jerrak0s

Καινούργιος υπολογιστής,Harware που μου προτίνετε...

Recommended Posts

Απο τον τίτλο και μόνο φαίνεται οτι θα είναι ενα μονότονο θέμα..

Έχω προβληματιστεί πολύ με τον καινούργιο υπολογιστή που θα πάρω.. Αρχικά θα είναι desktop σε κουτί .. Χρησιμοποιώ κατα κορον Linux αλλά επειδή θα φέρει προεγκατεστημένα windows και επειδή θα τον χρησιμοποιούν και άλλοι θέλω να πάρω κάτ που να έχει αρκετή συμβατότητα με windows μιας και θα τα χρησιμοποιώ για δοκιμές..

Θέλω να του βάλω εναν επεξεργαστή με 4 πυρήνες ( θέλω καλη επεξεργαστική ισχύη)

και μια σχετικά καλή κάρτα γραφικών..Δεν θέλω να έχω προβλήματα με drivers..

Μια 4 giga Ram και εναν Sata μάλλον γύρω στο 1 tb χώρο.. Τί μου προτίνετε να βάλω ; Τί μάρκες να επιλέξω ; ( ati - nvidia ) ( amd - intel ) .. Τώρα όσον αφορά το τροφοδοτικό , τι πρέπει να προσέξω ; Και τέλος για την ψύξη που όλοι αναφέρουν και διατυμπανίζουν.. θα χρειαστώ υδρόψυξη για να μην κάνει θόρυβο ; Αν όχι γιατί χρησιμοποιείται ; Θα με οφελήσει σε κάτι ;

Συγνώμη αν κουράζω και καταλαβαίνω ότι μπορεί να γίνομαι κουραστικός..

Εχετε κάποιο λινκ να διαβάσω αν δεν έχετε κάτι να μου προτίνετε ;

Φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας :T:

Θα αρχίσω με μερικές ερωτήσεις, και σιγά σιγά θα απαντήσει στα υπόλοιπα ερωτήματα σου!

Πόσο θέλεις ή έχεις υπολογίσει ότι θα ξοδέψεις για την αγορά του υπολογιστή? Και ποια θα είναι η κυρίως χρήση του, ώστε να δούμε τι χρειάζεται και που.

Για επεξεργαστή και κάρτα γαρφικών, θα δούμε μόλις απαντήσεις τα παραπάνω. Τα 4 GB ram και λειτουργικό Windows μόνο χαμένα δε πάνε. Να διευκρινήσω ότι δε χρειάζεται να πάρεις υπολογιστή με προεγκατεστημένο λειτουργικό, αλλά κομμάτια τα οποία θα στα συνθέσουν στο κατάστημα (οπότε αν δεν ήθελες το λειτουργικό, μπορείς και χωρίς). Ο σκληρός δίσκος, καλό είναι να είναι μεγάλος αν θες αποθηκευτικό χώρο. Αν τρέχεις όμως εφαρμογές που χρειάζονται άμεση ανταπόκριση και ζόρια στο δίσκο (πολλά read/writes), τότε πάμε σε SSD. Είναι πιο ακριβή, αλλα αξίζουν σαν επένδυση. Από τη χρήση εξαρτάται...

Τώρα στο θέμα Intel-AMD, ζυγίζεις τις ανάγκες σου και κυρίως το οικονομικό κομμάτι. Και οι 2 παίκτες είναι δυνατοί στην χαμηλή και μεσαία κατηγορία, ωστόσο η Intel υπερτερεί στα υψηλότερα κομμάτια. Θέμα budget είναι ;)

Για το nVidia-ATi, για σήμερα σου λέω με κλειστά μάτια ATi. Είναι ανώτερη, έχει τις κορυφαίες κάρτες της αγοράς που υποστηρίζουν νέες τεχνολογίες. Οι τιμές ξεκινάνε από 100? και φτάνουν τα 600?, οπότε έχεις αγορά να κινηθείς. Σε 1-2-3 μήνες η εικόνα μπορεί να αλλάξει, γιατί αναμένεται και η nVidia να βγάλει κάρτες και μπορεί να είναι πιο δυνατές, μπορεί και όχι. Το σίγουρο είναι ότι θα είναι πιο ακριβές :T:

Για το τροφοδοτικό, καλό να είναι μεγάλο (αρκετά watt με σωστά amperes στις 12V - κυρίως - γραμμές του), ωστόσο πρέπει να προσέξεις να είναι επώνυμο (θέματα ασφάλειας και προστασίας) και να έχει μεγάλο δείκτη αποδοτικότητας (efficiency). Όσο μεγαλύτερο, τόσα λιγότερα θα ξοδεύεις σε θερμότητα - άχρηστο έργο - και θα μειώσεις τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.

