Shadowjump

Επιδοσεις σε P55 storage controller?

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Εχω το εξης διλημμα.

Εχω για 2ο PC (αν και το εχω κανει 1ο τωρα :P) εναν Phenom II 955, Asus Crosshair III, 4GB 1333 κτλ κτλ

Τις προαλες, δοκιμαζα τους Veloci (2x 150 Raid0) στο 1ο PC (i7 950/eVGA X58 Classified, 6GB 2000) να δω τι διαφορα θα εχουν απο τους Veloci (2x 300 Raid0) στο συστημα με τον Phenom.

Σε ολα τα προγραμματα η διαφορα αρκετα μεγαλη. Εκατσα επισης εκανα μερικα RAR extract, επαιξα και 2-3 games να δω πως πανε εκει οι δισκοι. Μια απο τα ιδια. Στο συστημα με τον Phenom σερνονται κανονικοτατα οι Veloci. Δοκιμασα και με Samsung 1ΤΒ F3 και παλι ιδια μεγαλες διαφορες στις επιδοσεις αρα κατεληξα στο συμπερασμα οτι το SB750 δεν ειναι και τοσο καλο, ειδικα για Raid0.

Τωρα. Ο κολλητος μου, μου ειπε οτι θελει ενα 2ο PC για να παιζει με τους φιλους του που πηγαινουν συχνα σπιτι του.

Του εχω παρεi: i5 750/MSI P55 GD-65/4GB 1333.

Μιας και αυτος θα βαλει 160αρη Seagate 7200.11 o ο οποιος ειναι αργος ουτως η αλλως και δεν προκεται να βαλει ποτε κατι πολυ γρηγορο επανω σκεφτομουν να βαλω εγω τον i5. (εξ αλλου η διαφορα στα games αναμεσα στον PII 955 και στον i5 750 ειναι +/- 5%)

Πιστευτε οτι θα καλυτερεψει η κατασταση με τους δισκους ή ειναι πολυ φασαρια να γινει ολη αυτη η αλλαγη?

πχ για να καταλαβετε τι γινεται:

HD Tune Read:

SB750: 160MB/s

X58: 195MB/s

Σε MMORPG κολλαει συνεχεια λογο διαβασματος, ενω στο συστημα με το Χ58 δεν εχει το παραμικρο προβλημα στα ιδια μερη.

Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα με βασανιζει αρκετο καιρο αυτο το προβλημα και ειπα τωρα μηπως ειναι ευκαιρια και το λυσω και ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα cluster size είναι ένα θέμα - αν έχεις βάλει στο ένα 16άρι και στο άλλο 128άρι, δικαιολογείται η διαφορά ;)

Πάντως γενικά, οι ICHR είναι πολύ καλοί controllers και οι περισσότεροι χρήστες (εκτός από προβλήματα θερμοκρασιών) τους θεωρούν εξαιρετικούς για τη δουλειά τους - αν θέλεις κάτι "extreme", πας σε hardware controller που ξεφεύγει :D

Α, όσο για τα MMORPG - σε δοκιμές με 3-SLi αυτά? Αν ναι, το X58 είναι way ahead και είναι λογικό :D

Link to comment
Share on other sites

Oo Που κολλαει το Tri-SLi? :P

To κολλημα ειναι λογο διαβασματος σκληρου δισκου στα ΜΜΟ. Αυτο μου την σπαει στα νευρα πραγματικα.

Οσο για τα rebuild, cluster size (128KB) κτλ ολα απο την αρχη τα εκανα μιας και ηταν και καινουριοι οι δισκοι οταν τους εβαλα.

Το P55 να υποθεσω εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το Χ58 οσον αφορα τα storage devices ε?

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο controller και ίδια διασύνδεση με το NorthBridge ( υπάρχει μια πολύ μικρή περίπτωση να κάνω λάθος στο 2ο, δεν έχω τα PDF εδώ για να το επιβεβαιώσω ).

Τα ίδια με τον ICH10R στο X58 θα πρέπει να αποδίδει :)

Link to comment
Share on other sites

Ααααα lol :P Οκ οκ

Γενικως δεν τρεχω Tri-SLi αυτον τον καιρο. Δεν υπαρχει και κατι που να το αξιοποιει, και εχω βαλει την 3η 285 στο 2ο PC και στην θεση της εχω βαλει μια SB X-Fi (κριμα παντως που η eVGA δεν εχει μια μικρη PCI-X πανω πανω να μην μπηγαινε χαμενη η θεση για την 3η καρτα γραφικων :(

Τωρα παιδευομαι με το θεμα της ψηξης. Επειδη εχω μια Mugen 2, σκεφτομαι να παω την MSI πισω να παρω μια μητρικη με τρυπες για socket 775.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, εβαλα το P55 και 2 Agility SSD σε Raid0.

Μπορω να πω ανετα οτι ειδα τεραστια διαφορα σε σχεση με το 790FX-SB750 και μια μικρη σε σχεση με το X58 και Veloci σε Raid0. Μικρη δεν ειναι ακριβως, αλλα ειδη ειναι γρηγοροι οι Veloci οποτε δεν μου φαινεται και υπερβολικα η διαφορα να και στα benches οι SSD πιανουν 420+ΜΒ/s ενω οι Veloci 200ΜΒ/s read και 340+Write vs 200ΜΒ Write.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now