onty

Πως θα φτασω τον Phenom II 955 στα ορια του για 24/7 ??

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα. ( ελπιζω αυτη τη φορα να ειμαι στο σωστο thread ) Εχω λοιπον το συστημα της υπογραφης μου , δυστυχως ακομη ειμαι με την onboard gpu.. ελπιζω οχι για πολυ .. Θελω λοιπον μιας και ειμαι αρχαριος να με βοηθησετε ωστε να κατανοησω πως μπορω να αυξησω τις επιδοσεις του συστηματος μου, γενικα, αλλα και για να μπω στο κολπο με τα benchmarks.. Εχω δοκιμασει αρκετους συνδιασμους στα bios, εννοω διαφορες συχνοτητες και ρευματα και δεν εφτασα και πολυ ψηλα .. Τι σχεση πρεπει να εχει το core speed - multiplier - bus speed k ht link ?? Και ποιες ειναι οι λογικες τιμες τασης για να μην καψω το συμπαν ? Ευχαριστω εκ των προτερων ..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν φαίνεται η υπογραφή σου.....:D

Μιλάμε για χρήση 24/7 μόνο ή και για bench...?

Για 24/7 χρήση, σε αρχικό στάδιο θα χρησιμοποιήσεις το prime95 για να ελέγχεις την σταθερότητα

του συστήματος σου και θα παίξεις μόνο με τον multi του 955 μέσα από το bios.

Αρχικά θα βάλεις χειροκίνητα από το bios τις εργοστασιακές ρυθμίσεις των μνημών. Στο λέω αυτό

γιατί αν δεν το έχεις καταλάβει, οι amd με τις μνήμες έχουν ένα θέμα.

Μπαίνεις bios βάζεις το bus speed=200, τους πολ/στες του ht και nb στο χ10 και όπως είπαμε

ασχολείσαι με τον multi του cpu.

Από αυτή τη στιγμή και πέρα θα μπαίνεις στα windows θα τρέχεις blend tests για κάποια ώρα

(1-2 ώρες) και αν δεν βγάζει πρόβλημα θα ανεβάζεις ένα βήμα τον multi. Αν βγάζει πρόβλημα

θα αυξάνεις κατά ένα βήμα τη τάση του cpu.

Για 24/7 χρήση μην δώσεις παραπάνω από 1.55v...;)

Τέλειωσε με τα παραπάνω και μετά θα σου πούμε και για μνήμες και nb καθώς και τι κάνεις στα

benches...:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα μου ειναι (το κανω κοπι απο αλλο σαιτ ) CPU:IAMD PHENOM II X4 955 3.2GHZ QUAD-CORE BLACK BOX EDITION under Noctua NH-U12P CPU Cooler PSU: CoolerMaster Silent Pro 600WMOBO: Asrock M3A785GXH/128M (AM3, DDR3, VGA) RAM: CRUCIAL BL2KIT25664TB1608 BALLISTIX TRACER BLUE 4GB (2X2GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT VGA: on board :drool: HDD: WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB SATA2 MONITOR: SAMSUNG SYNCMASTER P2350 23' . Οπως ειπα θελω να αυξησω τις επιδοσεις οσο μπορω σε πρωτη φαση για 24/7 , και αφου βρω κατι σταθερο και καλο να προχωρησω σε πειραματισμους για bench..

AGEORGE2500 Σε ευχαριστω πολυ , θα κατεβασω το overdrive αν και προτημω τα bios. Ισως ειναι ψυχολογικο :) ... Boton ευχαριστω και σενα για την απαντηση σου , μου φαινεται ιδιαιτερως κατατοπιστικη και θα ηθελα μια διευκρινηση.. Ειπες να παιξω μονο με τον πολλ/στη του επεξεργαστη. Ολα τα υπολοιπα που εχει στα bios να τα εχω στο auto ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now