Τελευταίο το θέμα της ψύξης. Θες καλή ψύξη στα υποσυστήματα σου για να τα διατηρείς λειτουργικά για περισσότερο χρονικό διάστημα και αποδοτικά. Ωστόσο, αν δεν πας για απόλυτες επιδόσεις , και εξηγούμαι, πολύ overclocking (ανεβασμένες συχνότητες σε επεξεργαστή, μνήμες, κάρτα/ες γραφικών), τότε και η απλή αερόψυξη σου φτάνει. Μπορείς απλά να αγοράσεις ένα καλύτερο μοντέλο, από αυτό που προμηθεύει ο κατασκευαστής του επεξεργαστή ή της κάρτας γραφικών για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε γενικές γραμμές, η αερόψυξη είναι πιο εύκολη, πιο οικονομική και πλέον σχετικά αθόρυβη (μόνο τους δίσκους μου ακούω, όχι τους ανεμιστήρες).

Το σύστημα ψύξης με υγρό (υδρόψυξη) προορίζεται για άτομα που θέλουν να έχουν και επιδόσεις πάνω από τα προκαθορισμένα ορια των κατασκευαστών, ησυχία και το κεφάλι τους ήσυχο ότι δεν θα υπερθερμανθεί. Εδώ ωστόσο υπεισέρχονται και άλλοι αρνητικοί παράγοντες. Πρώτον συντήρηση κάθε 6-8 μήνες (ξήλωμα, καθάρισμα, επανατοποθέτηση υλικών). Δεύτερον προσοχή στην αγορά των υλικών και στην εγκατάσταση. Αν στάξει νερό σε ηλεκτρική πλακέτα, ξέρεις τα επακόλουθα....BOOM!:)

Υπάρχουν και έτοιμα συστήματα υδρόψυξης, αλλά αυτά συνήθως έχουν χαμηλή απόδοση σε βαθμό πιο κάτω και από τις κοινές λύσεις αερόψυξης.

Πιστεύω να κάλυψα για αρχή τα ερωτήματα σου. Για να σου προτείνω κάτι πρέπει να μου δώσεις απάντηση στις αρχικές μου ερωτήσεις. Ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ που ασχολείσαι και με βοηθάς..

Πόσο θέλεις ή έχεις υπολογίσει ότι θα ξοδέψεις για την αγορά του υπολογιστή? Και ποια θα είναι η κυρίως χρήση του, ώστε να δούμε τι χρειάζεται και που.

Περίπου στα 1000-1300 Euro .. Κύρια χρήση == Web browsing , Λίγο compiling δοκιμές με programs ( λίγο σχεδίαση με Photoshop )

Τώρα στο θέμα Intel-AMD, ζυγίζεις τις ανάγκες σου και κυρίως το οικονομικό κομμάτι. Και οι 2 παίκτες είναι δυνατοί στην χαμηλή και μεσαία κατηγορία, ωστόσο η Intel υπερτερεί στα υψηλότερα κομμάτια. Θέμα budget είναι

Οι καινουργιοι επεξεργαστές i7 είναι καλοι και έχουν διαφορές απο τους τετραπύρηνους ; Άλλη αρχιτεκτονική είναι ;

Σε γενικές γραμμές, η αερόψυξη είναι πιο εύκολη, πιο οικονομική και πλέον σχετικά αθόρυβη (μόνο τους δίσκους μου ακούω, όχι τους ανεμιστήρες).

Οποτε θα προτιμήσω λογικά αερόψυηξη..Δεν προσπαθώ και πολύ να overlocarw οπότε δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ..Αν πάλι αποφασίσω αργότερα να του βάλω υδρόψυξη , θα μπορέσει να μπεί ; Ξέχασα να ρωτίσω για μητρική παιδιά.. Εκεί τί παίζει ;

Το θέμα με τον θόρυβο του σκληρού μειώνεται ανάλογα με την αρχιτεκτονική του σκληρού και ανάλογα με το πόσα RPMs διαβάζει ;

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ που ασχολείσαι και με βοηθάς..

Περίπου στα 1000-1300 Euro .. Κύρια χρήση == Web browsing , Λίγο compiling δοκιμές με programs ( λίγο σχεδίαση με Photoshop )

Οι καινουργιοι επεξεργαστές i7 είναι καλοι και έχουν διαφορές απο τους τετραπύρηνους ; Άλλη αρχιτεκτονική είναι ;

Οποτε θα προτιμήσω λογικά αερόψυηξη..Δεν προσπαθώ και πολύ να overlocarw οπότε δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ..Αν πάλι αποφασίσω αργότερα να του βάλω υδρόψυξη , θα μπορέσει να μπεί ; Ξέχασα να ρωτίσω για μητρική παιδιά.. Εκεί τί παίζει ;

Το θέμα με τον θόρυβο του σκληρού μειώνεται ανάλογα με την αρχιτεκτονική του σκληρού και ανάλογα με το πόσα RPMs διαβάζει ;

Με τα λεφτά που διαθετεις μπορείς να στήσεις πολύ καλό μηχάνημα, εξαρτάται και αν παίζεις παιχνίδια. Αν ναι μια 58χ0 είναι μονόδρομος, αν όχι, μπορείς να εξοικονομήσεις χρήματα και να τα ρίξεις σε άλλα components.

