psaros

Install / Unistall CPU

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια....

Σημερα εβαλα ενα νεο CPU σε μια νεα Motherboard....

Ο ανεμιστηρας του CPU ειχε πανω κολλα...

Η ερωτηση...

Αν θελω να βγαλω το CPU για να βαλω κολλα γιατι ειχε λιγο απο το εργοστασιο χαλαει το CPU, να βγαλω μονο ανεμιστηρακι η κ το CPU μαζι...;

Για να βγει η ασφαλεια που εχει η Μητρικη για να ασφαλισει τον επεξεργαστη πρεπει να βγει το ανεμιστηρακι...

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον δεν ειναι κολλα. Ειναι θερμοαγωγιμη σιλικονη.

Θα βγαλεις μονο το ανεμιστηρακι του CPU, θα καθαρισεις καλα τα υπολειματα με ασετον και θα βαλεις οπως ειπα πριν την θερμοαγωγιμη. Θα απλωσεις με το δαχτυλο ή με μια καρτα ομοιομορφα και θα βαλεις παλι το ανεμιστηρακι του CPU.

Δες και εδω οδηγιες:

[media]

[/media]
Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα... Thanks...

Υπαρχει περιπτωση το CPU να μην μπηκε καλα;

Το εβαλα κανονικα στις επαφες οπως πρεπει, εκλεισα κ την ασφαλεια, εκανε ενα θορυβο σαν να σφραγισε...

Αν το ξαναβγαλω υπαρχει προβλημα η να το αφησω το CPU πανω στην μητρικη...;

Κ παλι Thanks....

Link to comment
Share on other sites

Το CPU δεν χρειαζεται να το πειραξεις καθολου.

Οπως και στο video, οπως ειναι ηδη κουμπωμενο πανω στην μητρικη, το καθαριζεις με ασετον και βαζεις ξανα θερμοαγωγιμη.

Μετα τοποθετησε και την ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε, τι θα παθει? :D

Μη μου πεις για το λιπος που εχω ακουσει γιατι ειναι fail :hehe:

Το καλυτερο ολων παντα βεβαια ειναι με σελοφαν πανω στο δαχτυλο, απλωνει τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει το "δεν απλωνουμε την παστα με το δαχτυλο???"

Παλιοτερα αυτο, ειχε ισχυ εως ενα σημειο.

Παλιοτερα λεγοντας, τις εποχες που δεν υπηρχαν τα heatspreader πανω στους επεξεργαστες. Ειχα ακουσει κι εγω για λιπη (και δυσκολες βρωμιες) οτι και καλα, δεν κανει και δεν διαφωνω πουθενα.

Αλλα τωρα ολοι οι επεξεργαστες εχουν heatspreader τα οποια δεν προκειται να παθουν τιποτα, ακομα και να βαλεις τη..... γλωσσα σου (τι σκεφτηκατε??) για να απλωσεις την θερμοαγωγιμη.

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα αυτο, ειχε ισχυ εως ενα σημειο.

Παλιοτερα λεγοντας, τις εποχες που δεν υπηρχαν τα heatspreader πανω στους επεξεργαστες. Ειχα ακουσει κι εγω για λιπη (και δυσκολες βρωμιες) οτι και καλα, δεν κανει και δεν διαφωνω πουθενα.

Αλλα τωρα ολοι οι επεξεργαστες εχουν heatspreader τα οποια δεν προκειται να παθουν τιποτα, ακομα και να βαλεις τη..... γλωσσα σου (τι σκεφτηκατε??) για να απλωσεις την θερμοαγωγιμη.

Μου πηγε στο μυαλο ενα αλλο σημειο του σωματος που μπορει να λειτουργησει σαν ... πλαστης :P:hehe::hehe::hehe:

Και εγω διαβαζα περι "αλλοιωσης" της παστας κ τετοια..Οχι για πειραγμα στο cpu δηλαδη αλλα στη παστα κ την συνθεση της.. Ισως καποιοι να το πηγαν πολυ μακρια, αλλα οκ και με μια τηλεκαρτα την κανεις την δουλεια! Η δαχτυλο μεσα σε poly-bag ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως επι εποχης checkmate και P2 450 απλωνα την παστα με δαχτυλο και πολυμπαγκ (τα μικρα ναυλον σακουλακια για τα τροφιμα)

Απλωνω μια φορα με λιγη παστα και πιεση για να μπει στις μικροπτυχες και μετα μια δευτερη στρωση κανονικη.

e8454fa5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο δάχτυλο λέμε! Εγγύηση! Απλώνεις και έχεις αίσθηση που και πόσο!! :hehe:

Tο καλύτερο είναι να βάλεις μια μικρή ποσότητα στο κέντρο και μετά θα απλωθεί μόνη της από την πίεση που θα ασκηθεί

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το δαχτυλάκι ακούστηκε λίγο πρόστυχο :)...

νομίζω ότι την πάστα δεν έπρεπε να την πιάνεις γιατί ήταν τοξική για το δέρμα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι πλέον δεν είναι γιατί θα ήταν υποχρεωμένοι να το γράφουν πάνω στη συσκευασία...

Βέβαια αυτές που περιέχουν άργυρο (Ag) είναι σχεδόν σίγουρα τοξικές...

Link to comment
Share on other sites

εγώ μια ζωή με δάχτυλο και σελοφάν/πολυμπαγκ.

έχω ακούσει για τηλεκάρτες,σχέδια στο cpu για να απλώσει σωστά με το πάτημα μετά κλπ

και μια γραμμή να βάλεις και να το αφήσεις θα απλώσει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now