρο απο τα specifications που δίνει η ίδια η WD ποσα platter έχει ο κάθε δίσκος. Γι αυτό και δεν ξέρω ποιον να επιλέξω, μιας και όπως προείπα, θα είναι αποθήκη με πολύ πράμα μέσα, οπότε τον θέλω αξιόπιστο όσο δεν πάει.

Στα συν του Green βεβαίως και οι λιγότερες στροφές και πιο χαμηλές θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την πολυτέλεια για RAID. Γι αυτό θέλω έναν και καλό, και κολλάω στην χωρητικότητα. Αν το 1Τ είναι μια χαρά και δεν την ακούει, ασφαλώς και συμφέρει περισσότερο απο τον 640 ή ακόμα και τον 750.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πέρασαν 5 WD 640 AAKS. Τους τρείς τους άλλαξα νομίζοντας ότι φταίνε, αλλά τελικά έφταιγε ο Sata controller της μητρικής. Οι 2 δουλεύουν μια χαρά εδώ και ένα χρόνο, για λειτουργικό και αποθήκη. Επίσης, έχω και τον 1.5 TB Seagate 7200.11 και κανένα πρόβλημα. Είναι σχεδόν γεμάτος από data και δουλεύει ασταμάτητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now