Pastelidis.n.s.

ATI Radeon HD 5970: Aποκάλυψη των τεχνικών χαρακτηριστικών και των τιμών της !

Recommended Posts

[NEWS_IMG=ATI Radeon HD 5970]http://reviews.hwbox.gr/news/ati.jpg[/NEWS_IMG]Σε μερικές μέρες από σήμερα, η γνωστή σε όλους AMD θα κυκλοφορήσεις μία νέα κάρτα γραφικών η οποία θα ακούει στο όνομα ΑΤΙ RAdeon HD 5970. Mία νέα κάρτα γραφικών η οποία από ότι φαίνεται για την ώρα θα κατακτήσει με σιγουριά την πρώτη θέση, φέρνοντας την NVIDIA στη δεύτερη θέση. Η νέα HD 5970 θα έχει την κωδική ονομασία Hemlock όπως σας είχαμε αναφέρει σε παλαιότερες ειδήσεις μας. Πιο αναλυτικά πρόκειται για μία κάρτα γραφικών η οποία θα αποτελείται από δύο πυρήνες έχοντας την ονομασία Cypress σε CrossFireX διάταξη. Οι δύο νέοι πυρήνες της AMD είναι βασισμένοι στην αρχιτεκτονική των 40nm έχοντας στην διάθεσή τους 1600 Stream Processors έκαστος, 256 memory bit interface και μνήμη χωρητικότητας 2GB (4GB συνολικά) τύπου GDDR5.

Προχωρόντας θα πρέπει να αναφέρουμε ότι οι πυρήνες της νέα ATI Radeon HD 5970 είναι χρονισμένοι στην συχνότητα των 725ΜΗz την στιγμή που οι μνήμες τρέχουν στα 1000ΜΗz (4000 MHz effective). Η κάρτα γραφικών δεν θα έχει ίδιο πίσω πανελ όπως οι απλές Radeon 5800. Θα διαθέτει τις συνήθης εγκοπές εξαερισμού στο πρώτο κομμάτι, ενώ στο άλλο θα διαθέτει δυο υποδοχές DVI-D και μια mini DP (Display Port). Το mini DP μπορεί να δώσει απλή έξοδο DVI χρησιμοποιώντας μια προσθήκη, και με αυτό το τρόπο η υποστήριξη για την τεχνολογία EyeFinity να παραμείνει αλόβητη. Έκτος από τα τεχνικά χαρακτηριστικά σήμερα αναρτήθηκαν σε Γερμανικό site οι τιμές της νέας Sapphire Radeon ΗD 5970 , αλλά προς το παρών δεν γνωρίζουμε αν αποτελούν φήμη η πραγματικότητα.

Edited by Pastelidis.n.s.
Link to comment
Share on other sites

τα παλικαρια εκει μιλανε επισης για 64bit λειτουργικο για να κουμανταρει τη μνημη της!!:$..

δεδομενου αποτι εχω διαβασει απο τον JC οτι ουσιαστικα τα 2 θα ειναι εκμεταλλευσιμα δν τιθεται τετοιο θεμα ετσι??.

Αλλα εστω οτι ειχε 4 gb για παρτη της.. Χρειαζεται 64bit? Αυτο δεν αφορα τη system memory μονο??:que:...:que:...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα έχουμε γράψει πολλές φορές... Το 32bit λειτουργικό μπορεί να δει ταυτόχρονα 4GB μνήμη συστήματος... Αν η VGA έχει 2GB, τότε θα βλέπει στο σύστημα άλλα 2GB. Για να δεις τα 4, ή 6 ή παραπάνω σύν της vga, χρειάζεσαι 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγουμε off topic τωρα, αλλα δεν βαριεσαι, χρησιμο ειναι..

Δηλαδη συνυπολογιζονται System Ram+VGA Ram?? πολυ περιεργο μου κανει..

Τον περιορισμο προσωπικα τον ξερω, γιαυτο ειμαι σε 64bit αλλα πηγα μονο κ μονο επειδη ειχα 4* 1Gb DDR2.. Δεν υπολογιζα και το 1GB της καρτας γραφικων

Δηλαδη καποιος με triple channel 3gb + 1gb απο την VGA θα θελει 64bit OS???

δεν μου πηγαινε καθολου στο μυαλο...

Link to comment
Share on other sites

BROutal card!! :hehe::hehe:

και κατι τελευταιο γιατι πεφτω απο τα συννεφα: σε συστημα με πχ triple channel 3gb μνημης και vga με 2gb μνημη, στα 3.25 που διαχειριζεται το συστημα, απο που μενει ανεκμεταλλευτη?? Η εξαρταται απο την εκαστοτε χρηση..

Ρε τι γινεται με τις μνημες.. Απο τη μια ξενερωνουμε με το crossfire/sli , τωρα το κουλο αυτο..

JC, εκτος απο το review που σκεφτηκες με μετρηση της αποδοσης απο τα CAS, καντε και τιποτα αναφορες στα μυστικα των μνημων ρε παιδες :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θεωρώ απαράδεκτο το μέγεθος της κάρτας. Σε λίγο καιρό θα θέλουμε για ένα game pc αντί για towers, ντουλάπες rack σαν αυτές που χρησιμοποιούντε για την τοποθέτηση δικτυακών συσκευών.

Το άλλο που έχω απορία στην τρίτη φωτό είναι κατά πόσο σε ένα κουτί στο οποίο το psu είναι στον πάτο και φυσάει ο ανεμιστήρας προς τα πάνω, να επιτευχθεί καλή ψύξη μια τέτοιας κάρτας της οποίας ο ανεμιστήρα φυσάει προς τα κάτω. Δηλαδή εκεί μέσα η θερμοκρασία θα είναι πάνω από 50C. Όχι τίποτα άλλο αλλά αν είναι για να παίξει ένας φανατικός gamer ένα παιχνίδι να πρέπει να έχει ανοικτό το πλαϊνό σκέπασμα ας μην το πληρώνει και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θεωρώ απαράδεκτο το μέγεθος της κάρτας. Σε λίγο καιρό θα θέλουμε για ένα game pc αντί για towers, ντουλάπες rack σαν αυτές που χρησιμοποιούντε για την τοποθέτηση δικτυακών συσκευών.

Το άλλο που έχω απορία στην τρίτη φωτό είναι κατά πόσο σε ένα κουτί στο οποίο το psu είναι στον πάτο και φυσάει ο ανεμιστήρας προς τα πάνω, να επιτευχθεί καλή ψύξη μια τέτοιας κάρτας της οποίας ο ανεμιστήρα φυσάει προς τα κάτω. Δηλαδή εκεί μέσα η θερμοκρασία θα είναι πάνω από 50C. Όχι τίποτα άλλο αλλά αν είναι για να παίξει ένας φανατικός gamer ένα παιχνίδι να πρέπει να έχει ανοικτό το πλαϊνό σκέπασμα ας μην το πληρώνει και καθόλου.

το psu τραβάει απο το κούτι και βγάζει απο πίσω,το ίδιο και η καρτούλα. Αν έβαζε και το psu μέσα τον αέρα 8α είχαμε ζόρια :D

και εγώ όπως τα λέει ο wizard τα ήξερα.

ωραία πράματα απο την ατι πάντως ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now