tsioutsiougiannis

Αλλαγή κάρτας γραφικών

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Επειδή πρόκειται να αλλάξω motherboard και κάρτα γραφικών, θα ήθελα να πάω σε λύση της nvidia. Εδώ έχω μερικές ερωτήσεις.

1. Αν πάω σε λύση SLI μέχρι 200 ευρώ, 2 τέτοιες είναι καλές?

2. 600Watt τροφοδοτικό θα τις αντέξει?

3. Υπάρχει κάποια πιο αξιοπρεπής λύση SLI και μη μέχρι τα 200-230 ευρώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις στην 17" και δεν σου αρκεί η 4850?? Αποκλείεται...

Πιο πολύ θα πρότεινα να ανεβάσεις στα 2,8 τον επεξεργαστή παρά να αλλάξεις γραφικά...

Edited by tonyspanos
yperaisiodo3o o/c :P
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες να πας σε sli και δεν παίρνεις, με λίγα παραπάνω, μια 5850 να βρεις την υγειά σου? Υπάρχει λόγος που αποφεύγεις την ΑΤΙ?

Τι να σου πω, πιο πολύ για physx γιατί όταν παίζω NFSS πχ, κολλάει σαν τρελό όταν τρακάρω, και άλλοι πολλοί λόγοι.

Παίζεις στην 17" και δεν σου αρκεί η 4850??

Αποκλείεται...

Πιο πολύ θα πρότεινα να ανεβάσεις στα 2,8 τον επεξεργαστή παρά να αλλάξεις γραφικά...

Ο Επεξεργαστής δεν πάει με τίποτα στα 2,8 και μπορεί να πάω σε 22-24" γι'αυτό θέλω να αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

Με τα χρήματα για 2 9800GT, έχεις ήδη βγάλει μια GTX275 και όπως είπε ο JoeBar με λίγα παραπάνω μία 5850. Αν καίγεσαι για το PhysX, πάρε μια 8600GT με 9,76? από το πλαισιο stock house και είσαι οκ (νέα μητρική εννοείται)...

Ο επεξεργαστής ίσως δεν πάει λόγω μητρικής....

//Όσο για το NFS:Shift, η ΑΤi το δουλεύει στους drivers, και κάπου πήρε το μάτι μου οτι η EA ετοιμάζει patch...

Link to comment
Share on other sites

Όντως νομίζω με μια 5850 θα είσαι τέλεια..σίγουρα πολύ καλύτερα από 2 9800gt..

+1 για την 5850. ουτε να μπλεκεις με το ποια παιχνιδια κανουν καλο scaling με sli ουτε να εχεις μεγαλυτερες καταναλωσεις

Link to comment
Share on other sites

+1 για την 5850. ουτε να μπλεκεις με το ποια παιχνιδια κανουν καλο scaling με sli ουτε να εχεις μεγαλυτερες καταναλωσεις

To θεμα scaling δεν πρεπει να τον απασχολει πλεον.Δεν υπαρχει παιχνιδι σημερα που να μην υποστηριζει sli/cf.Οσο αφορα την παραμετρο καταναλωση θα συμφωνησω μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Aλλο scaling και αλλο υποστηριξη

Το scaling ειναι περιπου το ιδιο και για τις 2 εταιριες σε αντιστοιχων δυνατοτητων hardware.Προσθεσα οτι η υποστηριξη του sli/cf θεωρειτε αυτονοητη στο 99% των συγχρονων games.Αν εχεις υποστηριξη sli/cf τοτε (προφανως) θα δεις το ποσοστο του scaling στο εκαστοτε παιχνιδι.

Που διαφωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now