nikosjc

Σετάρισμα μνημών DDR3 1600 (για i7)

Recommended Posts

Κατέβασε το HCI Memtest. Άνοιξέ το 12 φορές και βάλε στο καθένα 800MB μνήμης να δοκιμάσει. Αν φτάσουν όλα τα Memtest μέχρι το 300% (τουλάχιστον) χωρίς πρόβλημα, είσαι κομπλέ :T: Και άσε το διαγνωστικό του office να λέει τα δικά του.

Να για παράδειγμα εδώ έχω test-άρει 4GB μνήμης και άνοιξα 4 MemTest των 800MB. Στην δικιά σου περίπτωση 12 x 800 = 9600MB, νομίζω αρκετά για να δεις αν έχεις πρόβλημα ή όχι ;)

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354bd4419f73e90.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κλαησπέρα παιδιά.

Λοιπόν Γιώργο, έτρεξα το MemTest, είχα βάλει 14*800, και μετά απο κανά μισάωρο έφυγα απο το σπίτι για δουλειές, και το άφησα να τρέχει.

Μόλις γύρισα βρήκα το pc κολλημένο στην προφύλαξη οθόνης.

Βασικά έχω βάλει το pc μετά απο 5 λεπτά να απενεργοποιεί την οθόνη, όσο ήμουν στο pc και το κοίταγα, δεν είχε εμφανίσει κάτι, μόλις έφυγα και μετά, βρήκα την οθόνη να είναι μαύρη, σαν απενεργοποιημένη, μόνο που το φωτάκι της αναμονής, δεν αναβοσβηνε πορτοκαλί όπως συνήθως, αλλά ήταν σταθερά μπλε (σαν να λειτουργούσε κανονικά δηλ)

Δεν ξεκολλούσε με τίποτα, οπότε το έκανα reset απο το κουμπί.

Ψιλοφρίκαρα, αλλά το είχε ξανακάνει με τις παλιές μνήμες αυτό.

Το ξαναέβαλα να τρέχει 14*800, μέχρι όλα να φτάσουν στο 300% και απενεργοποίησα την προφύλαξη οθόνης, καλού κακού.

Το αποτέλεσμα έχει ως εξής. Τσεκάρετε και θερμοκρασίες.

Imageshack - memtest3x4gb.jpg

Για πείτε μου λοιπόν τις σκέψεις σας και τις γνώμες σας.

Μπορεί να σχετίζεται το κόλλημα με τις μνήμες, ή ήταν τυχαίο γεγονός?

Link to comment
Share on other sites

Oι μνήμες σου λειτουργούν 100% ROCK STABLE :) Το κόλλημα ήταν από αλλού, μάλλον επειδή έβαλες 14 x 800MB να ελέγχει και έμειναν μόνο 800MB ελεύθερα για το σύστημα. Για αυτό σου είπα 12 x 800 ;)

Κομπλέ είσαι, worry not :T:

Link to comment
Share on other sites

ειδες ολα καλα τελικα

δεν χρειαζεται να ανυσηχεις αλλα οπως ξες σηκωνουν και λιγο πειραγμα δεν μπορει ε?:D'

α και μια ερωτηση ποιος ο λογος να ανηξει 12 παραθυρα αντι για ενα και να βαλει πχ 8000 MB

η διαφορα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Και φυσικά και τα υπόλοιπα παιδιά για την βοήθειά τους. Ειλικρινά αισθάνομαι λίγο ανακουφισμένος, μετά και την δικιά σας γνώμη.

Φίλε H4ckerMan το MemTest δεν μπορεί να φορτώσει πάνω απο κάποιο όριο μνήμης, αν θυμ'αμαι καλά πάνω απο 2048 ΜΒ. Άρα, μάλλον γι αυτό σου λέει να τρέχεις περισσότερα instances του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

ειδες ολα καλα τελικα

δεν χρειαζεται να ανυσηχεις αλλα οπως ξες σηκωνουν και λιγο πειραγμα δεν μπορει ε?:D'

α και μια ερωτηση ποιος ο λογος να ανηξει 12 παραθυρα αντι για ενα και να βαλει πχ 8000 MB

η διαφορα ?

Αυτό που είπε ο Γιώργος + ότι στρεσσάρονται καλύτερα οι μνήμες όταν βάζεις πολλά instances :)

@Yiorgos: Τίποτα ρει, εδώ είμαστε να βοηθάμε :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now