nikosjc

Σετάρισμα μνημών DDR3 1600 (για i7)

Recommended Posts

Λοιπόν, νέος στην παρέα και θα ήθελα βοήθεια σας.

Έχω πάρει μια μητρική asrock x58 extreme και μνήμες 6gb A-data στα 1600 (να επισημάνω ότι πάνω γράφουν ότι δουλεύουν με τάση 1,65v-1,85v) και ο επεξεργαστής είναι ο i7-940. Η μητρική υποστηρίζει μνήμες εως 2000(oc) όπως και τις 1600(oc). Όταν τις βάζω πάνω, τρέχουν στα 533 (1066). Προφανώς θα πρέπει αν κάνω κάποιο oc για να δουλέψουν στη σωστή ταχύτητα αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω!

Παρακάτω έχω τις ρυθμίσεις του bios, της καρτέλας για το oc, με κάποια αναλυτικά στοιχεία για ότι αφορά τις μνήμες και τις προσπάθειες που έχω κάνει εώς τώρα...

-Load CPU EZ OC Setting

-Load DDR3 EZ OC Setting

-Overclock Mode

-Use this to select Overclock Mode.

-BCLK Frequency (MHz)

-PCIE Frequency (MHz)

-Boot Failure Guard

-Spread Spectrum

-CPU Ratio

-QPI Frequency

-Uncore Frequency

Use this option to adjust uncore frequency. The value of uncore frequency

should be at least double of DRAM frequency. For exanple, if the DRAM

frequency is [800MHz (DDR3 1600)], uncore frequency should be above

[3200MHz]. Configuration options: [Auto], [1600MHz], [1866MHz], [2133MHz],

[2400MHz], [2666MHz], [2933MHz], [3200MHz], [3466MHz], [3733MHz],

[4000MHz] and [4266MHz]. The default value is [Auto].

-DRAM Frequency

If [Auto] is selected, the motherboard will detect the memory module(s)

inserted and assigns appropriate frequency automatically. You may select

[Auto], [400MHz (DDR3 800)], [533MHz (DDR3 1066)], [666MHz (DDR3

1333)], [800MHz (DDR3 1600)], [933MHz (DDR3 1866)] or [1066MHz (DDR3

2133)].

-XMP Frequency

-DRAM Timing Control

-CPU Voltage

Use this to select CPU Voltage. Configuration options: [Auto], [Manual] and

[Overdrive Offset]. The default value is [Auto].

-DRAM Voltage

Use this to select DRAM Voltage. The default value is [Auto].

-IOH Voltage

-VTT Voltage

Τώρα απο όλα αυτά:

Δοκίμασα να ανεβάσω το -DRAM Frequency στο [800MHz (DDR3 1600)] - ανοίγει το pc αλλά δεν κάνει το "μπιπ" και δεν δείχνει τίποτα η οθόνη.

Δοκίμασα να ανεβάσω το -Uncore Frequency στο [3200MHz] σύμφωνα με το "if the DRAM frequency is [800MHz (DDR3 1600)], uncore frequency should be above [3200MHz]" και το -DRAM Frequency στο [800MHz (DDR3 1600)] - τα ίδια

Τέλος δοκίμασα τα παραπάνω με τάση -DRAM Voltage ~1,65 αλλά και με ~1,85 αλλά και πάλι τίποτα!

Το κλείνω από τον διακόπτη του κουτιού και το ξαναανοίγω 2-3 φορές και μου βγάζει μια οθόνη που αναφέρει μη επιτυχημένη προσπάθεια εκκίνησης, με επιλογές αν θέλω να μπω στο bios για διόρθωση ή αλλιώς μπαίνει στα windows (7 x64) αλλά με τις αρχικές ρυθμίσεις (1066) και όχι με αυτές που του έχω στο bios. Μάλιστα όταν τον κλείνω και ξαναανοίγω, πάλι δεν μπαίνει μέχρι να κάνω 2-3 επανεκινήσεις και να μου ξαναβγάλει την παραπάνω οθόνη. (κάποιες φορές χρειάστηκε και clear cmos)

Αν κάποιος έχει το εν λόγω motherboard και ξέρει τις ρυθμίσεις ή γνωρίζει κάτι γενικά ας βοηθήσει please.

Ευχαριστώ πολύ...