Οι Intel Core i7 είναι τετραπύρηνοι cpu, και έχουν πολύ διαφορετική αρχιτεκτονική απο ότι συνήθως. Για το αν είναι καλοί, όλα τα reviews αυτό δείχνουν...

Εφόσον δεν θες να overclockareis ιδιαίτερα, μια καλή ψύχτρα να βάλεις πάνω και είσαι άρχοντας, βέβαια ακόμα κι αν θελήσεις αργότερα να προχωρήσεις σε water cooling δεν σε εμποδίζει κανένας, αλλά πραγματικά, οι περισσότεροι επεξεργαστές φτάνουν αρκετά ψηλά με αερόψυξη, οπότε δεν νομίζω να χρειαστείς το κάτι παραπάνω σε υδρόψυξη και να σε κάνει να δαπανήσεις ένα σεβαστό ποσό χρημάτων σε αυτήν.

Οι σκληροί δίσκοι ανάλογα με το πόσες στροφές κάνουν ακούγονται περισσότερο. Πιστεύω όμως ότι η επιλογή ενός SSD στις τιμές που παίζουν αυτήν την στιγμή, είναι MUST! Τουλάχιστον για το λειτουργικό και τα προγράμματα... ένας 80GB Intel είναι ότι πεις... Εγώ έλεγα να πάρω με την νεα χρονιά, να πέσουν και λίγο οι τιμές, τελικά έβαλα έναν άμεσα και δεν τον αλλάζω!!!! Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο thread, δεν ξαναβάζω σε pc μου κάτι άλλο πέρα απο ssd για λειτουργικό και προγράμματα.

Μητρική να πάρεις μια καλή να τα έχει όλα. Προτείνω Gigabyte και Asus. Καλώς η κακώς δεν παίρνεις pc για να το κρατήσεις ενα χρόνο, και επειδή δεν ξέρεις αν θα χρειαστείς κάποια features σε 2-3 χρόνια, καλυτερα να τα έχει η μητρική επάνω παρά να ψάχνεσαι μετά.... (είμαι παθών και μαθών)

Στα 1000-1300 euros συμπεριλαμβάνεται και οθόνη ή μόνο tower? Για πες αν παίζεις και κανα παιχνίδι να σου προτείνουμε καμιά σύνθεση, μην πας και τελείως τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για το help ..

Στα 1000-1300 euros συμπεριλαμβάνεται και οθόνη ή μόνο tower? Για πες αν παίζεις και κανα παιχνίδι να σου προτείνουμε καμιά σύνθεση, μην πας και τελείως τυφλά.

Προ 10 και κανα Fist person shooter παίζω όπως css.

Στα 1000-1300 υπολογίζω και μια οθόνη αλλά φτηνή.. Μια 18.5" έχω δει γύρω στα 150 Εuros.

Πόσα λεφτά αξίζει να δώσει κανείς για μητρική ;

Για να βάλω 2 κάρτες ήχου ξέρει κανείς τί χρειάζεται ; Να κουμπώνουν στην Μητρική ; Μπορώ να βρω κάτι καλό που να ενσωματώνει και 2 κάρτες ήχου ; Σε λάπτοπ δίδεται αυτή η δυνατότητα ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για το help ..

Προ 10 και κανα Fist person shooter παίζω όπως css.

Στα 1000-1300 υπολογίζω και μια οθόνη αλλά φτηνή.. Μια 18.5" έχω δει γύρω στα 150 Εuros.

Πόσα λεφτά αξίζει να δώσει κανείς για μητρική ;

Για να βάλω 2 κάρτες ήχου ξέρει κανείς τί χρειάζεται ; Να κουμπώνουν στην Μητρική ; Μπορώ να βρω κάτι καλό που να ενσωματώνει και 2 κάρτες ήχου ; Σε λάπτοπ δίδεται αυτή η δυνατότητα ;

Αρχικά εφόσον δεν δηλώνεις gamer, φαντάζομαι πως μια ΑΤΙ 5770 θα σε καλύψει για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, ακόμα και να βγει κάτι άπιαστων δυναντοτητων, σε δυο τρια χρόνια, το πολύ-πολύ την αλλάζεις.