(έχω γυρίσει όλα τα forum αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει κάτι...) :-(

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύει τα timings απ' ότι καταλαβα όταν τις βάζεις στα 1600 - εχεις δοκιμασει μονος σου να τα ορισεις? Ισως στα auto δλδ να βγαζει οτι να ναι και να μην αντεχει στα 1600, αλλα αν τα βαλεις μονος σου να παιξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες και εσύ :)

Δοκίμασες να flash-άρεις τελευταίο bios; Πολλά από τα πρώτα BIOSes της X58 Extreme ακουγόταν ότι είχαν περίεργα προβλήματα με τα memory timings, ιδιαιτέρως με μνήμες τις Corsair. Καλά εσύ έχεις A-Data, αλλά δεν παίζει ρόλο, ένα bios update ίσως τα έλυνε όλα. Επίσης δοκίμασε να βάλεις τα timings χειροκίνητα μες στο bios. ;)

ASRock > Products > Motherboard > X58 Extreme > Download

//EDIT: God 'damn you JC :P

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύει τα timings απ' ότι καταλαβα όταν τις βάζεις στα 1600 - εχεις δοκιμασει μονος σου να τα ορισεις? Ισως στα auto δλδ να βγαζει οτι να ναι και να μην αντεχει στα 1600, αλλα αν τα βαλεις μονος σου να παιξουν.

Χμ... αυτό ομολογώ δεν το σκέφτηκα! Να βάλω δλδ τις τιμές που γράφει η μνήμη? Ναι αλλά σε τι αντιστοιχούν τα 9-9-9-24?

Πάντως όποιος έχει κάτι να προτείνει, ότι και να΄ναι να το πει και το απόγευμα που θα είμαι σπίτι θα τα δοκιμάσω όλα!

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε george, θα το δοκιμάσω.

Τα υπόλοιπα είναι σωστά να φανταστώ?

Δλδ

-Uncore Frequency στο [3200MHz]

-DRAM Frequency στο [800MHz (DDR3 1600)]

Με την τάση της μνήμης να κάνω κάτι? 1,65? 1,85?

Κάποια άλλη πιθανή ρύθμιση για την CPU (τάση, συχνότητα) που να έχει σχέση με τις μνήμες ίσως?

Όσο γι το bios έχω την έκδοση 1.40, με την αμέσως επόμενη 1.60 που είναι η καινούρια να αναφέρει διορθώσεις μόνο για το Lan οπότε και απέφυγα να την βάλω. Θα είναι πάντως η τελευταία λύση...

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μας να βοηθάμε :)

Το Uncore είναι μια χαρά στα 3200MHz. Τις μνήμες άσε τις στα 1.65V είναι υπεραρκετά. ;) Δοκίμασε όπως είσαι, απλά αλλάζοντας timings και αν πάλι δεν γίνει κάτι της προκοπής, ξεκινάμε να εξετάζουμε με μια πιο ώριμη ματιά το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τζίφος! :-(

Έβαλα τα timings αλλά τα ίδια. Δεν θέλει να ξεκινήσει με τίποτα!

Το περίεργο είναι ότι με τις default ρεθμίσεις τα timings είναι:

6-6-6-19-59-8-4-4-4-16 (τα έγραψα όλα που έχει το menu timings). Μάλλον επειδή τρέχει χαμηλα?

Μάλιστα κάποια στιγμή, επαναφέροντας τις αρχικές ρυθμίσεις μια μια (και όχι από το load default) ξέχασα να επαναφέρω τα timings στο auto και πάλι δεν άνοιγε!!!

Επισυνάπτω και δεδομένα από το cpu-z τα οποία και δεν άλλαξαν σε καμία από τις περιπτώσεις, αφού προφανώς επαναφέρει τις ρυθμίσεις για να μπει στα windows. Παρόλ' αυτά αν κάνω επανεκίνηση πάλι δεν μπαίνει. Και όταν μετά από 2-3 επανεκινήσεις καταφέρω και μπω στο bios δείχνει ότι έχει κρατήσει τις ρυθμίσεις που του άφησα (τις πειραγμένες).

Μόλις επαναφέρω τις default όλα καλά!

Πάντως για να μη σας παιδεύω αν δεν γίνεται κάτι τι να κάνουμε, θα το υποστούμε. Απλά είναι το γμτ!

cpuz-01.jpg

cpuz-01.jpg

cpuz-01.jpg

cpuz-01.jpg.b1761227651d8191c432f79a4f15

Link to comment
Share on other sites

Στέρεψαν οι ιδέες ε? Ακόμα δεν έχω καταφέρει τίποτα. Έκανα μια προσπάθεια πάντως και έστειλα ένα μέιλ στην asrock. Τώρα αν θα απαντήσουν και πότε δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα μια άκρη (για όποιον ενδιαφέρεται)! :-)

Για να ανέβει η συχνότητα των μνημών έπρεπε εκτός από τα

-Uncore Frequency στο [3200MHz] και το

-DRAM Frequency στο [800MHz (DDR3 1600)]

να αλλάξω και το

-Load CPU EZ OC Setting σε ένα από τα [Manual], [i.O.T.] ή [Optimized] και όχι στο [Auto] που ήταν. (***)

Εγώ το έβαλα δοκιμαστικά στο Optimized και έτσι αφήνει και τις μνήμες να γίνουν oc στα 1600mhz!

Επιτέλους!!!

Δουλεύει σταθερότατα προς το παρόν και πλέον θα δοκιμάσω να ανεβάσω και την cpu σιγά σιγά... ;-)

Ευχαριστώ πάρα πολύ όσα παιδιά προσπάθησαν να με βοηθήσουν.

(***)Overclock Mode

Use this to select Overclock Mode. Configuration options: [Auto], [Manual],

[i.O.T.] and [Optimized]. The default value is [Auto]. If you select [Manual],

Untied Overclocking function is enabled. Please refer to page 52 for the

details of Untied Overclocking Technology. Therefore, you are allowed to

adjust the Host frequency and PCIE frequency in the following two items.

If you select [i.O.T.] (Intelligent Overclocking Technology), the system will

automatically enable the overclocking function when your CPU is heavy

loaded.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ να μου πει οποιος ξέρει για το δικό μου θεματακι με τις μνημες.

Λοιπόν οι μνήμες είναι οι Corsair Dominator 3x2GB 1600Mh C8, με ενσωματωμενο XMP για να τις αναγνωριζει το BIOS στα 1600.

Η μητρική είναι η Gigabyte EX58-UD5 f7 Bios (το τελευταιο, οχι ΒΕΤΑ)

i7 920 D0.

Μόλις πήρα το μηχάνημα λοιπόν, ειδα οτι τις μνημες τις αναγνωριζει στο BIOS ως 1066 με C9, παω λοιπόν και στην επιλογή που έχει αντι για AUTO επιλέγω Profile 1, και αμεδως τις αναγνωρίζει στα 1600.

Save & Exit λοιπόν, και με το που παει να φορτωσει τα windows (Win7 x64 Pro), βαραει ενα restart. Μετά μπήκε κανονικά. Πήγα να κάνω εγκατασταση των Win, κολλησε και τις δυο φορες που προσπαθησα.

Μπήκα λοιπον παλι στο BIOS και επέλεξα τις μνημες στο AUTO που τις αναγνωριζει ως 1066 ΜΗ, και απο τοτε ολα καλα.

Διαβασα όλο το manual της μητρικής, αλλα δεν λεει καπου για καποια παραλληλη ρυθμιση που πρεπει να γινει.

Υποτιθεται οτι οσες μνημες εχουν ενσωματωμενο το XMP (xtreme memory profile) δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι αλλο, περα απο το να επιλεξεις το συγκεκριμενο profile.

Ξερει κανεις τι παιζει? Μπορει να βοηθησει καποιος που πιθανον να το εχει ξανασυνατησει? Καμια ιδεα?

(Ακομα δεν θελω να overclockαρω τον επεξεργαστη, ακολουθω μια τακτικη οπως το στρωσιμο στα αυτοκινητα.....ας στρωσει πρωτα το pc για κανα δυο μηνες, και μετα εδω ειμαστε..... ώστε να μου φανει και η οποια αυξηση των επιδοσεων.)

Link to comment
Share on other sites

εσυ καλα τα λες, υποτιθετε οτι τα XMP προφιλ δεν θελουν καποια αλλη ρυθμιση αλλα πιθανον καποια απο τις ρυθμισεις του προφιλ να μην το ενεργοποιει σωστα η μητρικη. Κανονικα θα πρεπει να τρεξεις memtest επειτα απο οποιαδηποτε αλλαγη σε χρονισμους της μνημης ωστε να δεις αν πεταει λαθη. Εφοσον εισαι χωρις λαθη μετα περνας λειτουργικο ή φορτωνεις το ηδη υπαρχον ωστε να αποφυγεις το ενδεχομενο να γινει corrupt καποιο αρχειο των windows που θα σε οδηγησει σε νεα εγκατασταση λειτουργικου ή restore αν εχεις κανει backup.

Link to comment
Share on other sites

Οκ συμφωνώ, όπως άλλωστε περιγράφω το σύστημα ειναι unstable μολις τα ρολογια τρεεξουν στις σωστες ταχυτητες, γι αυτο ρωταω τι να κανω, μιας και εχω κολλησει αυτην την στιγμη στα 1066 με C9

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ρεύμα δίνεις στις μνήμες? Η δικιά μου UD5 τραβούσε συνεχόμενα restarts όσο έδινα στις μνήμες 1,65 που έγραφε πάνω το αυτοκόλλητο. Μόλις ρύθμιζα auto (τους έδινε 1,8) όλα δούλευαν ρολόι και σταθερότατα. Τελικά ρύθμισα τις μνήμες manual 1,7 v και είμαι σταθερός. Μάλλον η UD5 κάνει undervoltage. Για δοκίμασε να τσιμπήσεις λίγο το ρευματάκι στις μνήμες , μήπως δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο μόνος τρόπος να δουλέψουν στις σωστές συχνότητες είναι το overclocking?