Κοίτα με τις τιμές που παίζουν τώρα, μπορείς με γυρω στα 220 να χτυπήσεις πολύ καλή οθονη 20'' ή και μεγαλύτερη. Εκτός κι αν θες αποκλειστικά μικρή οθόνη, οποτε και παω πασο.

Στην ερώτησή σου, πόσο αξίζει να δώσεις για μητρική, η απάντηση δεν μπορεί να είναι ξεκάθαρη. Κατα βάση, μια καλή και ποιοτική, άλλωστε μιλάμε για το component που θα δεχθεί πάνω του τα πάντα! Σίγουρα όμως όχι να δωσεις περισσότερα απ ότι θα εκμεταλευθει το συστημα σου. Δηλ. δεν υπαρχει λογος να παρεις μια μητρικη των 300 ευρω και να βαλεις πανω 2GB RAM, και εναν cpu ''μικρο'' η προηγουμενης γενιας, και να μην εκμεταλλευθεις ποτε καποια χαρακτηριστικα. Το παν είναι να υπαρχει μια ισσοροπια στο συστημα.

Για τις καρτες ηχου, αναλογα για τι χρηση το θες, υπαρχουν επαγγελματικες προτασεις που ουσιαστικα αναιρουν την αναγκη για αποκτηση 2ης καρτας ηχου. Η Μητρικη θα εχει μια ενσωματωμενη, αν θες αγοραζεις μια καλή ή επαγγελματικη και την κουμπωνεις πανω στην μητρικη. Τωρα αν δεν σε καλυψει και θες οπωδηποτε και 2η, τοτε παιρνεις κι αλλη. Ολες τοποθετουνται εσωτερικα στις θυρες pci της μητρικης, υπαρχουν ομως και εξωτερικες που συνδεονται με usd.

Αν θες καρτα ηχου σε λαπτοπ παιρνεις καποια απο αυτες

Creative Soundblaster X-FI GO Sound Card (USB) - Κάρτες Ήχου - plaisio.gr

Konig CMP-Sound (USB /RET / SC 5.1) - Κάρτες Ήχου - plaisio.gr

Θα επανελθω δριμυτερος και με προτασεις για το συνολικο συστημα να παρεις εναν μπουσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσον αφορά την οθόνη , λέτε να προτιμήσω κάτι τέτοιο ;

E-SHOP.GR: LG M2062D-PZ 20'' LCD TV

Θα επανελθω δριμυτερος και με προτασεις για το συνολικο συστημα να παρεις εναν μπουσουλα.

Περιμένω 4 that :)

Στο pc δεν θέλω 2 κάρτες ηχου.. Μάλλον θα πάρω μια εξωτερική για μια άλλη δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

1300amdbased.png

Μια προταση βασισμενη στην AMD πλατφορμα. Ας λαβουμε υποψιν κανα δυο παραγματακια

1. Η μητρικη δινει ξεχωριστη καρτα ηχου, επομενως με την συγκεκριμενη επιλογη γλιτωνεις καποια λεφτα

2. Επειδη δεν βρηκα ως επιλογη τον INTEL X25-M 80GB Postville SSD, εβαλα αυτον, απλα και μονο σαν ενδειξη. Εσυ θα βαλεις ακομα 40ευρω και θα παρεις τον ιντελ.

3. μπορεις να βαλεις ακομα κανα 25ευρω και να πας στην 5770 καρτα γραφικων.

Θα σου φτιαξω και μια προταση στην ιντελ πλατφορμα (μαλλον για ι5) αλλα καλο ειναι να μας πεις για παραδειγμα πως σου φαινονται καποια επιμερους κομματια.

πχ τα 110 ευρω για κουτι μπορει να σου φαινονται πολλα, καθως επισης και η οθονη κλπ. μπορει στην τιμη να συμπεριλαβανεις λειτουργικο και πληκτρολογιο/ηχεια κλπ. εχουμε πολλα να λαβουμε υποψιν. δες και πες

Link to comment
Share on other sites

1300i5.png

Παρομοιως κι εδω ισχυουν λιγο πολυ τα ιδια πραγματα που ανεφερα πιο πανω.

Αυτα αποτελουν προτασεις για να παρεις εναν μπουσουλα και οχι τελειωμενα συστηματα.

θα δεις τι θα βαλεις, τι χρειαζεσαι και που να κινηθεις.

Θα σου εφτιαχνα μια συνθεση και με ι7 αλλα ανεβαινεις σε τιμη.

Βεβαια αναλογα με το τι θα θες να βαλεις τελικα πανω απο περιφερειακα, ισως να μπορεσεις να βγαλεις μια τετοια συνθεση

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now