Δεν έχω κάνει κάποια manual ρύθμιση, απλώς στο profile βάζω αντί για auto (που τρέχουν 1066), XMP, αλλά τρώει restart

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αναγκάστηκα να βάλω default το BIOS γιατί τις μνήμες corsair στα 1600 DDR3 τις έβλεπε μια ως 6 και μια ως 4 , και αλλάζοντας μόνο το dram frequency στο αντίστοιχο και auto τα υπόλοιπα, συγχρονίστηκε καλά. Με το P6T asus .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Πόσταρα χτες ένα θέμα που έχω με τις μνήμες στο thread που είχα ανοίξει Νέο Μέλος & Νέο PC.

Μεταφέρω το ποστ κι εδώ μήπως βοηθηθεί και κάποιος άλλος μελλοντικά.

Συγνώμη για το double post.

======================================

======================================

Καλησπέρα στην παρέα.

Ρε παιδιά θα ήθελα την αυθεντία σας πάνω σε ένα θεματάκι με τις μνήμες.

Οι προηγούμενες που είχα, τελικά ήταν ελλατωμματικές, και πήγαν για αντικατάσταση. Τις άλλαξα με τις Corsair Vengeance 3x4GB 1600 C9-9-9-24.

Τις προηγούμενες μνήμες δεν είχα καταφέρει ποτέ να τις τρέξω στα 1600 με το XMP (Extreme Memory Profile) που είναι η default λειτουργία τους.

Οι καινούργιες με το που επέλεξα το XMP profile στο BIOS τις αναγνώρισε κανονικά, και ξεκίνησε ο υπολογιστής χωρίς να κρασάρει, έτρεξα και το benchmark των windows και προχώρησε μια χαρά. Μέχρι ώρας αν φαίνονται σταθερές οπότε αισιοδοξώ.

Απο εδώ και κάτω αναφέρομαι μόνο στις καινούργιες μνήμες (Corsair Vengeance 3x4GB 1600 C9-9-9-24)

Αυτό που μου έκανε εντύπωση και με παραξενεψε αρνητικά ήταν το εξής. Όπως βλέπετε στα παρακάτω screenshots απο CpuZ, το NB Frequency τρέχει στα περίπου 3200 MHz, ενώ όταν τις ίδιες μνήμεςτις έβαλα χωρίς το XMP, δηλαδή να τρεχουν στα 1066 MHz, το NB Frequency έτρεχε στα περίπου 2000-2100 MHz.

5389d1295034660-neo-melos-neo-pc-capture-01.jpg

5390d1295034660-neo-melos-neo-pc-capture-02.jpg

Δεν έχω κάνει καθόλου overclocking και ούτε θέλω να κάνω ακόμα. Το μόνο που είναι ενεργοποιημένο είναι το Turbo Mode του i7, που ανεβάζει την συχνότητα απο stock 2.66 στα 2.80 όταν έχει φόρτο ο επεξεργαστής.

Για πείτε μου ρε παιδιά, είναι φυσιολογικό αυτό με τις μνήμες και το NB Frequency? Απο αυτά που βλέπετε κρίνετε πως το μηχάνημα είναι κομπλέ, να μην ανυσυχώ????

Link to comment
Share on other sites

Ανέλαβε το xmp και είσαι μια χαρά. Αν έχεις όρεξη μπορείς να το ψάξεις και χειροκίνητα - μήπως παίζουν και πιο σφιχτά ή με λιγότερο ρεύμα. Αν δεν έχεις - πάλι μια χαρά θα είσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ρε παιδιά. Με είχε φάει η αγωνία μέχρι να απαντήσει κάποιος για το αν είναι σωστά τα νούμερα και οι διαφορές.

Να΄στε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μνημών προβληματισμοί συνέχεια....

Λοιπον, οι καινούργιες μνήμες τόσο με την χρήση XMP όσο και χωρίς αυτό, μου βγάζουν ένα περίεργο σφάλμα στο office 2007.

Συγκεκριμένα, στα διαγνωστικά του office, όταν πάει να τρέξει το τεστ μνημης, το προσπερνάει και βγάζει σφάλμα, ότι οι μνήμες έχουν κάποιο πρόβλημα.

Έτρεξα και το διαγνωστικό των windows, και κανα δυο αλλα, αλλα οι μνημες δεν φαινεται να εχουν προβλημα.

Σημειωτεων πως στις προηγουμενες μνημες, εβγαζε προβλημα και το office και το memory diagnostic tool των windows 7.

Στις καινουργιες, βγαζει μονο το office, τα αλλα τεστ τα περναει κανονικα.

Ξερει κανεις που μπορει να οφειλειται, και τι συμβαινει??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now